Formi
19.01.08,17:40
Urcite sa vela popisalo o odmenovani v SVB, nenasla som vsak adekvatnu odpoved.
Je mozne vyplacat odmenu predsedovi, uctovnicke a upratovacke v SVB na zaklade "Zmluvy o dielo?" Je potrebne preddavkovo zdanit 19% alebo prace vykonavane na zaklade tejto zmluvy si zdanuju prislusni poberatelia odmeny sami v danovom priznani?
Elena Navrátilová
19.01.08,16:47
Na výkon týchto funkcii je vhodná "Dohoda o pracovnej činnosti" a z toho odvádza SVB príslušné poplatky, dane.
Halli
20.01.08,18:39
Je potrebne preddavkovo zdanit 19% alebo prace vykonavane na zaklade tejto zmluvy si zdanuju prislusni poberatelia odmeny sami v danovom priznani?

Sami v to prípade, ak tieto práce SVBčku fakturujú a majú na to živnostenské oprávnenie.
muphee
24.01.08,17:42
Odmenu predsedovi aj my zdaňujeme. Akože daň odvádza SVB, treba ho nahlásiť na DÚ ako zamestnanca. Ale tu na porade som zistila nasledovné veci:

"Odmena predsedu SVB sa určuje podľa § 7c ods. 9 písm. k) zákona zhromaždením vlastníkov. Predsedu SVB nie je možné odmeňovať na základe dohody o pracovnej činnosti a podobne, s predsedom SVB nie je možné uzatvoriť pracovný pomer.

Ak spoločenstvo vypláca odmenu predsedovi SVB resp. aj členom rady, je táto odmena príjmom zo závislej činnosti, ktorá sa zdaňuje preddavkom na daň vo výške 19% v mesiaci jej vyplatenia.

Na účely zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poestení sa predseda SVB nepovažuje za zamestnanca SVB, preto z odmeny predsedu SVB sa neodvádzajú žiadne odvody do Sociálnej poisťovne."
zivan
25.01.08,12:53
Novela Zákonníka práce č.348/2007 Z.z. priniesla pre SVB znovu možnosť vykonávať funkcie na základe uzatvorenej Dohody o pracovnej činnosti (DOPČ). Takto je pre spoločenstvá uľahčené uzatvorenie dohody s predsedom, údržbárom alebo upratovačkou aj na dlhšie obdobie - napr. na celú dobu funkčného obdobia príp. aj na dobu neurčitú.
Podrobnosti sú v §228a zákona č.311/2001 Z.z. :

§ 228a

Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

DOPČ musí SVB ohlasovať rovnako ako Dohodu o vykonaní práce (DOVP) na príslušnú sociálnu poisťovňu a zabezpečovať aj odvodové povinnosti. DOVP ostáva vhodná naďalej najmä pre zabezpečenie jednorázových prác.
Osoby s ktorými sa uzatvára DOPČ nesmú zabezpečovať danú činnosť ako živnostníci (SZČO) - vtedy sa s nimi uzatvára zmluva o poskytovaní služby alebo zmluva o dielo. To je typické pre činnosti ako obsluha kotolne, upratovanie, účtovníctvo a pod. V tomto prípade si odvodové povinnosti zabezpečuje živnostník sám.
danielaz
30.01.08,07:01
Dobry den,
Na účely zákona č.580/2004 Z.z. o zdr.poistení sa v súlade s § 11 ods. 3 písm. h) predseda SVB považuje za "zamestnanca" SVB a z odmeny sa odvádzajú preddavky na zdravotné poistenie - sadzbou 4% za "zamestnanca". Súčasne samotné SVB ako "zamestnávateľ" odvádza 10% z odmeny.

Odvádzate z odmeny pre predsedu SVB aj zdravotné? U mňa predseda nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu ani dohodu, prácu vykonáva na základe zvolenia do tejto funkcie.
Volala som do zdravotnej, informovali ma, že toto platilo aj v r. 2007, ale nevedia, či aj roky predtým. Nakoľko predseda SVB si vypláca v decembri ročnú odmenu, mám ho prihlásiť s dátum výplaty na ZP a nasledujúci deň odhlásiť. A SVB takisto zaregistrovať do registra platitelov.

Minulý rok som si povinnosť odvodov do ZP a SP overovala, uzavreli sme to tak, že netreba žiadne odvody, iba zrážať daň.
Teraz neviem čo ďalej.
Ďakujem Vám za reakcie.
Elena Navrátilová
30.01.08,07:07
Aj ja som "vyštudovala" túto pre mňa novinku ako najsprávnejšia forma odmeny predsedu SVB (akoby konateľ SVB). Takže je to zrejme aj po legislatívnej stránke najsprávnejšia forma odmeňovania predsedov SVB.
Janca
30.01.08,08:53
danielaZ, ak vyplácať odmenu predsedovi SVB, Rade SVB - sú podľa zákona považovaní za štatutárov, t.j. DU - daň (preddavková alebo zrážková v závislosti od výšky odmeny), SP - odvody sa nerobia, ZP - odvody 4 + 10% sa robia. Toto bolo platné už v r. 2007
Janca
30.01.08,08:57
Dopĺňam ohľadne prihlasovania do ZP - áno - jeden deň prihlásiť štatutára ako zamestnanca a zároveň SVB ako zamestnávateľa a po výplate odmeny urobiť odhlášky aj štatutára aj SVB ako zamestnávateľa.
danielaz
30.01.08,09:03
Srdečná vďaka. Idem chybu rýchlo napraviť.
muphee
30.01.08,10:09
Aj my platíme odmenu predsedovi podľa rozhodnutia zo zhromaždenia.
Odvádzame z toho daň, do SP neplatíme, a v ZP mi povedali, že netreba platiť. Už sa dobre nepamätám, ale možno preto, lebo predseda je dobrovoľne nezamestnaná. A jeho odmena je iba 1300,- za mesiac...
Hlavné je, že mi povedali, že do ZP netreba nič odvádzať, ani nahlásiť...
lalika
01.02.08,09:38
náš predseda SVB je živnostník a vyplácam ho na základe fa, ktorú nám pošle, ale neviem či je to tak správne, máme s ním uzatvoriť nejakú zmluvu?
zsolt69
01.02.08,18:28
Nechcem vytvárať neistotu, ale keď účtovníka môžeš zaplatiť na základe fa tak aj predseda spoločenstva môže byť živnostník. Alebo sa mýlim?
Formi
03.02.08,09:19
Dakujem vsetkym zucastnenym za odpoved. Dany stav napravim v zmysle vasich informacii.
Katkad
28.02.08,12:05
Dobry den, tiez by som potrebovala poradit ohladne zdravotneho poistenia u predsedu. Nas predseda ma so spolocenstvom uzavretu dohodu o PC na uctovnictvo, mesacne dostava istu ciastku, z ktorej idu odvody do SP a dan z prijmu. Ras stvrtrocne mu vyplacame odmenu na zaklade vykazanej cinnosti, max. do 5 tisic. V roku 2007 som to pripajala k mzde za uctovnictvo bez zrazania ZP. Prosim, poradite, ako to mam teraz doriesit za rok 2007 a pripadne ako to mam riesit v roku 2008? Prihlasit a odhlasit kazdy 1/4rok, kedze sa to neplati mesacne? Mozem rok 2007 vysporiadat rocnym zuctovanim?
Katkad
29.02.08,12:38
Dobry den, tiez by som potrebovala poradit ohladne zdravotneho poistenia u predsedu. Nas predseda ma so spolocenstvom uzavretu dohodu o PC na uctovnictvo, mesacne dostava istu ciastku, z ktorej idu odvody do SP a dan z prijmu. Ras stvrtrocne mu vyplacame odmenu na zaklade vykazanej cinnosti, max. do 5 tisic. V roku 2007 som to pripajala k mzde za uctovnictvo bez zrazania ZP. Prosim, poradite, ako to mam teraz doriesit za rok 2007 a pripadne ako to mam riesit v roku 2008? Prihlasit a odhlasit kazdy 1/4rok, kedze sa to neplati mesacne? Mozem rok 2007 vysporiadat rocnym zuctovanim?
ebenova@zoznam.sk
29.02.08,15:45
Dobry den, tiez by som potrebovala poradit ohladne zdravotneho poistenia u predsedu. Nas predseda ma so spolocenstvom uzavretu dohodu o PC na uctovnictvo, mesacne dostava istu ciastku, z ktorej idu odvody do SP a dan z prijmu. Ras stvrtrocne mu vyplacame odmenu na zaklade vykazanej cinnosti, max. do 5 tisic. V roku 2007 som to pripajala k mzde za uctovnictvo bez zrazania ZP. Prosim, poradite, ako to mam teraz doriesit za rok 2007 a pripadne ako to mam riesit v roku 2008? Prihlasit a odhlasit kazdy 1/4rok, kedze sa to neplati mesacne? Mozem rok 2007 vysporiadat rocnym zuctovanim?

Príjem predsedu SVB je na základe dohody o vykonaní práce podľa
§ 226 - Zákonníka práce č. 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/2001 Z.z. v znení noviel, ktorá sa môže uzatvoriť na obnobie nie dlšie ako 12 mesiacov.

Príklad: SVB vyplaca predsedovi 1675.-SK/mesačne brutto čo je čísty príjem 1357.-Sk.
Z toho musi odviesť daň vyberanu zražkou v zmysle §43 zákona č.595/2003Z.z.o dani z príjmov na Daňový úrad 318.-Sk/mesačne.
Každy štvrťrok podávam tlačivo PREHĽAD na DÚ

Do Socialnej poisťovne odvadzám:
1. Úrazove postenie 0,8%z brutto -t.j.14.-Sk/mesačne +
2.Garančný fond 0,25% z brutto- 5.-Sk/mesačne
ak k tomu musim odovzdať Mesačný výkaz poistného+prílohu je to v zmysle zákona o SP povinné z dohody!!!

Ako som mohol tak som Ti pomohol - inač neviem ja si myslím, že je to správne ak nie tak má niekto opravte Ď.:):):)