saika
19.01.08,16:25
Ahojte,
vie mi niekto poradiť ,ci ma poistovna narok odo mna ziadat poistne za viac ako 3 mesiace,ked:uzavrela som poistku,zaplatila 1.poistne a potom uz nie,a kedze mam v zmluve aj podla zákona je to tak, ze ak nezaplatím 3 mesiace,poistna zmluva zanika. teraz po viac ako roku poistovna odo mna žiada úhradu vo vyske ktorá presahuje 3 mesačné splátky. Viem urobila som chybu ale zas nechcem sa splasit a dat im viac ako to,na co maju nárok.
dakujem vopred za odpoved...:(
Zoltán Kovács
19.01.08,15:26
Ahojte,
vie mi niekto poradiť ,ci ma poistovna narok odo mna ziadat poistne za viac ako 3 mesiace,ked:uzavrela som poistku,zaplatila 1.poistne a potom uz nie,a kedze mam v zmluve aj podla zákona je to tak, ze ak nezaplatím 3 mesiace,poistna zmluva zanika. teraz po viac ako roku poistovna odo mna žiada úhradu vo vyske ktorá presahuje 3 mesačné splátky. Viem urobila som chybu ale zas nechcem sa splasit a dat im viac ako to,na co maju nárok.
dakujem vopred za odpoved...:(

Poistenie zaniklo, ale zrejme je tam aj výpovedná doba. A zrejme požadujú poistné za tú "výpovednú" dobu.
saika
19.01.08,15:48
jak studujem tak sudujem ziadnu "vypovednu lehotu" som nenasla....pomoze mi ak sa pisomne odvolam...???
Paula
19.01.08,15:55
To je tak, že po 3 mesiacoch neplatenia zmluva síce zaniká, ale - za tie tri mesiace sa zaplatiť musí. Tak mám vedomosť ja. Niekde v zmluvných podmienkach to musí byť.
saika
19.01.08,16:02
Chápem,že tie 3 mesiace zaplatiť musím,ale poistovňa odo mňa žiada sumu vo výške cca 5 mesiacov.A v zmluve nikde nie je uvedená ina doba zaniku ako 3 mesiace...
Katy a R
19.01.08,16:23
Chápem,že tie 3 mesiace zaplatiť musím,ale poistovňa odo mňa žiada sumu vo výške cca 5 mesiacov.A v zmluve nikde nie je uvedená ina doba zaniku ako 3 mesiace...

Len dobre pozri poistné podmienky .. zánik poistenia v prípade neplatenia poistného (za ďaľšie obdobie)
.. pozrela som do moje zmluvy ;)
ALBO
21.01.08,07:20
Ahojte,
vie mi niekto poradiť ,ci ma poistovna narok odo mna ziadat poistne za viac ako 3 mesiace,ked:uzavrela som poistku,zaplatila 1.poistne a potom uz nie,a kedze mam v zmluve aj podla zákona je to tak, ze ak nezaplatím 3 mesiace,poistna zmluva zanika. teraz po viac ako roku poistovna odo mna žiada úhradu vo vyske ktorá presahuje 3 mesačné splátky. Viem urobila som chybu ale zas nechcem sa splasit a dat im viac ako to,na co maju nárok.
dakujem vopred za odpoved...:(

Asi sa treba pozrieť na Obč. zák. myslím §801.zánik závisí od toho o akú zmluvu a splátku ide. Môže to byť napočítané ku dňu doručenia výzvy na zaplatenie(aj to je moment pre zánik poistenia).
Chobot
21.01.08,09:41
Chápem,že tie 3 mesiace zaplatiť musím,ale poistovňa odo mňa žiada sumu vo výške cca 5 mesiacov.A v zmluve nikde nie je uvedená ina doba zaniku ako 3 mesiace...

V zmysle Obč. zákonníka nikde nie je napísané, po akej dobe neplatenia musí poisťovňa zrušiť poistenie. V § 801 ods. 2 je len uvedené, že poistenie môže zanikne, ak sa poistné neuhradí:

"(2) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. To isté platí, ak bola zaplatená len časť poistného."

Takže poisťovňa zašle výzvu a ak dlžné poistné nie je uhradené do 30 dní, môže poistenie zrušiť po 30 dňoch, ale môže počkať aj 2 mesiace. Poisťovňa totiž nevie, prečo klient neplatí, najmä keď sa neozve. Môže sa stať, že bol problém v platobnom styku a bola by pre klienta škoda, keby pre jedno neuhradené poistné mu bola zrušená poistka, lebo to je nezvratný proces.

Takže nemôžeš sa sťažovať, lebo ty si porušila podmienky zmluvy tým, že si prestala platiť. Keby si bola dala výpoveď, plynula by ti 6 týždňová výpovedná lehota a potom by poistenie zaniklo na konci najbližšieho poistného obdobia. Pretože ty si ale žiadnu výpoveď nedala, poistenie plynulo, kým ho poisťovňa z dôvodu neplatenia nezrušila. Určite si o tom dostala vyrozumenie, že poistenie zaniklo z dôvodu neplatenia ku dňu DD.MM.RRR. Do toho dátumu si povinná uhradiť poistné, lebo do toho dňa si bola poistená.

Keby poisťovňa chcela, tak ti vôbec nemusí zrušiť poistenie a dlhovala by si za celé obdobie až doteraz. Holt, neoplatí sa hrať na mŕtveho chrobáka a lepšie je ukončovať zmluvné vzťahy korektne, nie neplatením svojich záväzkov.