Zuzana Boháčová
21.01.08,15:26
Dobry deň,
chcela by som vas poprosiť o radu:

študent denneho študia na vysokej škole ukončil študium v januari 2008.
v r.2006 a 2007 popri škole podnikal ako SZČO.
socialne odvody do Socialnej poisťovne v r.2007 mu na zaklade danoveho priznania za rok 2006 platit nevyšli
zdravotne odvody neplatil ani v r.2006, ani v r.2007-na zdravotnej poisťovni mu povedali,že kym je študent,štat za neho plati odvody.. (ma 26 rokov,ale myslim že pre potreby zdravotnej poisť.je nezaopatrene študent dieť do ukončenia študia?-on však študoval dlhšie ako 5 rokov..)
(vlastne začne platiť zdravotne odvody až teraz,po ukončeni študia-minimalne myslím..?)
a sociálne odvody,hm.. asi až na základe výpisu z daňového priznania k 30.6.2008 na základe príjmov za rok 2007 správne?


moja otázka znie:
kde všade má tento ukončený študent a SZČO nahlásiť ukončenie štúdia?
myslím že na zdravotnej poisťovni určite..
aj na socialnej poisťovni?tam asi ani nie je treba-moj nazor..
takže myslím,že keď na zdravotnu poisť.donesie kópiu potvrdenia u ukončení štúdia,resp.diplom , bude všetko vybavené?

Ďakujem pekne za vaše rady
Zoltán Kovács
21.01.08,14:31
V zdrav.poist. bude treba zmeniť kategóriu poistenca z poistenca štátu na poistenca szčo. Do SP až podľa daňového priznania, či presiahol max. hranicu na posúdenie platenia odvodov.
Zuzana Boháčová
21.01.08,14:43
V zdrav.poist. bude treba zmeniť kategóriu poistenca z poistenca štátu na poistenca szčo. Do SP až podľa daňového priznania, či presiahol max. hranicu na posúdenie platenia odvodov.

ďakujem smith
a to ostatne, čo som popisala,všetko je spravne?
vlastne stači to oznamiť iba na zdravotnu...
sa mi moc nezdalo,že stale nemal platiť zdravotne odvody,keď aj presiahol dlžku študia,ale keď mu tak povedali na zdravotnej...

do zdravotnej bude platiť minimalne odvody?1134 sk,spravne?
Janaex
21.01.08,15:02
postupuj tak ako ti poradil smith, oznámiť stáčí len do ZP, do SP nie je potrebné (na 100%, a ani nie je komu, lebo za študentov do SP nik odvody neplatí)
Zuzana Boháčová
21.01.08,17:44
ďakujem vam moc poraďaci