apo
21.01.08,14:34
Bytové spoločenstvo vlastníkom bytov, ktorí včas neuhradia mesačný predpis platby do fondu opráv, fondu služieb a fondu správy vyrúbi penále, respektíve úrok z meškania.

V účtovníctve spoločenstva vlastníkov bytov tieto peniaze skončia na fonde opráv.

Sú tieto príjmy aj predmetom dane z príjmu? Spoločenstvo vedie podvojné účtovníctvo a doposiaľ nemalo povinnosť podať daňové priznanie. Mení skutočnosť, že sa začne vyrubovať úrok z omeškania niečo na tom, že sa doposiaľ nepodávalo daňové priznanie?

Ďakujem.

apo
Chobot
21.01.08,14:08
Bytové spoločenstvo vlastníkom bytov, ktorí včas neuhradia mesačný predpis platby do fondu opráv, fondu služieb a fondu správy vyrúbi penále, respektíve úrok z meškania.

V účtovníctve spoločenstva vlastníkov bytov tieto peniaze skončia na fonde opráv.

Sú tieto príjmy aj predmetom dane z príjmu? Spoločenstvo vedie podvojné účtovníctvo a doposiaľ nemalo povinnosť podať daňové priznanie. Mení skutočnosť, že sa začne vyrubovať úrok z omeškania niečo na tom, že sa doposiaľ nepodávalo daňové priznanie?

Ďakujem.

apo

Pokiaľ viem, tak penále z omeškania nie sú zdaňované ako príjem. Ani my neodvádzame daň z takýchto pokút.

Teraz to ale neviem podložiť zákonným ustanovením. Ak chceš, môžem sa na to pozajtra pozrieť, kde to je.
apo
21.01.08,20:19
Malo by to tak byť. Stiahol som si z Porady aj dokument z DRSR, ktorý hovorí o tom, že príjmy spoločenstva z nájmu do 300 tisíc spoločenstvo nezdaňuje, ale o úrokoch z omeškania tam zmienka nie je.

Takže len akýmsi odvodením by som ja dospel k názoru, že to nejde do príjmu.

Len pre zaujímavosť jeden paradox.
Je situácia keď na streche domu telekomunikčaná spoločnosť umiestni svoje zariadenie.

Ak je toto zariadenie umiestnenné na streche domu v ktorom je spoločenstvo vlastníkov je príjem z nájmu za strechu bez dane, ale ak je toto zariadenie na dome kde nie je spoločenstvo ale iba zmluva vlastníkov bytov o správe tak každý majiteľ bytu zdaní svoj podiel z nájmu strechy. Úhrada nájmu môže mať aj naturálnu formu, napríklad hodnota opravy strechy.

Pozdravujem

apo
Chobot
22.01.08,08:04
Malo by to tak byť. Stiahol som si z Porady aj dokument z DRSR, ktorý hovorí o tom, že príjmy spoločenstva z nájmu do 300 tisíc spoločenstvo nezdaňuje, ale o úrokoch z omeškania tam zmienka nie je.

Takže len akýmsi odvodením by som ja dospel k názoru, že to nejde do príjmu.

Len pre zaujímavosť jeden paradox.
Je situácia keď na streche domu telekomunikčaná spoločnosť umiestni svoje zariadenie.

Ak je toto zariadenie umiestnenné na streche domu v ktorom je spoločenstvo vlastníkov je príjem z nájmu za strechu bez dane, ale ak je toto zariadenie na dome kde nie je spoločenstvo ale iba zmluva vlastníkov bytov o správe tak každý majiteľ bytu zdaní svoj podiel z nájmu strechy. Úhrada nájmu môže mať aj naturálnu formu, napríklad hodnota opravy strechy.

Pozdravujem

apo

Mohol by si mi prosím ťa bližšie vysvetliť to hrubo označené?

Myslíš tým, že každý majiteľ bytu si to zahrnie do daňového priznania?

Lebo my máme takú anténu a nemáme spoločenstvo. Začiatkom každého roka za nás správca odvedie daň z príjmu, ale samotní vlastníci s tým žiadnu starosť nemajú, ide to z fondu.

Alebo si to myslel takto, že to ide z fondu a tým sa považuje každý majiteľ?

A ešte, mohol by si dať prosím ťa link na to usmernenie DRSR, v ktorej téme to je? Díky.
apo
22.01.08,08:27
Uviedol som tento príklad iba ako pikošku z jedného seminára k dani z príjmu.

Áno každý vlastník z domu kde nie je spoločenstvo má príjem, ktorý nie je príjmom fondu opráv, ale je jeho osobným príjmom v situácii, ktorú som uviedol ako modelovú.

Logicky to má niečo do seba lebo ak je niečo príjmom právnickej osoby (spoločenstva) a k tomuto príjmu je jasné stanovisko DRSR tak sa to nemusí automaticky aplikovať aj na každého súkromného vlastníka. Lebo aký je rozdiel medzi vlastníkom rodinného domu a vlastníkom panelového bytu, ktoré nie je v spoločenstve. No iba ten, že byt som kúpil za 20 tisíc a rodinný dom postavím za 3 milióny, iný rozdiel nie je.

Ďalšia diskusia je pre znalcov práva. Ja ďalšie argumenty nemám.

Pozdravujem.

apo
Chobot
22.01.08,08:59
Uviedol som tento príklad iba ako pikošku z jedného seminára k dani z príjmu.

Áno každý vlastník z domu kde nie je spoločenstvo má príjem, ktorý nie je príjmom fondu opráv, ale je jeho osobným príjmom v situácii, ktorú som uviedol ako modelovú.

Logicky to má niečo do seba lebo ak je niečo príjmom právnickej osoby (spoločenstva) a k tomuto príjmu je jasné stanovisko DRSR tak sa to nemusí automaticky aplikovať aj na každého súkromného vlastníka. Lebo aký je rozdiel medzi vlastníkom rodinného domu a vlastníkom panelového bytu, ktoré nie je v spoločenstve. No iba ten, že byt som kúpil za 20 tisíc a rodinný dom postavím za 3 milióny, iný rozdiel nie je.

Ďalšia diskusia je pre znalcov práva. Ja ďalšie argumenty nemám.

Pozdravujem.

apo

Daj ešte prosím ťa link na to usmernenie DR. Díky.
apo
22.01.08,09:52
Link neviem nájsť, ale dokument mám vytlačený a naskenoval som ho do dokumentu. Teraz neviem prísť nato ako dať prílohu k príspevku.

Prosím poraď ako dať prílohu, alebo cez súkromnú správu daj svoju mailovú schránku a dokumnet pošlem.

apo
Chobot
22.01.08,10:07
Link neviem nájsť, ale dokument mám vytlačený a naskenoval som ho do dokumentu. Teraz neviem prísť nato ako dať prílohu k príspevku.

Prosím poraď ako dať prílohu, alebo cez súkromnú správu daj svoju mailovú schránku a dokumnet pošlem.

apo

Veď keď píšeš príspevok, tak dole pod tým oknom, kde ho príšeš, sú dodatočné možnosti a tam je tlačítko Prílohy pridať/odobrať.
Elena Navrátilová
22.01.08,10:11
Apo asi myslel toto usmernenie k účtovníctvu v SVB vydané DRSR. Inak ja si kupujem aj "Komentár" k daňovým zákon, vydávajú ho Hospodárske noviny a bývajú tam podchytené všetky "špecifiká".
apo
22.01.08,10:13
Ďakujem, to je ten dokument.

apo
Chobot
22.01.08,10:38
Ďakujem, to je ten dokument.

apo

Aj ja ďakujem.;)