Faxik
20.01.08,16:30
Ahojte,

potrebujem zistit jednu vec.Pracujem na VPP a firma za mna odvadza vsetky tie odvody do socialnej poistovne a ZP,samozrejme sa to strhava z mojej mzdy. Niekde som pocula ze ak som student, bezohladu na to ci pracujem na dohodu,TPP alebo VPP mam narok na vratenie odvodov zo socialnej poistovne spat.
Ak je to tak na koho sa mam obratit?

Dakujem za pomoc
ekopo
20.01.08,15:35
Myslím, že sa jedná o daň, ktorá sa odvádza na Daňový úrad. A to treba podať v termíne do 31.3.2008 DP
Faxik
20.01.08,15:40
Cize to mam riesit cez danove priznanie? Lebo kamaratka mi povedala ze to mam pozadovat od zamestnavatela, ktory si to ma nasledne riesit zo socialnou poistovnou.
Marianna01
20.01.08,15:44
Cize to mam riesit cez danove priznanie? Lebo kamaratka mi povedala ze to mam pozadovat od zamestnavatela, ktory si to ma nasledne riesit zo socialnou poistovnou.

Odvody zo SP Ti nikto vracať nebude, aj napriek tomu, že si študent. Jediné, čo Ti kto môže vrátiť, je daň z príjmu, a to na základe daňového priznania alebo ročného zúčtovania dane.
ekopo
20.01.08,15:44
Zo sociálnou poisťovňou nič riešiť nebudeš. Vypýtaj si od zamestnávateľa potvrdenie o vyplatenej mzde.... a na základe toho sa robí DP na dańový úrad.
Faxik
20.01.08,15:49
Hmm,skoda
Faxik
20.01.08,15:58
Cize vratia mi klasicky iba dane(19%). A dalej nemam narok na vratenie uz nicoho ineho. No skoda,lebo takto mi mesacne odide viac ako 2 tisic korun. A kedze studujemtie peniaze by sa zisli.
Johanka
20.01.08,15:59
Ahojte,

potrebujem zistit jednu vec.Pracujem na VPP a firma za mna odvadza vsetky tie odvody do socialnej poistovne a ZP,samozrejme sa to strhava z mojej mzdy. Niekde som pocula ze ak som student, bezohladu na to ci pracujem na dohodu,TPP alebo VPP mam narok na vratenie odvodov zo socialnej poistovne spat.
Ak je to tak na koho sa mam obratit?

Dakujem za pomoc

Čo je VPP, keď rozlišuješ dohodu, TPP a VPP ? A čo vlastne odvádzajú :confused:???
Faxik
20.01.08,16:09
Vedlajsi pracovny pomer. nemam pri sebe vyplatnu pasku,ale odvadzaju toho dost... nemocenske,invalidne,dochodkove..... a este je ich tam viac... :-(
Johanka
20.01.08,16:17
Vedľajší pracovný pomer, tzn. máš viac pracovných zmlúv ? Mne to najprv vyzeralo na dohodu .... Väčšinou práve študentov zamestnávajú na dohodu o brigádnickej práci študentov , aby nemuseli odvádzať ...
evina
20.01.08,16:33
Možno si mala na mysli zdravotné poistenie a nie sociálne, ovšem týka sa len dohôd o vykonaní práce a dohôd o brigádnickej práci študenta, z ktorých bez ohľadu na príjem sa neodvádza ZP
http://www.porada.sk/t67899-maximalny-zarobok-studenta.html

Len pre úplnosť - samozrejme, že sa Tvoje zdravotné a sociálne poistenie strháva z Tvojej mzdy, zamestnávateľ platí za Teba ešte plus ďalších 10% zdravotné poistenie, a 25,2% sociálne poistenie,ak si vHPP...
Johanka
20.01.08,16:43
SP platí z dohôd iba zamestnávateľ, preto som sa pýtala čo myslí tým VPP :).
Faxik
20.01.08,16:44
Normalne pracujem na vedlajsi pracovny pomer nakolko by som to na hlavny pracovny pomer nestihala. Nikde inde nepracujem.A co sa tyka zdravotneho poistenia,ANO, to odvadzu tiez. Prakticky po odratani vsetkych odvodov mi cista mzda vychadza na mesacne cca. 5-6 tisic (to zalezi od odpracovanych hodin) no keby som nemusela odvadzat tieto odvody(ako som uz spomenula-dochodkove,inaledne poistenie,no teraz si nespomeniem co vsetko tam este je...),podla vyplatnej pasky by som mala mesacne cca. o 2 tisicky viac, preto ma to zaujima. A kedze studujem,dufala som zeby mi to stat mohol vratit,podobne ako je to u studentov ktori odovzdaju DP,(to budem odovzdavat samozrejme aj ja) lenze im nikto na dohodu alebo brigadnicku zmluvu nebude nic strhavat,cize toto riesit nemusia.
evina
20.01.08,16:56
Normalne pracujem na vedlajsi pracovny pomer nakolko by som to na hlavny pracovny pomer nestihala. Nikde inde nepracujem.A co sa tyka zdravotneho poistenia,ANO, to odvadzu tiez. Prakticky po odratani vsetkych odvodov mi cista mzda vychadza na mesacne cca. 5-6 tisic (to zalezi od odpracovanych hodin) no keby som nemusela odvadzat tieto odvody(ako som uz spomenula-dochodkove,inaledne poistenie,no teraz si nespomeniem co vsetko tam este je...),podla vyplatnej pasky by som mala mesacne cca. o 2 tisicky viac, preto ma to zaujima. A kedze studujem,dufala som zeby mi to stat mohol vratit,podobne ako je to u studentov ktori odovzdaju DP,(to budem odovzdavat samozrejme aj ja) lenze im nikto na dohodu alebo brigadnicku zmluvu nebude nic strhavat,cize toto riesit nemusia.

Máš ešte mladícku logiku:):):)
Odvody musí odvádzať každý.... teda ak si chceš privyrobiť na pracovný pomer - nemá Ti to prečo štát vrátiť.
Nechápem však prečo nepracuješ na niektorý typ dohôd...tam by to v Tvojom prípade bolo výhodnejšie pre Teba aj pre zamestnávateľa ak si študent. ak sa to nedá kvôli tým určitým obmedzeniam pri danom type dohody nemáš na výber....
Johanka
20.01.08,17:09
... ja som stále mimo z toho "vedľajšieho" pracovného pomeru, neviem prečo je vedľajší, keď hlavný nie je žiadny :confused::).
A už vôbec mi nejde do hlavy výška odvodov zamestnanca, pri tak nízkej čistej mzde ...
Máš podpísané vyhlásenie k dani z príjmov a uplatňuješ si nezdaniteľnú časť základu dane ?
Zoltán Kovács
20.01.08,17:10
Máš ešte mladícku logiku:):):)
Odvody musí odvádzať každý.... teda ak si chceš privyrobiť na pracovný pomer - nemá Ti to prečo štát vrátiť.
Nechápem však prečo nepracuješ na niektorý typ dohôd...tam by to v Tvojom prípade bolo výhodnejšie pre Teba aj pre zamestnávateľa ak si študent. ak sa to nedá kvôli tým určitým obmedzeniam pri danom type dohody nemáš na výber....

Možno kvôli množstvu odpracovaných hodín sa to rieši ako VPP a nie dohoda.
Faxik
20.01.08,17:12
Hmm,mladícka logika :)

Zacala som patrat prave preto ze som o tom pocula,a viac ludi mi o tom hovorilo,lenze nevedeli nic konkretnejsie. A preco si to nezistit a usetrit peniazky..no nie? :).. no keby som u nas bola ako brigadnicka,neoplatilo by sa mi to,nad tym uz premyslala.
Zoltán Kovács
20.01.08,17:14
Hmm,mladícka logika :)

Zacala som patrat prave preto ze som o tom pocula,a viac ludi mi o tom hovorilo,lenze nevedeli nic konkretnejsie. A preco si to nezistit a usetrit peniazky..no nie? :).. no keby som u nas bola ako brigadnicka,neoplatilo by sa mi to,nad tym uz premyslala.

Tomuto celkom nerozumiem. Ak ti ide o odvody, tak brigádnici majú oveľa nižšie odvody ako zamestnanci na TPP, vedľajší prac.pomer alebo na kratší prac.pomer.
Faxik
20.01.08,17:17
Vedlajsi pracovny pomer mam preto,lebo mam mesacne do 60 hodin,kebyze chcem do 40. Mozem si vyberat kedy pridem,mozem robit cez vikendy,sviatky-cize mam priplatky.Mam stravne listky a zamestnanecke zlavy. Ako brigadnicka by som zarabala o stvrtinu menej a ziadne vyhody.
Zoltán Kovács
20.01.08,17:20
Vedlajsi pracovny pomer mam preto,lebo mam mesacne do 60 hodin,kebyze chcem do 40. Mozem si vyberat kedy pridem,mozem robit cez vikendy,sviatky-cize mam priplatky.Mam stravne listky a zamestnanecke zlavy. Ako brigadnicka by som zarabala o stvrtinu menej a ziadne vyhody.

Tak vlastne ti tie odvody "nevadia". Inak tie odvody sa ti zídu v budúcnosti. Ak keby si bol napríklad chorý, tak sa môžeš dať vypísať na PN (počas trvania prac.pomeru). Ďalej tým, že ti platia dôchodkové poistenie tak obdobie, ktoré odpracuješ počas štúdia sa ti započítajú do odpracovaných rokov (pre účely dôchodku).....
Misicka21
20.01.08,17:24
Tak potom ti nič iné neostáva len odvádzať odvody. A prípadnú daň z príjmu si žiadať u zľ späť.
Faxik
20.01.08,17:25
V zasade mi to vyhovuje ako to je,len pri pohlade na vyplatnu pasku ma strasie ked v kolonke "celkova cena prace" je napr. 12350,- a v kolonke "cista mzda" 6730,- (tam mi este strhnu stravne listky za cca 500-700sk ) a zvysok je dan,odvody do SP a odvody do zdravotnej poistovne,ktore robia okolo 2 tisic mecasne.. a preto ma zaujimalo ci by mi to teoreticky nemohli vratit kedze som studentka a studenti co pracuju ako brigadnici nic odvadzat nemusia. Ak som to spravne pochopila,nemam tu moznost vratenia,a to koli tomu ze som na VPP, a v zasade ma neberu ako studenta.
Zoltán Kovács
20.01.08,17:27
V zasade mi to vyhovuje ako to je,len pri pohlade na vyplatnu pasku ma strasie ked v kolonke "celkova cena prace" je napr. 12350,- a v kolonke "cista mzda" 6730,- (tam mi este strhnu stravne listky za cca 500-700sk ) a zvysok je dan,odvody do SP a odvody do zdravotnej poistovne,ktore robia okolo 2 tisic mecasne.. a preto ma zaujimalo ci by mi to teoreticky nemohli vratit kedze som studentka a studenti co pracuju ako brigadnici nic odvadzat nemusia. Ak som to spravne pochopila,nemam tu moznost vratenia,a to koli tomu ze som na VPP, a v zasade ma neberu ako studenta.

Presne tak, ale na druhej strane zase máš výhody, ktoré nemajú brigádnici - študenti.
Johanka
20.01.08,17:28
Tvoj pracovný pomer nie je vedľajší, taký v našom zákonníku práce nie je riešený. Máš pracovnú zmluvu so skráteným pracovným časom, možno aj s nerovnomerne rozvrhnutým;). Položka celková cena práce zahŕňa Tvoju hrubú mzdu + odvody, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ. Žiadne odvody do SP sa vrátiť nedajú.
Faxik
20.01.08,17:30
Trosku som sa zmylila,podla vsetkeho nejde o SP ale o zdravotnu.
Faxik
20.01.08,17:33
A co sa tyka toho pomeru, vo firme mame zauzivany pojem vedlajsi pracovny pomer,takze som to len prebrala.
evina
20.01.08,17:36
Hmm,mladícka logika :)

Zacala som patrat prave preto ze som o tom pocula,a viac ludi mi o tom hovorilo,lenze nevedeli nic konkretnejsie. A preco si to nezistit a usetrit peniazky..no nie? :).. no keby som u nas bola ako brigadnicka,neoplatilo by sa mi to,nad tym uz premyslala.

Tu mladícku logiku som myslela na formulácie, že zamestnávateľ Ti strhá poistenie a samozrejme z Tvojej výplaty- on za Teba platí zo svojich prostriedkov ešte plus trikrát toľko, že zarobíš almužničku a ešte Ti stŕha aj na stravné lístky- no na Tie Ti však on prispieva a pozri si, že dosť.
Neber to v zlom ,preto títo smajlovia :):):) ale mám
dcéru v Tvojom veku a niektoré veci si príliš jednoducho vysvetľujete. Skús sa na to pozrieť z tej strany, že ako študent máš 12 000 plat, neviem síce na koľko hodín robíš, ale napr. to sociálne poistenie sa ti predsa len niekde započíta a časť dane vráti. Všetko má svoje pre a proti a buď rada, že si taká šikovná, že stihneš takto pracovať a aj študovať. Ak sa Ti neoplatí byť brigádničkou tak nemáš o čom premýšľať . Aspoň budeš už pripravená do života....:):):)
Faxik
20.01.08,17:36
Myslim ze uz je to vyriesene,tak vam vsetkym dakujem za pomoc a trpezlivost ktoru ste so mnou mali... :):):)
Faxik
20.01.08,17:38
No prilis sa neprepracujem, cize sa ani nestazujem,len som bola zvedava ci to je mozne :-) este raz Dakujem
evina
20.01.08,17:40
Teraz som len na rýchlo prepočítala Tvoj príjem a nechápem čo platíš. Ak by si podpísala Vyhlásenie, čiže zamestnávateľ by Ti uplatňoval NČ Tvoja čistá výplata aj so stravnými lístkami 700 SK by mala byť cca 9 477 a bez podpísania Vyhlásenia 7 963, takže naozaj neviem čo to máš na tej páske...
Faxik
20.01.08,17:46
:( nemam ich teraz pri sebe, nemozem ti dat presne cisla, no to co som napisala sa moze lisit od realu len minimalne. Pamatam si ze som mala celkovu cenu prace jemne cez 12 a cista mzda jemne cez 6,5. a to bol aj jeden z dovodov preco ma zaujimaju vsetky tie odvody.
Zoltán Kovács
20.01.08,17:48
:( nemam ich teraz pri sebe, nemozem ti dat presne cisla, no to co som napisala sa moze lisit od realu len minimalne. Pamatam si ze som mala celkovu cenu prace jemne cez 12 a cista mzda jemne cez 6,5. a to bol aj jeden z dovodov preco ma zaujimaju vsetky tie odvody.

Celková cena práce je tvoja hrubá mzda + odvody zamestnávateľa za teba. Odvody zamestnávateľa sú 35,2% z tvojej hrubej mzdy. Takže hrubú mzdu máš cca. 8.800 - 9000 Sk.
Faxik
20.01.08,17:55
No nic,idem domov pre vyplatne pasky. na to som velmi zvedava :-(
Zoltán Kovács
20.01.08,17:56
No nic,idem domov pre vyplatne pasky. na to som velmi zvedava :-(

Je to jednoduchá matematika. Celková cena práce = 1,352 x hrubá mzda. Teda 12.000/1,352 = tvoja hrubá mzda
Faxik
20.01.08,18:02
Dobre,idem si to pozriet a prepocitat. dakujem vsetkym
gabyka
19.02.08,13:36
Je to jednoduchá matematika. Celková cena práce = 1,352 x hrubá mzda. Teda 12.000/1,352 = tvoja hrubá mzda
malá podotázočka:
celková cena práce zahŕňa aj peňažný príspevok zo SF?