tina1234
20.01.08,21:33
Poradte prosím, vlastnila som s.r.o., ktorú som predala. Ked som bola este majitelkou s.r.o. vybavila som v banke kde som mala firemný účet kontokorentný úver na firmu, ale musela som podpísat blankozmenku ako fyzická osoba. Myslela som si, ze akonahle som firmu predala vsetky záväzky aj pohladávky prechádzajú na nového majitela. Známy ma však presviedčajú, že keď je blankozmenka na mna, ako na fyzickú osobu bude banka ziadat splatenie zmenky odo mna. Pricom uvedný úcet je na pravnicku osobu, ktorá ho vyuzíva. Bola som sa pýtať v banke, kde mi povedali, že s takýmto prípadom sa este nestretli a samozrejme nový majitel blankozmenku uz na seba neprevedie. Ďakujem za odpoveď.
andrej_rv
20.01.08,20:58
Známi majú podľa mňa pravdu, vystaviteľ zmenky si stále Ty ako fyzická osoba a v prípade potreby môže banka od Teba požadovať jej preplatenie. Pri bankou vystavovaných blankozmenkách sa zvykla súčasne uzatvárať aj zmluva o zmenkovom vyplňovacom práve, kde sú podrobne dohodnuté podmienky i spôsob vyplnenia blankozmenky bankou, ale aj to, kedy remitent (banka) vráti vystaviteľovi príslušnú bankozmenku. (Spravidla až po úplnom zaplatení pohľadávky - teda ktk úveru).
Vrátenie zmenky (alebo jej prevod na nového spoločníka) si mala riešiť pri predaji s.r.o. Preštuduj si obsah zmenky, zmluvy prípadne všeobecné zmluvné podmienky banky k poskytovaniu ktk úveru. Neviem, nakoľko seriózny je nový majiteľ a či sa s ním vieš dohodnúť, že ručenie prevezme na seba. Ak nie, bude zrejme nevyhnutné zájsť za právnikom zbehlým v zmenkovom a šekovom práve..
wlado111
21.01.08,11:25
ahoj tina1234 ako si vybavovala blankozmenku a za akych podmienok ti ju vystavili na tvoje meno...prosim porad mi tiez chem zacať podnikať a najlepsia alternatíva je ta blankozmenka......a nieco pozicane peniaze ktoré musis teraz vratiť ich splacaš alebo ak ulpinie dana doba po ktorej ju musis dať naraz banke...dufam ze budes vedieť co chcem vedieť a pomozes mi
evelien
21.01.08,14:34
mimotemy neda mi to sa neozvat. prave som sa pobavila na svojej vlastnej nevedomosti. ked som zbadala temu blankozmenka, vybuchla som do smiechu. zo skoly som si pamatala vyraz biankozmenka. tak som zacala googlit a zistila som, ze nie som jedina, kto sa cudoval:
http://balat.blog.sme.sk/c/105580/Blankozmenka-alebo-biankozmenka.html

vida, musim sa este vela ucit :)
ludmilla
14.05.08,08:40
Poradte prosím, vlastnila som s.r.o., ktorú som predala. Ked som bola este majitelkou s.r.o. vybavila som v banke kde som mala firemný účet kontokorentný úver na firmu, ale musela som podpísat blankozmenku ako fyzická osoba. Myslela som si, ze akonahle som firmu predala vsetky záväzky aj pohladávky prechádzajú na nového majitela. Známy ma však presviedčajú, že keď je blankozmenka na mna, ako na fyzickú osobu bude banka ziadat splatenie zmenky odo mna. Pricom uvedný úcet je na pravnicku osobu, ktorá ho vyuzíva. Bola som sa pýtať v banke, kde mi povedali, že s takýmto prípadom sa este nestretli a samozrejme nový majitel blankozmenku uz na seba neprevedie. Ďakujem za odpoveď.


Tina netuším ako si nakoniec dopadla, ale v tvojom prípade nechápem, prečo si musela podpísať blankozmenku ako fyzická osoba. Pri úvere, ktorý si brala na firmu si predsa mohla podpísať firemnú blankozmenku a ručila by si tak firmou a jej majetkom. Ty si zrejme podpísala blankozmenku avalovanú a v tomto prípade ju musíš naozaj zaplatiť ty. Je veľmi dôležité čítať a pýtať sa pred podpisom akejkoľvek zmluvy. Osobne by som nikdy nevolila avalovanú blankozmenku pre firemný úver.
bepo
14.05.08,10:27
Tina netuším ako si nakoniec dopadla, ale v tvojom prípade nechápem, prečo si musela podpísať blankozmenku ako fyzická osoba.
Normálne sa tomu hovorí druhý ručiteľ ;)
ludmilla
14.05.08,10:52
Normálne sa tomu hovorí druhý ručiteľ ;)


Oki, to rozumiem, ale tu ide o blankozmenku s avalom ale existuje aj blankozmenka na firmu.
bepo
14.05.08,16:41
Oki, to rozumiem, ale tu ide o blankozmenku s avalom ale existuje aj blankozmenka na firmu.
To existuje len tá firma ktorá ju dostane musí spĺnať aj nejaké kritéria čo je pre pár firiem problém :)