Vladimír Ozimý
21.01.08,14:20
Po prečítaní pár príspevkov som zostal v pomykove. Sú dva okruhy názorov pre subdodávky. Práce na nehnuteľnosti v ČR, hlavný dodávateľ je SR1 firma a najmä si ďalšiu SR2 firmu na práce. SR2 faktúruje SR1 a teraz:

a) vystavuje bez DPH s odvolávkou na par. 15 ods 2 a nevzniká povinnosť registrovať
b) je povinná sa registrovať a vystavovať FA s DPH ČR?
JankaO
21.01.08,13:36
odpoveď v DÚPaV č.3/ 2004

Miesto zdaniteľného plnenia pri službách, ktoré sa viažu k stavbe alebo nehnuteľnosti, ako aj služieb architektov, znalcov, projektantov, stavebného dozoru a realitných kancelárií je krajina, kde sa takáto stavba alebo nehnuteľnosť nachádza.
Príklad 100
Slovenská spoločnosť – platiteľ DPH – ako subdodávateľ realizuje stavebné práce v Nemecku pre generálneho dodávateľa, ktorým je slovenský odberateľ. Ako posudzovať uvedenú činnosť z hľadiska DPH?

odp.Napriek tomu, že fakturácia bude vystavená na slovenského odberateľa, v danom prípade nejde o uskutočnenie zdaniteľného plnenie v tuzemsku, pretože stavba, na ktorú sa stavebné práce vzťahujú, sa nachádza mimo územia SR.
Vladimír Ozimý
21.01.08,13:43
hm ale z tohoto stanoviska neviem či sa mám registrovať v ČR alebo nie viem len že to nie je predmetom dane na území SR
JankaO
21.01.08,13:50
hm ale z tohoto stanoviska neviem či sa mám registrovať v ČR alebo nie viem len že to nie je predmetom dane na území SR

Z odpovede DRSR, ale v opačnom prípade.
Otázka:
V prípade, že česká firma registrovaná k DPH v ČR vykonáva práce na stavbe t.j.na nehnuteľnosti v SR a fakturuje ich slovenskej zdaniteľnej osobe, vzniká českej firme povinnosť registrácie v tuzemsku? Ako by postupovala česká firma, keby fakturovala práce na nehnuteľnosti ďalšej českej spoločnosti?
Odpoveď:
V zmysle § 15 ods. 2 zákona miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak zahraničná osoba začne v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná v zmysle § 5 zákona o DPH bezodkladne podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava 15. Zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR vtedy, ak sa daňová povinnosť prenáša podľa zákona na prijímateľa služby (§ 69 ods. 2).
Ak teda český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre slovenského odberateľa - zdaniteľnú osobu, český dodávateľ nie je povinný sa registrovať v SR, nakoľko daňová povinnosť je prenesená na prijímateľa služby podľa § 69 ods. 2 cit. zákona.
Ak český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre českého odberateľa, ktorý nie je registrovaný pre daň v SR, je povinný sa bezodkladne registrovať v SR v zmysle § 5 zákona o DPH, nakoľko vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane v SR.
EmíliaC
23.01.08,09:04
Tiež v tomto nemám jasno - som - prosím o radu, som v tomto úplný začiatočník - vysvetlite mi niekto, či si môžem alebo nemôžem uplatniť DPH, ak naši ľudia (sme stavebná firma) nakupujú materiál a PHM v CR, kde vlastne tento materiál aj spotrebujú, sme totiž len subdodávateľom investora zo SR. Sme platcom DPH v SR. Prosím pomôžte!!!!!!
matuma
06.03.08,20:14
Vo vašom prípade by ste sa mali prihlásiť za platcov DPH v ČR a môžete si uplatniť DPH v ČR. Dobre si prečítajte príspevok č. 4.
Vladimír Ozimý
06.03.08,20:37
ja zastávam názor že subdodávka je súčasť celku...zdaňujeme ako celok...t.j. napr. ak SR firma vykonáva pre ČR platiteľa práce v ČR a súčasťou ceny sú aj práce inej SR v ČR ako subdodávka tak sa SR firma ktorá fakturuje SR firme ako hlavnému dodávateľovi riadi režimom prenosu dane na ČR odberateľa a fakturuje bez DPH...vyjadrenia DRSR sú usmerňujúce nie však záväzné...
matuma
06.03.08,20:46
Poprosím o radu. Slov. firma vykonala práce v Poľsku pre druhú slov.firmu. Dodávateľ tvrdí, že ide o strojovo-inštalačné práce a preto faktúruje so slov. DPH. Odberateľ tvrdí, že ide o práce na nehnuteľnosti a teda dodávateľ sa mal registrovať v Poľsku za platcu DPH. Ja som účtovníčka odberateľa, čítala zmluvu ale neviem posúdiť kto má pravdu (myslím si, že to nie je ani v mojej kompetencii). Vie mi niekto poradiť kto je povinný a prípadne ako riešiť uvedený spor?
Vladimír Ozimý
06.03.08,21:00
aj práce na hnuteľnom majetku aj na nehnuteľnom majetku sú posudzované na základe miesta kde sa buď nehnuteľnosť nachádza alebo sa práca na hnuteľnom majetku vykoná. ak sa pre SR firmu vykonala v PL potom predmet dane je v PL...ak SR je príjemcom ako odberateľ potom ak tam nie je registrovaná mala by sa firma ktorá dodala túto službu registrovať v PL...
matuma
06.03.08,21:01
ja zastávam názor že subdodávka je súčasť celku...zdaňujeme ako celok...t.j. napr. ak SR firma vykonáva pre ČR platiteľa práce v ČR a súčasťou ceny sú aj práce inej SR v ČR ako subdodávka tak sa SR firma ktorá fakturuje SR firme ako hlavnému dodávateľovi riadi režimom prenosu dane na ČR odberateľa a fakturuje bez DPH...vyjadrenia DRSR sú usmerňujúce nie však záväzné...

Toto je zaujímavý názor. Ale aký paragraf podporuje tento názor?
matuma
06.03.08,21:04
aj práce na hnuteľnom majetku aj na nehnuteľnom majetku sú posudzované na základe miesta kde sa buď nehnuteľnosť nachádza alebo sa práca na hnuteľnom majetku vykoná. ak sa pre SR firmu vykonala v PL potom predmet dane je v PL...ak SR je príjemcom ako odberateľ potom ak tam nie je registrovaná mala by sa firma ktorá dodala túto službu registrovať v PL...

Tie práce na hnuteľnom majetku ma nenapadli. Ďakujem za radu. Pomohlo.
Vladimír Ozimý
06.03.08,21:11
práve v zákone asi ani opora nie je ... ale viem že to bolo riešené na niektorých školeniach a vysvetlovali to ľudia z metodiky...smutné na tom je že následne keď som aj volal na DRSR tak zasa názory boli aj iné...je to na posúdenie...jedno je isté...nie je možné zaťažiť takú dodávku slovenskou dph...

viem že má aj Verlagdashofer knihu k tomu čo sa týka subdodávok...konkrétne dodávka časti stroja a stavebné práce...musím si to asi kúpiť nech viem viac názorov odvoláva sa to na nariadenie rady EHS 1777/2005
Rozalka
10.03.08,20:22