jamacko
19.01.08,12:12
Chcel by som sa informovat akym sposobom mam zaradit do majetku PC komponenty nakupene za ucelom zvysenia vykonu pocitaca v hodnote cca. 12000,- Sk. Pocitac bol v roku 2005 vlozeny do podnikania ako osobny vklad podnikatela v nulovej hodnote.
Petra29
19.01.08,11:22
Prevádzková réžia - máš to rovno v nákladoch, keďže počítač si preradil z os.vlastníctva do podnikania, všetky náklady s jeho prevádzkou, údržbou a opravami sú daň.výdavkom.
O technické zhodnotenie, ktoré by si musel odpisovať by išlo, ak by PC komponenty presiahli 30tis. v súhrne za zdaň.obdobie
jamacko
19.01.08,11:33
Takze zakupene komponenty nemusim zaradovat do drobneho majetku?
Stefan2005
19.01.08,12:04
Takze zakupene komponenty nemusim zaradovat do drobneho majetku?

Nie, nemusíš. Ale môžeš ich zaevidovať u toho PC. Preukážeš tým existenciu PC, účelnosť vynaložených výdavkov, ... a získaš tak prehľad i do budúcna, či sú potrebné (a teda i uznateľné) prípadné ďalšie výdavky na dané PC....
jamacko
19.01.08,12:58
Nie, nemusíš. Ale môžeš ich zaevidovať u toho PC. Preukážeš tým existenciu PC, účelnosť vynaložených výdavkov, ... a získaš tak prehľad i do budúcna, či sú potrebné (a teda i uznateľné) prípadné ďalšie výdavky na dané PC....
A ako ich k tomu PC zaevidujem?
Petra29
19.01.08,20:21
Napr. v poznámkach, na karte dlhodobého hmot.majetku, na ktorej vedies spomínaný PC
jamacko
20.01.08,10:31
Velmi pekne dakujem za rady. Myslim ze tomu uz zacinam rozumiet. Este by ma zaujimalo ako uctovat vydavok na komponenty v pripade ze je pocitac zaradeny len do kratkodobeho majetku a nie do DHM.
pachohybskyzbojnik
20.01.08,10:48
a nedalo by sa to zauctovat iba ako x25 ako DeKaPecko? nebolo by to jednoduchsie?
Petra29
21.01.08,08:52
Velmi pekne dakujem za rady. Myslim ze tomu uz zacinam rozumiet. Este by ma zaujimalo ako uctovat vydavok na komponenty v pripade ze je pocitac zaradeny len do kratkodobeho majetku a nie do DHM.

Tak isto, podstatne je, aby majetok, ci uz dlhodoby alebo kratkodoby bol zaradeny v podnikani FO.
V pripade dlhodobeho - zaevidovany na karte DHM + protokol, ze bol zaradeny do pouzivania
V pripade kratkodobeho - podla rozhodnutia FO: na karte drobneho majetku alebo cez knihu zasob - v tomto pripade ide o nakup materialu.
luxol
27.01.08,17:28
Na ake ucty teda zaucovat nakup komponentov zvysujucich vykon PC?
Ak je hodnota jedneho komponentu viac ako 30 tis. Sk.
Dakujem
Danila
27.01.08,17:37
Na ake ucty teda zaucovat nakup komponentov zvysujucich vykon PC?
Ak je hodnota jedneho komponentu viac ako 30 tis. Sk.
DakujemSi v JÚ, a to účty nepoužíva.
Iwett
24.02.08,18:47
Dobrý večer, prečítala som si tu dosť príspevkoch ohľadom technického zhodnotenia počítača. A nieje mi to jasné. Takže sa chcem spýtať, keď sa dajú niektoré komponenty ako myš, monitor, tlačiařeň... použiť samostatne aj k iným počítačom, ale firma vlastní len jeden počítač, nákup všetkých takýchto komponentov ak celkom prevyšuje sumu 30000,- a samostatne nie sa považuje za technické zhodotenie počítača??? Ďakujem:confused:
Petra29
24.02.08,19:00
Dobrý večer, prečítala som si tu dosť príspevkoch ohľadom technického zhodnotenia počítača. A nieje mi to jasné. Takže sa chcem spýtať, keď sa dajú niektoré komponenty ako myš, monitor, tlačiařeň... použiť samostatne aj k iným počítačom, ale firma vlastní len jeden počítač, nákup všetkých takýchto komponentov ak celkom prevyšuje sumu 30000,- a samostatne nie sa považuje za technické zhodotenie počítača??? Ďakujem:confused:
Ak má firma len 1 PC, tak tieto komponenty kupuje k nemu, ak sa dajú používať samostatne, napr. tlačiareň /resp.skôr multifunkčné zariadenie, lebo tlačiareň sa musí pripojiť k PC/, nie sú techn.zhodnotením. Ak ide len o výmenu starého komponentu za nový /napr.výmena klávesnice/, nejde o techn.zhodn., ale opravu. preto všetko musíš posúdiť podľa vlastných podmienok.
Iwett
24.02.08,19:09
Ak má firma len 1 PC, tak tieto komponenty kupuje k nemu, ak sa dajú používať samostatne, napr. tlačiareň /resp.skôr multifunkčné zariadenie, lebo tlačiareň sa musí pripojiť k PC/, nie sú techn.zhodnotením. Ak ide len o výmenu starého komponentu za nový /napr.výmena klávesnice/, nejde o techn.zhodn., ale opravu. preto všetko musíš posúdiť podľa vlastných podmienok.
No veď práve to mi nieje jasné, dajú sa použiť samostatne všetky tieto veci... ale v tej konkrétnej firme sa budú používať iba s tým jedným PC, lebo iný firma nevlastní...Myslela som že to je podmienka, či sa dajú používať samostante....a niekde v príspevkoch som sa dočítala, že ak sú dva PC, tak sa môžu komponenty používať k obom. Tak poraď ako to mám posúdiť?Ďakujem
Petra29
24.02.08,19:17
Rozumieš: ty vychádzaš z toho,že firma vlastní IBA 1 PC. Keď kúpiš napr.monitor a povieš: veď sa dá používať samostatne s iným PC, ale s akým? Vo vašom prípade len s tým 1 PC, preto tento náklad /alebo náklad vo forme odpisu v prípade techn.zhodnotenia/ je daňovo obhájiteľný len v súvislosti k pripojeniu k tomu jedinému počítaču.
Iwett
24.02.08,19:22
Rozumieš: ty vychádzaš z toho,že firma vlastní IBA 1 PC. Keď kúpiš napr.monitor a povieš: veď sa dá používať samostatne s iným PC, ale s akým? Vo vašom prípade len s tým 1 PC, preto tento náklad /alebo náklad vo forme odpisu v prípade techn.zhodnotenia/ je daňovo obhájiteľný len v súvislosti k pripojeniu k tomu jedinému počítaču.
ďakujem veľmi pekne, presne toto som potrebovala potvrdiť.:)
unidat
24.03.08,15:06
No ale aj v PenDen - JU - kde náklady zaradiť v PD? Tovar to nie je, materiál tiež nie ( ten je podľa mňa iba pre výrobky), takže iba réžia??? Odišiel mi na PC chladič, potrebvoval som dokúpiť HDD a RAM. Jedná sa o staršie PC zaradené do podnikania s nulovou hodnotou.
Daniela81
28.06.11,12:18
Dobrý deň,
kupili sme pc (server) + rozne pc komponenty v celkovej sume 2220 € na fakture (najvyssia polozka pc server 550,05€) - mozem to zauctovat rovno do spotreby 501... alebo musim pc zaradit do dlhodobeho majetku a odpisovat? Vdaka za rady.
Daniela81
28.06.11,12:43
Dobrý deň,
kupili sme pc (server) + rozne pc komponenty v celkovej sume 2220 € na fakture (najvyssia polozka pc server 550,05€) - mozem to zauctovat rovno do spotreby 501... alebo musim pc zaradit do dlhodobeho majetku a odpisovat? Vdaka za rady.

.. vie niekto poradit prosim?
KEJKA
28.06.11,12:45
Dobrý deň,
kupili sme pc (server) + rozne pc komponenty v celkovej sume 2220 € na fakture (najvyssia polozka pc server 550,05€) - mozem to zauctovat rovno do spotreby 501... alebo musim pc zaradit do dlhodobeho majetku a odpisovat? Vdaka za rady.
ak to viete obhájiť, že nejde o T.Z. tak na 501.
ale ak ide o nový nákup s komponentami, tak odpisovať.
Daniela81
28.06.11,12:59
ak to viete obhájiť, že nejde o T.Z. tak na 501.
ale ak ide o nový nákup s komponentami, tak odpisovať.

..dakujem Kejka
Katarina
28.06.11,14:50
Dobrý deň,
kupili sme pc (server) + rozne pc komponenty v celkovej sume 2220 € na fakture (najvyssia polozka pc server 550,05€) - mozem to zauctovat rovno do spotreby 501... alebo musim pc zaradit do dlhodobeho majetku a odpisovat? Vdaka za rady.

Ja by som to určite začala odpisovať. Tie komponenty sú zrejme potrebné k tomu, aby server bol funkčný.
prudky
28.06.11,18:39
a nedalo by sa to zauctovat iba ako x25 ako DeKaPecko? nebolo by to jednoduchsie?

Aj DKP / DHIM musí byť samostatne užívateľné a to o komponente mám pochybnosti.