Koreniny Macek
21.01.08,12:31
Ahojte.Môže mať nezamestnaný dohodu o pracovnej činnosti, ak bude mať v nej uvedené, že môže pracovať max.10 hod.týždenne/splňa 350hod.do roka/ a bude mať príjem 3.200 Sk mesačne/toľko môže mať nezamest.príjem/:nechceme mať dohody o vyk.práce , lebo je to opakujúca činnosť.Dakujem za rady.
ekopo
21.01.08,11:34
Ak sú splnené všetky podmienky, nevidím problém.
alex777
20.01.10,08:51
prosím o radu. brigádnička na dohodu o prac. činnosti je vedená na úrade práce. zabudlal mi to nahlásiť jej nadriadená. povedzme, že jej bolo "omylom" vyplatené viac ako 65% minima, následkom čoho by ju mali vyradiť z evidencie nezamestnaných a musela by sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. tomu by som sa v jej záujme rada vyhla. ale odvody aj daň už boli zaplatené. napadá niekoho nejaké východisko z tejto situácie, aby ju z evidencie nevyradili? prerobiť výplatu a výkaz a žiadať späť od SP a DÚ odvody sa mi zdá riskantné :(.
veronikasad
20.01.10,08:57
prosím o radu. brigádnička na dohodu o prac. činnosti je vedená na úrade práce. zabudlal mi to nahlásiť jej nadriadená. povedzme, že jej bolo "omylom" vyplatené viac ako 65% minima, následkom čoho by ju mali vyradiť z evidencie nezamestnaných a musela by sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ. tomu by som sa v jej záujme rada vyhla. ale odvody aj daň už boli zaplatené. napadá niekoho nejaké východisko z tejto situácie, aby ju z evidencie nevyradili? prerobiť výplatu a výkaz a žiadať späť od SP a DÚ odvody sa mi zdá riskantné :(.
Ak si poslala mesačný výkaz do SP, riešenie už nie je - UPSVaR a SP sú vzájomne prepojení. Ak to zistia, vyradia ju z evidencie dodatočne (ak im to nenahlási ona sama). Aký doklad o príjme odovzdala na UPSVaR - lebo ak dohodu zamlčala, aj to je dôvod na vyradenie z evidencie.
alex777
20.01.10,09:09
ďakujem za odpoveď. výkaz som ešte neposlala ale odvody už boli posielané, takže výkaz prerobiť nemôžem, nesedelo by to z odvodmi kvôli GP a UP ktore sme za ňu už odviedli. ona zatiaľ dohodu nenahlásila ale keďže sú tieto inštitúcie prepojené, je to jedno. ak to nenahlási, prídu nato sami. takže za mesiac december s tým už nič nespravíme.
ale aký je postup ak v mes. január/2010 už bude mať príjem pod tých 136€? môže sa znovu evidovať na úrade práce???
katka50
20.01.10,10:06
ďakujem za odpoveď. výkaz som ešte neposlala ale odvody už boli posielané, takže výkaz prerobiť nemôžem, nesedelo by to z odvodmi kvôli GP a UP ktore sme za ňu už odviedli. ona zatiaľ dohodu nenahlásila ale keďže sú tieto inštitúcie prepojené, je to jedno. ak to nenahlási, prídu nato sami. takže za mesiac december s tým už nič nespravíme.
ale aký je postup ak v mes. január/2010 už bude mať príjem pod tých 136€? môže sa znovu evidovať na úrade práce???
Ak bude vyradená z evidencie, opätovne sa môže zaevidovať po 3 mesiacoch od vyradenia.
alex777
20.01.10,10:13
Ak bude vyradená z evidencie, opätovne sa môže zaevidovať po 3 mesiacoch od vyradenia.
nepotešilo, ale aj tak ďakujem za odpoveď. v jej záujme zvažujem ešte prerobenie výplat, ale dosť sa obávam kontroly v prípade že budem od SP žiadať späť odvody GP a ÚP. nemáte s tým niekto skúsenosť?
hanelie
20.01.10,14:13
niekedy v záujme nepoškodiť iným, poškodíme sebe:)
ak by prišla kontrola /ak prerobíš mzdu/, potom bude na tebe, aby si klamala
kaupke
21.01.10,07:53
Chceme ukončiť DoPČ , ktorá bola uzatvorená na dobu určitú, ale chceme ukončiť túto Dohodu ešte pred termínom vypršania doby. Môžem použiť § 228 a, ods.3 ZP, dať jednostrannú výpoveď bez udania dôvodu s 15 dňnovou výpovednou dobou ?
alex777
21.01.10,09:31
môj skromný názor je, že týmto uvedený § neporušuješ, ale práve konáš v jeho zmysle. §228a, ods. 3 ti umožňuje dať jednostrannú výpoveď s 15dňovou výp. lehotou. ale radšej nech odpovie aj niekto skúsenejší.
kaupke
21.01.10,09:51
môj skromný názor je, že týmto uvedený § neporušuješ, ale práve konáš v jeho zmysle. §228a, ods. 3 ti umožňuje dať jednostrannú výpoveď s 15dňovou výp. lehotou. ale radšej nech odpovie aj niekto skúsenejší.
Veď práve ! v texte § 228a ,ods.3 figuruje slovíčko " Ak" spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzvatvorenej dohody , možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15- dňovou výpovednou dobou....atď.
Čiže keď sa budem držať slovíčka -"Ak" , tak dohodu skôr nemôžem ukončiť zo strany zamestnávateľa , .... či ?