funny10
19.01.08,15:46
Prosím o radu. 18.11.2008 mi prišlo rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o priznaní čiastočného invalidného dôchodku, pokles miery...či ako sa to píše 45%. Priznaný je od 1.12.2007.
Od 1.12.2007 som evidovaná na úrade práce.
Otázka.... mám to oznámiť na úrade práce, aj do zdravotnej poisťovne? To prvé určite áno, to druhé neviem. A ešte..čo v tom prípade, ak sa chcem odvolať proti rozhodnutiu? Aj tak to musím nahlásiť?
A prosím neviete ako treba písať to odvolanie proti rozhodnutiu o priznaní dôchodku? Je na to nejaké predpísané tlačivo, alebo len tak z brucha?

Ďakujem
Ofélia
19.01.08,15:26
Odpoveď je áno, musíte to nahlásiť do ZP aj keď sa odvoláte. Stačí si prefotiť tlačivo o priznaní dôchodku a do odovzdať v ZP aj na ÚP. V ZP si nezabudnite vyplniť tlačivo o nahlásení skutočnosti.
A keď sa chcete odvolať. Nieje žiadne predtlačené tlačivo stačí len zopár viet o tom že nesúhlaste s výškou % vašeho ohodnotenia zdravotného stavu.
wagner
19.01.08,15:48
Môže sa odvolať voči výške priznanej miery postihnutia. Lebo inak neviem, prečo by sa mal niekto odvolávať voči rozhodnutiu. V rozhodnutí poisťovňa píše, že sa môže odvolať voči rozhodnutiu, ak s ním nesúhlasí a prečo, a tiež ak sa zistili skutočnosti, ktoré sa objavili až po rozhodnutí komisie. Dôvodov na odvolanie sa vždy nájde dosť, keď sa chce. Podstatné je, či tieto dôvody odvolacia komisia soc.poisťovne uzná.
Katy a R
19.01.08,16:02
Opravným prostriedkom je návrh na preskúmanie (a poučenie by si mala dostať spolu s rozhodnutím - dokonca aj ústne do zápisnice sa myslím môže dať) ... uvedieš prečo ...

na úrade práce nahlásiš, že si ID ... budeš "znevýhodnený" uchádzač o zamestnanie (o výhodách som ti už písala dávnejšie..:)
Ak si evidovaná na UPSVaR, do zdravotnej poisťovňe možno netreba nahlasovať (platí aj tak štát) ... ale neviem naisto:confused:
Ofélia
19.01.08,16:33
Som tiež ID a tiež som sa odvolávala aj prihlasovala na ZP. ZP si to vyžaduje nahlasovať.
pokiaľ som správne pochopila funny10 sa chce odvolať proti rozhodnutiu, ohľadom mieri postihnutia v %. Takže je na funny10 aby to objasnila.
funny10
19.01.08,16:56
ďakujem za odpovede.
chcem sa odvolať lebo si myslím, že vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu a chorobe ako takej sa mi zdá, aj podľa názoru napr. môjho chirurga, že je tých 45% málo.
ja viem, mohla som sa proti tomu ohlásiť už hneď na posudzovaní ale túto vec som absolvovala prvý krát, bola som ako vyoraná myš, takže som nevedela čo a ako a ako mám reagovať. tá dotyčná pani doktorka ak sa ma náhodou aj na niečo opýtala, nenechala ma ani dohovoriť..... doma som zistila, že mi chýbajú tri strany, celá prepúšťacia správa z prvej operácie.... a tak. čiže myslím že to dosť svedčí o jej "profesionalite".
Ofélia
19.01.08,17:27
ďakujem za odpovede.
chcem sa odvolať lebo si myslím, že vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu a chorobe ako takej sa mi zdá, aj podľa názoru napr. môjho chirurga, že je tých 45% málo.
ja viem, mohla som sa proti tomu ohlásiť už hneď na posudzovaní ale túto vec som absolvovala prvý krát, bola som ako vyoraná myš, takže som nevedela čo a ako a ako mám reagovať. tá dotyčná pani doktorka ak sa ma náhodou aj na niečo opýtala, nenechala ma ani dohovoriť..... doma som zistila, že mi chýbajú tri strany, celá prepúšťacia správa z prvej operácie.... a tak. čiže myslím že to dosť svedčí o jej "profesionalite".

Ja som našťastie bola upozornená od iných ľudí, že sa im záhadne stratili zdravotné výsledky - dokumenty, podľa ktorých im bola priznaná invalida, ja som mala všetky výsledky a nálezy prefotené a mám ich doma uschované pre prípad záhadného zmiznutia. Je zbytočné adresovať odvolanie na LPK kde ste boli posudzovaná, pretože keď sa odvoláte znovu vás bude posudzovať ten istý lekár. Preto Vám odporúčam adresovať odvolanie na súd podľa vašeho bydliska. Ja som to takto urobila, písomne som sa odvolala ( poštou doporučene poslala). Rok si ma podávali, ale skončilo to OK. Ja viem že je to psychicky náročné, prežila som si ten stres aj hnev. No nevzdávajte sa.
funny10
19.01.08,17:34
Ja som našťastie bola upozornená od iných ľudí, že sa im záhadne stratili zdravotné výsledky - dokumenty, podľa ktorých im bola priznaná invalida, ja som mala všetky výsledky a nálezy prefotené a mám ich doma uschované pre prípad záhadného zmiznutia. Je zbytočné adresovať odvolanie na LPK kde ste boli posudzovaná, pretože keď sa odvoláte znovu vás bude posudzovať ten istý lekár. Preto Vám odporúčam adresovať odvolanie na súd podľa vašeho bydliska. Ja som to takto urobila, písomne som sa odvolala ( poštou doporučene poslala). Rok si ma podávali, ale skončilo to OK. Ja viem že je to psychicky náročné, prežila som si ten stres aj hnev. No nevzdávajte sa.

No to ste ma veru nepotešili. Tam je písané v tom rozhodnutí že odvolanie sa môže podať tuším na okresný súd v mieste trvalého bydliska, alebo priamo na ústredie Soc. poist.
A k tým mojím papierom, ja som našťastie mala doma prefotené všetky správy, lebo predtým som to potrebovala. Inak neviem čo by som bez toho robila.
wagner
10.07.08,08:58
V decembri 2007 mi nepriznali ID ale priznali mi zníženú pracovnú schopnosť na 40%. Odvolala som sa a teraz mi priznali ID na 60% so spätnou planosťou od 14.2.2008. Chcem sa spýtať, či je nárok na znížené odvody aj podľa toho prechádzajúceho rozhodnutia, alebo len podľa tohto nového od 14.2.2008.
veronikasad
10.07.08,09:04
V decembri 2007 mi nepriznali ID ale priznali mi zníženú pracovnú schopnosť na 40%. Odvolala som sa a teraz mi priznali ID na 60% so spätnou planosťou od 14.2.2008. Chcem sa spýtať, či je nárok na znížené odvody aj podľa toho prechádzajúceho rozhodnutia, alebo len podľa tohto nového od 14.2.2008.
V zdravotnej poisťovni ano, v sociálke nie.
drobeceva
10.07.08,09:05
V decembri 2007 mi nepriznali ID ale priznali mi zníženú pracovnú schopnosť na 40%. Odvolala som sa a teraz mi priznali ID na 60% so spätnou planosťou od 14.2.2008. Chcem sa spýtať, či je nárok na znížené odvody aj podľa toho prechádzajúceho rozhodnutia, alebo len podľa tohto nového od 14.2.2008.
Aj v jednom aj druhom prípade máš nárok na znížené odvody, ale len na ZP. Na SP nie.
wagner
10.07.08,10:25
Ďakujem, potešili ste ma:)
variant
06.08.08,10:32
Dobrý deň prajem.
Mám jednu otázku na Vás.V marci mi bol priznaný invalidny dochodok viac ako 70% (20.marca) a kvoli tomu mi vrátia aj vdovsky dochodok.Problém je len v tom že peniaze som zatial nedostala ani korunu,a na mesiac mám 3600 sk (co je polovicny dochodok co mi vypocitali).Zial ani pracovat neviem lebo som bola operovana na obidve nohy,na bedrove klby.Cakala som ze teraz v auguste mi poslu peniaze,ale zase nic a teraz je uz situacia neznesitelna.3600 sk,plus poistenie musim platit sama lebo 1 rok som bola na PN a viete si predstavit ze na co staci 3600.Ved to je menej ako zakonom stanovene zivotne minimum. Chcem sa Vas spytat ze co by som mohla urobit lebo ked ani v septembri nedostanem nic,tak fakt neviem ze z coho budem zit.
Kedy mozem ocakavat ze mi konecne poslu peniaze,resp. neda sa to nejak urychlit?
Ďakujem za odpoveď