giricco
21.01.08,21:56
Pekny den ;)
Vedel by my niekto poradiť ako sa platia odvody ak som živnostník a zamestnám sa na klasickú pracovnú zmluvu. Platím si sám aj zamestnávateľ alebo stačí ak to platí jeden?
A ako je to potom s daňovým? :confused:
smrek
22.01.08,14:37
V prvom roku podnikania nemusíš platiť odvody ako živnostník.
Daňové priznanie podávaš jedno a v ňom uvádzaš príjmy aj zo zamestnania
aj zo živnosti. Od 1.7. nasledujúceho roku ti vznikne povinnosť platiť odvody pre sociálnu poisťovňu zo živnosti podľa príjmu a pre zdravotnú si ich vypočítaš v ročnom zúčtovaní ZP.
Napr.si začal podnikať v roku 2007, podáš daň.priznanie za rok 2007 , odvody začínaš platiť od 1.7.2008 .
giricco
22.01.08,15:07
a co zdravotna p. tam bude platit aj zamestnavatel aj ja?
maverick27
22.01.08,16:24
a co zdravotna p. tam bude platit aj zamestnavatel aj ja?
Ja som si včera zakladal živnosť a som zamestnaný.Do SP platíš až po roku a to na základe DP aj do zdravotnej to máš dobrovoľné,čiže nemusiš platiť nič,je to dobrovoľné a až po ročnom zúčtovani a podľa príjimov sa uvidí.Aby si to potom nemal také nárazové možes si platiť aspoň dačo,ja som si dal po 300 SK.Je to len na Tebe.
giricco
22.01.08,20:13
ak sa rozhodnem platit teraz napr 2000.-Sk a este mi bude platit aj zamestnavatel a na rok mi vypocitaju ze som mal platit menej tak vratia preplatok?
Halimovičová
22.01.08,21:22
Mali by ti ho vratit...
Anik
22.01.08,22:12
Neviem či som mimotemy , ale ja predpokladám že zadávateľ otázky
bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší ako 91.200 je povinný platiť odvod na SP aj keď pracuje a k 30.6-výpis z DP a ak je príjem za rok 2007 vyšší ako 97.200,- opäť je povinnosť platiť odvod aj keď je tam súbeh.
http://www.porada.sk/t63964-szco-od-1-7-2007-a.html
giricco
23.01.08,08:03
zadávateľ otázky
bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší

aby som to upresnil. Zacinam podnikat teraz a a do zmestnania nastupujem o mesiac. A naozaj nerozumiem tomu preco platit dva krat za to iste :( ja sa prihlasim do ZP a o par dni este aj zamestnavatel ma prihlasi potom tam urcite bude riadny preplatok......

mimotemy aspon vsetky lieky by mali mat ty co takto odvadzaju zadarmo. :)
Zoltán Kovács
23.01.08,08:08
zadávateľ otázky
bol resp. je živnostník a teraz sa zamestnal ja by som povedala že ak mal príjem za rok 2006 vyšší

aby som to upresnil. Zacinam podnikat teraz a a do zmestnania nastupujem o mesiac. A naozaj nerozumiem tomu preco platit dva krat za to iste :( ja sa prihlasim do ZP a o par dni este aj zamestnavatel ma prihlasi potom tam urcite bude riadny preplatok......

mimotemy aspon vsetky lieky by mali mat ty co takto odvadzaju zadarmo. :)

AK začneš podnikať, tak si povinný registrovať sa do ZP ako szčo. Akonáhle sa zamestnáš, tak aj v ZP nahlásiš zmenu, že platiteľom ZP bude tvoj zamestnávateľ. Tým pádom nemusíš ako szčo platiť preddavky na ZP. Ale v r.2009 budeš do 30.06. podávať ročné zúčtovanie na ZP, a tam zase môže vzniknúť situácia, že budeš mať nedoplatky z titulu podnikania.