JSJP
20.01.08,13:48
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu k tvorbe opravnej položky, Máme pohľadávku, ktorá bola splatná v 07/2005. Nikdy sme k nej netvorili opravnú položku ani účtovnú ani daňovú. Je možné v roku 2007 vytvoriť opravnú položku k tejto pohľadávke vo výške 50% z hodnoty pohľadávky /účtovnú a zaroveň aj daňovú/, je táto opravná položka celý danový náklad v roku 2007 aj ked sme mali možnosť tvorby opravnej položky už v min. účtovných obdobiach? .

Dakujem.
ingi
20.01.08,14:03
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu k tvorbe opravnej položky, Máme pohľadávku, ktorá bola splatná v 07/2005. Nikdy sme k nej netvorili opravnú položku ani účtovnú ani daňovú. Je možné v roku 2007 vytvoriť opravnú položku k tejto pohľadávke vo výške 50% z hodnoty pohľadávky /účtovnú a zaroveň aj daňovú/, je táto opravná položka celý danový náklad v roku 2007 aj ked sme mali možnosť tvorby opravnej položky už v min. účtovných obdobiach? .

Dakujem.

Áno, v roku 2007 je možné na takúto pohľadávku, ak sa stala z Vášho pohľadu rizikovou, vytvoriť OP až do výšky 100% (od splatnosti Vašej pohľadávky uplynulo viac ako 12 mesiacov), a to podľa § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), pričom táto pohľadávka musela byť zahrnutá do príjmov.


V zmysle prechodných ustanovení (§ 52 d) novely ZoDP platnej od 01.01.2008 však budete musieť upraviť ZD v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach nasledovne:
"(9) Rozdiel medzi opravnými položkami zahrnutými
do daňových výdavkov lpodľa § 20 ods. 14 v znení účinnom
do 31. decembra 2007 a opravnými položkami,
ktoré sú uznané za daňový výdavok podľa § 20 ods. 14
v znení účinnom od 1. januára 2008, sa zahrnie do základu
dane rovnomerne počas dvoch bezprostredne po
sebe nasledujúcich zdaňovacích období ukončených
najneskôr 31. decembra 2009, ...."
Milan Benka
20.01.08,14:16
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o radu k tvorbe opravnej položky, Máme pohľadávku, ktorá bola splatná v 07/2005. Nikdy sme k nej netvorili opravnú položku ani účtovnú ani daňovú. Je možné v roku 2007 vytvoriť opravnú položku k tejto pohľadávke vo výške 50% z hodnoty pohľadávky /účtovnú a zaroveň aj daňovú/, je táto opravná položka celý danový náklad v roku 2007 aj ked sme mali možnosť tvorby opravnej položky už v min. účtovných obdobiach? .

Dakujem.


Áno, v roku 2007 je možné na takúto pohľadávku, ak sa stala z Vášho pohľadu rizikovou, vytvoriť OP až do výšky 100% (od splatnosti Vašej pohľadávky uplynulo viac ako 12 mesiacov), a to podľa § 20 ods.14 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), pričom táto pohľadávka musela byť zahrnutá do príjmov.
OK.

V zmysle prechodných ustanovení (§ 52 d) novely ZoDP platnej od 01.01.2008 však budete musieť upraviť ZD v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach nasledovne:
"(9) Rozdiel medzi opravnými položkami zahrnutými
do daňových výdavkov lpodľa § 20 ods. 14 v znení účinnom
do 31. decembra 2007 a opravnými položkami,
ktoré sú uznané za daňový výdavok podľa § 20 ods. 14
v znení účinnom od 1. januára 2008, sa zahrnie do základu
dane rovnomerne počas dvoch bezprostredne po
sebe nasledujúcich zdaňovacích období ukončených

najneskôr 31. decembra 2009, ...."


Doplním:
V r. 2008 už uplynie 36 mesiacov od splatnosti pohľadávky ( ak som správne pochopil zadanie), teda aj v zmysle aktuálneho znenia zákona je možná OP k takejto pohľadávke vo výške 100%. Nevznikne Vám teda povinnosť upravovať základ dane.
ingi
20.01.08,14:22
Doplním:
V r. 2008 už uplynie 36 mesiacov od splatnosti pohľadávky ( ak som správne pochopil zadanie), teda aj v zmysle aktuálneho znenia zákona je možná OP k takejto pohľadávke vo výške 100%. Nevznikne Vám teda povinnosť upravovať základ dane.

Ďakujem za doplnenie, neuvedomila som si "vek" pohľadávky. :)
Milan Benka
20.01.08,14:25
Ingi, tvoja odpoveď bola v poriadku,ja som ju len troška upresnil. Z hľadiska "mladších" pohľadávok tie úpravy tam budú.