Misicka21
21.01.08,12:44
Ahojte, potrebujem vystaviť fa za službu (prázdny presun nakl. vozidla), pretoze sa zrusila preprava, sprostredkovala nam tu prepravu SK firma a preprava mala byt na SK, ale firma ktora si to objednala cez sprost. firmu je z madarska, vyfakturovala som to SK firme, ktorá mi vrátila fakturu, lebo zevraj sme im to nespravne vyfakturovali, a mame to fakturovat madarskej firme.
Tak kde je pravda?? A na fakture mame dat aj dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)??
Zuna 3
22.01.08,08:43
Ja by som tiež chcela poradiť :

Ja som vystavovala fakt. do Čiech za materiál. Faktúra bola
vystavená bez DPH. - uviedla som oslobodenie od dane
§43 zák. o dani z pridanej hodnoty.
Chcela by som poradiť - sme štvrťročný plátci DPH- vedieme
jednoduché učtovnícto, robím prvýkrát nové daň.priznanie
k DPH. Program mi túto faktúru do Čiech zaradil do riadku
13 -dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.
Má to byť len v tomto riadku, alebo aj v riadku 14???
Prosím o súrnu odpoveď.
Ďakujem vopred.
Ing.Prostredná
22.01.08,08:56
Ja by som tiež chcela poradiť :

Ja som vystavovala fakt. do Čiech za materiál. Faktúra bola
vystavená bez DPH. - uviedla som oslobodenie od dane
§43 zák. o dani z pridanej hodnoty.
Chcela by som poradiť - sme štvrťročný plátci DPH- vedieme
jednoduché učtovnícto, robím prvýkrát nové daň.priznanie
k DPH. Program mi túto faktúru do Čiech zaradil do riadku
13 -dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.
Má to byť len v tomto riadku, alebo aj v riadku 14???
Prosím o súrnu odpoveď.
Ďakujem vopred.
Sumu uviesť aj na r 14, priložiť súhrnný výkaz
Ing.Prostredná
24.01.08,20:23
Faktúru treba adresovať firme, ktorá ju zaplatí. Ak je firma z členského štátu EU a má pridelené IČDPH v tej krijine, /overiť na DRSR/, faktúru vystavíte bez DPH, príjemca ju samozdaní. tak to chápem ja.
DušanČ
24.01.08,20:36
Ahojte, potrebujem vystaviť fa za službu (prázdny presun nakl. vozidla), pretoze sa zrusila preprava, sprostredkovala nam tu prepravu SK firma a preprava mala byt na SK, ale firma ktora si to objednala cez sprost. firmu je z madarska, vyfakturovala som to SK firme, ktorá mi vrátila fakturu, lebo zevraj sme im to nespravne vyfakturovali, a mame to fakturovat madarskej firme.
Tak kde je pravda?? A na fakture mame dat aj dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)??

Neuvádzaš odkiaľ kam sa preprava uskutočnila a s kým ste vlastne mali zmluvy o preprave. Z tvojho popisu to vyzerá, že konečný odberateľ služby je maďarská firma a slovenský sprostredkovateľ tu vystupuje len nezmluvne. Pre tvoju firmu je to vlastne jedno komu vyfakturuješ prepravu. Pokiaľ sa preprava uskutočnila v rámci Slovenska, aj maďarskej firme fakturuješ s DPH.
Pokiaľ preprava sa uskutočnila z jedného štátu EÚ do druhého a maďarský odberateľ je registrovaný pre daň v Maďarsku, fakturuješ bez DPH.
fabianko
24.01.08,20:55
PROSIM poradiť.Som platca DPH na slovensku,JU, vystavil som FA do ČR za montáž v ČR bez DPH.MAM TO DAT DO DP DPH,ak ano tak do ktorych riadkov?
fabianko
24.01.08,21:02
PROSIM SURNE ,otazka hore
betka
24.01.08,21:13
FAbianko.
Čo nám vstuje do DP?
To, čo je predmetom dane v SR, teda miestom dodania je SR
fabianko
24.01.08,21:16
NEROZUMIEM vysvetli mi to,praca bola urobena v CR
fabianko
24.01.08,21:19
prosím poradiť,lebo mi treba vypísať DP DPH výkaz,otázka hore, dakujem
fabianko
24.01.08,21:27
surne cakam
fabianko
24.01.08,21:28
PROSIM poradiť.Som platca DPH na slovensku,JU, vystavil som FA do ČR za montáž v ČR bez DPH.MAM TO DAT DO DP DPH,ak ano tak do ktorych riadkov?
pomozte ,dodrí ludia
cloe
24.01.08,21:56
PROSIM poradiť.Som platca DPH na slovensku,JU, vystavil som FA do ČR za montáž v ČR bez DPH.MAM TO DAT DO DP DPH,ak ano tak do ktorych riadkov?

V tvojom prípade je miestom dodania služby podľa § 15 zákona o dani z pridanej hodnoty iný členský štát. Toto plnenie je uskutočnené s možnosťou odpočítania dane a do daňového priznania ho neuvádzaš.
fabianko
24.01.08,22:00
dakujem
Daniel99
30.01.08,16:50
Caute vsetci,
prosim o info, sme prepravna spolocnost a prvy krat sme riesili prepravu pre ceskeho partnera z CZ na SK. Mame mu fakturovat bez DPH a ak ano tak do danoveho priznania ho neuvadzat?


dakujem
Zoltán Kovács
30.01.08,17:27
randy
08.04.08,05:31
Zdravím a prosím o pomoc...:confused:
Hľadala som, kde som mohla, no vysledok je, že mám z toho ešte väčší chaos...
Zajtra ideme s tovarom do Čiech... Vystavujem faktúru v SK bez DPH, vstúpi mi do do DP k DPH (keďže ide o tovar).. (tak som to pochopila)... :rolleyes:
Ale, ako má vyzerať faktúra? je tam niečo špeciálne okrem odvolania sa na zákon č. 222/2004 §43 ods. 2, a čo dodací list?? počula som niečo o tom, že by tam malo byť niečo, ako že tovar sa odovzdáva u odberateľa... a známy mi poslal CMR... "čo s tým????"
prosím.... pekne prosím... :o
čo vlastne všetko musí byť???
randy
08.04.08,08:15
prosím....
cloe
08.04.08,08:31
Na faktúre uvedieš všetko, čo na iných faktúrach, len s tým, že bude faktúra bez DPH s odvolávkou na §43.
K faktúre treba doložiť doklad o tom, že tovar bol premiestnený do iného členského štátu, teda napr. CMR. Vypíšeš podľa predtlače, odberateľ potvrdí na CMR, že tovar prevzal a taktiež potvrdí dodací list. Kópiu CMR a kópiu DL si priložíš k vystavenej faktúre.
Jana Acsová
08.04.08,08:34
Hľadala som, kde som mohla, no vysledok je, že mám z toho ešte väčší chaos... Aj v zákone o DPH? Dajú sa tam nájsť priame odpovede na všetky Vami zadané otázky.


Zajtra ideme s tovarom do Čiech... Vystavujem faktúru v SK bez DPH, vstúpi mi do do DP k DPH (keďže ide o tovar).. (tak som to pochopila)... :rolleyes:
Ale, ako má vyzerať faktúra?
§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru,
g ) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.



...počula som niečo o tom, že by tam malo byť niečo, ako že tovar sa odovzdáva u odberateľa... a známy mi poslal CMR... "čo s tým????"

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu


(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.
(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane ... Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,

d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.


Forma potvrdenia nie je predpísaná. Môže to byť aj potvrdenie dodacieho listu.
lydinka
21.04.08,18:29
Dobrý večer, prijala som fa z čiech za služby /registracia na reklamnej www/ dodavatel ma pridelene dič CZ a odberatel dič SK, vyzerá to na samozdanenie, ale pomýlilo ma, že faktura je vystavená v SK, je vystavena bez dph. Je to tak, prosím Vás, jedná sa o samozdanenie???ˇDAKUJEM
Zoltán Kovács
21.04.08,18:30
Dobrý večer, prijala som fa z čiech za služby /registracia na reklamnej www/ dodavatel ma pridelene dič CZ a odberatel dič SK, vyzerá to na samozdanenie, ale pomýlilo ma, že faktura je vystavená v SK, je vystavena bez dph. Je to tak, prosím Vás, jedná sa o samozdanenie???ˇDAKUJEM

Áno samozdanenie.
lydinka
21.04.08,21:20
oki, ďakujem pekne