putzig
19.01.08,10:08
Neviem, či som tento príspevok zaradil správne, ale nevedel som presne, kde ho dať. Ak má byť niekde inde, tak prosím admina o jeho premiestnenie.
Takže k veci. Dostal som ponuku od jednej nemeckej firmy (ktorá nedávno rozbehla svoju investíciu na Slovensku) ísť na nejaký čas do Nemecka na zaučenie resp. na stáž. Firma mi uhradí všetky náklady spojené s ubytovaním, stravou, cestou (cesta tam späť + každé 2 týždne cesta na víkend domov a späť) a tiež mi bude hradiť prípadné kurzy (štúdium) potrebné pre činnosť, ktorú budem vykonávať. Cieľ je vychovať so mňa pracovníka schopného prevziať slovenskú pobočku, zabezpečiť rast a pod. Z toho vyplýva, že to všetko nebude zadarmo, ale, že podpíšem s firmou zmluvu, podľa ktorej mi ona poskytne všetko čo som uviedol a ja sa zato zaviažem, že ostanem pre firmu pracovať po dobu min. 2 rokov. V opačnom prípade, ak počas tejto doby odstúpim od zmluvy, budem musieť všetky výdaje spojené s mojou "výchovou" vrátiť. Moja otázka znie, či je vôbec možné, aby si firma takto kládla podmienky a či ma môže nejako donútiť v prípade, že by som predsi len odstúpil od zmluvy skôr ako bolo dohodnuté, vrátiť všetky náklady? Ďakujem
Zoltán Kovács
19.01.08,09:12
Neviem, či som tento príspevok zaradil správne, ale nevedel som presne, kde ho dať. Ak má byť niekde inde, tak prosím admina o jeho premiestnenie.
Takže k veci. Dostal som ponuku od jednej nemeckej firmy (ktorá nedávno rozbehla svoju investíciu na Slovensku) ísť na nejaký čas do Nemecka na zaučenie resp. na stáž. Firma mi uhradí všetky náklady spojené s ubytovaním, stravou, cestou (cesta tam späť + každé 2 týždne cesta na víkend domov a späť) a tiež mi bude hradiť prípadné kurzy (štúdium) potrebné pre činnosť, ktorú budem vykonávať. Cieľ je vychovať so mňa pracovníka schopného prevziať slovenskú pobočku, zabezpečiť rast a pod. Z toho vyplýva, že to všetko nebude zadarmo, ale, že podpíšem s firmou zmluvu, podľa ktorej mi ona poskytne všetko čo som uviedol a ja sa zato zaviažem, že ostanem pre firmu pracovať po dobu min. 2 rokov. V opačnom prípade, ak počas tejto doby odstúpim od zmluvy, budem musieť všetky výdaje spojené s mojou "výchovou" vrátiť. Moja otázka znie, či je vôbec možné, aby si firma takto kládla podmienky a či ma môže nejako donútiť v prípade, že by som predsi len odstúpil od zmluvy skôr ako bolo dohodnuté, vrátiť všetky náklady? Ďakujem

Ide o pracovno právny vzťah, teda budeš zamestnancom?
Zoltán Kovács
19.01.08,09:25
Ak to bude prac.právny vzťah, tak si preštuduj § 155 ods.2 a 3 Zákonníka práce.
zanetth
19.01.08,10:30
Zo strany firmy je pochopiteľné, že chce, aby sa jej náklady spojené s tvojim zaučením minimálne vrátili. Čiže považujem za logické, že sa chce najakým spôsobom poistiť. Treba si to dobre rozmyslieť, myslím si, že ak zmluvu podpíšeš, a neskôr si to prípadne rozmyslíš, firma má právo na teba vynaložené výdavky žiadať späť. Podľa mňa je jedno, či zmluvu podpíšeš ako zamestnanec firmy alebo ako SZČO. Treba si dobre prečítať podmienky zmluvy. Ak zmluvu podpíšeš, znamená to, že pristupuješ na jej podmienky a v tom prípade pri jej porušení musíš znášať aj dôsledky.
Lion Topoľčany
19.01.08,12:08
Mimo témy: myslím, že aj napr.
lekár, ktorý vyštuduje "grátis" za štátne peniaze, v prípade, ak po skončení štúdia ide dlhodobo zarábať do zahraničia /lieči zahraničných a nie slov.pacientov/ mal by v plnej miere vrátiť peniaze štátu za štúdium. /v prípade voj.akadémií to tak predsa platilo.../
adi11
19.01.08,14:02
Podľa mna je to dobrá ponuka, všetky náklady uhradia a ty si povinný odrobiť u nich po podpísaní zmluvy len 2 roky.To je z ich strany poistka, ktorú si právom dávajú niektoré firmy. Skôr sa niekde uplatníš vyškolený, keby si po 2 r. chcel odísť.
putzig
20.01.08,08:50
A čo ak by sa vzťah riadil nemeckým právom?
zanetth
20.01.08,09:45
A čo ak by sa vzťah riadil nemeckým právom?

Ak budeš zamestnancom nemeckej spoločnosti tzn. podpíšeš pracovnú zmluvu v zmysle nemeckých zákonov, potom z tvojich príjmov zrejme budú strhávať preddavky na daň z príjmov aj odvody v Nemecku. V podstate sa tento pracovno-právny vzťah bude riadiť nemeckými zákonmi. Ale nič to nemení na skutočnosti, že firma má právo žiadať od teba výdavky, ktoré do teba investovala, ak by si si to rozmyslel a od zmluvy odstúpil.