renkulka
19.01.08,16:05
Do ktorého roku zaúčtujem dph a tržbu za ubytovanie, keď hosť prespal z 31.12. do 1.1.08. Zaplatil ráno 1.1.08. Týka sa tržba roku 2007 a DPH odvediem v 1/08? Je v tomto prípade daňová povinnosť 1.1.08?
VladoaKatka
19.01.08,15:17
V jednoduchom účtovníctve deň prijatia platby. Aj za pohľadávku - faktúru vystavenú a dodaný tovar, resp. záväzok voči plynárom - plyn odobratý v decemri ale platíš v januári vtedy zaradíš, kedy si peniaze prijala alebo vydala.
Ale do DPH by si to mala asi zaradiť do 12/2007. Ja by som to asi zaradila tak, môžno že by si mohla uviesť ubytovanie od polnoci, vtedy už v 01/2008. Je to asi vec, ako to obhájiš.
Rozalka
19.01.08,21:33
V jednoduchom účtovníctve deň prijatia platby. Aj za pohľadávku - faktúru vystavenú a dodaný tovar, resp. záväzok voči plynárom - plyn odobratý v decemri ale platíš v januári vtedy zaradíš, kedy si peniaze prijala alebo vydala.
Ale do DPH by si to mala asi zaradiť do 12/2007. Ja by som to asi zaradila tak, môžno že by si mohla uviesť ubytovanie od polnoci, vtedy už v 01/2008. Je to asi vec, ako to obhájiš.
Služba bola poskytnutá jej ukončením, čo nastalo až ráno 1.1.2008 - teda do r. 2008 - aj DPH, aj tržbu, dokonca ja v PU by som dala tržbu až do r. 2008.
mimotemy ako sa dá vyčísliť hodnota ubytovania do polnoci a odpolnoci? Katka, to ja nie na posmech, ale ozaj by ma to zaujímalo. :)
Účtujem ubytovacie zariadenia, softvér majú nastavený tak, že deň sa počíta od poludnia do poludnia. Tržby zákazníkov, ktorí zaplatia po dennej uzávierke pokladne musím prácne sčítavať, ale tiež rátam len tie, ktoré boli uhradené do polnoci, väčšinou nejaké občerstvenie, relaxačné služby a pod.
VladoaKatka
20.01.08,08:14
Rozalka ja som mala na mysli to, že by neprihliadali na to, že ubytovali už 31.12. ale že ubytovali 1.1. a tým budú mať po problém .Viem, že tá cena za službu je stanovená na 24 hod.
Tržbu za službu dostali a ja by som vôbec nad tým neuvažovala či tam spal 31.-ho alebo 1.-ho. Veď sa nejedná o státisíce korún.
mimotemyTo by som aj ja mala uvažovať, že keď zákazník dobierku neprevzal v decembri až v januári, na FA je dátum dodania aj zdaň. plnenie december, tovar fyzicky vlastnil až v januári, atď.Toto už je fylozofovanie.

Ale je to problém, nad ktorým sa celý rok nepozastavili, aj keď tie tržby prechádzali z mesiaca na mesiac alebo zQ.-tálu do Q-tálu. Ako to riešili vtedy?