MLP
20.01.08,11:18
Dobry den,

poprosila by som Vas o radu v nasledovnych nejasnostiach. Jedna sa o zivnostnika, ktory je neplatca DPH:
1. v roku 2007 kupil ojazdene auto v hotovosti. Mozem ho zaradit do majetku a sposob odpisov dat rovnomerny? Kedy sa rozhodujem medzi rovnomernym a zrychlenym odpisovanim majetku?
2. Kedze je auto kupovane na zivnostnika ako majetok firmy, tak sa platila aj dan z motorovych vozidiel. Mozem si tuto dan uplatit ako VOZD? Do Penazneho dennika to zaradim ako pevadzkovu reziu?
3. dalsou otazkou by som Vas poprosila o informaciu ako mozem uplatnit PHM? Mam pouzit vzorec (CENA PHM x priemerna spotreba) : 100 x najazdene km? Je povinny si viest aj knihu jazd?
4. dalej sa chcem spytat, ci stravne listky v hodnote 89 Sk mozem uctovat ako prevdazkovu reziu podla poctu pracovnych dni v roku?
5. fakturovali mu sluzby v CR. Jednu fakturu platil v hotovosti a druhu prevodom cez bankovy ucet. Mozem zaevidovat tuto fakturu s platnym kurzom podla NBS a klasicky zauctovat ako slovensku fakturu - prevadzkova rezia? Je povinny viest aj valutovu pokladnu?
6. Este poslednu otazku k tomu osobnemu automobilu. Kupil si zimne pneumatiky, mozem aj tieto dat ako prevadzkovu reziu, alebo sa jedna o technicke zhodnotenie auta?

Dakujem Vam velmi pekne za kazdu radu. V tychto otazkach som bezradna, aj ked som viackrat citala prispevky na porade, ale s tymito vecami si neviem rady. Este raz dakujem velmi pekne.

Prajem pekny zvysok vikendu.
Zoltán Kovács
20.01.08,10:23
Dobry den,

poprosila by som Vas o radu v nasledovnych nejasnostiach. Jedna sa o zivnostnika, ktory je neplatca DPH:
1. v roku 2007 kupil ojazdene auto v hotovosti. Mozem ho zaradit do majetku a sposob odpisov dat rovnomerny? ÁNO Kedy sa rozhodujem medzi rovnomernym a zrychlenym odpisovanim majetku? Podľa výhodnosti, pri zrýchlenom odpise máš v prvých rokoch väčšie odpisy, teda náklady.
2. Kedze je auto kupovane na zivnostnika ako majetok firmy, tak sa platila aj dan z motorovych vozidiel. Mozem si tuto dan uplatit ako VOZD? Daň z mot.vozidiel je VOZD Do Penazneho dennika to zaradim ako pevadzkovu reziu? ÁNO
3. dalsou otazkou by som Vas poprosila o informaciu ako mozem uplatnit PHM?Ak auto je zaradené do majetku firmy, tak účtuješ o skutočnej spotrebe PHL (teda bločky o nákupe PHL) Mam pouzit vzorec (CENA PHM x priemerna spotreba) : 100 x najazdene km? Je povinny si viest aj knihu jazd? ÁNO
4. dalej sa chcem spytat, ci stravne listky v hodnote 89 Sk mozem uctovat ako prevdazkovu reziu podla poctu pracovnych dni v roku? ÁNO
5. fakturovali mu sluzby v CR. Jednu fakturu platil v hotovosti a druhu prevodom cez bankovy ucet. Mozem zaevidovat tuto fakturu s platnym kurzom podla NBS a klasicky zauctovat ako slovensku fakturu - prevadzkova rezia? ÁNO Je povinny viest aj valutovu pokladnu? Ak mal hotovostný pohyb v cudzej mene, tak je povinnosť vytvoriť vlutovú pokladňu
6. Este poslednu otazku k tomu osobnemu automobilu. Kupil si zimne pneumatiky, mozem aj tieto dat ako prevadzkovu reziu, alebo sa jedna o technicke zhodnotenie auta? Ak pneu boli kupované po zaradení do majetku, tak ide o réžiu.

Dakujem Vam velmi pekne za kazdu radu. V tychto otazkach som bezradna, aj ked som viackrat citala prispevky na porade, ale s tymito vecami si neviem rady. Este raz dakujem velmi pekne.

Prajem pekny zvysok vikendu.

..........................
betka
20.01.08,10:35
Možno ešte k tým pneumatikám.

Neviem si predstaviť situáciu, že by bolo auto kúpené bez nich.
Ak by som kúpila pneumatky napr. 1 deň pred kúpou auta, i tak by nešlo o technické zhodnotenie.
Nákup pneumatík by som účtovala ako VOZD-materiál-príjem na skla. Keď auto prezujem, výdajkou by som dala von zo skladu.
MLP
20.01.08,11:24
Dakujem pekne za rychlu odpoved :-). Este by som sa chcela spytat k tomu PHL. Zivnostnik ma velmi vela blockov za PHL. Mozem mu dat vsetky blocky ako prevadzkova rezia? Teda nepouzivam ziadny vzorec na vypocet vydavku za PHL, ale ked na blocku mam napr. tankovane 15 litrov za 40 Sk, tak zauctujem (15 x 40) 600 Sk do rezie? Ku koncu roka mu vypocitam, ci mu nevysla nadspotreba?

Dakujem.
Peter_B
20.01.08,21:20
Ano, mozes to tak urobit, uctujes vsetky PHM do rezie a na konci roka na zaklade nejakej inej evidencie (knihy jazd) zistis kolko litrov nakupil a za kolko, a tiez kolko litrov mohol spotrebovat a za kolko SKK. O ten rozdiel mu znizis danove vydavky (ak prejazdil viac litrov ako mohol - co je velmi pravdepodobne ze nastane :-) ).

V tomto pripade je podla mna jedno ci pouzijes ten vzorec, ak nie je platca DPH tak staci urobit tuto upravu na konci roka. Dolezite iba je, aby tie sumy boli OK.