bblaza
19.01.08,18:18
Dobrý večer prešla som si príspevky v porade, ale nenašla som takýto prípad, prosím o radu ako postupovat.
Klientovi sam. hosp. roľníkovi poskytla banka v 2/2007 úver - dotačný účet vo výške 100 000,- Sk na základe žiadosti shr predloženej PPA o dotáciu v poľnoh.(dotácia na plochu, vybrané plodiny, za znevýhodnené oblasti. Uvedený úver shr vyčerpal počas roka 2007. Úver som zaúčtovala ako závazok voči banke, mesačne platil shr úrok a poplatok za správu úveru. Úver bol splatený v plnej výške v 12/2007, kedy prišla dodácia z PPA vo výške 123 000,- Sk. Z PPA prišla dotácia aj v 2/2007 vo výške 500,- Sk. Podla § 17, ods. 3, písm. h má nárok na uplatnenie výdavkov až v čase, keď obdržal dotáciu a suma dotácie, ktorá sa nevyčerpe v danom roku sa má preúčtovat ID , moja otázka má nárok na uznanie výdavkov, ktoré čerpal z úveru, alebo až v mesiaci 12/2007 kedy obdržal dotáciu, je v tomto prípade dotácia zdanitelným príjmom Podla inf. klienta tak postupuje každý rok, nikdy predtým som neúčtovala shr, účtujem v JÚ v programe alfa ďakujem vopred za každú radu :)
bblaza
21.01.08,17:32
Dobrý večer ozaj mi nevie nikto poradit?Moja otázka bola pridaná 19.1. ďakujem za pomoc
andrej_rv
22.01.08,15:19
Dobrý večer prešla som si príspevky v porade, ale nenašla som takýto prípad, prosím o radu ako postupovat.
Klientovi sam. hosp. roľníkovi poskytla banka v 2/2007 úver - dotačný účet vo výške 100 000,- Sk na základe žiadosti shr predloženej PPA o dotáciu v poľnoh.(dotácia na plochu, vybrané plodiny, za znevýhodnené oblasti. Uvedený úver shr vyčerpal počas roka 2007. Úver som zaúčtovala ako závazok voči banke, mesačne platil shr úrok a poplatok za správu úveru. Úver bol splatený v plnej výške v 12/2007, kedy prišla dodácia z PPA vo výške 123 000,- Sk. Z PPA prišla dotácia aj v 2/2007 vo výške 500,- Sk. Podla § 17, ods. 3, písm. h má nárok na uplatnenie výdavkov až v čase, keď obdržal dotáciu a suma dotácie, ktorá sa nevyčerpe v danom roku sa má preúčtovat ID , moja otázka má nárok na uznanie výdavkov, ktoré čerpal z úveru, alebo až v mesiaci 12/2007 kedy obdržal dotáciu, je v tomto prípade dotácia zdanitelným príjmom Podla inf. klienta tak postupuje každý rok, nikdy predtým som neúčtovala shr, účtujem v JÚ v programe alfa ďakujem vopred za každú radu :)
Uvedené poľnohodpodárske dotácie, poskytované v súlade s poľnohospodárskou politikou EÚ a v zmysle jednotlivých nariadení vlády (81/2007 Z.z., 159/2007 Z.z.) sú svojou povahou prevádzkové dotácie, ktoré slúžia na čiastočnú úhradu (kompenzáciu) nákladov poľnohospodárskej prvovýroby. Dotácie sa poskytujú spätne, po splnení príslušných podmienok v priebehu vegetačného obdobia.
V náväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP nie je dotácia (prípadne je časť) zdaniteľným príjmom len v tom prípade, ak by v príslušnom zdaňovacom období bola vyššia než náklady, na úhradu ktorých bola poskytnutá.
Na stráne MF SR v metodickom usmernení pre účtovanie dotácií http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 sa pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve uvádza: " nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku". Prevádzkové výdavky súvisiace s poľnohospodárskou výrobou (aj tie, na úhradu ktorých bola zčasti alebo úplne poskytnutá dotácia) sú daňovým výdavkom v bežnom roku. Preto by sa v tom istom roku do zdaniteľných príjmov mala zaúčtovať aj príslušná dotácia, aj keď bola poskytnutá spätne až v decembri a výdavky boli uhrádzané z poskytnutého úveru.
Zhrnuté - výdavky SHR v zdaňovacom období (bez ohladu na zdroj ich úhrady) sú pri dodržaní všeobecnej podmienky § 2 písm. i) ZodP uznaným daňovým výdavkom a dotácia poskytnutá na ich úhradu ku koncu zdaňovacieho obdobia zdaniteľným príjmom (len do výšky výdavkov, ale tie by v praxi mali byť vždy vyššie ako priznané dotácie).
Vladimír Ozimý
24.01.08,13:05
Dotácia poskytnutá na obstaranie majetku bola prijatá v roku 2007 majetok však bol obstarané v roku 2006 aj zaradený a odpísaný. Teraz ide o to že dotáciu priradujem podľa odpisov:

1) zahrniem v roku prijatia dotácie do daňových príjmov dotáciu vo výške odpisov za rok 2006+2007 a ostatnú dotáciu rozpustim podľa odpisov? Uvažujem správne?
Vladimír Ozimý
24.01.08,13:13
tak som našiel odpoveď

Pri uplatňovaní § 17 ods. 3 písm. h) ZDP je potrebné prihliadnuť aj na to, či dotácia, podpora a príspevok boli daňovníkovi poskytnuté pred obstaraním odpisovaného hmotného majetku alebo až po jeho obstaraní. Ak teda daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva v jednom zdaňovacom období obstará napr. hmotný majetok, ale dotácia, podpora alebo príspevok mu budú poskytnuté až v nasledujúcom zdaňovacom období, potom predmetný príjem sa zahrnie do základu dane až v zdaňovacom období (počnúc zdaňovacím obdobím, ak išlo napr. o investičnú dotáciu), v ktorom boli dotácia, podpora alebo príspevok prijaté. V danom prípade sa pri zahrnovaní príjmov do základu dane postupuje jedným z nasledovných spôsobov:


v roku prijatia dotácie, podpory a príspevku sa zahrnú do základu dane príjmy vo výške ročného odpisu hmotného majetku obstaraného z týchto prostriedkov [pomernej časti ročného odpisu zodpovedajúcej výške použitých prostriedkov na obstaranie odpisovaného majetku (ďalej len „pomernej časti“)] za toto zdaňovacie obdobie a ročného odpisu (pomernej časti) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie alebo

príjem zodpovedajúci ročnému odpisu (pomernej časti) za zdaňovacie obdobie, v ktorom bol hmotný majetok obstaraný, sa zahrnie do základu dane rovnomerne, počas zostávajúcej doby odpisovania alebo

ak daňovník na zdaňovacie obdobie, v ktorom obstaral hmotný majetok, odpisovanie preruší (§ 22 ods. 9 ZDP) a v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach bude pokračovať v odpisovaní tak, ako by odpisovanie nebolo prerušené, príjem sa zahrnie do základu dane v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach postupne vo výške odpisov hmotného majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku
bblaza
25.01.08,09:09
Ďakujem za radu Andrej prajem pekný deň
Vianocka
26.01.08,20:29
Sro-čke platiteľovi DPH bola poskytnutá dotácia na úhradu bežných výdavkov v súvislosti so zriadením hudobnej školy. Sro-čka nakúpila hudobné nástroje (do 30000 Sk) a uhradila rôzne režijné náklady u platiteľov DPH.
Uvažujem správne?:
1) sro. si môže odpočítať DPH z nákupu?
2) čerpanie dotácie vydokladuje z účtovníctva ako súčet súm účtovaných na nákladových účtoch (t.j. bez hodnoty DPH, ktorú zúčtuje so ŠR) a tento úhrn sa porovná s výškou dotácie?
3) ak je úhrn zaúčtovaných nákladov nižší ako suma dotácie, rozdiel treba vrátiť?
Ďakujem.
M3G
07.02.08,20:14
Uvedené poľnohodpodárske dotácie, poskytované v súlade s poľnohospodárskou politikou EÚ a v zmysle jednotlivých nariadení vlády (81/2007 Z.z., 159/2007 Z.z.) sú svojou povahou prevádzkové dotácie, ktoré slúžia na čiastočnú úhradu (kompenzáciu) nákladov poľnohospodárskej prvovýroby. Dotácie sa poskytujú spätne, po splnení príslušných podmienok v priebehu vegetačného obdobia.
V náväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) ZoDP nie je dotácia (prípadne je časť) zdaniteľným príjmom len v tom prípade, ak by v príslušnom zdaňovacom období bola vyššia než náklady, na úhradu ktorých bola poskytnutá.
Na stráne MF SR v metodickom usmernení pre účtovanie dotácií http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 sa pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve uvádza: " nenávratný finančný príspevok určený na úhradu bežných prevádzkových výdavkov sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnie výdavok (náklad) hradený z tohto príspevku". Prevádzkové výdavky súvisiace s poľnohospodárskou výrobou (aj tie, na úhradu ktorých bola zčasti alebo úplne poskytnutá dotácia) sú daňovým výdavkom v bežnom roku. Preto by sa v tom istom roku do zdaniteľných príjmov mala zaúčtovať aj príslušná dotácia, aj keď bola poskytnutá spätne až v decembri a výdavky boli uhrádzané z poskytnutého úveru.
Zhrnuté - výdavky SHR v zdaňovacom období (bez ohladu na zdroj ich úhrady) sú pri dodržaní všeobecnej podmienky § 2 písm. i) ZodP uznaným daňovým výdavkom a dotácia poskytnutá na ich úhradu ku koncu zdaňovacieho obdobia zdaniteľným príjmom (len do výšky výdavkov, ale tie by v praxi mali byť vždy vyššie ako priznané dotácie).


Ešte sem doplním výsledok dopytu, t.j. ak by bol príspevok na úhradu prijatý pozadu(napr. v budúcom roku) na úhradu prevádzkových nákladov.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Postup pri zahrnovaní dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva upravuje § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP). Postup podľa cit. ustanovenia sa použije, ak daňovník uvedené finančné prostriedky príjme a následne ich použije na určený účel. Podľa cit. ustanovenia do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

Ak však daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva v jednom zdaňovacom období napr. vynaloží výdavky, a to na úhradu prevádzkových nákladov, ale až v nasledujúcom zdaňovacom období, mu budú finančné prostriedky na úhradu týchto, už vynaložených výdavkov poskytnuté zo štátneho rozpočtu , potom tieto prijaté finančné prostriedky zahrnie do základu dane v tom roku, v ktorom ich prijal.
hemaja
11.03.08,12:50
Mám podobný problém - poľnohospodár má 3 druhy účtov - 1. podnikateľský, 2.dotačný účet, na ktorý mu chodia v priebehu roka dotácie a 3. úverový účet. V priebehu roka mu banka poskytuje preklenovací úver, z ktorého spláca len úroky a hneď ako mu príde dotácia, úver sa týmto vyrovná. Mám v tom ale hokej, ako to zaúčtovať, pretože vôbec nespláca istinu, vo výpise má zostatok vždy celú výšku úveru, pohyby na výpise sú len poplatky a úroky. Keby som to zaúčtovala ako úhradu záväzku, tak mi nebude zostatok sedieť s výpisom. Úroky platí prevodom z podnikateľského účtu, toto účtujem cez priebežku a potom interným dokladom účtujem úrok a poplatok do réžie. Len čo potom so záväzkom? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, lebo sama v tom mám guláš.
ALIBABKA
23.09.11,07:55
Zravím všetkých, Chcela by som sa spýtať , či nemá niekto skúsenosť s nasledovným problémom.Živnostník dostal nenávratnú investičnú dotáciu na rekonštrukciu budovy za účelom prevádzkovania penzionu.V zmluve bola uvedená podmienka prevádzkovať min.5 rokov.Prevádzkuje penzion 8.rokov.Dotáciu odpisujem podla výšky ročného odpisu.Budova nie je v majetku firmy len tá časť , ktorá sa týka rekonštruklcie.Teraz chce penzion zatvoriť, pretože je stratový a pozastaviť živnosť .Je mi jasné čo spraviť so zostatkom rekonštrukcie, s dph ale neviem ako sa vysporiada zostatok dotácie.Vedel by mi niekto poradiť.Ďakujem
Katarina
23.09.11,14:40
Podľa mojich vedomostí ak sa dotácia nevyčerpá pri zániku živnosti ju treba cez uzávierkové operácie dodaniť.
ALIBABKA
28.09.11,09:58
Dík, aj som si to myslela , že toto je asi jediný možný spôsob.
Katarina
28.09.11,11:41
V novembri roku 2009 dostal SHR dotáciu na pôdu , ktorú v danom roku nečerpal a k 31.12.2009 zrušil živnosť aj oprávnenie SHR. Viem, že vtedy som sa s touto problematikou skutočne veľa zaoberala. Boli dve možnosti a to dodaniť alebo dotáciu vrátiť. Nevrátil dotáciu, on do dnešného dňa tú pôdu obrába , ale teraz už ako občan. Zaujímavé je , že ak dotáciu dostane občan nemusí ju zdaniť, ak ju dostane ako podnikateľ ano, ale len do výšky čerpania dotácie, teda v danom roku to má vlastne na daňový základ nulový efekt. Riešením by bolo nevrátiť živnosť k 31.12.2009, ale až niekedy na jar v roku 2010 po vyčerpaní dotácie. Problém bol v tom, že on sa nepýtal a nerozmýšľal, jednoduchu priniesol rozhodnutie o zrušení živnosti a potom sa chytal za hlavu.
betka
03.10.11,19:13
17/3h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,