AdaG
21.01.08,10:54
Prosím, poraďte, kam mám zaúčtovať nárok na odpočet DPH, ktorý si chcem uplatniť v dodatočnom DP. Nemôžem ho podať, pretože za dané obdobie (2/07) mám otvorenú kontrolu. Uzatvoria ju až v r. 2008 a ja v r. 2007 niekam musím upratať tú sumu. Na 343 nemôžem, lebo by mi nesedel účet s daňovými priznaniami. Jedná sa o sumu DPH cca 8000 Sk. Ďakujem
Erika 1982
21.01.08,09:56
môžeš podať DP na DPH za obdobie, na ktoré ti prišla daňová kontrola? Mne sa to dajako nezdá.
AdaG
21.01.08,09:58
môžeš podať DP na DPH za obdobie, na ktoré ti prišla daňová kontrola? Mne sa to dajako nezdá.
Píšem: nemôžem ho podať:cool:
Braňo
21.01.08,10:00
Adi, keďže k 2/07 budeš mať aj dodatočné, ktoré tvorí pôvodná suma+dodatočná, dodatočným zápisom na 343 vyjadríš aj túto pohľadávku voči DÚ.
KEJKA
21.01.08,10:01
Máš tieto možnosti:
1. ak ti kontrolujú IBA 02/2007, tak si podaj dodatočné za 03/2007.
2. Môžeš kontrole povedať, že si prišla na túto chybu, nemôžeš síce podať dodatočné, ale kontrola to môže zahrnúť do protokolu o vykonanej kontrole - teda ak ti dovolia doklad zaúčtovať do obdobia 02/2007.
3. ak potrebuješ DPH iba "upratať" z účtu 343 (v ktorom období to vlastne máš zaúčtované ?), tak sa môžeš vzdať nároku a preúčtuj to na 548-DPH neuplatnená (pripočitateľná položka z ZD pre daň z príjmov)
KEJKA
21.01.08,10:02
Adi, keďže k 2/07 budeš mať aj dodatočné, ktoré tvorí pôvodná suma+dodatočná, dodatočným zápisom na 343 vyjadríš aj túto pohľadávku voči DÚ.
nebude mať dodatočné - nemôže ho podať, lebo na toto obdobie má daňovú kontrolu k DPH.
AdaG
21.01.08,10:06
Ďakujem vám obom, aj ja som uvažovala, že 548 bude najschodnejšia. Firmu to nezabije. Máme tam vysoký odpočet a nechce sa mi ich dráždiť, že chcem ešte 8 000. Ešte raz vďaka
AdaG
11.02.08,09:20
Oživujem túto tému:mad: - kontrola mi neuznala odpočet z jednej faktúry. Je to dosť vysoká čiastka,
1.) ako mám upraviť účet 343, aby som znížila pohľadáv ku voči DÚ. účet 548 ?
2.) môžem túto úpravu urobiť do r. 2007, ktorého sa kontrola týka, aj keď ešte nemám protokol, ale viem, ako kontrola dopadla?
3.) Keďže mi neuznali odpočet, dohodli sme sa s konateľom, že celú faktúru vyhodím z nákladov,
poradíte, ako?
Ďakujem za vaše názory
ondrejvla
12.02.08,09:43
Na základe kontroly DPH za rok 2006 mi kontrola vylúčila z odpočtu DPH, ktoré som uznala na základe rámcových zmlúv, kde sa píše, že objednávateľ zabezpečí dodávateľovi ubytovanie na vlastné náklady.
Podľa §49 ZoDPH :Odpočítanie dane platiteľom
1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Na základe uvedeného a rámcovej zmluvy nám vznikla aj daňová povinnosť, nakoľko práce dodané objednávateľom sme fakturovali ďalej.
Moja otázka znie: mám právo na odpočet DPH podľa uvedenej zmluvy, keďže mi vznikla aj daňová povinnosť?
Ďakujem vopred za odpovede.
ondrejvla
12.02.08,11:37
Nik sa nestretol s týmto problémom? Prosím...
Tweety
12.02.08,11:45
Na základe kontroly DPH za rok 2006 mi kontrola vylúčila z odpočtu DPH, ktoré som uznala na základe rámcových zmlúv, kde sa píše, že objednávateľ zabezpečí dodávateľovi ubytovanie na vlastné náklady.
Podľa §49 ZoDPH :Odpočítanie dane platiteľom
1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Na základe uvedeného a rámcovej zmluvy nám vznikla aj daňová povinnosť, nakoľko práce dodané objednávateľom sme fakturovali ďalej.
Moja otázka znie: mám právo na odpočet DPH podľa uvedenej zmluvy, keďže mi vznikla aj daňová povinnosť?
Ďakujem vopred za odpovede.
A fakturovali ste to ubytovanie ďalej svojmu dodávateľovi? alebo dodáv. ponížil svoju fakturáciu o ubytovanie? ak nie, nárok na ubytovanie pre dodávateľa nie je daňovým nákladom, a rovnako nie je nárok na odpočet dph.
ondrejvla
12.02.08,11:54
A fakturovali ste to ubytovanie ďalej svojmu dodávateľovi? alebo dodáv. ponížil svoju fakturáciu o ubytovanie? ak nie, nárok na ubytovanie pre dodávateľa nie je daňovým nákladom, a rovnako nie je nárok na odpočet dph.

V rámcovej zmluve sa píše, že dodávateľ zníži svoju fakturáciu voči odberateľovi, nakoľko tento pre neho zabezpečil a uhradil ubytovacie služby. Jedná sa o veľké stavebné zákazky, my sme tieto služby nefakturovali ďalej nakoľko boli faktúry na zmluvy o dielo, v ktorých sa už nepíše o tom, že ubytovanie uhradí konečný odberateľ. Ubytovanie sme uhradili my na základe rámcovej zmluvy s našim dodávateľom.
lenkak
12.02.08,19:03
ondrejvla
13.02.08,17:29
skús
http://www.porada.sk/114452-post4.html
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Lenka ďakujem, ale mne išlo o dôvod neuznania v odpočte DPH, nakoľko všetky dôvody odpočtu sú uvedené v zmluve a služby boli ďalej fakturované.
Myslím, že na základe zmluvy nebol porušený §49, ods.1 ZoDPH.
Milan Benka
13.02.08,18:01
V rámcovej zmluve sa píše, že dodávateľ zníži svoju fakturáciu voči odberateľovi, nakoľko tento pre neho zabezpečil a uhradil ubytovacie služby. Jedná sa o veľké stavebné zákazky, my sme tieto služby nefakturovali ďalej nakoľko boli faktúry na zmluvy o dielo, v ktorých sa už nepíše o tom, že ubytovanie uhradí konečný odberateľ. Ubytovanie sme uhradili my na základe rámcovej zmluvy s našim dodávateľom.

1. Zápočet výnosov a nákladov - nie je dovolený §7/6 zák. o účtovníctve. Porušenie aj odstavca 1 toho istého §.
2. Odberateľ zabezpečil ubytovanie pre dodávateľa - tak mu to mal vyfaktúrovať.
3. Nárok na odpočet DPH Vám nevznikol, kontrola postupovala správne.
4. Dané ubytovanie by som posúdil aj ako nedaňový náklad z hľadiska dane z príjmu.
5. Ubytovanie pri dodávkach stavebných prác - zmluvách o dielo, nehradí konečný odberateľ. Je to nákladom dodávateľa, ktorý s tým musí kalkulovať pri tvorbe cenovej ponuky.
petovsan
13.02.08,18:10
Lenka ďakujem, ale mne išlo o dôvod neuznania v odpočte DPH, nakoľko všetky dôvody odpočtu sú uvedené v zmluve a služby boli ďalej fakturované.
Myslím, že na základe zmluvy nebol porušený §49, ods.1 ZoDPH.
... len tak zo zvedavosti by som asi v tejto veci podala elektr. dopyt na daňové riaditeľstvo, počkala si na ich vyjadrenie a následne riešila ;)
Milan Benka
13.02.08,18:13
... len tak zo zvedavosti by som asi v tejto veci podala elektr. dopyt na daňové riaditeľstvo, počkala si na ih vyjadrenie a následne riešila ;)

Mám za to, že je to zbytočné.

No možno sa mýlim.
ondrejvla
13.02.08,19:36
1. Zápočet výnosov a nákladov - nie je dovolený §7/6 zák. o účtovníctve. Porušenie aj odstavca 1 toho istého §.
2. Odberateľ zabezpečil ubytovanie pre dodávateľa - tak mu to mal vyfaktúrovať.
3. Nárok na odpočet DPH Vám nevznikol, kontrola postupovala správne.
4. Dané ubytovanie by som posúdil aj ako nedaňový náklad z hľadiska dane z príjmu.
5. Ubytovanie pri dodávkach stavebných prác - zmluvách o dielo, nehradí konečný odberateľ. Je to nákladom dodávateľa, ktorý s tým musí kalkulovať pri tvorbe cenovej ponuky.

V tomto prípade nešlo o zápočet výnosov a nákladov, ale o zabezpečenie ubytovania pre dodávateľa služieb, o čom bolo dohodnuté v rámcovej zmluve s klauzulou, že u dodávateľa bude adekvátne znížená fakturácia o tieto služby, ktoré uhradil odberateľ.
Milan Benka
14.02.08,07:38
V tomto prípade nešlo o zápočet výnosov a nákladov, ale o zabezpečenie ubytovania pre dodávateľa služieb, o čom bolo dohodnuté v rámcovej zmluve s klauzulou, že u dodávateľa bude adekvátne znížená fakturácia o tieto služby, ktoré uhradil odberateľ.

§2/6 zák. 511/92
Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.

§49/2 zák. 222/2004
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, kt. použije na na účely svojho podnikania ( od 1.1.08 na dodávky tovarov a služieb ) ako platiteľ ......

Ubytovanie zabezpečené pre dodávateľa súvisí dodávateľovým podnikaním, nie s Vaším. Preto ste mu ho mali vyfaktúrovať a v takom prípade by ste mali nárok na odpočet dane.

Mám za to, že dôvody uvedené v mojom predchádzajúcom aj tomto príspevku, dávajú za pravdu kontrolórom.

Ich možné pochybenie je len v oddôvodnení neuznania odpočtu DPH. Mám za to, že oddôvodniť by to mali §49/2 a nie §49/1 zák. 222/2004 Zz.