Adaka
19.01.08,16:05
potrebujem poradiť: teraz bývame v paneláku a minieme asi 1600kW/ročne staviame rod.dom okrem paneláku tam budeme el. využívať na kúrenie- minimum (máme krb) a varenie, ohrev vody-slneč.kolektory, neviem sa rozhodnúť medzi sadzbou D37 alebo nejakou inou. Prepočítaval to niekto či platiť viac za hodiny a menej za kW alebo opačne. dík
wagner
19.01.08,15:39
Mám elektrické kúrenie a tiež sadzbu D37. Mám el.pec a systém HDO. Pokiaľ by ste chceli mať inú sadzbu na vykurovanie, treba si pozrieť stránku energetiky, kde presne popisujú na čo a kedy je ktorá sadzba výhodná. Teraz sadzbu D37 "zlacnili" - dali rovnaký poplatok za hodiny pre všetkých nezávisle od veľkosti ističa, ale platí táto sadzba len vtedy, keď je HDO. Výhodná je vtedy, keď sa minie viac el.energie ako 6000 KW za rok. Bez HDO je sadzba D38 a tam sa za hodiny platí podľa veľkosti ističa.
Tanče
19.01.08,19:49
Mám elektrické kúrenie a tiež sadzbu D37. Mám el.pec a systém HDO. Pokiaľ by ste chceli mať inú sadzbu na vykurovanie, treba si pozrieť stránku energetiky, kde presne popisujú na čo a kedy je ktorá sadzba výhodná. Teraz sadzbu D37 "zlacnili" - dali rovnaký poplatok za hodiny pre všetkých nezávisle od veľkosti ističa, ale platí táto sadzba len vtedy, keď je HDO. Výhodná je vtedy, keď sa minie viac el.energie ako 6000 KW za rok. Bez HDO je sadzba D38 a tam sa za hodiny platí podľa veľkosti ističa.

môžem sa spýtať, koľko vás vyjde elektrické kúrenie ročne?
wagner
20.01.08,09:58
Väčšinou miniem do 7000 KW v nízkej tarife a nejakých 150KW vo vysokej tarife. Elektrické kúrenie používam na kúrenie na jeseň, na jar a na temperovanie počas dňa, keď som v práci. Inak kúrim pevným palivom. Táto spotreba ma stojí ročne cca 22 tisíc. K tomu prirátam 15 q dreva, tak teplo,teplá voda a celá spotreba el.energie ma vyjde ročne asi 34 tisíc. Podotýkam - mám veľký rodinný dom - dvoj dom a celý vykurujem. Na taký veľký dom to ani nie je veľa.
cactus
20.01.08,10:08
Väčšinou miniem do 7000 KW v nízkej tarife a nejakých 150KW vo vysokej tarife. Elektrické kúrenie používam na kúrenie na jeseň, na jar a na temperovanie počas dňa, keď som v práci. Inak kúrim pevným palivom. Táto spotreba ma stojí ročne cca 22 tisíc. K tomu prirátam 15 q dreva, tak teplo,teplá voda a celá spotreba el.energie ma vyjde ročne asi 34 tisíc. Podotýkam - mám veľký rodinný dom - dvoj dom a celý vykurujem. Na taký veľký dom to ani nie je veľa.

ja mám podobnú spotrebu. Mám sadzbu KOMPL_25, spotrebu cca 7000 kWh, veľkú vykurovaciu plochu, HDO, platba cca 20 000 Sk a niečo aj v dreve, ale nemám takú veľkú vykurovaciu plochu. Som spokojná.
Adaka
20.01.08,15:08
takže mi budeme mať asi tú D37, VT - trvá koľko hodín a to vám určia oni? ale ked sme začali len teraz stavať stačí mi nejaká D2? a budeme mať drevodom takže nad 6000 kWh hádam mať budeme ked všetky spotrebiče sú na elektriku
alabut
20.01.08,16:41
Ak uvazujete s el. kurenim, doporucujem aspon zatrubkovat rozvod pre snimace teploty a ovladacie hlavice na radiatoroch. Pre regulatory sa mozte v buducnosti rozhodnut alebo nie. Priklad odskusaneho regulatora teploty v kazdej miestnosti je napriklad tu: (zadajte do Google: duel+namestovo).
Adaka
20.01.08,18:06
radiatory mať nebudeme.budeme mať na prízemí el. rohože a krb s prieduchmi do horných izieb , hore nebude žiadne kúrenie
alabut
20.01.08,20:46
Pri el. rohoziach nastavaju tri problemy. Jeden je neprijemne palenie v nohach. Da sa eliminovat rohozami s malym vykonom na meter kabla (5W/1m vyssia cena a snimanim teploty v podlahe). Druhym je zastavanie nabytkom. Tym sa znemozni vysalanie tepla z podlahy, kde je nabytok a prehriatie podlahy a vykurovacieho kabla pod nabytkom. Treti problem je mala plocha miestnosti, ktora sa ma vykurit. Typickym prikladom su kupelne, kde mala plocha podlahy v drvivej vacsine pripadov nestaci na vykurenie priestoru a bez doplnkoveho kurenia sa v tomto priestore nezaobideme. Moj osobny nazor je, ze podlahovka patri tam, kde sa clovek trvale nezdrziava (chodby, kuchyna, kupelna, WC, predsiene) a radiatory tam, kde je izba zapratana nabytkom (spalne, detske izby, obyvacky a pod.). V obyvacke a detskej izbe je mozne doplnit podlahovku tam, kde clovek pozaduje teplo na nohy, ale je vhodne zabezpecit vypnutie el. rohoze v tychto miestach v pripade neprijemneho pocitu v nohach. Nevyhodou el. rohozi je, ze stale idu na rovnaky vykon.
Nechapem kombinaciu el. vykurovania s krbom. Na obsluhu krbu treba cas na kurenie a cistenie krbu s kominom, priestor na skladovanie pevneho paliva a systemy s rychlou cirkulaciou tepleho vzduchu zvysuju prasnost a znizuju vlhkost v priestore. Ak mienite pouzivat krb na hlavne vykurovanie poschodia, podla mojho nazoru je lepsie cely RD vykurovat teplovodne (podlahovka + radiatory), pretoze mozem pri tomto systeme vyzivat vsetky zdroje energie (drevo, uhlie plyn, el. energia). Pri vykurovani el. energiou alebo plynom je vhodne zatrubkovat snimace teploty a ovladanie hlavic radiatorov a hlavic podlahoviek regulacnym systemom, ktory reguluje kazdu miestnost samostatne. Prazdne trubky su pri hrubej stavbe lacne a kedykolvek sa v buducnosti mozte rozhodnut pre dodatocnu instalaciu inteligentnej regulacie. V jednoduchom pripade stacia termostaticke hlavice na radiatoroch a ekvitermna regulacia v kotolni.
alabut
20.01.08,21:03
Dodatok:

Pri el. kureniach byva neprijemna vysec v dodavke el. energie pre kurenie. Spravidla sa jedna bud o 4 x jednu hodinu pocas 24 hodin, alebo 2x dve hodiny. Vtedy zvycajne nastava citelny pokles teploty. Pri programovom riadeni sa da zvysit teplota priestoru pred vysecou, aby akumulacna schopnost miestnosti udrzala teplotny spad na prijatelnej urovni. Pri teplovodnom el. kureni je moznost nahriat v akumulacnej nadrzi teplo, ktore vykurovaci system pouzije pocas vysece.
Adaka
21.01.08,10:44
Krb chceme určite aj s prieduchmi- to je moja srdcovka, a radiatory nechcem vôbec tak je radšej namiesto rohoží dať podl. teplovodné? rohože sme chceli dať len do chodby a na stred obývačky keďže máme kuchyňu a obývačku jeden priestor , tak mi poraďte aké to kúrenie moc sa nevyznám na tie rohože nám spravili cenu 50000,- čo sa mi zdá málo
A nemáme tam plyn a ani nebude.