Dzoana
21.01.08,14:58
Potrebujem poradit. V roku 2006 zivnostnik dostal dotaciu z UP dotaciu na podnikanie. Zauctovala som ju do prijmov ovpl. ZD a taktiez cerpanie do vyd. ovpl. ZD. Cize som pouzila skutocne vydavky. Zostal tam maly rozdiel cca 3 500,- Sk nevycerpana dotacia, ktora sa mi preniesla do roku 2007. Mozem teraz za rok 2007 pouzit pausalne vydavky, kedze nemal ziadne skutocne /okrem odvodov a telefon.poplatkov/ a mal dost vysoke prijmy?
Nemusim opat pouzit skutocne vydavky, kedze mi tam ostala ta dotacia?


Prijmy+nevycerpana dotacia z r.2006 - pausalne vydavky 40% -odvody ?


Dakujem.
Vladimír Ozimý
21.01.08,14:45
to zákon nehovorí paušálne výdavky nemôžete použiť ak ste k 1.1. platiteľ DPH. Takže môžete použiť paušálne výdavky...
atka4
24.01.08,09:59
Mám tiež otázočku, alebo možno aj problém (?) v takom zmysle.
Sro zriadila chránenú dielňu a na ten účel získala dotáciu z ÚPSVaR, pričom bolo potrebné zriadiť 3 prac.miesta pre zam. so ZPS.....a prac. miesto nezrušiť a obsadzovať min. 3 roky s kritériom zadanej minimálnej hrubej mzdy.

Túto dotáciu som účtovala nasledovne:
nárok - zmluva 346/384
príjem - banka 221/346
použitie - 384/648
vo výške mzd.n + poistné k tomu.

Dnes mi majiteľka hovorila, že pán, kt. jej ten projekt robil, (zam. ÚPSVaR....) vravel, že vraj bolo vydané nejaké metodické usmernenie, že tieto dotácie sa nemajú účtovať do príjmov. Samozrejme, že som si pýtala, aké.... nevie....

NEVIETE O TOM NIEČO?

Ďakujem.

len dopĺňam, že som si prešla aj nasl. Usmernenie MF SR
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207
a podľa neho postupujem
t.j. zúčtovanie dotácie do výnosov nemá vplyv na HV, nakoľko súčasne sú predsa účtované mzdové a súvisiace náklady-poistné.
zostatok mi prešiel do nasl. rokov
Dzoana
30.01.08,12:36
Neviem o akú dotáciu ide. Ja som konkrétne účtovala nenávratný príspevok z úradu prace na začatie podnikania a táto určite ide do príjmov. Taktiež použitie dotácie do výdavkov.
lutka
30.01.08,21:21
Takže keď ide do príjmov, tak ide aj do príjmu celkového napr. za rok 2007 je to okolo 97000 a ked prekročí FO túto výšku príjmu platí aj odvody do soc.poisťovne? Alebo sa do tejto hranice dotácia nezahrňa? Asi áno, však...
turbo
31.01.08,11:24
Ja som dostal taktiež dotáciu od úradu práce na začatie podnikania. Túto dotáciu je potrebné zaučtovať ako PNZD a až na konci v rámci účtovných uzavierkových operácií je potrebné časť resp. celú dotáciu preučtovať do POZD podľa toho, koľko z tej dotácie sa v danom roku vyčerpe na VOZD. Výdavky by mali byť na náklady uvedené v podnikateľskom zámere. Treba sa však pozerať na to, na čo bola dotácia poskytnutá a aké podmienky sú v zmluve o pridelení dotácie. Myslím, že nie všetky dotácie musia byť poskytnuté na rovnaké účely a za rovnakých podmienok.
S prianím pekného dňa.
martina100
31.01.08,12:34
Ahojte, zaujala ma tato tema, kedze znamy taktiez v r. 2007 zacal podnikat a dostal dotaciu z UP. Moze si za r. 2007 uplatnit pausalne vydavky? Alebo musi pouzit skutocne vyadvky kvoli tej dotacii?
Zoltán Kovács
31.01.08,12:35
Ahojte, zaujala ma tato tema, kedze znamy taktiez v r. 2007 zacal podnikat a dostal dotaciu z UP. Moze si za r. 2007 uplatnit pausalne vydavky? Alebo musi pouzit skutocne vyadvky kvoli tej dotacii?

Môže použiť paušálne výdavky, v tom prípade ale celá výška dotácie sa zahrnie do zdaniteľných príjmov.
veronikasad
31.01.08,12:40
Ahojte, zaujala ma tato tema, kedze znamy taktiez v r. 2007 zacal podnikat a dostal dotaciu z UP. Moze si za r. 2007 uplatnit pausalne vydavky? Alebo musi pouzit skutocne vyadvky kvoli tej dotacii?
Paušálne výdavky použiť môžeš, ale treba zvažovať :

1. či v roku 2007 vyčerpal celú čiastku dotácie, lebo ak použije pauš.výdavky, do príjmov musí zahrnúť celú výšku dotácie.

2. zohľadniť výšku iných príjmov v r.2007. Pri skutočných výdavkoch si do VOZD v plnej výške zahrnie predmety nakúpené z dotácie, ak použije paušálne, je to v podstate len 40 % vyplatenej dotácie, 60 % zdaní.

--------
Veronika
martina100
31.01.08,12:41
Takze prijmy + dotacia a z toho 60, resp. 40 % vydavky + odvody?
Alexandra777
31.01.08,12:47
Mne na daňovom úrade povedali, že si môžem uplatniť paušálne výdavky a poskytnutú dotáciu zahrniem do príjmu len do výšky nákladov, ktoré mi vznikli v súvislosti s využitím dotácie.To znamená, že ak mi bola poskytnutá dotácia 66 458,-Sk a ja som vyčerpala 30 000,-Sk zahrniem si do príjmov len výšku 30 000,- Sk. Myslíte, že je to správne?
Zoltán Kovács
31.01.08,12:49
Mne na daňovom úrade povedali, že si môžem uplatniť paušálne výdavky a poskytnutú dotáciu zahrniem do príjmu len do výšky nákladov, ktoré mi vznikli v súvislosti s využitím dotácie.To znamená, že ak mi bola poskytnutá dotácia 66 458,-Sk a ja som vyčerpala 30 000,-Sk zahrniem si do príjmov len výšku 30 000,- Sk. Myslíte, že je to správne?

Pri paušálnych výdavkoch ako zdokladuješ výšku použitia dotácie?
Alexandra777
31.01.08,12:58
takže podľa teba si mám do príjmu, pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, zahrnúť celú výšku dotácie?
veronikasad
31.01.08,13:00
pozri :
Pozri Pokyn DR SR na zdaňovanie dotácii :

.... 2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].


Vypracované: január 2007
Alexandra777
31.01.08,13:08
Neviem, či som pochopila nasledujúcu časť príspevku správne:"V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. " - V priebehu ďalšieho účtovného obdobia si môžem do daňových výdavkov, ak už nebudem uplatňovať paušálne, zahrnúť aj výdavky, ktoré mi vznikli v súvislosti s čerpaním dotácie? Tie výdavky, ktoré mi vznikli v predchádzajúcom účt. období (vo výške 30 000) si už nevšímam a nikde ich neuplatňujem?
veronikasad
31.01.08,13:14
Neviem, či som pochopila nasledujúcu časť príspevku správne:"V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. " - V priebehu ďalšieho účtovného obdobia si môžem do daňových výdavkov, ak už nebudem uplatňovať paušálne, zahrnúť aj výdavky, ktoré mi vznikli v súvislosti s čerpaním dotácie? Tie výdavky, ktoré mi vznikli v predchádzajúcom účt. období (vo výške 30 000) si už nevšímam a nikde ich neuplatňujem?
Neriešila som v praxi takýto prípad, ale podľa poslednej vety citovaného pokynu DR SR by to malo byť tak.

--------
Veronika
Alexandra777
31.01.08,13:15
ďakujem za odpoveď
Iwett
21.02.08,17:55
Chcela by som sa spýtať, obdržala som doklady od živnostníka, ktorý dostal v roku 2006 dotáciu, uplatňoval paušálne výdavky, v príjmoch nemal dotáciu zahrnutú. V roku 2007 má doklad o čerpaní dotácie. Podľa môjho názoru by mal podať dotatočné DP za rok 2006. A doklad o čerpaní dotácie v roku 2007 je vlastne k DP nepotrebný, len sa založí pre prípad kontroly čerpania dotácie. Dobre uvažujem? Alebo ma opravte.Ďakujem
Zoltán Kovács
21.02.08,18:03
Chcela by som sa spýtať, obdržala som doklady od živnostníka, ktorý dostal v roku 2006 dotáciu, uplatňoval paušálne výdavky, v príjmoch nemal dotáciu zahrnutú. V roku 2007 má doklad o čerpaní dotácie. Podľa môjho názoru by mal podať dotatočné DP za rok 2006. A doklad o čerpaní dotácie v roku 2007 je vlastne k DP nepotrebný, len sa založí pre prípad kontroly čerpania dotácie. Dobre uvažujem? Alebo ma opravte.Ďakujem

A v roku 2007 tiež "ide" na paušálne výdavky? Ak chce skutočné náklady tak doklady o použití dotácie sú zúčtovateľné, samozrejme ak sú z r.2007.
Iwett
21.02.08,18:31
A v roku 2007 tiež "ide" na paušálne výdavky? Ak chce skutočné náklady tak doklady o použití dotácie sú zúčtovateľné, samozrejme ak sú z r.2007.
V roku 2007 bude uplatnovat pausalne vydavky.a musi podat dodatocne danove priznanie ?Dakujeeeeem