RenataK
11.03.05,18:19
Prosím o pomoc.
Klient si za rok 2003 jednoducho nepodal DP. V roku 2004 prišla daň. kontrola a vyrúbila mu daň (vo vyrubovacom konaní mu počítala % výdavky. Keďže sa chcel vyhnúť plateniu preddavkov na daň a vysokým odvodom tak 29. 9.2004 pozastavil živnosť do 31.6.2005. Teraz mám problém, chcem mu uplatniť výdavky %, ale jeden príjem má už po pozastavení živnosti - 11.10.2004. Teraz ma napadá, nemal podať DP už skôr. Čo teraz, aký postup zaujať, môžem do príjmu zarátať aj ten príjem po pozastavení živnosti a tak odrátať % výdavky?
Ešte podotýkam, že ten príjem bol v splatnosti fa.
ik-a
11.03.05,17:56
Prerusenie zivnosti nie je zrusenie. Podava riadne dan.priznanie za rok 2004 ako osoba. Vsetky prijmy do 29.9.2004 su prijmy z podnikania. Prijmy po tomto datume su prijmy fyzickej osoby. Na druhu stranu prijmy musis priznat a vydavky je len na tebe ci si ich uznas.
RenataK
11.03.05,21:22
ik-a, ako si to myslela ako osoba? V DP bude uvádzať r.č. miesto DIČ alebo ako? Môže si uplatniť aj % výdavky z príjmu, ktorý dostal síce z podnikania ale až po prerušení živnosti?
jeso
11.03.05,21:36
Prerusenie zivnosti nie je zrusenie. Podava riadne dan.priznanie za rok 2004 ako osoba. Vsetky prijmy do 29.9.2004 su prijmy z podnikania. Prijmy po tomto datume su prijmy fyzickej osoby. Na druhu stranu prijmy musis priznat a vydavky je len na tebe ci si ich uznas.
Ako si to myslela-a vydavky je len na tebe ci si ich uznas http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
RenataK
11.03.05,22:08
ak si ich uznám, je to v súlade so zákonom? Nezapisujem tie príjmy do r. 41 DP?

Ako si to myslela-a vydavky je len na tebe ci si ich uznas http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
danielko
12.03.05,08:30
A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
jeso
12.03.05,08:46
A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
ja som čítala tiež podobný prípad-základ dane by sa mal upraviť o pohladávky, záväzky , aj o nepredaný tovar-skladové zásoby -proste presne tak,akoby sa živnosť ukončovala, Je to naozaj tak ?
Zita5
12.03.05,09:29
A nemal by byť základ dane zvýšený aj o príjem za fa, ktorý došiel podnikateľovi po pozastavení živnosti? Niekde som sa dočítala, že pokiaľ podnikateľ, ktorý má pozastavenú živnosť, neobnoví svoju činnosť do termínu na podanie daňového priznania, má svoj základ dane upraviť podľa §17 ods. 8. Alebo sa mýlim?
Ak platby za vystavené fa prišli po pozastavení živnosti , resp. má ešte nejaké v pohľadávkach evidované ako neuhradené , tak o túto sumu zvyšuješ ZD .
RenataK
12.03.05,09:43
Zita5 aj vtedy keď tá platba prišla v dátume splatnosti? Iné pohľadávky už nemá. Môžem aj z tejto platby počítať 25% výdavky, alebo ju uviesť na r. 41 DP? Prosím, poraďte.
Ak platby za vystavené fa prišli po pozastavení živnosti , resp. má ešte nejaké v pohľadávkach evidované ako neuhradené , tak o túto sumu zvyšuješ ZD .
Vianocka
15.02.06,14:18
Ahojte poradaci, neviem, ci mozem tuto temu znova po roku otvorit, ale mam nasledovny uctovny problem s pozastavenim zivnosti. Moja klientka pozastavila prevadzkovanie zivnosti od 01.07. do 31.12.2005 a po tomto termine cinnost obnovila. Tejto podnikatelke, ktora je fyzickou osobou, vediem podvojne uctovnictvo. V obdobi pozastavenej zivnosti uhradzala z podnikatelskeho uctu vydavky za internet a telefon na zaklade faktur, ktore jej boli zasielane od dodavatelov tychto sluzieb i nadalej na jej firmu. Neviem, co je metodicky spravnejsie:
1) zauctovat tieto faktury ako nedanove naklady a v banke vyrovnat zavazky alebo 2) tieto faktury vobec neuctovat, len uhrady v banke dat ako osobnu
spotrebu (ucet 491.A) alebo iny sposob?
V banke su dalej bankove poplatky, uroky a dan z uroku. Mozem si bank. popl. danovo uplatnit? Samozrejme, ze ako danove, by som dala aj bank. uroky.
Dalsi problem mam s odpismi majetku (auto a pocitac), ktore su v r. 2005 v druhom roku odpisovania. Kedze zakon o DzP nepozna alikvotny odpis (podnikala 1. polrok a majetok aj pouzivala v suvislosti s dosahovanim zdanitelnych prijmov), mozem uplatnit celorocny odpis??? Majetok nebol z firmy k 31.12.2005 vyradeny a od 01.01.2006 sa zase pouziva.
Komukolvek, kto poradi budem velmi vdacna za radu, resp. nazor, pokial mozno co najskor (ved to poznate: vcera bolo neskoro).
Zoretka
15.02.06,14:31
Dnes som bola na DÚ riešiť podobný pípad. Čo sa týka výdavkov, ktoré mala FO v období pozastavenia činnosti, nie sú to výdavky na udržanie príjmu, keďže FO nesmie mať príjem z činnosti, lebo ju má pozastavenú - okrem príjmu z pohľadávok, ktoré boli vystavené pred pozastavením. Čo sa týka poplatkov na BÚ, tak citujem daň. úradníčku : " Ja by som Vám ich nechala, ktovie ako iný kontrolór." Čo sa týka odpisov, tak tam odporučila na rok pozastaviť odpis. A ešte mala poznámka, pokiaľ prerušenie živnosti trvá aj po lehote na podanie daň. priznania, tak sa berie ako ukončenie živnosti, a to treba riešiť ináč.
TATRY MKS
15.02.06,15:23
Milí poraďáci,

aj ja podobný problém. Synovi účtujem v JÚ - je vysokoškolák, končí - v júni pozastavil živnosť na 2 roky. Na jeden záväzok má splátkový kalendár, ktorý mesačne spláca - 70000 záväzok (zo SOZA) spláca tisíckorunovou splátkou mesačne. Môžem tieto výdavky narátať do ostatných výdavkov alebo sú to
výdavky neovplv.ZD. Bolo by to ale nespravodlivé.... Prosím poraďte.... Všetkým ďakujem
Vianocka
15.02.06,16:18
Zoretka, dakujem za nazor. To, ze by som mohla na rok prerusit odpisy, viem, ale ta moja podnikatelka ich potrebuje do zakladu dane ako sol. Ja skor potrebujem oporu v zakone na to, ze ich mozem uplatnit danovo v plnej vyske. Skusenejsi poradaci, neviete k tomu zaujat stanovisko? Dakujem a vidim, ze nie len ja, za dalsie nazory.
Nike
16.02.06,07:55
Zoretka, dakujem za nazor. To, ze by som mohla na rok prerusit odpisy, viem, ale ta moja podnikatelka ich potrebuje do zakladu dane ako sol. Ja skor potrebujem oporu v zakone na to, ze ich mozem uplatnit danovo v plnej vyske. Skusenejsi poradaci, neviete k tomu zaujat stanovisko? Dakujem a vidim, ze nie len ja, za dalsie nazory.
Ak má prerušenú živnosť k 31.12.2005 tak nemôžeš uplatniť odpisy a dokonca ich nemôžeš ani prerušiť, príde o ne za tento rok. Presne preto lebo nemáš oporu v zákone aby si ich mohla upltniť. § 22/11 ZDP.
Vianocka
17.02.06,09:05
To znamena, ze keby si podnikatel FO obnovil zivnost dnom 31.12.2005, tak by si mohol rocny odpis uplatnit? Zda sa mi to nefer. Ak si totiz niekto obstara a zaradi majetok do uzivania dnom 31.12. a este si na nom takpovediac ani "neskrtol", tak zakon mu umozni uplatnit celorocny odpis? A ten, kto s nim v priebehu roka dosahoval zdanitelne prijmy pride z titulu "hry s datumami" o kopec nakladov?
Zuzana2
17.02.06,09:20
Prosím Vás aj ja o radu:
Otec je roky rokúce na invalidnom dôchodku. Už má 68 rokov a preto sa jeho invalidný dôchodok už považuje za starobný.
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.
Zo živnosti nevykázal vôbec nič.
V roku 2005 mal príjmy iba z DVP celkom okolo 30000,--.
Ak podá daňové priznanie, bude to DP typ A, alebo B? Môže si podať A? Daň sa mu vráti (keďže nemal príjmy presahujúce 43 968)?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc.
ajobs
17.02.06,10:16
Prosím Vás aj ja o radu:
Otec je roky rokúce na invalidnom dôchodku. Už má 68 rokov a preto sa jeho invalidný dôchodok už považuje za starobný.
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.
Zo živnosti nevykázal vôbec nič.
V roku 2005 mal príjmy iba z DVP celkom okolo 30000,--.
Ak podá daňové priznanie, bude to DP typ A, alebo B? Môže si podať A? Daň sa mu vráti (keďže nemal príjmy presahujúce 43 968)?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc.

Ak nevykázal príjmy zo živnosti (alebo nejaké iné,napr. prenájom, kapitálový majetok apod.), môže si podať DP A, uplatniť si rozdiel nezdaniteľnej čiastky 87.936 Sk a poberaného dôchodku (ak je nižší ako NZČ), potom sa mu vráti daň v pomere k uplatnenej NZČ.
Ak má manželku, a táto poberá SD, môže si rovnako uplatniť na ňu rozdiel 87.936 Sk-jej dôchodok>0.
Zuzana2
17.02.06,10:39
Vďaka za odpoveď.
Ešte upresnenie: on mal aj príjmy z prenájmu ako súkromná osoba - v júli a auguste za prenájom chaty, ale tie neboli viac 23 000,-- Sk (neviem presnú sumu - je to päťnásobok ŽM) a teda tieto príjmy sú od dane oslobodené.
Ale myslela som na § 46 - ak nepresiahol 43 968,-- sk - daň sa nevyrubuje.
Nevie prosím Vás niekto, čo s tou pozastavenou živnosťou, či si môže podať DP A - nemá to oporu niekde v zákone?
ajobs
17.02.06,10:45
Vďaka za odpoveď.
Ešte upresnenie: on mal aj príjmy z prenájmu ako súkromná osoba - v júli a auguste za prenájom chaty, ale tie neboli viac 23 000,-- Sk (neviem presnú sumu - je to päťnásobok ŽM) a teda tieto príjmy sú od dane oslobodené.
Ale myslela som na § 46 - ak nepresiahol 43 968,-- sk - daň sa nevyrubuje.
Nevie prosím Vás niekto, čo s tou pozastavenou živnosťou, či si môže podať DP A - nemá to oporu niekde v zákone?

K tomu, čo som vyznačil hrubo - nie je pravda, že sa daň nevyrubuje, ale nemusí sa podať DP. Takže, ak mal príjem z dohôd 30.000 Sk, potom sa preddavkovou daňou považuje daňová povinnosť za splnenú.
Marína
17.02.06,10:51
Ak nevykázal príjmy zo živnosti (alebo nejaké iné,napr. prenájom, kapitálový majetok apod.), môže si podať DP A, uplatniť si rozdiel nezdaniteľnej čiastky 87.936 Sk a poberaného dôchodku (ak je nižší ako NZČ), potom sa mu vráti daň v pomere k uplatnenej NZČ.
Ak má manželku, a táto poberá SD, môže si rovnako uplatniť na ňu rozdiel 87.936 Sk-jej dôchodok>0.
Tono, ja by som si dovolila nesúhlasiť. Mám ten istý prípad. Tým, že SZČO v zdaňovacom období 01/05-02/05 ešte nemal prerušenú živnosť a bol potencionálnym poberateľom príjmu podľa § 6, si musí podať DP-typ B. Je to vlastne dokladom pre DÚ, že podľa § 6 Zák. o DzP si nepriznáva žiadne príjmy. V tlačive A to nemá kam uviesť.
Zuzana2
17.02.06,11:18
Lenže podľa metodičky na závislú činnosť, ktorá ma apráve odkázala na spomínaný § 46, daň sa mu vráti. Ale nemám to na papieri. Nevie naozaj nikto, kde by sa to dalo nájsť v zákone?
ajobs
17.02.06,11:36
Tono, ja by som si dovolila nesúhlasiť. Mám ten istý prípad. Tým, že SZČO v zdaňovacom období 01/05-02/05 ešte nemal prerušenú živnosť a bol potencionálnym poberateľom príjmu podľa § 6, si musí podať DP-typ B. Je to vlastne dokladom pre DÚ, že podľa § 6 Zák. o DzP si nepriznáva žiadne príjmy. V tlačive A to nemá kam uviesť.

Vychádzal som z § 32, ods. 1 ZDP, pretože nedosiahol ani 50% nezdaniteľnej čiastky, takže by potenciálne nemusel ani podať DP (žiadne).
Keďže mal len príjmy zo závislej činnosti, vychádzalo mi logicky, že podá DP A.
Podmienkou podania DP B je POBERANIE príjmov podľa §§ 6 až 8 ZDP.
Marína
17.02.06,12:25
Prosím Vás aj ja o radu:
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.

Ja som vychádzala z toho, že od 15.1. do 18.2. 2005 bol SZČO. Teraz to ako doriešime?
ajobs
17.02.06,12:29
Ja som vychádzala z toho, že od 15.1. do 18.2. 2005 bol SZČO. Teraz to ako doriešime?

Marína, ak si podá DP typu B (kde sa uvádzajú v V.oddieli aj príjmy zo ZČ), a do VI.oddielu si uvedie 0-ové príjmy zo živnosti, nemôže tým nič pokaziť.:) ;)
Zuzana2
17.02.06,12:32
Ste zlatí, lenže ja by som stále chcela vedieť - či sa mu daň vráti alebo nie? Stále hovorím o § 46 ZDP.
Vie sa k tomu prosím vyjadriť ešte niekto?
Marína
17.02.06,13:09
Ako hľadám v zákone, tak hľadám a nič nenachádzam.
Mám tu dva príklady z komentára k § 46, ale tie s Tvojim prípadom nie sú identické.
Príklad
Mária je poberateľkou starobného dôchodku a v zdaňovacom období mala príjmy z prenájmu v sume 35 000 Sk. Vzhľadom na to, že za zdaňovacie obdobie nedosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce polovicu nezdaniteľnej časti základu dane (2005 je to suma 43 968 Sk), nie je povinná podáva. daňové priznanie. Pre úplnosť. však uvádzame, že starobný dôchodok si do celkového úhrnu príjmov nezahrnula, pretože je to príjem od dane oslobodený.
Príklad
Mária je poberateľkou starobného dôchodku a v zdaňovacom období mala príjmy zo závislej činnosti v sume 35 000 Sk. Vzhľadom na to, že za zdaňovacie obdobie nedosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce polovicu nezdaniteľnej časti základu dane (2005 je to suma 43 968 Sk), nie je povinná podávať daňové priznanie a nemôže si uplatniť ani nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, pretože úhrn jej starobného dôchodku presahuje sumu nezdaniteľnej časti
základu dane na daňovníka. Zamestnávateľ však bol povinný priebežne mesačne zrážať preddavky na daň z týchto príjmov (starobný dôchodok je príjem od dane oslobodený). Ak Mária podá daňové priznanie, aj vybratú daň z príjmov zo závislej činnosti jej správca dane vráti. Ak daňové priznanie nepodá, nič sa nestane - daň z týchto príjmov je vysporiadaná.
Teraz ma napadlo. Skús ešte pozrieť prechodné ustanovenia. Na Tvojom mieste by som podala písomnú žiadosť na DR SR o metodické usmernenie. Ešte je na to čas. Myslím, že termín na odpoveď je do 30-tich dní.
Zuzana2
17.02.06,13:19
Marína, si zlatá. Ja vidím v tom druhom prípade presne to, čo som hľadala. Veď príjmy z prenájmu keď nepresahujú 5-násobok ŽM sú oslobodené, takže na ne zabudneme. Z toho vyplýva, že má len príjmy zo závislej činnosti, ktoré nedosahujú výšku 43 968,-- Sk a v prípade podania DP sa mu daň vráti. Len je to komplikované s tou jeho živnosťou. Neviem na čo si ju vôbec zakladal, darmo čo si skomplikoval život (teda mne).
Inak dotaz na DRSR som už podala ale iba e-mailom. Neviete niekto, ako sa podáva písomne? Normálne formou listu? Adresovať to na DRSR alebo priamo pomočke DÚ kam patríme?
Prajem všetkým pekný zbytok dňa i víkend. O 16.00 končíme - konečne!!!
Marína
17.02.06,13:34
Dobre, že si dala cez e-mail, ale ja by som to dala aj písomne. Metodičky pre jednotlivé dane sú na daňových riaditeľstvách, takže napíš tam, alebo priamo na Ústredné daň.riaditeľstvo do Banskej Bystrice. Áno, normálne formou listu.
Ešte Ťa poprosím, napíš nám, ako to dopadlo. Ohľadom tej živnosti. Veď práve, že s tým si neviem rady. Možno sa ešte niekto pridá so svojim názorom.
ajobs
17.02.06,13:39
Dobre, že si dala cez e-mail, ale ja by som to dala aj písomne. Metodičky pre jednotlivé dane sú na daňových riaditeľstvách, takže napíš tam, alebo priamo na Ústredné daň.riaditeľstvo do Banskej Bystrice. Áno, normálne formou listu.
Ešte Ťa poprosím, napíš nám, ako to dopadlo. Ohľadom tej živnosti. Veď práve, že s tým si neviem rady. Možno sa ešte niekto pridá so svojim názorom.

mimotemy Marína, vitaj medzi Poraďákmi 500 a viac:) , svojimi príspevkami a odbornými článkami tam už samozrejme dávno patríš:) :) :) mimotemy
Marína
17.02.06,14:15
Vďaka Tonko. Dnes som tak zahĺbená do Porady, že som si to ani nevšimla. Som šťastná, že som medzi vami. Je mi cťou. To bol ale skok vpred.
azalka
17.02.06,14:22
Dnes som bola na DÚ riešiť podobný pípad. Čo sa týka výdavkov, ktoré mala FO v období pozastavenia činnosti, nie sú to výdavky na udržanie príjmu, keďže FO nesmie mať príjem z činnosti, lebo ju má pozastavenú - okrem príjmu z pohľadávok, ktoré boli vystavené pred pozastavením. Čo sa týka poplatkov na BÚ, tak citujem daň. úradníčku : " Ja by som Vám ich nechala, ktovie ako iný kontrolór." Čo sa týka odpisov, tak tam odporučila na rok pozastaviť odpis. A ešte mala poznámka, pokiaľ prerušenie živnosti trvá aj po lehote na podanie daň. priznania, tak sa berie ako ukončenie živnosti, a to treba riešiť ináč.


Ja som mala taktiež pozastavenú činnosť cca pol roka. Neviem, či som úplne správne postupovala, ale výdavky, kt. mi prišli v obd. pozastavenia a týkali sa mojej sro tak som ich refakturovala, nakoľko sa aj tak týkali jej, ale ešte neprebehli tie rôzne prehlasovačky u dodávateľov. A aby to nebolo všetko, som aj platca DPH aj ako FO aj ako PO, takže som si aj uplatnila odpočet DPH aj som daňovú povinnosť (suma sumárum nula). Teda tieto výdavky nemám v nákladoch ani vo výnosoch.
Možno som to mala refakturovať až po skončení, ale...
Asi to nie je najčistejšie, ale veď nikto nebol škodný čo myslíte?
Melnick
17.02.06,21:47
Prosím Vás aj ja o radu:
Otec je roky rokúce na invalidnom dôchodku. Už má 68 rokov a preto sa jeho invalidný dôchodok už považuje za starobný.
15.1.2005 si založil živnosť a 19.2.2005 ju pozastavil - do roku 2016.
Zo živnosti nevykázal vôbec nič.
V roku 2005 mal príjmy iba z DVP celkom okolo 30000,--.
Ak podá daňové priznanie, bude to DP typ A, alebo B? Môže si podať A? Daň sa mu vráti (keďže nemal príjmy presahujúce 43 968)?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc.

Iba názor: Pozastavená živnosť = neukončená, a z toho mi vyplýva
povinnosť dať DP/B .Typ A = i b a závislá činnosť.
Dohody + nájom /síce oslobodený, ale bol príjmom/ presiahli
hranicu 43968.ak Ak dôchodok je nižší ako NČZD potom uplatniť
rozdiel a daň z DVP môže byť vrátená.

Ak sa mýlim ,prosím opravte ma.
Zuzana2
21.02.06,07:49
Melnick, takže podľa teba: podať DP B. S tým súhlasím, aj metodička, ktorej som opätovne volala mi to potvrdila. Ale podľa teba má dať do DP aj sumu za prenájom nehnuteľnosti? Ja by som dala iba sumu z DVP.
Dôchodok mal vyšší ako NČZD.
Zuzana2
23.02.06,13:09
Musím sa vrátiť k téme vrátenia preddavkov na daň - § 46. Dnes som išla osobne na DU BA II a viete čo mi pani "určená na daň z príjmu" povedala? Že také niečo ešte nepočula, aby sa preddavková daň vrátila. Vraj keby ju nemal zrážanú a má príjem do výšky 43968,-- Sk tak nemusí podávať DP a teda daň sa mu v tomto prípade nevyrubí. Ale keď už bola zrazená, tak sa s tým nedá nič robiť. A dokonca mi povedala, že si musí priznať všetky príjmy, teda aj tie z prenájmu nehnuteľnosti - aj keď sú do výšky 5-násobku ŽM. Tak som jej prstom ukázala (v ZDP, ktorý mala pred sebou otvorený) na § 9 ods. 1 písm h. Ona si ho prečítala a povedala - aha, tak to máte pravdu.
Sama som zvedavá, ako to všetko dopadne.
Dám vedieť.
Len dúfam, že nespravím niečo protizákonné.
Melnick
27.02.06,06:55
Melnick, takže podľa teba: podať DP B. S tým súhlasím, aj metodička, ktorej som opätovne volala mi to potvrdila. Ale podľa teba má dať do DP aj sumu za prenájom nehnuteľnosti? Ja by som dala iba sumu z DVP.
Dôchodok mal vyšší ako NČZD.

Vieš ,ak si si istá ,že príjem z nájmu nepresiahol 5*ŽM nemusíš ho
priznávať. Ja by som ,ale v každom prípade dala DP/B:)


Vieš,vždy je lepšie podať hoci nulové DP ako neskôr platiť
za nesplnenie si povinnosti.

A keď píšeš,že jeho ID je vyšší ako NČZD tak daň
ktorú zaplatil mu naozaj nevrátia. /nemá nárok na manž.??/
Zuzana2
03.03.06,10:00
Pripájam vyjadrenie DR - dúfam, že sa mi to podarí.
Všetkým poraďákom prajem príjemný zbytok dňa a hlavne krásny víkend.
Marína
03.03.06,11:29
Ďakujeme Zuzka. Pridaj ho aj do Dokumentov, prosím.
Zuzana2
03.03.06,13:14
Marína, snažila som sa to vyjadrenie pripojiť do dokumentov - aj s textom mojej otázky, aby to bolo ucelené, ale napísalo mi to, že súbor "je v karanténe". Neviem čo to znamená.
Marína
03.03.06,17:45
To je v poriadku. Najprv to musí odobriť Richard(dať "povolenie");) a potom bude povolený prístup. Musíme na neho počkať.
lezko
27.03.06,05:30
Marína, si zlatá. Ja vidím v tom druhom prípade presne to, čo som hľadala. Veď príjmy z prenájmu keď nepresahujú 5-násobok ŽM sú oslobodené, takže na ne zabudneme. Z toho vyplýva, že má len príjmy zo závislej činnosti, ktoré nedosahujú výšku 43 968,-- Sk a v prípade podania DP sa mu daň vráti. Len je to komplikované s tou jeho živnosťou. Neviem na čo si ju vôbec zakladal, darmo čo si skomplikoval život (teda mne).
Inak dotaz na DRSR som už podala ale iba e-mailom. Neviete niekto, ako sa podáva písomne? Normálne formou listu? Adresovať to na DRSR alebo priamo pomočke DÚ kam patríme?
Prajem všetkým pekný zbytok dňa i víkend. O 16.00 končíme - konečne!!!

Musis to poslat na na pobocku kam patris drsr stym nema nic spoocne
andrea33
04.04.06,14:10
Ako je to s platenim preddavkov na dan na rok 2006 pri pozastaveni zivnosti?
evina
04.04.06,14:34
Ako je to s platenim preddavkov na dan na rok 2006 pri pozastaveni zivnosti?
§34

8/ Ak daňovník prestal vykonávať činnosť alebo poberať zdaniteľné príjmy, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane.
andrea33
05.04.06,07:24
Takze ak pozastavim zivnost k 30.6. 2006 a som stvrtrocny platca, zaplatim preddavok za prvy kvartal (do 30.6.). A ak znova rozbehnem zivnost k 1.1.2007, doplatim k 30.3. 2007 preddavok za druhy kvartal 2006?