hanulla
11.03.05,15:04
Daňovník FO má príjem - potvrdenie zo závislej činnost §5 - 2x a má aj autorské honoráre - potvrdenie. V potvrdení má napísané, že mal vyplatené autorské honoráre vo výške: -autorská zmluva : 13 701,-

- literárny fond 2%: 275,-
- autorský honorár: 13 426,-

To je všetko čo tam má uvedené. Viem že tento honorár je za napísanie knihy. Ako sa to dáva do DP. Ide to podľa §6 ods.2 - VI. oddiel riadok 5 ?
A ako príje sa uvedie 13 701,- a ako výdaj 2% -275,- ?, žiadne iné doklady nemám. Prosím poradte mi či je to tak.
Dík, dík, dík a ešte raz dík /ide tu o svokra/
a treba to vlastne priznať ked je taký malý
jessica
11.03.05,16:24
Áno §6 ods.2 - VI. oddiel riadok 5, Príjmy: 13.701,-, výdaje môžeš dať 25% (ak nemá z §6 iné príjmy, kde by požíval skutočné výdavky) t.j.3.425,-. Ten lit.fond je v tých 25%.
hanulla
13.03.05,15:42
Vie ešte niekto poradiť, paušalne vydavky si asi nemože uplatnit ked nema žiadne doklady, nema nič a nič si neviedol, bola to iba príležitostná práca, alebo čo ???????
lenkak
13.03.05,18:13
rene
13.03.05,19:05
Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/
Petka
13.03.05,23:13
lenkak: myslím, že otázka stojí tak, že či autor potrebuje mať nejaké doklady na to, aby si mohol odvádzať 25 percent paušálne výdavky alebo nie?

mňa to tiež zaujíma

a taktiež ma zaujíma, či stačí podať len "čisté" daňové priznanie, teda či musím alebo nemusím prikladať nejaké doklady napr. výpisy z banky, príjmové doklady a pod. - je to niekde definované v zákone?

a ešte jedna vec - v DP je položka bankový účet - sme alebo nie sme povinní ho tam uvádzať?
hanulla
14.03.05,07:00
Správna otázka. To som sa nikde nedočítala a pátrala som všade kde sa dalo. Je zrejmé ze ani jeden danovník co ma prijem podľa §5 a ktomu napíše niečo -npr. skriptá, nemá živnost, nemá vlastne skoro žiadne skutočné vydavky , ved to doma piše na PC, a ak aj má tak bločky si určite neodkladá.
K DP musi mat prilozené od vydavatela potvrdenie koľko dostal. No a potvrdenie z §5, výpisy sa neprikladajú.


lenkak: myslím, že otázka stojí tak, že či autor potrebuje mať nejaké doklady na to, aby si mohol odvádzať 25 percent paušálne výdavky alebo nie?

mňa to tiež zaujíma

a taktiež ma zaujíma, či stačí podať len "čisté" daňové priznanie, teda či musím alebo nemusím prikladať nejaké doklady napr. výpisy z banky, príjmové doklady a pod. - je to niekde definované v zákone?

a ešte jedna vec - v DP je položka bankový účet - sme alebo nie sme povinní ho tam uvádzať?
Idiotka
14.03.05,07:19
[QUOTE=hanulla]Daňovník FO má príjem - potvrdenie zo závislej činnost §5 - 2x a má aj autorské honoráre - potvrdenie. V potvrdení má napísané, že mal vyplatené autorské honoráre vo výške: -autorská zmluva : 13 701,-

A si si istá, že má podať daňové priznanie B?
Ak ti správne rozumiem, má 2 potvrdenia zo závislej činnosti - na to by stačilo A, a ďalší príjem mám 13.701,- Sk.
(ja si istá nie som, že by mal podať B daňové priznanie.)
Jana Motyčková
14.03.05,08:41
Som tento prípad už roky - asi 11 rokov (zamestnanec + menší príjem z autorských práv). Podávam daňové priznanie typu B. DO VI.oddielu riadok 5 treba zapísať príjem z autorských práv hrubý (13701). Výdavky si uplatňujem vo výške 25% - nepotrebujem na to žiaden papier. Nemusím si výdavky ani evidovať. Musím si evidovať iba príjmy. Príjmy si evidujem čisté (po odpočítaní 2%, podľa toho ako prichádzajú) plus potvrdenie o vyplatených honorároch za celý rok, kde mám uvedenú hrubú čiatku. Nič viac nie je treba.
Jana Motyčková
14.03.05,08:49
A ešte k tomuto :

Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/Ja som to riskla, neprihlásila som sa. V zákone sa hovorí že SZČO je ten, kto vykonáva činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona. V súčasnosti už takúto činnosť nevykonávam, mám príjem len z činnosti, ktorú som ukončila v minulosti. Pre istotu som dala aj dotaz na VšZP - ešte v januári. Ale pre istotu mi ešte neodpovedali.
saman
15.03.05,06:23
Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem:)
hanulla
15.03.05,06:30
Tá FO má aj príjmy zo závyslj činnosti? krem toho honoráru
lenkak
15.03.05,06:33
Uplatenenie paušálnych výdavkov ostatnými podnikateľami:
výdavky vo výške 25% z úhrnu nasledovných príjmov je možné uplatniť aj pri z použitia alebio z poskytnutia z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv........
Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov je povinný viesť evidencie:
1. evidenciu o príjmoch v časovom slede
2. zásoby, ale nakoľko tysi nič nenakupovala toto Ti odpadá
3. evidenciu o pohľadávkach , ale ani toto nepotrebuješ.

Takže v kľude si môžeš uplatniť výdavky 25% z príjmu.
saman
15.03.05,06:34
Tá FO má aj príjmy zo závyslj činnosti? krem toho honoráruAno, ma aj § 5 (ale to bol normalny pracovny pomer cast roka - uplne v inej firme) a potom ma aj § 6 ods. 1 c) - je to advokat.
Jozef Mihál
15.03.05,06:37
Mám takmer rovnaký prípad, mňa však zaujíma toto:
Musel sa prihlásiť takýto "miniautorík" od 01.01.2005 ako SZČO na zdravotné poistenie a má si mesačne platiť 910,- Sk ? /veď pomaly viac zaplatí na poistnom ako zarobí na autorskom honorári/
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...
hanulla
15.03.05,06:39
a ešte ked mu poslali potvrdeneie podla §5 tak asi má nejaku zmluvu alebo dohodu, inak by mu poslali len potvrdenie o vyplatení autorských honorároch, v nom by bolo uvedé aj 2% liter. fond. A aj ked nemá /zrejme si ju urobili :-) / podla toho čo ti poslali si vyberat nemôžeš musiš to zaradiť do 5§ už len z toho dôvodu že na tom potvrdení nemaš nikde napísane za čo to je - myslim uvedená činnost podla 6§ ods.2
saman
15.03.05,06:44
a ešte ked mu poslali potvrdeneie podla §5 tak asi má nejaku zmluvu alebo dohodu, inak by mu poslali len potvrdenie o vyplatení autorských honorároch, v nom by bolo uvedé aj 2% liter. fond. A aj ked nemá /zrejme si ju urobili :-) / podla toho čo ti poslali si vyberat nemôžeš musiš to zaradiť do 5§ už len z toho dôvodu že na tom potvrdení nemaš nikde napísane za čo to je - myslim uvedená činnost podla 6§ ods.2
Mhm, to znamena ze § 5 to moze byt len vtedy ak je uzatvorena dohoda alebo pracovny pomer! Inak to musi byt § 6 ods. 2 a). OK, idem sa hadat s vydavatelstvom... chcem totiz k tomu prijmu uplatnit skutocne vydavky... a nehodlam to nechat v § 5 lebo tam si nic okrem poistneho a DDP uplatnit nemozem. DIKY. Pa
hanulla
15.03.05,06:45
4i6e si musia iba uchovať potvrdenie že i bol vyplatený honorár? a k danovému ho máam alebo nemám priložit? Ake je u Vás počasie svieti slunéčko...


Uplatenenie paušálnych výdavkov ostatnými podnikateľami:
výdavky vo výške 25% z úhrnu nasledovných príjmov je možné uplatniť aj pri z použitia alebio z poskytnutia z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv........
Ak daňovník uplatní výdavky percentom z príjmov je povinný viesť evidencie:
1. evidenciu o príjmoch v časovom slede
2. zásoby, ale nakoľko tysi nič nenakupovala toto Ti odpadá
3. evidenciu o pohľadávkach , ale ani toto nepotrebuješ.

Takže v kľude si môžeš uplatniť výdavky 25% z príjmu.
lenkak
15.03.05,06:48
Do DP pridávaš všetky potvrdenia o príjme - aj od zamestnávateľov aj za honorár.
Ale slniečko tu zatiaľ svieti, ale tuším, že na Teba sa vyškiera.
saman
15.03.05,06:58
Do DP pridávaš všetky potvrdenia o príjme - aj od zamestnávateľov aj za honorár.
Ale slniečko tu zatiaľ svieti, ale tuším, že na Teba sa vyškiera.
Prosim Ta kde je napisane ze k priznaniu davas potvrdenia za prijate honorare? Ja myslim, ze len kopie potvrdeni od zamestnavatela sa maju prikladat (zo zavislej cinnosti)!
lenkak
15.03.05,07:06
Keď budeš mať kontrolu z DU tak už od Teba nebudú žiadne potvrdenia o príjme pýtať nakoľko si si ich priložil k DP. A zároveň budeš mať zdokladovanú celú evidenciu o príjme. Aspoň čo písala Hanulla - mala len PP + honorár, nie živnosť.
hanulla
15.03.05,07:10
lenkak - myslím si že šaman má pravdu, ak si uplatním 25% tak to potvrdenie o vyplatenom honorár mám vlastne ako doklad o príjme, čiže ho neprikladám k DP iba keby na vyžiadanie DU. a Den je taky ako si ho urobíme sami - usmiaty
Iveta
15.03.05,14:13
Ak SZČO (nie remeselná činnosť) mala príjmy zo živnosti + vyplatený honorár (boli z neho zrazené len 2 % LF), môže si tiež uplatniť 25 % paušálne výdavky z tohto honoráru okrem preukázateľných výdavkov zo živnosti?
saman
15.03.05,14:49
Ja myslim, ze ANO. Ak ten honorar nebol vyplateny napr. na dohodu (§ 5) ale je jasne ze islo o §6 tak neni problem.
Jana Motyčková
15.03.05,17:32
K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).
Nike
15.03.05,17:35
K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).Neviem čo dodať, je to presne tak.
hanulla
15.03.05,18:04
Perfektne. Vzhľadom k tomu že sa mi tento rok roztrhlo vrece z DP takehoto typu mam to preštudované od predu aj od zadu a máš uplnu pravdu.


K tým potvrdeniam. Vediem si evidenciu príjmov v časovom slede. Keďže tieto príjmy sú už znížené o 2%, uchovávam si aj doklad od platiteľa o hrubom príjme za rok a príjem uvedený v tomto doklade musím uvádzať ako príjem v daňovom priznaní. Tento doklad neprikladám k daňovému priznaniu. Do daňového priznania nemôžem uviesť súčet príjmov podľa bankového účtu, lebo v 25% nákladov musia byť všetky moje náklady - vrátane príspevku do lit.fondu (2%).
Muška
15.03.05,20:22
Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem:)Podľa mňa Ti mali vybrať daň zrážkovú /nie preddavkovú/ podľa § 43 odst 3, písm. h - "príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo telvízie, ak nejde o umelecký výkon podľa § 6 ods. 2 pím. a). A už oni Ti mali podľa § 43 ods. 5 písm. b znížiť príjem o 25 % a zbytok zdaniť zrážkovou daňou. A tým je splnená daňová povinnosť. Ale Ty sa môžeš na konci roka rozhodnúť, že uvedieš uvedené príjmy a odpočítaš si zrazenú zrážkovú daň. To sa oplatí, ak neboli žiadne iné príjmy a po odpočítaní na daňovníka Ti aj zrážkovú daň vrátia.
Jana Motyčková
16.03.05,07:37
Porada je skvelá ! Konečne sa mi dostalo uznania !!!
Idiotka
16.03.05,09:29
Prosim Vas poradte mi, ak viete co s takymto pripadom:
Fyzicka osoba pisala prispevky do novin. Nemala uzatvorenu pracovnu zmluvu ani dohodu o vykonani prace. Z vydavatelstva mi poslali potvrdenie o zuctovanych a vyplatenych prijmoch FO - § 5 (klasicke ktore sa posiela pri pracovnom pomere alebo pri dohodach). Podla mna mali vystavit potvrdenie v zmysle § 6 ods. 2 a) a nie v zmysle § 5! Nerozumiem vsak celkom jednej vete § 6 ods. 2: "Prijmami z inej samostatne zarobkovej činnosti, ak nepatri do prijmov uvedenych v § 5, su prijmy..." to si mozem akoze vybrat ze do ktoreho § to mam dat? Dakujem:)
Myslím si, že nemali vystaviť ...citované potvrdenie, ale:

príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie m ô ž u byť zdanené, a to takto: honorár napr. 1000, 25% odpočet nákladov = 250, 750 x 0,19 = 143.
Vyplatia autorovi už zdanený honorár a on/ona sa môže rozhodnúť, či podá daňové priznanie, kde sa strhnutá a odvedená daň započíta ako už uhradená. Ale ak nechce, tak nemusí podať daň.priznanie.
Muška
16.03.05,12:11
Myslím si, že nemali vystaviť ...citované potvrdenie, ale:

príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie m ô ž u byť zdanené, a to takto: honorár napr. 1000, 25% odpočet nákladov = 250, 750 x 0,19 = 143.
Vyplatia autorovi už zdanený honorár a on/ona sa môže rozhodnúť, či podá daňové priznanie, kde sa strhnutá a odvedená daň započíta ako už uhradená. Ale ak nechce, tak nemusí podať daň.priznanie.
Nie môžu, ale musia, tak ako som písala vyššie.
kickitt
29.03.05,21:00
neviem ci este volakto na tento thread zavita, ale odpoved by mi vedlmi pomohla!!
....ak som SZCO a dostal som aj jednorazový honorár podľa zmluvy o vytvorenie diela, mozem si aj z toho honoraru strhnut 25% vydavky?
DIIK!!
Petronella
30.03.05,07:31
JO, mozes!
Naile
30.03.05,07:32
To Kickitt:
Honorár - je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. b) a dá sa uplatniť 25 % -ný paušálny výdavok, taktiež aj z príjmov v podníkania.
rene
05.04.05,17:07
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...
Až dnes som sa sem dostala, veľmi pekne ďakujem, pán Mihál, za dobrú správu!
Muška
05.04.05,17:22
...od 1.7.2005 by už umelci a autori nemali patriť medzi SZČO na účely zdravotného poistenia...preto kto sa naozaj ale naozaj nemusí z nejakého super objektívneho dôvodu teraz prihlasovať do ZP ako umelec/autor, prihlasovať by sa takto nemal vôbec...ZP mu totiž nemá ako dokázať, či tvoril v 1.polroku 2005 alebo až v 2.polroku 2005 - keď už povinnosť platiť ZP mať nebude...daňové priznanie za rok 2005 je len jedno (nie osobitne za prvý a za druhý polrok) a z daňového priznania sa nedá rozoznať, kedy presne príjmy poberal a samozrejme, kedy tvoril...Jožko, ak umelcov opäť vyberú z povinnosti platiť do ZP, bude to voči nám dosť nespravodlivé. Už sú oslobodení od platenia do SP. A ešte aj ZP?:confused: To snáď nie. Ak niekto platí ZP z iného dôvodu a náhodou má aj príjem ako autor nepoviem - nech už neplatí. Ale ak je príjem umelca - jeho hlavným príjmom - tak z akého dôvodu nebudú platiť. A nakoniec, my čo si platíme, tak si nás v nemocnici ani nevšimnú a umelec, ktorý nebude musieť platiť, tak ak zavíta do nemocnice, tak ho tam budú oprašovať a padnú z neho na zadok.:D