Zuzana Ku.
21.01.08,16:44
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať... robím si evidenciu drobného majetku, ktorý má použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok, mám tam hlavne telefóny, ktoré sa brali v akcii u operátora, napr. za 1,-Sk. Vediem JU pre združenie, ktoré práve robí obchod s mobilnými telefónmi, môžem tieto telefóny predať (z účtovníctva jedného z členov združenia) do účta združenia, kde budú použité na ďalší predaj? Normálne vystavím faktúru s DPH, a vyradím ich z drobného majetku... je to prosím Vás možné, alebo si to predstavujem veľmi jednoducho;)?
Zuzana Ku.
21.01.08,16:26
???
Zoltán Kovács
21.01.08,16:36
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať... robím si evidenciu drobného majetku, ktorý má použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok, mám tam hlavne telefóny, ktoré sa brali v akcii u operátora, napr. za 1,-Sk. Vediem JU pre združenie, ktoré práve robí obchod s mobilnými telefónmi, môžem tieto telefóny predať (z účtovníctva jedného z členov združenia) do účta združenia, kde budú použité na ďalší predaj? Normálne vystavím faktúru s DPH, a vyradím ich z drobného majetku... je to prosím Vás možné, alebo si to predstavujem veľmi jednoducho;)?

Predaj hmotného majetku, či krátkodobého, ako aj dlhodobého je možné. Faktúru je potrebné vystaviť pod hlavičkou szčo, ktorý je poverený vedením účtovníctva, ak tie telefóny sú evidované na združenie.
ekopo
21.01.08,16:38
Na upresnenie: neexistuje účtovníctvo združenia. Existuje len účtovníctvo FO. Jedna FO môže vystaviť FA pre druhú FO. Vzájomné vysporiadanie sa riadi zmluvou o združení.
Zuzana Ku.
21.01.08,17:46
Ďakujem pekne za Vase odpovede. Pekny vecer.
Zuzana Ku.
21.01.08,18:21
Ešte sa predsa k tomu vrátim, a opýtam sa radšej. Tie telefóny môžem vyfakturovať aj za nižšiu cenu? Pretože niektoré boli nakúpené a zaradené do majetku napr. v roku 2005, a od vtedy hodnota klesla, nedá sa už predať za cenu, za ktorú sa kúpil...
JankaO
21.01.08,18:31
Ešte sa predsa k tomu vrátim, a opýtam sa radšej. Tie telefóny môžem vyfakturovať aj za nižšiu cenu? Pretože niektoré boli nakúpené a zaradené do majetku napr. v roku 2005, a od vtedy hodnota klesla, nedá sa už predať za cenu, za ktorú sa kúpil...


Áno
Eva67
25.01.08,19:00
Dobrý večer. Chcem sa opýtať ako je to s vyradením drobného majetku - vrtačky. Je zakúpená ešte v roku 2002, ale je už nefunkčná, tak si manžel kúpil novú.Nemáme potvrdenie od opravára, že je nepoužiteľná.Manžel je SZČO a učtuje v JU. Nie je platca DPH.
Ďakujem
Eva67
29.01.08,17:45
Prosím, poraďte!
Eva
Zoltán Kovács
29.01.08,17:48
Dobrý večer. Chcem sa opýtať ako je to s vyradením drobného majetku - vrtačky. Je zakúpená ešte v roku 2002, ale je už nefunkčná, tak si manžel kúpil novú.Nemáme potvrdenie od opravára, že je nepoužiteľná.Manžel je SZČO a učtuje v JU. Nie je platca DPH.
Ďakujem

V operatívnej evidencii zaznačíš vyradenie s poznámkou dôvodu nefunkčnosť. Nepotrebuješ potvrdenie od servisu. Veď od r. 2002 tá vrtačka je aj technicky zastaralá.
Eva67
29.01.08,17:54
Ďakujem.
sea
17.01.09,11:55
Zakúpila som behom roku 2008 miešačku - 4 000,- Sk, hobľovačku - 16 000,- Sk, paletový vozík - 10 000,- Sk a počítač za 22 000,- Sk. Všetko mám v evidencii krátkodobého majetku a v PD ako VnZD - mám to preniesť do nového roku alebo vyradiť ? Ak vyradiť tak prosím o radu - ako ? Účtujem v Alfe - ďakujem !
:o
Anja111
17.01.09,12:13
Zakúpila som behom roku 2008 miešačku - 4 000,- Sk, hobľovačku - 16 000,- Sk, paletový vozík - 10 000,- Sk a počítač za 22 000,- Sk. Všetko mám v evidencii krátkodobého majetku a v PD ako VnZD - mám to preniesť do nového roku alebo vyradiť ? Ak vyradiť tak prosím o radu - ako ? Účtujem v Alfe - ďakujem !
:o
A prečo VNZD?
Anja111
17.01.09,12:15
Zakúpila som behom roku 2008 miešačku - 4 000,- Sk, hobľovačku - 16 000,- Sk, paletový vozík - 10 000,- Sk a počítač za 22 000,- Sk. Všetko mám v evidencii krátkodobého majetku a v PD ako VnZD - mám to preniesť do nového roku alebo vyradiť ? Ak vyradiť tak prosím o radu - ako ? Účtujem v Alfe - ďakujem !
:o
Drobný majetok necháš v evidencii, teda prenesieš do roku 2009, až dovtedy, kým sa bude vo firme využívať...
sea
17.01.09,12:22
Som zabudla napísať že okrem počítača sa ostatné veci už nepoužívajú - sú poškodené - zničené - ako ďalej ? Moc ďakujem za odpoveď !
Anja111
17.01.09,12:30
Som zabudla napísať že okrem počítača sa ostatné veci už nepoužívajú - sú poškodené - zničené - ako ďalej ? Moc ďakujem za odpoveď !
Nevydržali ani rok? Ak to vieš zdôvodniť, tak ich vyraď z používania a v tom prípade ich už v roku 2009 nebudeš evidovať, (okrem PC). V Alfe neúčtujem, takže s tým neviem poradiť...
A prečo máš nákup drobného majetku účtovaný ako VNZD?
sea
17.01.09,12:33
Pre istotu teda nechám tie veci ešte v majetku a to že to mám v VnZD to mi tak nahodil asi soft - ALFA - kde by to malo byť ?
Zita5
17.01.09,12:34
Som zabudla napísať že okrem počítača sa ostatné veci už nepoužívajú - sú poškodené - zničené - ako ďalej ? Moc ďakujem za odpoveď !

Mne sa to nezdá , aby za jeden rok sa všetko zničilo , však to dajte opraviť ...taký paletový vozík napr. ten toho vydrží ........:)Asi musel mať SZČO veľmi dobré príjmy , keď sa mu na ich dosiahnutie totálne zničili všetky jeho prac.prostriedky .

Upozorňujem , že si fakt nerobím srandu , ja to píšem vážne , a nemusím byť sama , ktorá má na danú vec podobný názor . :)
Anja111
17.01.09,12:50
Pre istotu teda nechám tie veci ešte v majetku a to že to mám v VnZD to mi tak nahodil asi soft - ALFA - kde by to malo byť ?
Drobný majetok sa účtuje do VOZD.
Marianna01
17.01.09,12:52
Mne sa to nezdá , aby za jeden rok sa všetko zničilo , však to dajte opraviť ...taký paletový vozík napr. ten toho vydrží ........:)Asi musel mať SZČO veľmi dobré príjmy , keď sa mu na ich dosiahnutie totálne zničili všetky jeho prac.prostriedky .

Upozorňujem , že si fakt nerobím srandu , ja to píšem vážne , a nemusím byť sama , ktorá má na danú vec podobný názor . :)

ale je možné, že si podnikateľ kúpil staršie vybavenie, a to mu doslúžilo. Bez srandy - klient tak dopadol s 5 PC, potreboval naraz viac počítačov, tak kúpil odkiaľsi z bazáru 5 mrcín a tie vypovedali službu jeden za druhým počas 1 roka... skrátka, skvelá investícia
sea
17.01.09,12:54
Ďakujem Vám obom - na vysvetlenie - sused má daňovú kontrolu a tak ma poprosil skontrolovať PD - tiež som si nebola istá ale moc ste mi pomohli - ďakujem ! Prajem pekný víkend !