Lenkaaa
20.01.08,23:30
Dobry večer prajem,
rada by som poprosila o radu či je potrebne podavat dan aj v takom pripade ak sa jedna o taku vec, že sme dvaja spoluvlastnici nehnutelnosti v pomere 1\2. Byt sme kupovali pred rokom. Ak jeden z nás predáva 1\2 bytu druhému spoluvlastnikovi za vyššiu sumu za aku sme povodne kupovali byt je potrebne platit dan z tej navyšenej sumy aj pri takom pripade ak ta suma je navyšena pretože sa v byte robila rekonštrukcia a podobne?
ĎAKUJEM
svojar
21.01.08,05:32
Náklady na rekonštrukciu - technické zhodnotenie sa dá od príjmu odrátať. Pokiaľ je preukázané dokladmi. Vlastná práca sa neráta.
Lenkaaa
21.01.08,06:38
V poriadku a ako mám postupovať a ako to napísať treba do zmluvy?,
Chobot
21.01.08,07:55
V poriadku a ako mám postupovať a ako to napísať treba do zmluvy?,

Do zmluvy nijako. V zmluve sa uvedie kúpna cena, ktorú následne uvedieš v daňovom priznaní. V tom istom daň. priznaní potom v časti, kde sa uvádzajú čiastky znižujúce základ dane uvedieš všetky tie náklady na rekonštrukciu, ktoré vieš podložiť dokladmi.
Lenkaaa
21.01.08,08:32
Ďakujem za odpoveď, ešte mam jednu otázočku. Stačia iba kópie z nakladov na rekonštrukciu ? Nakoľko original bločky boli poskytnute banke. Vďaka
Chobot
21.01.08,08:46
Ďakujem za odpoveď, ešte mam jednu otázočku. Stačia iba kópie z nakladov na rekonštrukciu ? Nakoľko original bločky boli poskytnute banke. Vďaka

Tieto bloky by si potrebovala v prípade daňovej kontroly. A teraz a nedá povedať, či kontrolór uzná kópie bločkov. Možno áno, možno nie, ak bude prísny. Ak nebude kontrola, tak žiadne bločky nebudeš potrebovať.

Ale keby kontrola bola a žiadal by originály, asi by sa dali urobiť overené kópie po dohode s bankou. Takže zatiaľ sa s tým netráp, možno žiadna kontrola nebude.
Lenkaaa
21.01.08,09:50
diky moc, takže zaklad dane bude v mojom pripade rozdiel predajnej ceny a kupnej - rekonštrukcia?? Chápem to správne??
Chobot
21.01.08,09:55
diky moc, takže zaklad dane bude v mojom pripade rozdiel predajnej ceny a kupnej - rekonštrukcia?? Chápem to správne??

Áno.
Evanka
21.01.08,09:58
Do zmluvy nijako. V zmluve sa uvedie kúpna cena, ktorú následne uvedieš v daňovom priznaní. V tom istom daň. priznaní potom v časti, kde sa uvádzajú čiastky znižujúce základ dane uvedieš všetky tie náklady na rekonštrukciu, ktoré vieš podložiť dokladmi.
Ja by som aj v zmluve ošetrila, že náklady na rekonštrukciu znášaš výlučne ty. Inak by si podľa mňa mohla uplatniť výdavky iba v 1/2.
Lenkaaa
21.01.08,15:43
Ďakujem za radu, stačí ak je v zmluve napísané, Zmluvné strany sa s ohľadom na zhodnotenie bytu rekonštrukciou a zariadením, dohodli na cene prevádzaného spoluvlastníckeho podielu vo výške ...... stači to uviest takto aby som si mohla uplatnit vsetky naklady na rekonšturkciu a nie v pomere 1\2??
Lenkaaa
21.01.08,15:51
Na Danovom mi povedali ze si môžem uplatnit naklady na rekonštrukciu iba v 1\2 ...tak neviem ale bola by som určite radšej ak by som mohla pokryt cele naklady na moj podiel...stretli ste sa stym uz???
svojar
21.01.08,17:54
Tak je treba urobiť čestné vyhlásenie spoluvlastníka, že s rekonštrukciou súhlasil, ale s podmienkou, že sa na nej nebude finačne podieľať a ani sa na nej skutočne nepodielal.
Lenkaaa
22.01.08,07:48
Spoluvlastnik sa skutočne na rekonštrukcii finančne nepodielal, brala som si na nu ja stavebny uver. Čestne vyhlasenie sa potom prida ku kopii zmluvy k danovemu priznaniuˇa malo by to byť potom v poriadku?? Na DU mi toto nepovedali ale je síce pravda že som nespominala že rekonštrukciu som platila vylučne ja a všetky faktury su na moje meno nakoľko som original bloky musela poskytnut stavebnej sporitelni a mne ostali kopie.
Evanka
22.01.08,09:32
Spoluvlastnik sa skutočne na rekonštrukcii finančne nepodielal, brala som si na nu ja stavebny uver. Čestne vyhlasenie sa potom prida ku kopii zmluvy k danovemu priznaniuˇa malo by to byť potom v poriadku?? Na DU mi toto nepovedali ale je síce pravda že som nespominala že rekonštrukciu som platila vylučne ja a všetky faktury su na moje meno nakoľko som original bloky musela poskytnut stavebnej sporitelni a mne ostali kopie.
K daňovému priznaniu to neprikladáš, ale je potrebné, aby si to mala ošetrené, keby ťa DÚ vyzval k predloženiu dokladov. Ja by som považovala za lepšie, ako čestné vyhlásenie, keby ste mali spísanú dohodu o financovaní rekonštrukcie, kde by figurovali podlisy oboch zmluvných strán. Na základe tejto Dohody si vybavovala aj stavebný úver na svoje meno a to by bol dostatočný dôkaz o tom, že si sa na financovaní rekonštrukcie podielala výlučne ty. Všetko doma odlož pre prípad potreby :).