ajale
21.01.08,16:20
V poslednom case sa mi castokrat stava, ze stretavam ludi, ktori si potrpia na dobre vinko. Akoby prislo do mody. Mnohi tvrdia, ze Slovenske vina sa v poslednom case zlepsili a mnohe su aj lepsie ako tie zahranicne. Nehladam ziadne linky ani knihy o dobrych vinach, ale chcela by som si vypocut vase nazory na vino, ktore poznate a mozete ho nam ostatnym odporucit. Mohli by ste sa vyjadrit v znamkach <1 mam ho velmi rad/a> od 1 - 5 nakolko mate radi vino vy. Ja napriklad by som sa hodnotila na 3. Uz mi bolo velakrat vycitane, ze miesam aj dobre vina s kolou. Je to tym, ze mam rada sladke, kazde polosuche alebo suche musim "dochutit". Ale ak by ste sa chceli vyhnut kritike a tiez mate radi sladke vina ako ja, tak vam odporucam Frankovku modru, vyber z hrozna, rocnik 2006. Takze, nazdravie;)
danushka
21.01.08,16:00
No ja sa priznám, že mne chutí suché biele vínečko. Tvrdý alkohol nepíjavam, jedine neohrdnem nejakou domácou kvalitnou, aby som neurazila gazdu, ale z času na čas vínko dobre padne. Sladké ani polosladké nemôžem, tak mi zvýši kyselinu v žalúdku, až mi uši horia !

No a keď sme pri vínku, tak nezabúdajme, že k bielym mäsám ide biele vínko a k tmavým mäsám červené. K mäsku, ktoré je veľmi korenené a výrazne ochutené je jedno, aké vínko podáte.

Takže nazdravíčko!, Prosit!, živeli! alebo ako chcete;)
VladoaKatka
21.01.08,16:14
Ako by to vyzeralo v Malokarpatskej oblasti mi môže chutiť jedine vínko, skôr sladšie vínka a keď tak červené. Z bielých je také polosladké Irsai Oliver, alebo taký dobrý burčiak, ale tiež sladší.

Pred niekoľkými rokmi jedna naša známa mala obchodík so sudovím vínom a predávala tam aj tokajské sudové. Tiež také sladšie, voňavé, zlatisté víno, ale veľmi dobré víno.

Dobrá téma, práve sme si uvarili šálek pre každého (som trochu prehľadnutá).
:)
Tak na zdravie
Zoltán Kovács
21.01.08,17:10
JA preferujem červené vína. Ako napr. už spomenutú Frankovku, Cabarnet Savignon..... Večer, lepšie povedané v noci po práci pred spaním dobre padne. ;)
duves
21.01.08,18:13
Milovníkom červeného odporúčam vyskusat André: http://www.slowin.sk/produkt/301/Andre-barrique/
A milovnikom bieleho vína Chardonay - to sa rozšírilo do celého sveta z Burgundska, kde je považované za neutrálne víno. Na Slovensku často dosahuje ľahký buket, pripomínajúci citrusové plody. Príjemné kyselinky sú v chuti doplnené kvetinovo-ovocnými tónmi.

Osobne preferujem vino z hrozna dopestovane na kameni. Vina z rovin a zvlast na tazkej hline su tazke vina.
kitky
21.01.08,18:41
Ja mam rada kvalitne biele suche vina. Cervene su pre mna tazke a ked uz si nejake dam, riedim ho coca colou.
A potom uz len miesane napoje tzv. long drinky. Mam velmi rada mojito ale take baccardi s colou mi chuti tiez.
Tvrdy alkohol nepijem vobec. Tam uz som si svoje odpila.:D
Nie som znalec vin ale pochadzam z vinarskej oblasti a moj stary otec dorabal velmi dobre biele vino, mozno preto mi tento alkohol najviac pasuje.:)
A burciak mam velmi rada tiez.
Vino to je hotova veda.:)
duves
21.01.08,18:49
a ked uz si nejake dam, riedim ho coca colou.

Tak toto ked si prečíta profesor Malík, tak sa mu oči skrížia:eek:.
http://skripko.blog.sme.sk/c/5309/Profesor-Malik.html
http://blog.sme.sk/blog/174/6365/span32.jpg
kitky
21.01.08,18:57
Tak toto ked si prečíta profesor Malík, tak sa mu oči skrížia:eek:.



No ved preto cervene vino , ktore je pre moj zaludok tazke, pijem iba v sebaobrane.:D
A ovladam aj zaklady vinarskej etiky.
Paula
21.01.08,19:03
To je tu prieskum trhu a či čo? :cool:
jabko
21.01.08,19:08
momentálne u nás letí Modrý portugal - neskorý zber 2006, Templářske Sklepy - fakt dobrota a z bielych Rulandské šedé tiež neskorý zber od Templárov a ak niekto vyhľadáva vína sladšie tieto neskoré zbery majú vlastný cukor - sú nedosladzované (alebo čiastočne), jemnejšie a po mojom idú dole krkom ako "masielko" - nozostáva trpká chuť, takže na Vaše...:) a ešte k slovenským vínam - sú nádherné - nedávno som sa dostala k pánom Chowaniec a Krajčírovič a klobúk dole.
kitky
21.01.08,19:13
To je tu prieskum trhu a či čo? :cool:

To netusim ani ja ale aspon sme sa dozvedeli kto je profesor Malik.:)
mirpo
21.01.08,19:23
Ja mám najradšej sladké alebo polosladké červené víno, alebo ho "dochucujem" colou. Najčastejšie kupujem asi Cabarnet Savignon, ale aj to len príležitostne:)

Ale raz mi kamarát hovoril, že príležitosť je každý deň:
- začiatok nového dňa, obedňajšia prestávka, stretnutie kamaráta.....:D:D:D
Stefan2005
21.01.08,19:41
Vidím, že sa tu stretávajú znalci vína. Využil by som túto príležitosť na otázku - kde dostať kúpiť to "orešanské", na ktoré onoho času robil reklamu jeden pán poslanec. Odvtedy s priateľom poreráme regále v obchodoch, ale ešte sme sa s ním nestretli. Existuje vôbec? Resp. preto ho nieto v obchodoch, že je dobré?
kitky
21.01.08,19:46
Vidím, že sa tu stretávajú znalci vína. Využil by som túto príležitosť na otázku - kde dostať kúpiť to "orešanské", na ktoré onoho času robil reklamu jeden pán poslanec. Odvtedy s priateľom poreráme regále v obchodoch, ale ešte sme sa s ním nestretli. Existuje vôbec? Resp. preto ho nieto v obchodoch, že je dobré?

Žeby v Oresanoch? :D
Mrkni sem http://www.jmvinar.sk/8.htm
Stefan2005
21.01.08,19:48
P.S. pripájam aj moje oblúbené značky (zásadne suché vína): Tramín červený, Rulandské šedé, chilské "trapacana" Chardonay, no a z červených napr. Alibernet...
willma
21.01.08,20:26
P.S. pripájam aj moje oblúbené značky (zásadne suché vína): Tramín červený, Rulandské šedé, chilské "trapacana" Chardonay, no a z červených napr. dvorský Alibernet... Mňam, máš moje symfónie, teda čo sa týka tých prvých dvoch značiek, z výrobcov nie je na zahodenie Matyšák, Víno Doľany, Mrva-Stanko..... ale mám obavu, že to tu začína zaváňať riadnou reklamou:o. A na Orešanské mám dobrý zdroj z bratislavského trhu-ten pán dorába veľmo dobré vínka.:rolleyes:
ajale
21.01.08,21:09
Za par hodin, co som tu nebola sa celkom pekne tato tema rozbehla. Vidim, ze niektori tuto temu povazuju za reklamu. Takmer kazda tema ma rozne linky na konkretne produkty alebo sluzby a tie skor smeruju na konkretne predajne a firmy. A tak robime neplatenu reklamu firmam, ktore ani nemusia tusit, co to Porada je. Ak toto reklama je, tak je to reklama na slovenske produkty a teda na podporu hlavne slovenskeho trhu. O vine sa da vela hovorit i ked niekomu sa zda, ze je to len naplnena flasa. Nie kazdy vie s cim sa biele alebo cervene vino pije. Aky druh hrozna potrebujete na ten ci onen druh vina. Mame moznost sa od inych poucit o sposobe jeho vyroby a jeho skladovani. Mozno, ze sa este medzi nami najde niekto co serviruje rybu s cervenym vinom. Aj pri rubrikach ako su napriklad recepty, lieky, cistiace prostriedky su spominane konkretne produkty, tak ak sa tam mozu pouzivat nazvy produktov, tak preco nie tu. Ak by to naozaj tak velmi vadilo, tema sa moze zrusit. Ale pokial su tu aj ti, ktorim vyhovuje tato tema ako prestavka medzi uctovnickymi povinnostami, su viac ako vitani podelit sa o svoje znalosti o vyrobe, o chutiach a skladovani tohoto jedinecneho napoja, ktory sa pije od doby vyse 3000 rokov pred nasim letopoctom a uz stari Egyptania vedeli co je dobre.
adi11
22.01.08,15:03
Voľakedy som chodila na služobku do Blavy a cestou domov do NR sme sa stavili ako to už vždy chodilo v pivniciach na koštovku vín.Kolega nákupca tam mal známu, tak sa veselo popíjalo. Lenže šofér to nemohol vydržať tak si jednu fľašku potiahol, no to nemal robiť, lebo práve to bola vzácna vzorka o čom on nevedel a tak ju musel vrátiť.

Ja obľubujem len na domáce kvalitné vína a to rizling vlašský alebo zmesku, z červených andré.
ajale
22.01.08,17:45
Live is too short to drink bad wine...
Johanka
22.01.08,18:03
Asi si otvorím moje obľúbené červené valtické rulandské modré...:) po poslednej DPH-čke .
ajale
22.01.08,18:15
dobre urobis, urcite si zasluzis...