Martin Mocko
21.01.08,20:21
SRO (kvartalny platca) ma najomnu zmluvu (prenajom kancelarie). V zmluve je jedina veta, ktora hovori o datumoch...a to:

"Zmluvne strany sa dohodli, ze mesacne najomne bude na obdobie od 1.2.07 do 31.10.2007 vo vyske 2300 SKK + 19% DPH 437 SKK, spolu 2737 SKK"

Avsak najom nebol plateny pravidelne. Ako uplatnovat DPH? Pokial bol najom za 09 mesiac zaplateny az v 12 mesiaci? DPH uplatnit v 3. alebo 4 kvartali?

Dik
betka
21.01.08,20:48
Chýba tu podmienka. Mesačné nájomné je splatné do.....Človek by sa vedel zariadiť.
Urobte radej dodatok k zmluve, v prípade DK sa to môže vykladať rôzne.

- Ak ste prijali platbu - vzniká DP dňom prijatia platby.
- mali by sme sa riadiť 19/3-pri opakovanom vzniká DP, keďy má byť zaplatené podľa zmluvy (nie je uvedené)

Obdobie 12 kalend. mesiacov by som použila vtedy, ak by som mala zmluvne dohodnuté, že nájomné od - do bude vo výške .....a nie podmienka bude platené mesačne.
KEJKA
21.01.08,20:53
kedže je určené mesačné nájomné tak prenajímateľ mesačný platiteľ DPH musí vystaviť faktúru najneskor posledný kalendárny deň v mesiaci.
Prenajímateľ - Q.platiteľ DPH - musí vystaviť faktúru najneskôr posledný kalendárny deň v štvrťroku.
Pokiaľ platby nabiehali - je tam povinnosť do 15 dní vystaviť aspoň doklad k platbe, ale daňový únik tam nevidím.
==============
Podstatné je, aby si daňovú povinnosť splnil za každé svoje zdaňovacie obdobie.
...........................
pozn.
z otázky nie je zrejmé, či sa pýtaš z pozície prenajímateľa alebo nájomcu.
ALBO
22.01.08,06:39
SRO (kvartalny platca) ma najomnu zmluvu (prenajom kancelarie). V zmluve je jedina veta, ktora hovori o datumoch...a to:

"Zmluvne strany sa dohodli, ze mesacne najomne bude na obdobie od 1.2.07 do 31.10.2007 vo vyske 2300 SKK + 19% DPH 437 SKK, spolu 2737 SKK"

Avsak najom nebol plateny pravidelne. Ako uplatnovat DPH? Pokial bol najom za 09 mesiac zaplateny az v 12 mesiaci? DPH uplatnit v 3. alebo 4 kvartali?

Dik
Mne z toho znenia vyplýva, že nájomné je splatné po mesiacoch (je jedno kedy-ak to nie je dopredu, čo asi nie je váš prípad.) No a potom podľa § 19/3=opakované a teda nájomné za 7,8 a 9 ide do 3.Q .To hovoríme o dani na výstupe, tak malo byť fakturované= každý mesiac osobitne.
Ak ste nájomník tak si daň uplatníte v 3.alebo 4.Q podľa §51 (ak náte Fa)

Ak by ste sa na to dívali ako na jednorázové, že síce je tam vyčíslené mesačné nájomné ale zaplatiť to bolo ttreba(neviem síce kedy, to by tam malo byť dohodnuté) tak deň DP je 31.10. a tie platby by boli platby vopred a ku každej by ste museli odviesť DPH.

Podľa mňa je to tá prvá možnosť, mesačné opakované plnenie.Ale zmluvu si opravte a doplnte splatnosť, to je dobre aj z iných dôvodov (úrok z omeškania)
Martin Mocko
22.01.08,06:43
Jasne, neuviedol som, ze ide o najomcu. Fakturu od prenajimatela nedostava. Pokial uznam narok na odpocet DPH dnom uhrady je to v poriadku? Alebo uznavat narok na odpocet striktne 3x za kvartal (kedze je to kvartalny platca) k poslednemu dnu bez ohladu na to, ci je najomne uhradene alebo nie?
betka
22.01.08,06:51
Jasne, neuviedol som, ze ide o najomcu. Fakturu od prenajimatela nedostava. Pokial uznam narok na odpocet DPH dnom uhrady je to v poriadku? Alebo uznavat narok na odpocet striktne 3x za kvartal (kedze je to kvartalny platca) k poslednemu dnu bez ohladu na to, ci je najomne uhradene alebo nie?

Mala by byť vystavená FA podľa par. 71 z o DPH, pokiaľ NZ neobsahuje všetky náležitosti daňového dokladu. A VAša ich zrejme neobsahuje-chýba tu napr. deň dodani, kt. by bol vyznačený v NZ,.....

Ale tu sa mi javí iný problém.
Nie je náhodou prenajímateľ občan, alebo neplatiteľ DPH? Lebo toto je podstatné.
Martin Mocko
22.01.08,06:55
Mala by byť vystavená FA podľa par. 71 z o DPH, pokiaľ NZ neobsahuje všetky náležitosti daňového dokladu. A VAša ich zrejme neobsahuje-chýba tu napr. deň dodani, kt. by bol vyznačený v NZ,.....

Ale tu sa mi javí iný problém.
Nie je náhodou prenajímateľ občan, alebo neplatiteľ DPH? Lebo toto je podstatné.

Nie. Prenajimatel jo PO platitel DPH. Najomca je tiez PO platitel DPH. Teraz pozeram este lepsie na zmluvu a je na nej datum splatnosti jednotlivych najmov je k 20.temu dnu v mesiaci.
KEJKA
22.01.08,13:08
Súčasťou NZ musí byť splátkový ...platobný kalendár so všetkými náležitosťami faktúry, len tak si môže nájomca odpočítavať DPH.