chemvfar@savba.sk
20.01.08,07:36
Jednou z príloh návrhu vkladu do katastra darovanej nehnuteľnosti (v mojom prípade bytu) má byť aj doklad o hodnote nehnuteľnosti. Moja otázka znie, či to má byť doklad vyhotovený úradným odhadcom?
Zoltán Kovács
20.01.08,09:14
Ten odhad by mal vyhotoviť znalec.
Tanče
20.01.08,09:50
Ten odhad by mal vyhotoviť znalec.

niekde som tu citala ze uz nie je treba znalecke posudky pri darovani, nakolko uz nie je dan z darovania.
prepacte ze neprikladam link, nejako sa mi to nedari najst.
chemvfar@savba.sk
21.01.08,13:29
Ďakujem, tiež sa mi to zdá logické, že netreba uvádzať cenu nehnuteľnosti, keď sa už neplatí daň z darovania. Zistil som však u notárky, že za vyhotovenie darovacej zmluvy zaplatím podľa ceny darovanej nehnuteľnosti, čo pri 2 mil trhovej hodnote robí púhych 12 tisíc SK!!! Dobré, nie?
Tanče
21.01.08,15:36
Tak si ju napíš sám.



darovacia zmluva - nehnutelnost
svojar
21.01.08,18:08
Myslím, že vedieť cenu, alebo hodnotu bytu treba vedieť aj obdarovanému. Čo keď sa rozhodne byt predať a nebude sa naňho vzťahovať oslobodenie od dane z príjmu, bude cenu v dobe nadobudnutia potrebovať.
zufrob
22.01.08,07:48
Mam zato, ze cena darovanej nehnutelnosti v case darovania aj tak nema zmysel pri vypocte dane zo zisku v pripade predaja do 5 rokov (resp. 3 rokov TP v darovanej nehnutelnosti), pretoze pri dare by zaklad dane na vypocet dane bol aj tak 100% predajnej ceny.

Uvazujem tak, lebo mam nasl. osobnu skusenost:
v roku 06/2006 som odkupila od druzstva garaz za zostatkovu cenu 6000,- Sk (v druzstve som od roku 1993 a garaz som uzivala). Je evidentne, ze cena garaze v roku 2006 nemala hodnotu 6000. Ked ju chcem teraz predat za trhovu cenu 300 000,- musim udajne (danovy poradca tvrdi) zaplatit dan 19% z rozdielu, t.z. 294 000,- . Chcela som ju dat ocenit na rok 2006 a zaplatit dan z rozdielu, ale vraj tak nie...
Takze asi pockam este 3 roky....

Ak mate inu skusenost, alebo radu, vopred dakujem.
vieroslava
24.01.08,16:51
Môžeš dať garáž oceniť znalcovi na trhovú hodnotu a v tejto hodnote ju darovať napr. svojim rodičom. Nezabudni však v darovacej zmluve uviesť hodnotu daru a citovať znalecký posudok. A rodičia budú už nehnuteľnosť predávať za trhovú cenu. Samozrejmu budú musieť zdaniť príjem z predaja, ale odpočítajú z toho príjmu nadobúdaciu hodnotu. A zdania len rozdiel.
zufrob
25.01.08,07:35
dakujem za radu, su to dobre tahy
neprijemne na tom je len ten cas, resp. vydavky na jeho skratenie
znal. posudok (2000,-Sk)
urychl popl. za vklad darovania (8000,-Sk)
dalsi poplatok za vklad noveho majitela (8000,-Sk), ak by bol ochotny cakat...

Vzdy je to vsak nizsie ako dane...
lezi mi v zaludku len to, ze na predaj garaze od druzstva sme cakali min. 5 rokov
Nemaju s tymto obrovske problemy ludia co odkupili druzstevne byty do OV za zostatkove ceny a potrebuju ich predat do 2 rokov (resp. 5...)?

Neexistuje nejaka vynimka na vyklad zakona, ved v druzstve som mala podiel v hodnote garaze 10 rokov, co je tiez urcita forma vlastnictva.