Donda
11.03.05,18:03
1. Ako mám v JU zaúčtovať nákup softweru v cene 8000 Sk. Dávam to len do režijných nákladov, alebo softwer musím evidovať i niekde inde ako napr.drobný NM?
2. SZČO-začiatok podnikania 1.3.04. Predplatné Poradcu podn.na rok 2004 fakturované a uhradené v novembri 2003. Ako to zaúčtovať do PD? Uhradené poštovou poukážkou na 2x t.j. zál.fa+vyúčt. /...a ešte malý problém zálohovú fa nenachádzam,len vyúčtovanie zálohovej-je potrebná? Čo s tým?/
Za rady z porady ďakujem a prajem krásny víkend!
ondrejvla
11.03.05,17:49
1. Ako mám v JU zaúčtovať nákup softweru v cene 8000 Sk. Dávam to len do režijných nákladov, alebo softwer musím evidovať i niekde inde ako napr.drobný NM?
2. SZČO-začiatok podnikania 1.3.04. Predplatné Poradcu podn.na rok 2004 fakturované a uhradené v novembri 2003. Ako to zaúčtovať do PD? Uhradené poštovou poukážkou na 2x t.j. zál.fa+vyúčt. /...a ešte malý problém zálohovú fa nenachádzam,len vyúčtovanie zálohovej-je potrebná? Čo s tým?/
Za rady z porady ďakujem a prajem krásny víkend!
1/ Sofware zaúčtuj ako prevádzkovú réžiu priamo do nákladov, vytvor si na to analytiku
2/ už je to tu spomínané do nákladov si môžeš dať 12 mesiacov pred začatím podnikania, na tvojom mieste by som žiadala od Poradcu aby ti vystavili duplikát fa, určite ti to urobia, mám skúsenosť , či už PORADCA s.r.o, alebo Poradca podnikateľa, nie je u nich problém
Donda
12.03.05,06:41
Ja viem, že si toho Poradcu a iné výdavky do 12 mes.pred začatím podnikania môžem uplatniť, ale ako ich zaúčtovať? Musí byť tá fa a predfa. zahrnutá aj v záväzkoch, ale to celé dám len cez pokladňu?
Zombor
12.03.05,20:40
V JU su podstatne vydavky. Ku dnu zaciatku podnikania si zauctuj vydavok za toho poradcu, lebo az odvtedy by si mal uctovat ak si neuplatnis vydavky percentom. Mas uz celkovu fakturu, v tom pripade zalohovu fakturu uz potrebovat nebudes, lebo na fakture je cena celeho predplatneho. Softver do rezie eventualne mozes aj do knihy dlhodobeho majetku ako DDNM v zavislosti od toho ci to bude pre teba vyznamna polozka.
Manual
13.03.05,07:15
Ja viem, že si toho Poradcu a iné výdavky do 12 mes.pred začatím podnikania môžem uplatniť, ale ako ich zaúčtovať? Musí byť tá fa a predfa. zahrnutá aj v záväzkoch, ale to celé dám len cez pokladňu?Donda, ja osobne by som dal SW do réžie, nie je to významný fin. objem. Teba ale asi zaujíma akým dokladom do PD zaúčtovať toho Poradcu. Ja to bobím tak, že všetky náklady pred zahájenám podnikania si spíšem na A4, očíslujem a ku každému nákladu priradím doklad, na základe ktorého mi ten náklad vznikol. Potom súčet všetkých nákladov jednou sumou zaúčtujem cez Interný doklad s datumom zahájenia podnikania, ako VOD ktorý mi neovplyvní tok peňazí v pokladni ani v banke, pretože pred zahájením podnikania som pokladňu ani bank. účet nemal. Asi tolko.
Pekný nedelný deň ...
Donda
13.03.05,15:21
Veľmi pekne ďakujem za rady. Mám ešte takú otázočku. Čo s takými faktúrami pri ktorých mi vznikol niekoľko halierový nedoplatok? ...a čo s tým, keď si predtým živnostník sám vystavoval fa a má tam v číslovaní fa medzery. Sám nevie, či sa len pomýlil v číslovaní, alebo mu fa s daným číslom chýba /napr.13/12/2004 a má potom 15/12/2004/.
lenkak
13.03.05,15:33
Môžeš si tie faktúry zaokrúhliť pokiaľ si od Teba tie konkrétne firmy nepýtajú nedoplatok.
Manual
13.03.05,17:17
Veľmi pekne ďakujem za rady. Mám ešte takú otázočku. Čo s takými faktúrami pri ktorých mi vznikol niekoľko halierový nedoplatok? ...a čo s tým, keď si predtým živnostník sám vystavoval fa a má tam v číslovaní fa medzery. Sám nevie, či sa len pomýlil v číslovaní, alebo mu fa s daným číslom chýba /napr.13/12/2004 a má potom 15/12/2004/.Poznám prípad, keď nemal úplný číselný rad faktúr, tak to riešil tak, že na konci roka do knihy faktúr dal prehlásenie, že omylom došlo k vynechaniu č. xy, aby kontrole bolo jasné že podnikatel o tom vie a bolo to pri kontrole v poriadku.
Zo skúsenosti neradím indexovať vyšlé faktúry napr. 25001, 25001A, 25002, to bola snaha datumovo začleniť nejakú faktúru, ktorá sa zabudla vystaviť. Kontrolori mali hneď podozrenie že kolko takýchto indexových faktúr mohlo byť zatajených.
Pekný večer želám...
pefu
15.03.05,10:34
Ja to robim tak, ze vyplnim v medzere cislo, ktore tam logicky patri a zopakujem nazov a ost. udaje z predoslej faktury. Potom ju skrtnem a napisem oprava omylu.
Napr.
fa c. 010504 Firma ABC 2000,-
fa c. 020504 Firma ABC 2000,- (tuto skrtnem, tym padom bola akoze vystavena omylom. K omylu naozaj doslo, len akurat pri vystavovani a cislovani faktur)
fa c. 030504 pokracujem v dalsich fakturach, ktore mam a ktore sedia.