milagros208
21.01.08,12:07
Ahojte. Možno sa tieto témy už vyskytujú, a vlastne som ich už sčasti aj po kúskoch riešila, ale keďže u mňa ide o prepojenosť, rozhodla som sa vytvoriť novú tému, kde bude zakomponované všetko čo ma zaujíma.
Som v jednoduchoch účtovníctve nováčik a chcem práve to jedno dotiahnuť do úspešného konca. Do ďalšieho sa už asi púšťať nebudem.
Takže pekne po poriadku. Keďže ide o začínajúceho živnostníka, ktorý mal vysoké náklady so začiatkom podnikania, rád by ešte jeden rok neplatil odvody do SP, nesmie teda presiahnuť príjem 97 200,- za rok 2007. Problém však je, že dostal dotáciu z ÚP vo výške 64 tis., ktorá sa do príjmu započítava. Preto som sa rozhodla riešiť nákup IM ako nákup dlhodobého IM a dotáciu zahrňovať do POZD len vo výške odpisov /daňových/.
Rada by som niekoho poprosila, aby mi odobril, príp. mi vytkol účtovanie tejto situácie.
1. Prijatá dotácia od ÚP 64 tis.
2. Náklady na začatie podnikania na základe podn. plánu 65 tis.
3. Všetko bolo zakúpené v roku 2007 , ale čističku reklamoval a peniaze mu
vrátili, takže toto nebudem zaratávať ako použitie z dotácie
4. Odpisovať budem IM, ktorý ma vstupnú cenu viac ako 10 tis. /Interná smernica pre rok 2007/
5. Ide zhruba o štyri položky : Sterilizátor 2. odpis.skupina, kozm. kreslo 2. odpis. skupina, počítač 1 odpis. skupina a reg. pokladňa 1. odpis. skupina.
6. Môžem ponížiť vstupnú cenu napr. počítača na účely preúčtovania z PNZD
na POZD z dotácie, keďže rozpočet bol na 65 tis., ale dotácia len na 64 tis. ?
7. Môžem si urobiť tabuľku na výpočet odpisov s dvoma stĺpcami, jeden stĺpec skutočné odpisy a druhé tie, ktoré sú výdavkami a teda aj príjmami z dotácie? Teda odpisy zo vstupnej ceny pôjdu do VOZD, ale len časť z nich použitá z dotácie do POZD?
Dúfam, že som sa vyjadrila pochopiteľne a niekto mi aj poradí, či je moje zmýšľanie správne. Ďakujem.
Iwett
21.01.08,11:11
Ahojte. Možno sa tieto témy už vyskytujú, a vlastne som ich už sčasti aj po kúskoch riešila, ale keďže u mňa ide o prepojenosť, rozhodla som sa vytvoriť novú tému, kde bude zakomponované všetko čo ma zaujíma.
Som v jednoduchoch účtovníctve nováčik a chcem práve to jedno dotiahnuť do úspešného konca. Do ďalšieho sa už asi púšťať nebudem.
Takže pekne po poriadku. Keďže ide o začínajúceho živnostníka, ktorý mal vysoké náklady so začiatkom podnikania, rád by ešte jeden rok neplatil odvody do SP, nesmie teda presiahnuť príjem 97 200,- za rok 2007. Problém však je, že dostal dotáciu z ÚP vo výške 64 tis., ktorá sa do príjmu započítava. Preto som sa rozhodla riešiť nákup IM ako nákup dlhodobého IM a dotáciu zahrňovať do POZD len vo výške odpisov /daňových/.
Rada by som niekoho poprosila, aby mi odobril, príp. mi vytkol účtovanie tejto situácie.
1. Prijatá dotácia od ÚP 64 tis.
2. Náklady na začatie podnikania na základe podn. plánu 65 tis.
3. Všetko bolo zakúpené v roku 2007 , ale čističku reklamoval a peniaze mu
vrátili, takže toto nebudem zaratávať ako použitie z dotácie
4. Odpisovať budem IM, ktorý ma vstupnú cenu viac ako 10 tis. /Interná smernica pre rok 2007/
5. Ide zhruba o štyri položky : Sterilizátor 2. odpis.skupina, kozm. kreslo 2. odpis. skupina, počítač 1 odpis. skupina a reg. pokladňa 1. odpis. skupina.
6. Môžem ponížiť vstupnú cenu napr. počítača na účely preúčtovania z PNZD
na POZD z dotácie, keďže rozpočet bol na 65 tis., ale dotácia len na 64 tis. ?
7. Môžem si urobiť tabuľku na výpočet odpisov s dvoma stĺpcami, jeden stĺpec skutočné odpisy a druhé tie, ktoré sú výdavkami a teda aj príjmami z dotácie? Teda odpisy zo vstupnej ceny pôjdu do VOZD, ale len časť z nich použitá z dotácie do POZD?
Dúfam, že som sa vyjadrila pochopiteľne a niekto mi aj poradí, či je moje zmýšľanie správne. Ďakujem.
a okrem tej dotácie mal nejaké príjmy za rok 2007?
milagros208
21.01.08,11:11
Mal. Vo výške 72 tis. Preto som sa rozhodla riešiť to formou odpisov už od sumy 10 tis., keďže ide o majetok, ktorý ma dobu použiteľnosti dlhšiu ako 1 rok. A odpisovanie na 4 a 8 rokov by mi to pomohli vyriešiť.
Iwett
21.01.08,11:21
moc dobre tomu nerozumiem ako ponížiť? z tej dotácie sa nakúpilo niečo za určitú sumu a to pojde do príjmov a tiež výdavkov priamo alebo formou odpisov. Neviem aké rozdelenie odpisov.:confused:
milagros208
21.01.08,12:31
Ide o to.
Náklady boli vypočítané na 65 tis., dotácia bola 64 tis. a nakúpené bolo za 66 tis. Do POZD vo výške odpisov môžem dať len pomernú časť, pretože z dotácie bolo kúpené len za 64 tis., aj keď skutočne budem odpisovať zo 66 tis.
Je to takto v poriadku ? A čo to ostatné? Vďaka.
milagros208
22.01.08,05:21
Ide o to.
Náklady boli vypočítané na 65 tis., dotácia bola 64 tis. a nakúpené bolo za 66 tis. Do POZD vo výške odpisov môžem dať len pomernú časť, pretože z dotácie bolo kúpené len za 64 tis., aj keď skutočne budem odpisovať zo 66 tis.
Je to takto v poriadku ? A čo to ostatné? Vďaka.
Ak som teda dobre pochopila par. 17 ods. 3 Zákona o dani z príjmov.
milagros208
22.01.08,05:27
Ešte by ma zaujímala jedna vec. Všimla som si par. 52d ods. 4 Zákona o dani z príjmov. Vyplýva mi z toho, že nebudem môcť odpisovať majetok zakúpený z dotácie 4 alebo 8 rokov, ale že bude musieť byť odpísaný do konca roka 2009? Týka sa toto ustanovenie len nákupu hmotného majetku alebo aj dotácie na začatie podnikanie z úradu práce?
milagros208
22.01.08,13:17
Nechcem byť veľmi otravná, ale je pre mňa dôležité, aby som si to konečne vyjasnila a pohla sa ďalej. Ďakujem.
Alebo znova zapadnem prachom?
milagros208
23.01.08,12:55
Môže mi s tým niekto pomôcť, prosím? Vďaka.
milagros208
24.01.08,08:05
Nikto s tým nemá skúsenosti? Veľa som o tom čítala a padlo na túto tému veľa rôznych názorov. Chcela by som len vedieť, či to bude takto v poriadku ako som vyššie opísala. Alebo mám dať radšej všetko do nákladov, nič neodpisovať, platiť odvody a nerobiť si žiadne problémy?
KAMILA.A
30.01.08,07:20
Ešte by ma zaujímala jedna vec. Všimla som si par. 52d ods. 4 Zákona o dani z príjmov. Vyplýva mi z toho, že nebudem môcť odpisovať majetok zakúpený z dotácie 4 alebo 8 rokov, ale že bude musieť byť odpísaný do konca roka 2009? Týka sa toto ustanovenie len nákupu hmotného majetku alebo aj dotácie na začatie podnikanie z úradu práce?


Pustila si sa podľa mňa do komplikovaného prípadu, ale aj o tom je účtovníctvo...
Ja toľko svoj názor...
Predpokladám, že k doplneniu § 52d ods. 4 došlo z dôvodu, že dotácie sú podmieňované existenciou firmy min. 2 roky. Ale toto nevylučuje možnosť zaradiť majetok do odpisových skupín podľa platných právnych predpisov. Zákon hovorí o zahrňovaní rozdielu medzi odpismi a výškou poskytnutej dotácie počas dvoch po sebe nasledujúcich zdaňovacích období s účinnosťou od 1.1.2008 a tak ak prijal niekto dotáciu v roku 2007, táto dotácia sa zahrnie do príjmov v roku 2007 vo výške odpisov majetku na ktorý sa táto dotácia vzťahuje a v roku 2008 a roku 2009 presne v 1/2 rozdielu medzi výškou uplatnenej dotácie (do výšky daňových odpisov za rok 2007) a výškou celej poskytnutej dotácie na hmotný majetok. Toto si pripočítaj k vlastným príjmom z podnikania a uvidíš, ako to vyzerá s jeho platením odvodov do sociálnej poisťovne.

Ak sa ale jedná o poskytnutie dotácie na začatie prevádzania podnikateľskej činnosti, kde nie je dotácia viazaná na konkrétny hmotný majetok, alebo inú konkrétnu investíciu, tak by som sa riadila § 17 ods. 3 písm. h.
petertek
30.01.08,07:44
Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.
KAMILA.A
30.01.08,07:53
Ešte by som sa pristavila pri odpisovanom majetku do hodnoty, kde povinnosť zaradenia majetku do odpisových skupín ukladá zákon o dani z príjmov.
Podľa mňa si to zbytočne komplikuješ, ale ak , tak som v zákone osobne neobjavila, prečo by si tento drobný hmotný majetok nemohla odpisovať. Ale zaradzovala by som ho ako si povedala Ty, podľa jednotlivých odpisových skupín pre dlhodobý hmotný majetok a to podľa charakteru tohto majetku.
KAMILA.A
30.01.08,07:57
Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.
Niektoré veci je ale lepšie mať písomne... Ja nie som zástancom slovných rád, a aj toto tu beriem ako podporu alebo podnet na rozmýšľanie. Ale osobne je môj názor taký, že sa jedná o príjem uplatňovaný v zdaňovacom období do výšky uplatnených nákladov.
Nepovedali Ti náhodou konkrétne paragrafy zo zákona o dani z príjmov? Resp. zákona o soc. poistení?

Mne totiž to Tvoje tvrdenie nesedí so spomínaným § 17 ods. 3 písm h, alebo písmeno f... zákona o DzP č. 595/2003 v znení neskorších predpisov...
milagros208
30.01.08,11:44
Ďakujem pekne za odozvu. Ak si prečítam par. 17 ods. 3 h/ zákona o dani z príjmov, tak mi to vychádza, že by som to mohla urobiť ako som napísala vyššie.
Nemá ešte aj niekto iný na to svoj názor, príp. skúsenosti s týmito dotáciami. Ďakujem.
milagros208
04.02.08,06:30
Naozaj mi nikto nevie pomôcť? Môžem postupovať podľa par. 17 ods. 3h/ zákona o dani z príjmov alebo to nejaký iný par. vylučuje? Nevie mi ešte niekto povedať aká môže byť pokuta za zlé zúčtovanie dotácie ? Vplyv na daňový základ je nulový. Vďaka.
turbo
04.02.08,09:31
Neviem presne na čo bola dotácia poskytnutá a za akých podmienok. Je som už o tom písal ako som ja postupoval pri dotácii: Mne bola dotácia poskytnutá na začatie podnikania. Táto sa pri poskytnutí zaučtuje ako VNZD a až na základe nákupu VOZD v príslušný rok sa časť financií preučtuje cez UUO do POZD. Mne bola dotácia poskytnutá tak, aby bola vyčerpená za dva roky a podmienkou bolo nenakupovať DHM nad 30.000,- SK. Asi kôli odpisom, aby bola dotácia zúčtovaná za tie dva roky. Nákup a účtovanie dotácie som realizoval na základe podnikateľského zámeru a toho čo som uviedol, že chcem z dotácie hradiť. Neviem ako je to s dotáciuo u teba, ale vidím zbytočné komplikácie s odpisovaním toho, čo nemusí byť odpisované.
milagros208
04.02.08,11:03
Vďaka za odozvu. Ono aj táto dotácia bola poskytnutá na začatie podnikania. A súhlasím aj s vyššie uvedeným účtovaním. A je pravda, že trocha komplikujem, ale to len kvôli tomu, že vyčerpaná dotácia ide do príjmov a tým by sa zvýšil príjem na platenie odvodov. A kvôli vysokým vstupným nákladom a za minulý rok nízkym príjmom 67 tis. by bolo dobré ešte jeden rok počkať s platením odvodov.
A to len preto, že dotácia, aj keď nie je príjmom z podnikania vstupuje do celkového príjmu.
Alexandra777
04.02.08,14:59
Ahoj, ja som dostala takisto tento rok dotácie z úradu práce a bolo mi povedané, že sa nemôžu použiť na nákup dlhodobého hmotného majetku. Ja si idem uplatňovať paušálne výdavky a odvody si idem platiť. Keby som ale nechcela, tak som počula, že príjem z dotácie si dáš iba do takej výšky v akej ju v príslušnom zdaňovacom období využiješ. Podľa mňa, ak ste danú čističku reklamovali a boli Vám vrátené peniaze, daná časť dotácie ešte nebola využitá, preto sa zníži príjem v danom roku o vrátenú sumu a zahrnie sa do príjmu až v účtovnom období, v ktorom bola príslušná časť dotácie využitá.
milagros208
05.02.08,05:32
Možno som si dobre neprečítala zmluvu s Úradom práce, ale nikde som nenašla, že sa dotácia nemôže použiť na nákup dlhodobého hmotného majetku. A vlastne ani nejde o nákup dlhodobého HIM. Ide o to, že dotácia bola použitá na nákup zariadenia do 30 tis /keby len predsa nesmele byť dotácia použitá na nákup DHM/. Z hľadiska použitia dotácie, sú myslím podmienky všetky splnené, ostáva už len min. 2 roky podnikať. Ide vlastne len o účtovanie dotácie. Ako účtovná jednotka sa môžem rozhodnúť odpisovať majetok do 30 tis. s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok. Úrad práce podľa mňa nezaujíma ako tú dotáciu zaúčtujem, ale ako ju použijem.
Z hľadiska daňového účtovanie nemá vplyv na daňový základ, keďže tam je vždy výsledok nulový, koľko do výdavkov, toľko do príjmov. Ale chcem to urobiť správne a preto už možno som otravná, ale chcela by som poznať odpoveď, či to môžem alebo nemôžem zaúčtovať ako som vyššie opísala.
Nákup čističky,keďže boli vrátené peniaze nepoužijem s dotácie, ale to mi veľmi nepomôže, pretože má nízku hodnotu. Mne by pomohli jedine odpisy. Vďaka, že to vôbec niekoho zaujíma.
Alexandra777
05.02.08,07:51
Mňa doslovne upozornili na to, že nesmiem kupovať DHM asi je to aj kvôli tým odpisom, aby sa hodnota majetku neprenášala do nákladov postupne, ale jednorázovo prostr. výdavku. Podľa mňa sa s tým už nedá robiť nič, iba ponížiť príjmy, ktoré by mohli byť okolo 30 000, ak sa do príjmu zahrnie celá výška dotácie, kt. bola použitá.
turbo
05.02.08,08:43
S tým platením odvodov je to tak ako hovoríš, že do príjmov sa zahŕňa aj využitá časť dotácie. Napadá ma ešte alternatíva, či by sa niektoré nakúpené veci neučtovali tak že neboli zakúpené z dotácie, ale že boli zakúpené zo svojho - podnikateľskej činnosti resp. ako vklad podnikateľa. Tým by časť dotácie nebolo využitej a nešla by do príjmov a druhý rok by si potrebnú výšku dotácie dočerpala. Napadla ma ešte táto alternatíva. Treba to zvážiť, aby neboli nejaké postihy od úradu práce.
Alexandra777
05.02.08,11:25
Dá sa to urobiť aj tak, ale všetko musí byť v zhode s príslušným podnikateľským zámerom. Danú vec si za poskytnuté peniaze daňovník musí kúpiť v priebehu 2 rokov. Ja som si napr. vybavila dotáciu na odvody, takže čerpám dotáciu priebežne.
turbo
07.02.08,09:06
Ja už len doplním, že sa dá ešte urobiť aj doplnok k podnikateľskému zámeru - po dohovore s úradom práce a teda je na zváženie či tak ako urobila Alexandra a aj ja, že som časť dotácie použil na úhradu odvodov do zdravotnej poisťovne. Použitie dotácie na odvody sa mi zdá byť naj, lebo netreba dokladovať cenové ponuky, čo sa vyžaduje pri kupovaní materiálu za prostriedky z dotácie. S prianím pekného dňa!
milagros208
11.02.08,09:41
Ďakujem za odozvu. To všetko mi je jasné, ja len potrebujem vedieť, či môžem zariadenie do 30 tis. nakúpené z dotácie na začatie podnikania dávať do nákladov postupne vo výške odpisov a teda aj do príjmov.
Prikladám aj list z DÚ. Ani z neho nie som veľmi múdra. Ďakujem.
milagros208
11.02.08,09:47
Ďakujem za odozvu. To všetko mi je jasné, ja len potrebujem vedieť, či môžem zariadenie do 30 tis. nakúpené z dotácie na začatie podnikania dávať do nákladov postupne vo výške odpisov a teda aj do príjmov.
Prikladám aj list z DÚ. Ani z neho nie som veľmi múdra. Ďakujem.
Mala som problém pripnúť sem prílohu, tak preto takto.
Marcela16
11.02.08,18:24
Prečítala som si viac príspevkov, ale nikde som sa nedočítala ako sa zaúčtuje dotácia z UP, ktorá bola poskytnutá na odvody do SP a ZP. Len vyššie to spomenula Alexandra777. Teda mohli by ste mi niekto napísať ako to má byť, keď som dostala dotáciu a potom ju postupne čerpem na spomínané odvody? ďakujem.
andrej_rv
11.02.08,18:46
Prečítala som si viac príspevkov, ale nikde som sa nedočítala ako sa zaúčtuje dotácia z UP, ktorá bola poskytnutá na odvody do SP a ZP. Len vyššie to spomenula Alexandra777. Teda mohli by ste mi niekto napísať ako to má byť, keď som dostala dotáciu a potom ju postupne čerpem na spomínané odvody? ďakujem.
Predpokladám, že v JÚ. Tam je rozhodujúce dodržať zásadu uvedenú v § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 ZoDP - t.j. aby sa do základu dane nezahrnula tá časť dotácie, ktorá nesúvisí s úhradou nákladov, na ktoré bola poskytnutá.
Príjem dotácie zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci daň. Platby odvodov priebežne ako daňový výdavok. Na konci roka v rámci nepeňažných uzávierkových operácií z dotácie do ostatných zdaniteľných príjmov rovnakú sumu, ako je súčet z dotácie zaplatených odvodov (resp. ich časti - neviem, či dotácia pokrýva celú sumu odvodov) v zmysle zmluvy s Úradod práce.
Marti.ka
13.02.08,05:30
Ďakujem za odozvu. To všetko mi je jasné, ja len potrebujem vedieť, či môžem zariadenie do 30 tis. nakúpené z dotácie na začatie podnikania dávať do nákladov postupne vo výške odpisov a teda aj do príjmov.
Prikladám aj list z DÚ. Ani z neho nie som veľmi múdra. Ďakujem.
Aj keď mi nie je všetko, čo sa v tomto liste píše jasné, myslím si, že zariadenie, ktorého cena je nižšia ako 30 tis., môžeš odpisovať ako sa v liste píše tak ako majetok nad 30 tis., keďže jeho použiteľnosť je dlhšia ako 1 rok.
Takže nevidím problém v tom, aby si uvedenú dotáciu dávala do príjmov postupne vo výške odpisov.
Jarka 1
13.02.08,08:33
Aj keď mi nie je všetko, čo sa v tomto liste píše jasné, myslím si, že zariadenie, ktorého cena je nižšia ako 30 tis., môžeš odpisovať ako sa v liste píše tak ako majetok nad 30 tis., keďže jeho použiteľnosť je dlhšia ako 1 rok.
Takže nevidím problém v tom, aby si uvedenú dotáciu dávala do príjmov postupne vo výške odpisov.

Podľa zákona o DzP v tom skutočne problém nevidím ani ja. Odpisovať by mohla. Otázne však je, že zrejme dostala dotáciu, z ktorej nemala nakupovať majetok, ktorý treba odpisovať. Z toho jasne vyplýva, že čerpanie dotácie nemôže byť cez odpisy. Môj záver:
- odpisovať môže, do nákladov si to bude dávať postupne
- ale do príjmu musí v prvom roku zahrnúť celú dotáciu
Vlastne jej to odpisovanie nepomôže a odvodom sa nevyhne. Pochybuje, že ÚP by súhlasil s odpisovaním, keď to podľa zmluvy nemôže použiť na kúpu majetku nad 30 000,-Sk, ktorý treba odpisovať. Určite by som sa na to spýtala priamo tam, kde dotáciu poskytli.
Miro1969
14.02.08,14:57
Otázne však je, že zrejme dostala dotáciu, z ktorej nemala nakupovať majetok, ktorý treba odpisovať. Z toho jasne vyplýva, že čerpanie dotácie nemôže byť cez odpisy.
Táto téma sa týka momentálne aj mňa a nemôžem súhlasiť s hore uvedeným, nakoľko majetok nad 30 000 síce kúpiť nemôžem, ale nikde v zmluve nie je napísané, že ho nemôžem zaradiť ako dlhodobý hmotný majetok a odpisovať, aj keď to možno zmluva predpokladá. Ja dostanem dotáciu 94000 a do 97200 to nie je ďaleko.Tiež by som rád ak by sa našiel niekto kto by nám to objasnil.
milagros208
15.02.08,06:07
V inej téme, myslím, že to bolo ohľadom kontroly z ÚP kvôli dotáciam som čítala, že ÚP predsa nezaujíma ako dotáciu zaúčtujem. Z hľadiska ÚP - dôležité je, aby bola dotácia použitá na účely na aké bola poskytnutá podľa podnikateľského plánu, myslím, že do dvoch rokov a aby aj podnikateľská činnosť trvala najmenej tie dva roky. A ako to zaúčtujem? To je predsa podstatné z hľadiska daňového a účtovného, nie z hľadiska ÚP.
A z hľadiska daňového a účtovného by nemal byť problém odpisovať majetok do 30 tis. ako dlhodobý majetok. Viď vyššie list z DÚ.
Jarka 1
15.02.08,07:22
Už vyššie som napísala, že z hľadiska daňového a účtovného to problém nie je. Ostatné záleží na tom, čo je v zmluve. Ak tam nie sú vyslovene žiadne obmedzenia ohľadne odpisovania majetku, zrejme to nebude problém. Prikláňam sa potom na stranu názoru Milagros 208. Beriem do úvahy fakt, že keď môj klient použil dotáciu na nákup majetku, ktorého cena nesmela presiahnuť 30 000, túto časť dotácie sme vydokladovali a peniaze mu boli uhradené na účet. Naozaj sa nikto nezaujímal o to, ako sme to riešili v účtovníctve. Nemám pri sebe zmluvy, takže neviem presne povedať o akú dotáciu sa jednalo.
milagros208
20.02.08,05:13
Mám pri sebe teraz dohodu s ÚP. A tam sa píše : "Pri nákupe nového zariadenia/vybavenia sú oprávnenými nákladmi len nákup tohto zariadenia/vybavenia vo forme bežných nákladov(t.j. nákup hmotného majetku do 30 tis. a nákup nehmotného majetku do 50 tis). Pri nákupe nového zariadenia/vybavenia vo forme kapitálových výdavkov (t.j. nákup hmotného majetku nad 30 tis. a nákup nehmotného majetku nad 50 tis.) sú oprávnenými nákladmi len odpisy za príslušné obdobie, ak sa majetok používa výhradne na orpávnené aktivity, prípadne podľa alikvotnej časti."
Čo vy na to? Vďaka.
Marti.ka
20.02.08,10:27
No podľa tohto... mne vychádza, že pri nákupe do 30 tis. sú oprávnenými nákladmi bežné náklady, teda nákup, nie odpisy. Možno sa vyjadria skúsenejší.
turbo
20.02.08,11:02
Z toho všetkého mne osobne vychádza teraz tento záver:
- majetok pod 30.000,- Sk sa odpisovať môže ak sa tak dotyčný rozhodne a ak spĺňa podmienky zákona.
- v zmluve s UP máš možnosť zakúpiť aj DHM majetok, takže nevidím problém, aby si si uplatnila z dotácie odpis majetku (aj keď cena je menšia ako 30.000,- Sk) za príslušné obdobie (1 rok z odpisového obdobia podľa odpisovej skupiny). Teda do nákladov by si tak mala dostať iba dotáciu vo výške odpisov za ten rok. To je môj názor.
S prianím pekného dňa!
milagros208
20.02.08,13:17
Ďakujem za príspevky. Ale aj tak si nie som istá ako to urobiť správne.
Marcela16
11.03.08,19:41
SZČO čerpe dotáciu z ÚP na odvody do SP a ZP. Príjem dotácie je v PNZD a postupne som to dávala do POZD. Zvyšok nevyčerpanej dotácie má niekde ostať, alebo čo s ňou?
Zita5
11.03.08,19:46
SZČO čerpe dotáciu z ÚP na odvody do SP a ZP. Príjem dotácie je v PNZD a postupne som to dávala do POZD. Zvyšok nevyčerpanej dotácie má niekde ostať, alebo čo s ňou?


Postupy JU




§ 10b
Účtovanie dotácií
Na začiatok (http://www.porada.sk/t70704-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-do-1-1-2007-a.html#hore)


(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.


(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
.................................................. .................................................. ..................................

Zvyšok nevyčerpanej dotácie budete vykazovať v zostatku záväzkov k 31.12.2007 a pri ďalšom čerpaní dotácie , tieto záväzky budete znižovať .
waitinka7
13.03.08,13:19
Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.

Nezapočítava sa do príjmu, ani keď účtujeme paušálne výdavky, nie skutočné?
veronikasad
13.03.08,13:26
Nezapočítava sa do príjmu, ani keď účtujeme paušálne výdavky, nie skutočné?
Nesúhlasím s príspevkom petertek:
Poskytnutá dotácia SZČO - ak o tejto bola reč - je zdaniteľným príjmom podľa § 6. Čerpanie dotácie je výdajom ovplyvňujúcim základ dane. Má čiastočne pravdu - dopad na základ dane je nula.
Pokial ide o odvody do SP, ak presiahne jeho príjem z podnikania v roku čerpania dotácie 12-násobok min. mzdy, dopad na výšku odvodov je nula. Ak však nepresiahne, aj vyčerpaná dotacia je príjmom, ktorý sa posudzuje pre platenie odvodov do SP.

--------
Veronika
kukučka
13.03.08,13:43
Ak sa vedie účtovníctvo a uvádzajú sa skutočné náklady, dotácia sa počíta do príjmu do výšky čerpania.
Ak je pre teba výhodnejšie uplatniť paušálne výdavky, do príjmu musíš zahnúť celú dotáciu bez ohľadu na jej čerpanie. Treba si to dobre prepočítať, má to vplyv na odvody.
pozor, príspevok od peterku je zlý.
Dav
13.03.08,14:04
Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.

Nie je to pravda. Dotácia sa v JÚ uvedie v deň príjmu peňazí ako príjem, neovplyvňujúci základ dane, na základe výpisu z banky. Dotácia bola poskytnutá na základe žiadosti, ktorej prílohou bol podnikateľský zámer. V súlade s ním sa jednotlivé veci ( pod 30.000,-/ ks) kúpia, a zaúčtujú v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane (VOZD). Napr. som mala v zámere kúpu počítača.Stál 28.000,-. Počítač kúpim, zaplatím. Na základe dokladu o zaplatení účtujem VOZD. Hneď v ďalšom zápise účtujem čerpanie dotácie 28.000,-.Text : Použitie dotácie, príjem ovplyvňujúci základ dane. Ak bola dotácia 60.000,-, ostáva mi ako príjem neovplyvňujúci základ dane rozdiel 60 - 28 = 32.000.
Odvod do zdravotnej poisťovne účtujem tak isto. Skutočne čerpaná dotácia je pre mňa príjem ovplyvňujúci základ dane, skutočné výdavky, hradené z dotácie, sú výdavky ovplyvňujúce základ dane. Áno, pre daň je z toho v konečnom dôsledku 0,- Sk. Ale takýmto mechanizmom výpočtu. Príjem dotácie sa do príjmu pre Sociálnu poisťovňu započítava.

Úvahy o znížení základu dane a príjmu pre neplatenie odvodov do SP sú proti etikete Porady, porušenie podmienok čerpania dotácie,...
Miro1969
14.03.08,06:39
Čo sa týka rozpustenia dotácie vo forme odpisov, ma napadla takáto vec. Ak povedzme odpisy podľa odpisových skupín trvajú 4roky, tak vlastne ja tu dotáciu nevyčerpám do dvoch, tak ako je v zmluve, ale do 4-roch a to je porušním zmluvy. Je táto úvaha správna?
zanetth
14.03.08,07:51
Čo sa týka rozpustenia dotácie vo forme odpisov, ma napadla takáto vec. Ak povedzme odpisy podľa odpisových skupín trvajú 4roky, tak vlastne ja tu dotáciu nevyčerpám do dvoch, tak ako je v zmluve, ale do 4-roch a to je porušním zmluvy. Je táto úvaha správna?

V takomto prípade, sa z dotácie môžu uhradiť len odpisy za dva roky, zvyšok z vlastných zdrojov, zmluva tým nie je porušená.
Dav
14.03.08,10:39
V takomto prípade, sa z dotácie môžu uhradiť len odpisy za dva roky, zvyšok z vlastných zdrojov, zmluva tým nie je porušená.
Otázka je, či sa dotácia môže použiť na odpisy. Ako bol postavený podnikateľský zámer, a ako bola podpísaná zmluva s UPSVR.

Väčšina zmlúv s UPSVR je postavená tak, že odpisy nie sú oprávnený náklad, že je to majetok krátkodobý do 30.000,-, resp. 50.000,-. Pokiaľ by sa odpisy mohli uplatňovať, bolo by to v zmluve uvedené, a bol by povolený nákup HIM, NHIM, nad 30 či 50 tis. Sk.
Denisa13
14.03.08,18:46
Tiež som mala takýto prípad s dotáciou z ÚPSVaR. U nás teda podotýkajú, že sa môže nakupovať len do 30 tis. Sk , aby sa mohlo odpisovať naraz. Ja som to zaúčtovala v Alfe nasledovne. Pri priznaní dotácie som dala pohľadávku z úradu práce, potom som dala prijatie dotácie ako príjem na BÚ a úhradu pohľadávky. Hneď nato som to zaúčtovala ako záväzok SZČO k ÚPSVaR a prípadné nákupy som vlastne dávala ako úhradu záväzku. Tak som jasne videla koľko som vyčerpala z príslušnej sumy. A na konci roka som upravila tento PNZD a výšku čerpanej dotácie som dala ako POZD. Zvyšok som preniesla na druhý rok. No trošku je to komplikované...A tak vlastne POZD a VOZD utvorili výsledok nulový.