Monka
12.03.05,10:22
Ako mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve sumu -20.000,- Sk,
ktorá bola odvedená z podnik. účtu na iný účet za účelom súkromnej veci.

Je to "výdaj, neovyplyvniteľný daň, ostatné" alebo "osobná spotreba"?

Osobná spotreba môže byť aj bez toho, aby bola suma najskôr prijatá do pokladne?

Lebo tento môj prípad, je z podnikateľského účtu na iný účet. Nie je to výber peňazí z účtu.
Ďakujem.
Zita5
12.03.05,09:24
Bola to použitá suma na výdavky neovplyvňujúce ZD - iné/osobná spotreba/
Pavla P
12.03.05,09:25
Ja to dávam na osobná spotreba - prevod na osobný účet.
Aj výber hotovosti do osobnej spotreby tam dávam.
Monka
12.03.05,10:37
Zita 5, ako to myslíš. Výdavky neovplyvňujúce ZD kolonky, kde sa zvlášť eviduje, "ostatné(iné)" a zvlášť "osobná spotreba". Takže do ktorej z týchto dvoch?

Je to suma, ktorá bola zaplatená na účet inej firmy, nie na súkromný účet podnikateľa.
Manual
12.03.05,10:55
Zita 5, ako to myslíš. Výdavky neovplyvňujúce ZD kolonky, kde sa zvlášť eviduje, "ostatné(iné)" a zvlášť "osobná spotreba". Takže do ktorej z týchto dvoch?

Je to suma, ktorá bola zaplatená na účet inej firmy, nie na súkromný účet podnikateľa.Monka, podstatné je, že ten výdaj nie je vydaný v súvislosti s podnikaním. Až máš taký výdaj či z pokladne alebo z BU do pokladne, alebo z BU na iný BU buď Tvoj osobný alebo cudzí, vždy je to VND alebo osobná potreba a toto je v PD zapísané v kolonke výdaj neovpl. základ dane. Je to zrozumitelné ? Ak nie, pýtaj sa.
Pekný deň želám...
Zita5
12.03.05,11:05
Monka , Manual Ti to pekne vysvetlil . Ešte napíš prosím , akým programom účtuješ.
Manual
12.03.05,11:11
Monka , Manual Ti to pekne vysvetlil . Ešte napíš prosím , akým programom účtuješ.Zitka nazdar, máš už DP na DU ...???
Pekný deň....
Monka
12.03.05,11:12
Účtujem programom PRO-FIT Jednoduché účtovníctvo, a práve preto tám mám na výber tie kolonky. Je mi jasné, že v každom prípade, že to VND, ale kolonky tu mám takto:

Výdavky nezahrňované do základu dane

Inv.majet. Daň z príjmu Rezerva DPH Os.spotr. ÚVery Ostatné
Zita5
12.03.05,11:12
Ahoj ,ešte stále dorábam a prerábam . Mám ich niekoľko ,ale zatiaľ som kľudná .
Manual
12.03.05,11:14
Účtujem programom PRO-FIT Jednoduché účtovníctvo, a práve preto tám mám na výber tie kolonky. Je mi jasné, že v každom prípade, že to VND, ale kolonky tu mám takto:

Výdavky nezahrňované do základu dane

Inv.majet. Daň z príjmu Rezerva DPH Os.spotr. ÚVery OstatnéTak to daj do Výdavky nezahr. do zákl. dane a bude to v poriadku.
Pekný deň.
Zita5
12.03.05,11:18
Účtujem programom PRO-FIT Jednoduché účtovníctvo, a práve preto tám mám na výber tie kolonky. Je mi jasné, že v každom prípade, že to VND, ale kolonky tu mám takto:

Výdavky nezahrňované do základu dane

Inv.majet. Daň z príjmu Rezerva DPH Os.spotr. ÚVery Ostatné


Daj to do členenia - osobná spotreba
Monka
12.03.05,11:22
Ďakujem, dám to teda do osobnej spotreby.

Osobnú spotrebu som doteraz účtovala tak, že z BÚ peniaze do pokladne a z pokladne VPD-osobná spotreba, teda vždy to bola pohyb v pokladni. Keď si podnikateľ zaplatí z podnikateľského účtu niečo súkromne na iný účet, to som ešte neúčtovala. Tak to dám tam. Aj keď som skôr uvažovala o kolonke - ostatné. Mám v tom chaoz.
Ďakujem a pekný deň.
Lucia 77
12.04.05,07:26
Chcela by som sa spýtať, či je potrebné dokladovať osobnú spotrebu. Alebo či je potrebné sledovať vklad podnikateľa a osobnú spotrebu, aby sa to rovnalo. Vedel by mi niekto odpovedať ako je to v JU a PU?
Zita5
12.04.05,07:32
Chcela by som sa spýtať, či je potrebné dokladovať osobnú spotrebu. Alebo či je potrebné sledovať vklad podnikateľa a osobnú spotrebu, aby sa to rovnalo. Vedel by mi niekto odpovedať ako je to v JU a PU?
V jednoduchom účtovníctve osobnú spotrebu nemusíš dokladovať , to jednoducho aj tak vstupuje do ZD ..výdavky to neovplyvní . Pokiaľ máš vklad podnikateľa , v prípade dostatočného množstva financií môžeš ten vklad živnostníkovi vrátiť ale aj nemusíš .

S PÚ nemám skúsenosti , ale myslím , že tam je to obdobné .
dara
12.04.05,07:40
Zaučtovala by som to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Už som takého prípady mala, kedy si podnikateľ FO zaplatil z účtu to čo nesúviselo z podnikaním. Nesmie to ovplyvniť základ dane.
simaja
18.01.06,19:29
Chcela by som vediet, co vlastne osobna spotreba zahrna.
bredikova
18.01.06,19:44
Vlastne všetky peniaze ktoré si vyberie podnikateľ na svoju spotrebu ( veď on musí počas roku z niečoho žiť), t.j. aj keď si z podnikateľského účtu nakúpi potraviny domov napr. v Tesku.
Ja mám také prípady, že si buď vyberie peniaze z účtu a na doklad o výber napíše vlastná spotreba-na čo ich spotrebuje mňa nezaujíma.
Alebo presunie z podnikateľského účtu na sukromný.
A tiež ako som hore písala nákup na kartu v obchodoch.
Keby si počas roka nevyberal, bolo by to podozrivé z čoho žije.
1919696
19.01.06,18:55
Chapem to takto:
Prevod z mojho podnikatelskeho uctu:
a/ na moj osobny = os.spotreba podnikatela /vydavky nez.do ZD/
b/ na iny ucet = ostatne /vydavky nez.do ZD/, napr.: tie nakupy v hypermarketoch, platby do skolky atd.
Myslim ze to je logicke, ked to neovpl. ZD tak to ani nemusim dokladovat.
ALE CO V OPACNOM PRIPADE ???
1. Ak mam PRIJEM na mojom podnikatelskom ucte z ineho osobneho uctu. Napr. kedze som mala donedavna len podnik.ucet manzel mi posielal peniaze tam. Mam to zapisat ako prijem neovpl. ZD? Nebude v tom nejaky problem? Treba to nejako dokladovat?Prosim poradte.
2. Na vypise z podnik. uctu mam polozky: PRIJEM z manzelovho podnikatelskeho uctu na moj podnikatelsky, ale v ten den som mu celu tu sumu poslala z mojho podn.u. naspat na jeho osobny ucet - nepytajte sa preco, je to komplikovane a smiesne. Ako si mam ten prijem zapisat v PD kedze je to PRIJEM z jeho podnik. uctu?
Za vsetky rady dakujem - aj za trpezlivost.
JankaO
19.01.06,19:06
Chapem to takto:
Prevod z mojho podnikatelskeho uctu:
a/ na moj osobny = os.spotreba podnikatela /vydavky nez.do ZD/
b/ na iny ucet = ostatne /vydavky nez.do ZD/, napr.: tie nakupy v hypermarketoch, platby do skolky atd.
Myslim ze to je logicke, ked to neovpl. ZD tak to ani nemusim dokladovat.
ALE CO V OPACNOM PRIPADE ???
1. Ak mam PRIJEM na mojom podnikatelskom ucte z ineho osobneho uctu. Napr. kedze som mala donedavna len podnik.ucet manzel mi posielal peniaze tam. Mam to zapisat ako prijem neovpl. ZD? Nebude v tom nejaky problem? Treba to nejako dokladovat?Prosim poradte.
2. Na vypise z podnik. uctu mam polozky: PRIJEM z manzelovho podnikatelskeho uctu na moj podnikatelsky, ale v ten den som mu celu tu sumu poslala z mojho podn.u. naspat na jeho osobny ucet - nepytajte sa preco, je to komplikovane a smiesne. Ako si mam ten prijem zapisat v PD kedze je to PRIJEM z jeho podnik. uctu?
Za vsetky rady dakujem - aj za trpezlivost.

1. Áno je to príjem neovpl. DZ. (napr. osobný vklad) Dokladovať to netreba a myslím, že dnes už na bankovom výpise je aj meno odosielateľa.
2. Ako príjem v banke a vdruhovom členení tiež ako príjem neovpl. DZ. Následne výdaj z banky a v druhovom členení výdaj neovpl. DZ.
Ja by som dala všetko osobné vklady a osobné výbery.
1919696
19.01.06,19:12
Janka dakujem, si ma potesila. Takto som si to vysvetlila aj ja.Tie vydavky su jasne, len som sa bala ci nebude problem v tom prijme na ucet.Tak vdaka
bredikova
20.01.06,06:11
Ne bude to problém. Ja mám jednu podnikateľku, ktorá dostáva na podnikateľský účet prídavky na deti. Ja to dávam ako vlastný vklad a keď má v pokladni peniaze tak dám výber vlastného vkladu v sume rodinných prídvakov. Všetko sú to príjmy a výdaje NZD.