gepard
20.01.08,14:14
V mesiaci jún 2002 som podpísal osvedčenie o dedičstve po mojom nebohom otcovi, kde som zdedil aj alikvotnú časť nehnuteľnosti a to les a lúku. V predmetnom roku bol vykonaný aj vklad do príslušného katastra nehnuteľnosti. Tohto roku uvažujem o odpredaji uvedenej nehnuteľnosti, /les aj lúka /. Pokiaľ viem v súčasnej dobe sa po 5 rokoch vlastníctva od vkladu do katastra neplatí žiadna daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.
Je to skutočne tak, alebo boli nejaké úpravy, alebo zmeny v platení predmetnej dane, v prípade odpredaja aké zmeny som povinný nahlásiť a kde.?
Dúfam že predmetný príjem za odpredaj nebude braný ako príjem z ktorého treba platiť nejakú daň.
Ja som zamestnaný a som v trvalom pracovnom pomere.

Prosím Vás o radu k uvedenej problematike a zároveň aj vopred ďakujem.

Laco
Zoltán Kovács
20.01.08,13:19
V mesiaci jún 2002 som podpísal osvedčenie o dedičstve po mojom nebohom otcovi, kde som zdedil aj alikvotnú časť nehnuteľnosti a to les a lúku. V predmetnom roku bol vykonaný aj vklad do príslušného katastra nehnuteľnosti. Tohto roku uvažujem o odpredaji uvedenej nehnuteľnosti, /les aj lúka /. Pokiaľ viem v súčasnej dobe sa po 5 rokoch vlastníctva od vkladu do katastra neplatí žiadna daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti.
Je to skutočne tak, alebo boli nejaké úpravy, alebo zmeny v platení predmetnej dane, v prípade odpredaja aké zmeny som povinný nahlásiť a kde.?
Dúfam že predmetný príjem za odpredaj nebude braný ako príjem z ktorého treba platiť nejakú daň.
Ja som zamestnaný a som v trvalom pracovnom pomere.

Prosím Vás o radu k uvedenej problematike a zároveň aj vopred ďakujem.

Laco

Po otcovi si dedičom v priamom rade. Ak tvoj otec vlastnil tie lesy a lúky viac ako 5 rokov, tak podmienka oslobodenia od platenia dane z príjmu pri predaji bola splnená už v r.2002. Nakoľko pri dedičoch v priamom rade sa doba vlastníctva spočítava s dobou vlastníctva poručiteľa.
Konec koncov, daň z príjmu pri predaji platiť nebudeš. Je to §9 ods.1 písm. c) zákona o dani z príjmov.

Link na predmetný zákon:
http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#9
gepard
20.01.08,19:55
ano tento pozemok dedil aj môj otec po svojích rodičoch.
Ďakujem za odpoveď.