Mirakelka
20.01.08,13:04
Ahojte,
ako nováčik sa tu z časti predstavujem, no predovšetkým sa na Vás obraciam a žiadam Vás o prosbu s mojím aktuálnym problémom, ktorý mi dúfam poradíte vyriešiť tak, aby som v tom mala jasno, keďže sa k 01.01.2008 menil zákon.
Som slobodná mamička, od začiatku narodenia dieťaťa od 14.08.2005 do 14.08.2008 som poberateľkou len rodičovského príspevku. Na materskú som nemala nárok, keďže som bola pred tehotenstvom mimo SR a chýbalo mi tam pár odpracovaných dní.
Moja otázka na Vás múdrych a zabehnutých je :
Rada by som sa ( ak sa mi to vôbec podarí ) ešte pred ukončeným rodičovského príspevku zamestnala. Keďže mi to všetko vychádza na leto, čo je so zamestnaním sa priamo nemožné, tak som sa rozhodla, že kým mi dcérka nastúpi v septembri 2008 do škôlky, musí byť už zabehnutá, nielen po zdravotnej stránke, ale aj po psychickej a ja musím mať bezpodmienečne zamestnanie. Som na ňu sama a je veľmi na mňa naviazaná, preto to riešim už teraz a tým, že som samoživiteľka, nemôžem si dovoliť ostať od augusta bez finančného príjmu. ( ostalo by nám len výživné platené jej biologickým otcom )
Poraďte mi, ako mám postupovať, aby som nestratila nárok na rodičovský príspevok, kým nechodí dcérka do škôlky. Je to pravda, že ak uzavriem pracovný pomer, tak o neho podľa nového zákona prídem???
Dcérka bude navštevovať zariadenie, ktoré jej po dobu 3 mesiacov zo zdravotných dôvodov uhrádza Spoločná zdravotná poisťovňa.
Naozaj budem rada, ak mi poradíte a pomôžete mi zorientovať sa v tejto situácii.
Janaex
20.01.08,12:23
zajdi rovno na urad prace,odbor socialnych veci,oni rodicak vyplacaju, takze ti odpoved musia dat, podla toho co viem o rodicak neprides, ale mozu ti znizit sumu rodicaku, druha vec, zakony v tejto oblasti sa pricasto novelizuju, preto by som sa informovala este raz tesne pred moznym nastupom do prace
Katy a R
20.01.08,12:32
Ak je to zariadenie neštátne ... o príspevok neprídeš.
Nárok na rodičovský príspevok máš v prípade nástupu do zamestnania vtedy, ak dieťa nedáš do štátneho zariadenia :)

doplňujem .. viď ostatné témy o rodičovskom príspevku
Mirakelka
20.01.08,13:22
Ďakujem ... čo sa týka toho zariadenia, viem, že to tak bolo do konca roka 2007, no taktiež ma upozornili, že sa to zmenilo a nemá to na rodičovský príspevok žiaden vplyv. Jedná sa o zmenu zákona ohľadom pracovného pomeru. Že ak žena, čo poberá rodičovský sa zamestná a začne za ňu zamestnávateľ odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne, automaticky sa jej ruší poberanie rodičovského príspevku.
Katy a R
20.01.08,20:22
.... Jedná sa o zmenu zákona ohľadom pracovného pomeru. Že ak žena, čo poberá rodičovský sa zamestná a začne za ňu zamestnávateľ odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne, automaticky sa jej ruší poberanie rodičovského príspevku.

..:confused::confused: neviem, čo tým myslíš:confused:
pozri tu http://www.porada.sk/509532-post2.html a kopa iných tém o rodičovsko príspevku
.. hore treba zadať vyhľadávanie...
Anonymka
03.12.08,07:59
Dobrý deň. Mám otázku:
Dajme tomu, že mám dieťa a poberám rodičovský príspevok. Potrebujú ma však späť do zamestnania a tak neviem, či môžem pracovať ... o dieťa by sa postarala moja matka, ktorá je na invalidnom dôchodku. Ďakujem za každú radu.
Anonymka
03.12.08,08:41
vie nikto poradiť prosím?