janaZH
21.01.08,09:01
Zamestnanec podal k 31.12.2007 výpoveď. Od 01.01. do práce nenastúpil, teda nezotrval u zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby. Zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, na čom sa v PZ dohodli. Akým spôsobom sa vypočíta výška tejto náhrady a akým spôsobom si zamestnávateľ uplatní právo na túto náhradu?
Chobot
21.01.08,08:53
Zamestnanec podal k 31.12.2007 výpoveď. Od 01.01. do práce nenastúpil, teda nezotrval u zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby. Zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, na čom sa v PZ dohodli. Akým spôsobom sa vypočíta výška tejto náhrady a akým spôsobom si zamestnávateľ uplatní právo na túto náhradu?

Priemerný zárobok sa vypočíta v zmysle § 134 ZP.

A myslím, že pokiaľ má zamestnávateľ zákonný nárok na náhradu (teda ak to bolo dohodnuté v zmluve a bol tam súhlas zamestnanca so zržkami), tak to môže kompenzovať mzdou za posledný mesiac - teda krátiť čistú mzdu.
janaZH
21.01.08,09:06
Ďakujem. No nie je mi celkom jasné - táto peňažná náhrada sa rovná priemernej čistej mesačnej mzde? Alebo ide o hrubú priemernú mesačnú mzdu? V zákone sa hovorí o peňažnej náhrade v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac.
Chobot
21.01.08,09:18
Ďakujem. No nie je mi celkom jasné - táto peňažná náhrada sa rovná priemernej čistej mesačnej mzde? Alebo ide o hrubú priemernú mesačnú mzdu? V zákone sa hovorí o peňažnej náhrade v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac.

Priemerná mzda je v hrubom. Veď aj priemerku na dovolenku rátaš v hrubom. Ako by si urobila odvody, keby si to počítala v čistom?
janaZH
21.01.08,09:49
Prepáč, ja asi celkom dobre nechápem celý princíp.... Brala som to len ako "pokutu", ktorú zamestnanec zaplatí. On už v januári do zamestnania nenastúpil, má absenciu. Mzdu za január mať nebude. Priemer vypočítať zvládam, aj priemernú mesačnú mzdu. No neviem, čo s tým ďalej. Aké odvody budem platiť???? Dúfam, že ťa touto mojou nechápavosťou úplne neodradím... Ešte som sa s týmto nestretla, tak prosím o podrobný postup. Ešte raz ďakujem.
Chobot
21.01.08,10:26
Prepáč, ja asi celkom dobre nechápem celý princíp.... Brala som to len ako "pokutu", ktorú zamestnanec zaplatí. On už v januári do zamestnania nenastúpil, má absenciu. Mzdu za január mať nebude. Priemer vypočítať zvládam, aj priemernú mesačnú mzdu. No neviem, čo s tým ďalej. Aké odvody budem platiť???? Dúfam, že ťa touto mojou nechápavosťou úplne neodradím... Ešte som sa s týmto nestretla, tak prosím o podrobný postup. Ešte raz ďakujem.

S tými odvodmi som ťa len poplietol. Myslel som, že priemerku rátaš hrubú mzdu tak, ako dovolenku (z hrubej sa potom v prípade dovolenky odvádzajú odvody).

V prípade tejto pokuty jasné, že žiadne odvody nebudú, išlo len o určenie sumy pokuty. A tá je rovnaká, ako keby si rátala náhradu dovolenky, teda určená nejakou sumou hrubej mzdy.
janaZH
21.01.08,11:44
Takže vypočítam výšku náhrady, ktorú budem žiadať zaplatiť od zamestnanca. Táto suma mi neovplyvní nič - ani celkový príjem zamestnanca, ani odovody, ani daň. Ani v roku 2007 ani v januári 2008. Je to takto správne?
Pekný deň!
Chobot
21.01.08,11:48
Takže vypočítam výšku náhrady, ktorú budem žiadať zaplatiť od zamestnanca. Táto suma mi neovplyvní nič - ani celkový príjem zamestnanca, ani odovody, ani daň. Ani v roku 2007 ani v januári 2008. Je to takto správne?
Pekný deň!

Áno, je to len pokuta. Jediné. čo to má spoločné s príjmom zamestnanca je stanovenie jej výšky. Tá sa rovná hrubej priemernej mesačnej mzde zamestnanca.

Takže on to zaplatí z vlastného vrecka. To nie je žiadna zrážka zo mzdy (pred zdanením), to zaplatí z čistej mzdy. A mzdu za december ešte asi nedostal, či áno?
janaZH
21.01.08,11:58
Mzda za 12/2007 už bola vyplatená, takže to nie je z čoho strhnúť. Ale zamestnanec túto sumu pravdepodobne uhradí vkladom na účet. Nevedeli sme len, aký je postup. Ďakujem za trpezlivosť.
Riočka
17.08.08,21:16
Dobrý večer,
máte niekto skúsenosti s uplatnením náhrady podľa § 62 odstavec 3 ZP ?
Prosím, poraďte ako realizovať a ako zaúčtovať náhradu v účtovníctve.
Ide o náhradu priemerného hrubého alebo čistého zárobku?
Môže zamestnávateľ túto náhradu zamestnancovi zraziť zo mzdy a teda
túto časť mzdy mu nevyplatiť? Ak je výplata nižšia ako náhrada, ako postupovať ďalej?

Ďakujem za pomoc, odpovede potrebujem súrne.
veronikasad
17.08.08,21:20
Dobrý večer,
máte niekto skúsenosti s uplatnením náhrady podľa § 62 odstavec 3 ZP ?
Prosím, poraďte ako realizovať a ako zaúčtovať náhradu v účtovníctve.
Ide o náhradu priemerného hrubého alebo čistého zárobku?
Môže zamestnávateľ túto náhradu zamestnancovi zraziť zo mzdy a teda
túto časť mzdy mu nevyplatiť? Ak je výplata nižšia ako náhrada, ako postupovať ďalej?
Ďakujem za pomoc, odpovede potrebujem súrne.
Ide o výpočet priemerného zárobku podľa § 134 Zákonníka práce. Zrážku zo mzdy môže zamestnávateľ urobiť iba so súhlasom zamestnanca, ak je mzda nižšia, rozdiel musí zamestnanec doplatiť.
jales
18.08.08,06:00
Vždy uvažujem ako zamestnávateľom ten nový ZP v tejto oblasti vlastne pomohol. Tú náhradu bez súhlasu zamestnanca zraziť nie je možné a zamestnanec s tým samozrejme dobrovoľne súhlasiť nebude. Už potom ostávajú len súdy a to je už na dlhé lakte a o ďalších nákladoch.
Chobot
18.08.08,07:29
Vždy uvažujem ako zamestnávateľom ten nový ZP v tejto oblasti vlastne pomohol. Tú náhradu bez súhlasu zamestnanca zraziť nie je možné a zamestnanec s tým samozrejme dobrovoľne súhlasiť nebude. Už potom ostávajú len súdy a to je už na dlhé lakte a o ďalších nákladoch.

Ten súhlas so zrážkou zo mzdy je možné zakomponovať priamo do pracovnej zmluvy. Stačí na to 1 veta. Nemusí byť osobná dohoda o zrážke zo mzdy.

Táto téma už tu bola preberaná, preto to nebudem ešte raz popisovať. Pozri si to tu:


http://www.porada.sk/t80098-vypovedna-doba-sankcia.html

http://www.porada.sk/t61594-vypoved-zo-strany-zamestnanca-62-a.html

http://www.porada.sk/t70077-nahrada-za-nezotrvanie-zamestnanca-v-praci-pocas-vypovednej-doby.html

http://www.porada.sk/t64552-vypoved.html
Chobot
18.08.08,08:19
Dobrý večer,
máte niekto skúsenosti s uplatnením náhrady podľa § 62 odstavec 3 ZP ?
Prosím, poraďte ako realizovať a ako zaúčtovať náhradu v účtovníctve.
Ide o náhradu priemerného hrubého alebo čistého zárobku?
Môže zamestnávateľ túto náhradu zamestnancovi zraziť zo mzdy a teda
túto časť mzdy mu nevyplatiť? Ak je výplata nižšia ako náhrada, ako postupovať ďalej?

Ďakujem za pomoc, odpovede potrebujem súrne.

Dovolil som si spojiť témy, nakoľko spolu súvisia.

O tom hrubom či čistom máš uvedené hore. Je to len výpočet, ktorý vychádza z hrubej mzdy.

AK je výplata nižšia, zamestnanec to musí doplatiť. Ak nedoplatí, môže zamestnávateľ vymáhať túto čiastku súdne.
jales
18.08.08,08:24
Viem, že to už bolo tu rozoberané, ale napíšem Ti aj odpoveď akú som na túto otázku dostala z oddelenia poradenstva poradcu podnikateľa:

S účinnosťou od 1.9.2007 platí v ZP nové ustanovenie, podľa ktorého ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac. Toto právo však zamestnávateľovi patrí len vtedy, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve, dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Okrem písomnej dohody o peňažnej náhrade je zamestnávateľ povinný so zamestnancom vyhotoviť písomnú dohodu o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods. 3 ZP. V prípade, že zamestnanec túto dohodu odmietne podpísať, zamestnávateľ má právo svoj nárok uplatniť na súde. Zamestnanec tým zaplatí aj súdne trovy, aj penále za oneskorené zaplatenie peňažnej náhrady.
T.z., že zamestnávateľ pri skončení pracovného pomeru nemôže, ak nemá spísanú dohodu o zrážkach zo mzdy so zamestnancom, zraziť peňažnú náhradu za nedodržanie výpovednej doby.
Chobot
18.08.08,08:50
Viem, že to už bolo tu rozoberané, ale napíšem Ti aj odpoveď akú som na túto otázku dostala z oddelenia poradenstva poradcu podnikateľa:

S účinnosťou od 1.9.2007 platí v ZP nové ustanovenie, podľa ktorého ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac. Toto právo však zamestnávateľovi patrí len vtedy, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve, dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Okrem písomnej dohody o peňažnej náhrade je zamestnávateľ povinný so zamestnancom vyhotoviť písomnú dohodu o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods. 3 ZP. V prípade, že zamestnanec túto dohodu odmietne podpísať, zamestnávateľ má právo svoj nárok uplatniť na súde. Zamestnanec tým zaplatí aj súdne trovy, aj penále za oneskorené zaplatenie peňažnej náhrady.
T.z., že zamestnávateľ pri skončení pracovného pomeru nemôže, ak nemá spísanú dohodu o zrážkach zo mzdy so zamestnancom, zraziť peňažnú náhradu za nedodržanie výpovednej doby.

Áno, je na to viac názorov. Jedni tvrdia, že treba osobitnú dohodu o zrážkach zo mzdy. Ja si myslím, že je to hlavne o tom, ako sa všetky texty dohody formulujú.

Pokiaľ je pracovnej zmluve len uvedené, že za nezotrvanie v práci počas výpovednej doby má zamestnávateľ právo na peňažnú náhradu, a nič viac, tak treba osobitnú dohodu o zrážkach.

Čo je ale pracovná zmluva? JE to dobrovoľná dohoda dvoch zmluvných strán. Teda to isté ako dohoda o zrážkach zo mzdy. Tiež je to dohoda. Prečo potom by dohoda o zrážke zo mzdy nemohla byť priamo dohodnutá v pracovnej zmluve. Neexistuje zákon, ktorý by to zakázal.

Takže ako ďalší odstavec (alebo článok nadväzujúci na ten nárok na náhradu) by mohla byť dohoda o zrážke zo mzdy, kde by bolo uvedené, že zamestnanec súhlasí so zrážkou zo mzdy na účely tejto peňažnej náhrady. A tým by to bolo vybavené. Nikde nie je napísané, že to musí byť dohodnuté osobitne, že to nemôže byť v jednej zmluve.

A keby ste to aj chceli robiť osobitnou dohodou o zrážke zo mzdy, tak pri podpise dodatku k pracovnej zmluve dáte podpísať túto dohodu o zrážke zo mzdy. Takže nečakať, až nastane ten prípad a potom dávať podpisovať dohodu o zrážke zo mzdy, ale všetko už vopred.
veve143
25.08.08,09:47
Ahojte! Potrebujem poradiť, zamestnanci podpisovali dodatky k PZ s vetou ak zamestananec nezotrvá v pracovnom pomere počas výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac. Zamestnankyňa dala výpoveď počas júla. Výpovedná doba jej končí 30.9.2008 /odpracovala 2 a pol roka/. Bola na PN od 7.8. do 19.8. a nenastúpila do práce, údajne už pracuje v inej firme. Môžeme s ňou rozviazať PP pre absenciu a zároveň si uplatniť nárok na 1-mesačnú peňažnú náhradu? Akým spôsobom ju môžeme uplatniť?
Chobot
25.08.08,10:09
Ahojte! Potrebujem poradiť, zamestnanci podpisovali dodatky k PZ s vetou ak zamestananec nezotrvá v pracovnom pomere počas výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku zamestnanca za jeden mesiac. Zamestnankyňa dala výpoveď počas júla. Výpovedná doba jej končí 30.9.2008 /odpracovala 2 a pol roka/. Bola na PN od 7.8. do 19.8. a nenastúpila do práce, údajne už pracuje v inej firme. Môžeme s ňou rozviazať PP pre absenciu a zároveň si uplatniť nárok na 1-mesačnú peňažnú náhradu? Akým spôsobom ju môžeme uplatniť?

Pripojil som tvoj príspevok k téme, ktorá je celá o tej sankcii. Prečítaj si ju.
Viera Klimentová
25.08.08,10:29
V Pracovnej zmluve som do jedného z bodov zakomponovala § 62 ZP. Ten bod teraz znie nasledovne:
7 / Dohodnutý obsah tejto pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa organizácia a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zmena sa musí vykonať písomne. Vykonávať práce iného druhu alebo v inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je
zamestnanec povinný len výnimočne v prípadoch uvedených v § 54 Zákonníka práce.
V prípade výpovede zamestnávateľ postupuje v zmysle § 62 ZP.
Chobot
25.08.08,11:02
V Pracovnej zmluve som do jedného z bodov zakomponovala § 62 ZP. Ten bod teraz znie nasledovne:
7 / Dohodnutý obsah tejto pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa organizácia a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zmena sa musí vykonať písomne. Vykonávať práce iného druhu alebo v inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je
zamestnanec povinný len výnimočne v prípadoch uvedených v § 54 Zákonníka práce.
V prípade výpovede zamestnávateľ postupuje v zmysle § 62 ZP.

To je otázka, či informácia? Inak príspevok je mimotemy.
Viera Klimentová
25.08.08,11:08
Ten súhlas so zrážkou zo mzdy je možné zakomponovať priamo do pracovnej zmluvy. Stačí na to 1 veta. Nemusí byť osobná dohoda o zrážke zo mzdy.

Vychádzala som z tejto Vašej reakcie. Napísala som to ako vzor. Ak je to teda mimo témy - ospravedlňujem sa.
Chobot
25.08.08,11:11
Ten súhlas so zrážkou zo mzdy je možné zakomponovať priamo do pracovnej zmluvy. Stačí na to 1 veta. Nemusí byť osobná dohoda o zrážke zo mzdy.

Vychádzala som z tejto Vašej reakcie. Napísala som to ako vzor. Ak je to teda mimo témy - ospravedlňujem sa.

Ale ja tam súhlas so zrážkou zo mzdy nevidím.
Viera Klimentová
25.08.08,11:21
Podľa ods.3 "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac."
Ak zamestnanec podpíše takto pracovnú zmluvu, neznamená to súhlas so zrážkou zo mzdy ? Alebo je treba k tomu osobitný súhlas. Alebo treba formulovať tú "jednu vetu" konkrétnejšie - napr. " v prípade výpovede súhlasím so zrážkou zo mzdy v zmysle § 62 ods.3) "?
Chobot
25.08.08,11:32
Podľa ods.3 "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac."
Ak zamestnanec podpíše takto pracovnú zmluvu, neznamená to súhlas so zrážkou zo mzdy ? Alebo je treba k tomu osobitný súhlas. Alebo treba formulovať tú "jednu vetu" konkrétnejšie - napr. " v prípade výpovede súhlasím so zrážkou zo mzdy v zmysle § 62 ods.3) "?

Presne tak, musí tam byť aj tá druhá veta. Pretože tá prvá veta dáva len nárok na tú pokutu, ale bez súhlasu so zrážkou to nemôže zamestnancovi strhnúť zo mzdy, musel by si to vymáhať iným spôsobom - napr. platobným príkazom a exekúciou. Keby tú prvú vetu vôbec neuviedol v zmluve, nemohol by si vôbec nárokovať na tú "pokutu".

Takže musí byť aj tá dohoda o pokute, aj prehlásenie zamestnanca, že súhlasí so zrážkou tejto pokuty zo mzdy.
Viera Klimentová
25.08.08,11:36
Ďakujem. Doplním si to v pracovnej zmluve.