fialka m
21.01.08,09:04
ahojte poradaci, nepocul niekto o prispevku k dochodku na dieta, vo vyske 300,- sk mesacne. Moja mama je na dochodku a ma este nezaopatrene dieta, nemoze si uplatnovat danovy bonus, nakolko nezarobi mesacne polovicu minimalnej mzdy. Ze vraj je od 1.januara nejaky prispevok na dieta pre poberatelov dochodku.

dakujem
Katy a R
22.01.08,09:20
Jedná sa o "príplatok k prídavku na dieťa".
Zák 532/2007, ktorým sa mení zák 600/2003 - účinnosť od 1.1.2008
Predpokladám, že treba žiadať na UPSVaR, ktorý vypláca aj prídavok na dieťa.:):)
emyly
26.03.08,20:25
ahojte, chcem sa poradiť...tiež som čítala o tomto príplatku k prídavku...ja som na rodičovskom, a zároveň poberám oparovatelský na babku, a teda nemôžem inde pracovať....muž je na plnom invalidnom, a nemáme nárok uplatniť si daňový bonus ani jeden z nás, ten zákon o príplatku mám preštudovaný a myslela som si že mám nárok na tento príplatok. Ked som na socialnom chcela vypísať žiadosť, bolo mi tam povedané, že my na to nárok nemáme, lebo nie sme obaja ani na invalidnom, an ina starobnom dôchodku. Ked som si to telefonicky overovala v inom meste, tam mi povedali že na to nárok nemáme, a dôvod tentokrát bol že muž je invalid na 70% tam musí byť nad 70%...teda podla mňa si každý tento zákon vysvetluje po svojom...len ja neviem na čom som...mám teda nárok na príplatok, alebo nemám?
zuzana.š.
26.03.08,20:28
[Pre Katy a R:
Stiahni si z internetu tlačivo "Príplatok k prídavku na dieťa" a dolož potvrdenie o návšteve školy a zašli na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevok je vo výške 300,-Sk mesačne na každé nezaopatrené dieťa.
emyly
26.03.08,20:35
lenže nie uplne na každé, iba na také, na ktoré nie je uplatnený daňový bonus...a neviem kde sa mám obrátiť ked na našom príslušnom urade ma tak odpinkali...a deti ešte nemám školopovinné, dve chodia do škôlky a pri treťom som doma...som povedala tej pani že aj tak si žiadosť podám...a ona že mi ju zamietne, že na to nárok nemám...tak už neviem...som si myslela že ked nemáme bonus, že by to šlo...
Timka1
26.03.08,20:36
Príplatok k prídavku na dieťa

(účinný od 1.1.2008)
( z. č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa v znení neskorších zmien a doplnkov )
Zákon č. 532/2007 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa zaviedol s účinnosťou od 1.1.2008 príplatok k prídavku na dieťa.


Čo je príplatok k prídavku?
Príplatok k prídavku je štátna sociálna dávka, ktorou štát pripláca oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa, na ktoré nemožno uplatniť daňový bonus.


Kto má nárok na príplatok k prídavku?
- rodič nezaopatreného dieťaťa,
- osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, príplatok k prídavku na to isté dieťa patrí oprávnenej osobe, ktorej patrí prídavok.


Aké sú podmienky pre vznik nároku na príspevok k prídavku?
Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú

- splnenie podmienok nároku na prídavok,
- poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu, výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
- nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus,
- nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok.

Ak v priebehu kalendárneho mesiaca nastala zmena oprávnenej osoby nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov alebo nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa inej fyzickej osobe do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, príplatok k prídavku platiteľ vyplatí tej oprávnenej osobe, ktorá má dieťa v starostlivosti aspoň posledný deň kalendárneho mesiaca, za ktorý príplatok k prídavku patrí, uplatní si nárok a spĺňa podmienky nároku.


Aká je výška príplatku k prídavku?
Príplatok k prídavku je 300 Sk mesačne.


Kde je potrebné o príplatok k prídavku požiadať?
Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na prídavok podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušného podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby.

Ak bol priznaný a vyplatený daňový bonus za kalendárny rok na nezaopatrené dieťa, na ktoré platiteľ vyplatil príplatok k prídavku, oprávnená osoba je povinná vrátiť vyplatený príplatok k prídavku.


Aká je lehota na uplatnenie príspevku k prídavku na dieťa?
Nárok na príplatok k prídavku za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok a príplatok k prídavku patrili.
emyly
26.03.08,21:01
ano toto isté mám vytlačené aj ja...teda ako by ste to vy posudili, mám na to nárok?
Andyke
26.03.08,21:10
Nemáte nárok .
Anna123
30.08.10,14:10
Príplatok k prídavku na dieťa - nárok majú len nepracujúci starobní a invalidní /nad 70 %/ dôchodci, t.j. obidvaja rodičia musia byť dôchodcami, ak matka dieťaťa nie je dôchodkyňa ale napr. nezamestnaná a otec dieťaťa je starobný dôchodca nemôže si uplatniť nárok na príplatok k prídavku na dieťa. Správne som to pochopila? Ďakujem za informácie.