zhoblak
21.01.08,14:24
dobry den obraciam sa na vas s prosbou o poradenie.. som zivnostnik a chcem sa stat platcom DPH .. zaujima ma ako - akym sposobom budem odvadzat dane.. MOj obrat nieje vysoky - do 200 000 rocne .. a chcel bysom nakupovat aj z EU - bez DPH.. poradte mi prosim ako sa to bude nasledne riesit, ked kupim tovar bez DPH.. potom ho musim zdanit na SK a odviest tu dan 19% statu SR ? a potom by som mal ten produkt ,ktory kupim bez DPH,nesledne predat aj s DPH a tiez prirazkou firmy,aby som bol ziskovy aj ja..a tiez aby som neplatil DPH z imania firmy ? aby ho zaplatil zakaznik ? je to takto alebo som uplne mimo s touto mojou predstavou ?a mozem si nejaky nakupeny tovar nap0isat aj na firmu - a potom ho nezdanit ? resp.poziadat o vratenie dane ?
No este by som chcel poprosit o vysvetlenie principu preplatku resp nedoplatku..na konci roka odvediem dane z prijmov-ako sa pocita pripadny preplatok / nedoplatok ? prosim usmernite ma ...
ekopo
21.01.08,13:28
Podaj si žiadosť o registráciu DPH. Ak nakúpiš v EU od platcu DPH, tak v DP na DPH je to +-=0Len keď ten tovar predáš, tak odvádzaš tých 19%. DPH vlastne zaplatí zákazník. Ty budeš pravdepodobne Q platca DPH, t.j. 4x ročne podáš DP k DPH. Na základe neho Ti výjde dańová povinnosť alebo preplatok. Dobrá rada: zver sa účtovníkovi.
Prezri si aj napr. tému http://www.porada.sk/t49373-byt-platcom-alebo-ostat-neplatcom-dph.html hlavne príspevok 4
VladoaKatka
21.01.08,13:31
Tvoja otázka je CHAOS. DPH, imanie firmy, predplatok/nedoplatok - a čoho?
Poslúchni ekopo, dobre Ti radí.

Načo si ideš robiť problémy s DPH pri takom obrate?
blcha
21.01.08,13:38
Najlepšie by bolo, keby si si našiel účtovníka a problém prebral s ním.
Zdá sa, že máš predstavu, že na DPH poriadne zarobíš. Aby sme ti vedeli zodpovedne odpovedať, potrebovali by sme presne vedieť, čo robíš, čo a odkliaľ plánuješ dovážať.
Ak ti nie sú jasné pojmy zo zákona o dani z príjmu, uvedom si, že zákon o DPH je ešte zložitejší.

No skúsim: platcom DPH sa môžeš stať dobrovoľne tak, že o to požiadaš daňový úrad.
DPH budeš odvádzať tak, že podáš daňové priznanie a daň, ktorú si si vypočítal, aj zaplatíš.
K dovozu tovaru si netrúfam vyjadriť sa, aby som ťa neuviedla do ešte väčšieho omylu, v akom si teraz - pozri si niekoľko diskutovaných tém, aby si videl, že to skutočne nie je jednoduché. Ak tovar nakúpiš s daňou, ešte to nemusí znamenať, že si ju môžeš odpočítať a požiadať o vrátenie dane.
Preplatok respektíve nedoplatok (predpokladám, že máš na mysli daň z príjmu) ti vznikne v tom prípade, ak si počas roka platil preddavky a tie sa nezhodujú so skutočnou daňovou povinnosťou.
zhoblak
21.01.08,13:53
dakujem.. skusim opravit svoju povodnu otazku ..
konratna situacia : podnikam na zivnsot s PC a vypoctovou technikou. nakupim tovar aj s DPH 19%. potom ho predam ( so ziskom firmy samozrejme ) .. no a na konci roka zdanim tiez svoj prijem + podam DP-zaplatim dan z prijmu. ako je to s vratenim DPH od statu.vratui mi stat DPH ktoru som platil pri nakupe tovaru ? to by v tom pripade znamenalo ze by sa mi vydavky znizili o tu DPH a ja zarobil o DPH viac ? ci som na omyle ? :) len zacinam,tak sa ospravedlnujem za "moje chaoticke otazky" ..
VladoaKatka
21.01.08,14:54
Si v omyle. štát Ti len tak DPH nevráti. Toto je na veľmi dlhú diskúsiu, naozaj by bolo lepšie, keby si našiel účtovníka alebo daňového poradcu, ktorý Ti to aj na príkladoch vysvetlí. Tu by sme sa zamotávali do otázok a odpovedí a mal by si z toho guláš.
zhoblak
21.01.08,18:00
a mozem to riesit s vami ako s poradcom ?
Zoltán Kovács
21.01.08,18:12
Máš trošku popletené pojmy a dôjmy.
Uvediem 2 príklady.

Neplatiteľ DPH
Nakupuje od platiteľa za 100 + 19,- Sk dph, teda za 119,- Predáva za 150,- Sk (o dph neuvažuje nie je platiteľom). Jeho hrubý zisk je 31,- Sk. Čo na konci roka zdaní s 19% daňou z príjmu. Teda "vo vrecku" mu ostane 31 - 6 = 25

Platiteľ DPH
Nakupuje od platiteľa za 100 + 19,- Sk dph. Jeho nákladom je 100,- Sk. Predáva na 150 + 28,50 DPH, celkom za 178,50.
Pri nákupe zaplatiľ dodávateľovi 19,- Sk dph, pri predaji inkasoval 28,50 Sk dph od zákazníka. Rozdiel 28,50 - 19 = 9,50 Sk musí odviesť štátu.
Jeho hrubý zisk pri predaji je 150 - 100 = 50,- Sk. Z toho na konci rok dá štátu 19% vo forme dane z príjmov. Teda "vo vrecku" mu ostane 40,50 Sk.

Len pri úvahe či sa stať platiteľom dph alebo nie, treba brať do úvahy kto je tvojím klientom. Ak konečný spotrebiteľ, teda občania, tak ak budeš platiteľom dph, tak pre nich si drahším, ako keby si nebol platiteľom dph.
Ak prevažná časť tvojej klientov sú podnikatelia platiteľia DPH, tak sa ti oplatí stať sa platiteľom dph, lebo tým pádom budeš pre ních lacnejší, ako keby si nebol platiteľom dph.