petertek
21.01.08,15:56
Dostal som dotáciu z UPSVaR na začatie podnikania ako SZČO, všade tu čítam že sa to zahrňuje do základu dane, ale čo ja viem a informoval som sa aj na ÚP tak sa dotácia na samozamestnanie nezahrňuje do základu dane..
Je tu niekto kto sa tomu rozumie viacej ...

Ďakujem za odpoveď...
ekopo
21.01.08,15:26
§ 17 ods. 3 písmeno h zákona o dani z príjmov hovorí čo sa zahŕňa, resp. nezahŕňa do ZD cit. :
dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

verím, že stačí
čiže, koľko sa použije, toľko sa dá do príjmu ovplyv. ZD.
unidat
09.03.08,15:20
No tak mám z toho guľáš.
V $17, ods.3, písm.h sa píše ........
V okt.2007 som dostal príspevok z ÚP na rozbeh podnikania, cca 66.000.-Sk. Kúpil som NV, videokameru, MF zariadenie, v cenách do 30.000.-, minul som všetko. Na zač.r.2007 som 3 mes.pracoval, potom 6mes. na podpore.
Podnikať som začal 1.10.07.Vzápätí ma oslovila firma, a zamestnal som sa už ako SZČO. Teda podnikám popri zamestnaní. Od oboch firiem mám potvrdenia o príjmoch. Teraz neviem, či mám tento príjem dávať do daňového priznania, resp. kde v tlačive "B". Podľa mňa, ak som kúpil zariadenia v tom istom roku, nemusím.
mysimis
09.03.08,15:29
No tak mám z toho guľáš.
V $17, ods.3, písm.h sa píše ........
V okt.2007 som dostal príspevok z ÚP na rozbeh podnikania, cca 66.000.-Sk. Kúpil som NV, videokameru, MF zariadenie, v cenách do 30.000.-, minul som všetko. Na zač.r.2007 som 3 mes.pracoval, potom 6mes. na podpore.
Podnikať som začal 1.10.07.Vzápätí ma oslovila firma, a zamestnal som sa už ako SZČO. Teda podnikám popri zamestnaní. Od oboch firiem mám potvrdenia o príjmoch. Teraz neviem, či mám tento príjem dávať do daňového priznania, resp. kde v tlačive "B". Podľa mňa, ak som kúpil zariadenia v tom istom roku, nemusím.

Samozrejme, že musíš tento príjem ´/dotácia z ÚP/ priznať v DP. Príjem dotácie uvedieš v účtovníctve ako ostatný príjem ovplyvňujúci ZD a všetko čo si z tejto dotácie nakúpil dáš do výdavkov ovplyvňujúcich ZD členenie nákup DHIM. Okrem toho by si mal mať aj potvrdenia za nákup kolkov ako aj platby do fondov.
veronikasad
09.03.08,15:30
No tak mám z toho guľáš.
V $17, ods.3, písm.h sa píše ........
V okt.2007 som dostal príspevok z ÚP na rozbeh podnikania, cca 66.000.-Sk. Kúpil som NV, videokameru, MF zariadenie, v cenách do 30.000.-, minul som všetko. Na zač.r.2007 som 3 mes.pracoval, potom 6mes. na podpore.
Podnikať som začal 1.10.07.Vzápätí ma oslovila firma, a zamestnal som sa už ako SZČO. Teda podnikám popri zamestnaní. Od oboch firiem mám potvrdenia o príjmoch. Teraz neviem, či mám tento príjem dávať do daňového priznania, resp. kde v tlačive "B". Podľa mňa, ak som kúpil zariadenia v tom istom roku, nemusím.

Mal si zo živnosti aj nejaké príjmy okrem dotácie? Budeš viesť JU alebo si uplatňovať paušálne výdavky ?

--------
Veronika
Zoltán Kovács
09.03.08,15:35
No tak mám z toho guľáš.
V $17, ods.3, písm.h sa píše ........
V okt.2007 som dostal príspevok z ÚP na rozbeh podnikania, cca 66.000.-Sk. Kúpil som NV, videokameru, MF zariadenie, v cenách do 30.000.-, minul som všetko. Na zač.r.2007 som 3 mes.pracoval, potom 6mes. na podpore.
Podnikať som začal 1.10.07.Vzápätí ma oslovila firma, a zamestnal som sa už ako SZČO. Teda podnikám popri zamestnaní. Od oboch firiem mám potvrdenia o príjmoch. Teraz neviem, či mám tento príjem dávať do daňového priznania, resp. kde v tlačive "B". Podľa mňa, ak som kúpil zariadenia v tom istom roku, nemusím.

V tvojom konkrétnom prípade celú sumu dotácie musíš uviesť ako zdaniteľný príjem, nakoľko si aj celú použil v priebehu roka.

Trošku na lúskanie:

http://www.porada.sk/t74205-suhrn-tem-na-otazky-dotacie-z-up-esf-a-ich-uctovanie.html


A znenie §17 zákona o dani z príjmov:

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,
d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,
1. na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty6) uplatnil nárok na odpočet pri registrácii podľa osobitného predpisu, pričom o daň z pridanej hodnoty6) je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
2. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu, 6) o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného majetku a nehmotného majetku,
e) suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn výdavkov (nákladov) z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov z jeho prevádzky,
f)dotácia poskytnutá na obstaranie odpisovaného hmotného majetku v zdaňovacom období, v ktorom bolo o nej účtované vo výnosoch podľa osobitného predpisu;1) táto dotácia sa zahrnie do základu dane počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 a vo výške odpisu podľa § 27 alebo § 28 alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie na obstaranie tohto majetku,
g) príjem prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať,
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

Teda nezahrňa sa iba vtedy ak nebola dotácia použitá (čo nie je tvoj prípad).
Zoltán Kovács
09.03.08,15:36
Ozaj podotázka: Dotácia z úradu práce teraz nie je podmienená s tým, že počas 2 rokov sa nemôžeš zamestnať?
ola
09.03.08,15:48
Podmienka pri získaní dotácie je tá: Že ten kto si otvorí živnosť, čiže sa stane SZČO, musí ju mať minimálne dva roky. Ale nikde nie je zakázané sa popri živnosti zamestnať :)
Zoltán Kovács
09.03.08,15:49
Podmienka pri získaní dotácie je tá: Že ten kto si otvorí živnosť, čiže sa stane SZČO, musí ju mať minimálne dva roky. Ale nikde nie je zakázané sa popri živnosti zamestnať :)

Pred 2 rokmi to bola ešte podmienka. Preto sa pýtam.
unidat
09.03.08,16:55
Minimálny, absolútny nedostatok času, nové zamstnanie. Asi 4-5.000.-Sk.
veronikasad
09.03.08,17:04
Minimálny, absolútny nedostatok času, nové zamstnanie. Asi 4-5.000.-Sk.
Potom bude pre teba výhodnejšie viesť jednoduché účtovníctvo, kde do príjmov zahrnieš tržby + cez interný doklad zúčtovanie dotácie.
Do výdavkov - okrem bežných výdavkov a príp. zaplateného poistného zariadenie nakúpené z dotácie.
Dopad na základ dane pri zúčtovaní dotácie bude 0, ale musí to prejsť cez účtovníctvo.

--------
Veronika
unidat
09.03.08,17:43
Vlastne ked som robil 2x3 mesiace a 1/2 roka na ÚP, príjem pri priemernej mzde cca 2x 55.000.-Sk + 65.000.-Sk dotácia, t.j.
spolu 175.000.-Sk. ČZD1+ČZD2 bude cca 90.000.-Sk (zo záv.činnosti). Preddavky napr. 8000.-Sk. Prijmy z podnikania max 5.000.-Sk. Musím to nejako apoň orientačne zrátať, som úplný začiatočník, nikdy som to nevyplnoval.
unidat
09.03.08,18:01
To zúčtovanie dotácie - interný doklad - je nejaké predpísané tlačivo?
Zoltán Kovács
09.03.08,18:02
To zúčtovanie dotácie - interný doklad - je nejaké predpísané tlačivo?

To si sám vyhotovíš.
mimča
09.03.08,22:27
Zdravím všetkých poraďákov..
celý večer čítam príspevky ohľadom účtovania dotácií no nenašla som riešenie môjho "problému" ktorý sa týka účtovania dotácie chráneneho pracoviska...
V septembri bola podpísaná dohoda s UPSVaR o poskytnutí dotácie, ktorá sa skladá z dvoch častí:

1. príspevok na začatie vykonávania SZČO - tento príspevok bol vyplatený v novembri a jeho účtovanie pričerpaní a pri uzavierkových operáciach na konci roka mi je jasné... neprečerpaná časť dotácie ku konca roka zostáva v záväzkoch

2. príspevok na preukázané dodatočné náklady - ktorý sa poskytuje vo výške 90% z preukázaných nákladov....
takže napr. v novembri boli zakúpené vybavenie chráneného pracoviska v celkovej sume cca 60000,- (išlo asi o 10 položiek podľa schváleného podnikateľského zámeru) náslene predložené výdavky UPSVaR a v decembri prišli prostriedky cca 54000,- n účet...

jednotlive položky ku dňu kúpy by som učtovala následovne:
napr. v deň kúpy PC - výdaj z pokladne 25.000,- a rozpíšem 10% z ceny ako výdaj ovplyvňujúci ZD a 90% ako pohľadávku voči Upsvar...- výdaj neovlyvnujúci ZD
den ked prídu prostriedky na účet - zúčtujem pohľadávku
na konci roka "preúčtujem" ako výdaj ovplyňujúci ZD
je tento postup správny?

Ku konci roka táto druhá časť dotácie nebola "vyčerpaná" - nič sa už nekupovalo až v januári..
Nie je mi jasné pri tomto postupe či nevyčerpanú časť cca 55000,- uvádzať ako pohľadávku voči UPSVaR ku koncu roka..
Resp. či nie je potrebné túto časť tak isto viesť v knihe pohľadávok a postupne odpisovať preplatené sumy...

Bola som sa informovať na daňovom úrade - žiaľ pri mojej otázke sme sa dopracovali k odpovedi - že nie sú kompetentní podávať takéto informácie a mám sa obrátiť na danových poradcov :o)
Na úrade práce zas - to netreba viesť v účtovníctve - zapisujte si to do iba do zošita.... samozrejme nesúhlasím s tým - keďže pri preskladaní nákladov na preplatenie žiadajú bločky+výdavkový pokladničný doklad z pokladne (originály náslendne označia - uhradené z prostriedokov SF)
Muška
09.03.08,23:29
1. príspevok na začatie vykonávania SZČO - tento príspevok bol vyplatený v novembri a jeho účtovanie pričerpaní a pri uzavierkových operáciach na konci roka mi je jasné... neprečerpaná časť dotácie ku konca roka zostáva v záväzkoch áno

2. príspevok na preukázané dodatočné náklady - ktorý sa poskytuje vo výške 90% z preukázaných nákladov....
takže napr. v novembri boli zakúpené vybavenie chráneného pracoviska v celkovej sume cca 60000,- (išlo asi o 10 položiek podľa schváleného podnikateľského zámeru) náslene predložené výdavky UPSVaR a v decembri prišli prostriedky cca 54000,- n účet...

jednotlive položky ku dňu kúpy by som učtovala následovne:
napr. v deň kúpy PC - výdaj z pokladne 25.000,- a rozpíšem 10% z ceny ako výdaj ovplyvňujúci ZD a 90% ako pohľadávku voči Upsvar...- výdaj neovlyvnujúci ZD VOZD a zapíšem pohľadávku
den ked prídu prostriedky na účet POZD- zúčtujem pohľadávku
na konci roka "preúčtujem" ako výdaj ovplyňujúci ZD
je tento postup správny? Tu som to síce trošku nepochopila, ide o tú druhú dotáciu, kde najskôr predložíš výdavky a potom Ti dajú peniaze? a Ty si dostala peniaze ešte pred predložením výdavkov? ak áno, tak by som príjem zaúčtovala ako PNZD a v závierkových operáciach by som zaúčtovala do POZD 90 % z výdavkov.

Ku konci roka táto druhá časť dotácie nebola "vyčerpaná" - nič sa už nekupovalo až v januári.. ak je to o tej 2.dotácii, tak v ďalšom roku účtuješ - nákup do VOZD a v závierkových operáciach do POZD zostatok dotácie /ak si ju už teda vyčerpala celú/
Nie je mi jasné pri tomto postupe či nevyčerpanú časť cca 55000,- uvádzať ako pohľadávku voči UPSVaR ku koncu roka.. ak už máš "u seba" peniaze a nevyčerpala si ich, tak je to záväzok, ak máš výdavkový doklad a nemáš ešte peniaze, tak je to pohľadávka
Resp. či nie je potrebné túto časť tak isto viesť v knihe pohľadávok a postupne odpisovať preplatené sumy...platí prechádzajúca odpove%d

Bola som sa informovať na daňovom úrade - žiaľ pri mojej otázke sme sa dopracovali k odpovedi - že nie sú kompetentní podávať takéto informácie a mám sa obrátiť na danových poradcov :o) alebo na poradu :D
Na úrade práce zas - to netreba viesť v účtovníctve - zapisujte si to do iba do zošita.... samozrejme nesúhlasím s tým - keďže pri preskladaní nákladov na preplatenie žiadajú bločky+výdavkový pokladničný doklad z pokladne (originály náslendne označia - uhradené z prostriedokov SF)
Postupy JU
§ 10b
Účtovanie dotácií


(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.


(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
mimča
10.03.08,00:09
Muška ďakujem :)
ospravedlnujem sa ale nedarí sa mi vložiť tvoj - vlastne môj tebou opravený príspevok" takže citujem tvoju reakciu

"Tu som to síce trošku nepochopila, ide o tú druhú dotáciu, kde najskôr predložíš výdavky a potom Ti dajú peniaze? a Ty si dostala peniaze ešte pred predložením výdavkov? ak áno, tak by som príjem zaúčtovala ako PNZD a v závierkových operáciach by som zaúčtovala do POZD 90 % z výdavkov."

Je to tak ja najprv predložím výdavky a následne hradia 90%
10% sú mojím nákladom - preto som členila účtovanie na 10% a 90% ako pohľadávku... predtým preplácali celú časť preukázateľných výdavkov - teraz už nie..
Pred predložením výdavkov nedostaneš nič... akurát tú prvú časť a účtovanie tejto mi je jasné...

Takže ešte raz nemusím to členiť?
celá suma - 100% výdaj z pokladne - 10% VOZD a 90% pohľadávka?
Prídu prostriedky na účet a zaúčtujem ako POZD ...
takto mi to sedí viac.. pretože ináč nemám zaútovaných tých 10% môj náklad...

Kniha pohľadávok pri dotácii druhom type dotácie ma mýlila kvôli tomu, že je to podchytene v dohode z ÚP a nebolo mi to jasné..
ďakujem mám v tom jasnejšie..
Muška
10.03.08,00:20
Je to tak ja najprv predložím výdavky a následne hradia 90%
10% sú mojím nákladom - preto som členila účtovanie na 10% a 90% ako pohľadávku... predtým preplácali celú časť preukázateľných výdavkov - teraz už nie..
Pred predložením výdavkov nedostaneš nič... akurát tú prvú časť a účtovanie tejto mi je jasné... Takže mimča, tak ako píšem, kúpiš dáš celé do VOZD a poznačíš si pohľadávku vo výške na akú máš nárok. Prídu peniaze zaúčtuješ ako POZD a odpíše pohľadávku.

Takže ešte raz nemusím to členiť?
celá suma - 100% výdaj z pokladne - 10% VOZD a 90% pohľadávka?
Prídu prostriedky na účet a zaúčtujem ako POZD ...
takto mi to sedí viac.. pretože ináč nemám zaútovaných tých 10% môj náklad...

Kniha pohľadávok pri dotácii druhom type dotácie ma mýlila kvôli tomu, že je to podchytene v dohode z ÚP a nebolo mi to jasné..
ďakujem mám v tom jasnejšie..
...
Muška
10.03.08,00:23
Mimča, pri tej 2. forme dotáce sa môže stať, že:

v roku 2007 niečo kúpiš - dáš do VOZD , zaúčtuješ si pohľadávku.....a úrad Ti to preplatí až v roku 2008 tento nákup, tak v roku 2008 si peniaze zaúčtuješ do POZD a odpíšeš pohľadávku.


"PRETO POHĽADÁVKA"
mimča
10.03.08,08:15
ešte raz vďaka...

za rok 2007 je preplatené všetko - takže pohľadávka na konci roka voči UPSVAR nebude..
Webmajster
17.03.08,15:45
Podmienka pri získaní dotácie je tá: Že ten kto si otvorí živnosť, čiže sa stane SZČO, musí ju mať minimálne dva roky. Ale nikde nie je zakázané sa popri živnosti zamestnať :)
Urcite? Mne pri poradenstve na UPSVAR povedali, ze je to porusenie podmienok a mozu odo mna vymahat alikvotnu ciastku z ich dotacie.
Ked sme uz pri tom, neviete mi poradit, kde najdem kompletne znenie podmienok pridelenia dotacie?
Vdaka
ola
17.03.08,16:15
Urcite? Mne pri poradenstve na UPSVAR povedali, ze je to porusenie podmienok a mozu odo mna vymahat alikvotnu ciastku z ich dotacie.

Ak to budeš mať dohodnuté v zmluve, že porušíš podmienky, nenamietam.

Ja tu držím v ruke "Dohodu o poskytnutí....." Okrem iných podmienok, ktoré treba plniť sa v článku II. píše:

- príjemca sa zaväzuje vykonávať SZČ najneskôr dňom...a bude ju vykonávať alebo prevádzkovať nepretržite
najmenej po dobu dvoch rokov -
...nič viac ohľadom zamestnania, resp.porušenia dohody ak by sa príjemca popri SZČO zamestnal tu nie je.
ola
17.03.08,16:35
Doplním ešte

§ 49 Zákon o službách zamestnanosti

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je
a) vykonávanie poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách podľa osobitného predpisu,9)
b) prevádzkovanie alebo vykonávanie živnosti podľa osobitného predpisu,11)
c) vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu,12)
d) vykonávanie činnosti spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti podľa osobitného predpisu13) a
e) vykonávanie činnosti podľa § 25, § 29 a 58.
(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu preukázaných nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len „príspevok“). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.
(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.
(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených
zamestnávateľom.
(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu,48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.
(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.
(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä
a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,
b) maximálnu výšku príspevku,
c) spôsob poskytovania príspevku,
d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
e) spôsob a lehotu na preukázanie použitia poskytnutého príspevku,
f) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
g) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.
(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie
zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.
(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku
pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19.
Webmajster
17.03.08,16:54
Hmm, dakujem pekne, takze mi v tomto pripade asi pomoze len ked si poriadne prestudujem tu dohodu co mi urad predlozi.
unidat
24.03.08,17:29
"Samozrejme, že musíš tento príjem ´/dotácia z ÚP/ priznať v DP. Príjem dotácie uvedieš v účtovníctve ako ostatný príjem ovplyvňujúci ZD a všetko čo si z tejto dotácie nakúpil dáš do výdavkov ovplyvňujúcich ZD členenie nákup DHIM."
Diky, ale zmýlilo ma to, že v Peň.denníku sú dotácie uvedené v stlpci "26", PNZD. Ak to dám do stlpca "Ostané príjmy zahrň.do ZD", neviem kde v PN zahrniem nákupy. Nákupy inv.majetku sú tam iba v stlpci "výdavky neovlyvnujúce ZD".
Zoltán Kovács
24.03.08,17:33
"Samozrejme, že musíš tento príjem ´/dotácia z ÚP/ priznať v DP. Príjem dotácie uvedieš v účtovníctve ako ostatný príjem ovplyvňujúci ZD a všetko čo si z tejto dotácie nakúpil dáš do výdavkov ovplyvňujúcich ZD členenie nákup DHIM."
Diky, ale zmýlilo ma to, že v Peň.denníku sú dotácie uvedené v stlpci "26", PNZD. Ak to dám do stlpca "Ostané príjmy zahrň.do ZD", neviem kde v PN zahrniem nákupy. Nákupy inv.majetku sú tam iba v stlpci "výdavky neovlyvnujúce ZD".

Trošku to máš popletené.
Do príjmov ovplyvňujúcich základ dane sa dotácia zahrňa iba do výšky čerpania. Ak čerpanie bolo na nákup DHM, tak do zdaniteľných príjmov sa z dotácie zahrňa iba do výšky odpisov DHM.

Na prelúskanie:

http://www.porada.sk/t74205-suhrn-tem-na-otazky-dotacie-z-up-esf-a-ich-uctovanie.html
unidat
25.03.08,07:24
Diky. Takže urobil som to takto, neviem či dobre:
- Dotáciu som v PD dal do PNZD ( dotácie, vklady).
- Kúpil som z nej PC, kameru, MFC v cenách do 30.000.-,
výdavky som dal do VOZD ( výdavky na dosiahnutie..) - tovar.
- z dotácie zostalo cca 1000.-Sk. SW z dotácie ( cena cca 1000-Sk) prišiel UPS-kou síce 30.12.2007, ale platba prebehla až 7.1.2008. Nešla banka.
1) Nikde som nenašiel nejaký vzor tlačiva pre zúčtovanie dotácie.
Neviete o nejakom vzore? Stačí nejaký dokument s menom firmy,
nakúpeným tovarom a cenami, výškou dotácie a rozielom
( čerpaním)?
2) ako je to so zúčtovaním toho SW, ak som ho mal a zaradil už v r.2007, faktúra z r.2007,ale úhrada (BV) je až z ro.2008.
sasmos
31.03.08,14:20
Postupy JU
§ 10b
Účtovanie dotácií


(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.


(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
Je predmetná dotácia prijmom z podnikania a sociána poisťovňa predmetnú dotaciu považuje za príjem z podnikania ?
veronikasad
31.03.08,14:32
Je predmetná dotácia prijmom z podnikania a sociána poisťovňa predmetnú dotaciu považuje za príjem z podnikania ?
Dotácia je príjmom z podnikania a do základu dane sa zahrnie, pokial budeš viesť JU v čase čerpania - dopad bude 0.
Zahrňa sa aj do prijmu pre posudzovanie povinnej registrácie do SP.

------
Veronika
sasmos
31.03.08,15:38
v danom pripade je to príspevok na podnikanie a tento termin zakon o soc. poisteni nepozna. Soc poistovňa posudzuje to ako prijem a potom v dalšom roku sa musia platiť zalohove platby na odvody do SP