ivangabris
22.01.08,07:17
sme malé spoločenstvo 12bytov a väčšinou mladé rodiny a len jeden starší pán čo býva sám. Nakoľko má zdravotné problémy tak v poslednom Dodatku vyčítal, že spoločné priestory sa môžu upratovať podľa počtu osôb v bytoch a nie ako sme my používali kalendár a každý týždeň niekto iný upratuje./služba sa posúvala od bytu k bytu/ On navrhoval zmenu podľa osôb, nakoniec na Zhromaždení sme jeho služby rozdelili medzi nás ostatných. Ale aké máte vy skúsenosti ? Delíte to podľa osôb ?
912
22.01.08,06:24
U nás je 54 bytov a upratuje len jedna dôchodkyňa z prvého poschodia, pretože ostatní to "jednoducho" nerobia. Navrhovala som , aby sme jej platili, bohužiaľ, ako to chodí nikto nechcel.
Zuzana
Barbara
22.01.08,06:31
u nás tiež sa upratuje tak, že sa posúva od bytu k bytu. každý týždeň sa upratuje tak, že ktorý byt je na rade. treba sa ho opýtať, kde to čítal a podľa akého §;). ale však keď sa upratuje namiesto neho, tak o čo mu vlastne ide:rolleyes: ja si myslím, že to záleží na dohode vlastníkov ako sa dohodnú.:)
Daniela1010
22.01.08,08:18
My máme v bytovke 6 bytov, na každom poschodí sú dva byty, tam sa striedame obtýždeň a spoločné priestory sa umývajú podľa rozpisu, ktorý je na nástenke a na každého to výjde 1x za 6 týždňov. Celkom to funguje, ale niekedy sa stane, že spoločné priestory sú umyté neni. O rozpise podľa osôb som ešte nepočula, ale u nás je možné všetko.
Viera Klimentová
22.01.08,09:26
Bývam v paneláku, kde je 55 bytov s rôznym obsadením. Takmer na každej schránke sú aspoň dve aj tri mená. V mnohých bytoch sú podnájomníci. Máme zriadené spoločenstvo. Upratovanie v takomto paneláku je problematické a ťažko v ňom dosiahneme poctivý prístup obyvateľov k spoločnému priestoru a jeho upratovaniu.
Systém je zvolený tak, že každý týždeň upratuje jedna "rodina". Vychádza to 1x ! do roka.
Máme problémy rovnaké, ako vy. Z /ne/upratovania vidieť vzťah obyvateľov bytov jeden k druhému. Ťažko dosiahnete, aby všetci upratovali, umývali a starli sa o čistotu rovnako. Smutné je však to, že sú aj takí nájomníci, ktorí to berú za "ponižujúce" umývať a riadiť po "iných". zabúdajú však, že tí "iní" riadia aj po nich. Mnohí sú bezohľadní - dvere otvárajú nohami, smeti sa neunúvajú isť vyhodiť do kontajnera, ale hodia vám ich do krabice na letáky a ešte oveľa horšie......Je to taký kolobeh. Na spoločnej schôdzi sme sa snažili riešiť problém. Jedno riešenie bolo upozorniť na spoločné - nepísané povinnosti - nestretlo sa to s pochopením vedenia spoločenstva - "oni sa hádať s nikým nebudú ani upozorňovať". No, aj to je prístup.
Osobne považujem za najefektívnejšie zaplatiť človeka, ktorý bude upratovať spoločné priestory za určitú finančnú odmenu.
MarcelkaT
22.01.08,09:41
Sme blok so 16 bytmi a upratuje nám pani 2x týždenne.1x umýva a 1x zametá. Platíme ju podľa bytov a nie podľa osôb. My sme spokojní aj ona je spokojná.
Lumila
22.01.08,10:00
Sme dom so 6 bytmi ( na každom poschodí po 2 byty) a už roky máme zaužívané, že spoločné priestory upratujeme podľa kalendára - každý týždeň iná rodina. Upratujú sa všetky poschodia, podľa potreby zametá sa v pivniciach, vyčistí sa okolie smetných košov. Ak to niektorej rodine v daný čas nevyhovuje, požiada inú rodinu o výmenu termínu upratovania. Zatiaľ to funguje, veď na každú rodinu pripadá upratovať 1x za 6 týždňov.
ivangabris
22.01.08,11:33
u nás tiež sa upratuje tak, že sa posúva od bytu k bytu. každý týždeň sa upratuje tak, že ktorý byt je na rade. treba sa ho opýtať, kde to čítal a podľa akého §;). ale však keď sa upratuje namiesto neho, tak o čo mu vlastne ide:rolleyes: ja si myslím, že to záleží na dohode vlastníkov ako sa dohodnú.:)
pozriem doma Dodatok c.1 tam to je niekde ako bod 12 pismeno b. ASpon tak sa mi zda. Upresnim neskor.
LacoP
22.01.08,14:43
Sme spoločenstvo so 72 bytmi v BA. My máme zmluvu s upratovačkou. Umýva sa 1x do týždňa + 1x do mesiaca sa upratujú pivničné priestory, keďže k domu prislúcha i terasa, patrí do jej povinností i čistenie terasy raz za dva týždne, 1x polročne umývať okná, vchodové dvere a pod. celkovo to vyjde 4000,-Sk mesačne, ale ozývajú sa hlasy, že si nerobí svoju prácu poriadne, vrátiť sa však k upratovaniu podľa rozpysu bytov vidíme ako krok späť.
L.
Chobot
22.01.08,15:14
sme malé spoločenstvo 12bytov a väčšinou mladé rodiny a len jeden starší pán čo býva sám. Nakoľko má zdravotné problémy tak v poslednom Dodatku vyčítal, že spoločné priestory sa môžu upratovať podľa počtu osôb v bytoch a nie ako sme my používali kalendár a každý týždeň niekto iný upratuje./služba sa posúvala od bytu k bytu/ On navrhoval zmenu podľa osôb, nakoniec na Zhromaždení sme jeho služby rozdelili medzi nás ostatných. Ale aké máte vy skúsenosti ? Delíte to podľa osôb ?

Dodatku čoho? Vašej Zmluvy o správe?

Upratovanie nie je nikde v zákone prepísané, ako sa má zabezpečovať. Je to na dohode vlastníkov bytov - teda odsúhlasení väčšinou vlastníkov. Môžu si to zabezpečiť buď vlastnými silami alebo cez inú firmu dodávateľským spôsobom (ako je to napr. u nás).
Chobot
22.01.08,15:17
Sme spoločenstvo so 72 bytmi v BA. My máme zmluvu s upratovačkou. Umýva sa 1x do týždňa + 1x do mesiaca sa upratujú pivničné priestory, keďže k domu prislúcha i terasa, patrí do jej povinností i čistenie terasy raz za dva týždne, 1x polročne umývať okná, vchodové dvere a pod. celkovo to vyjde 4000,-Sk mesačne, ale ozývajú sa hlasy, že si nerobí svoju prácu poriadne, vrátiť sa však k upratovaniu podľa rozpysu bytov vidíme ako krok späť.
L.

Nemente upratovačku. To máte relatívne lacné. Za také peniaze lepšiu službu nenájdete. Vždy bude niekto s upratovaním nespokojný.

My platíme mesačne cca 8.000 SK.
Madam Kurie
22.01.08,18:02
Naše SVB je na tom podobne ako všade inde. Upratujú starší obyvatelia.
Raz prišiel niekto s riešením – kto chronicky neupratuje – bude platiť.
Domový poriadok hovorí o tom , že vlastníci sa podieľajú na udržiavaní čistoty a poriadku v spoločných priestoroch.
Pri odkupovaní bytu niečo takého taktiež podpisovali, čiže súhlasili.
Ak teda nerešpektujú svoj vlastný podpis, zhromaždenie vlastníkov môže dotyčným „neporiadnikom“ určiť finančný trest. U nás je to 100 Sk, mesačne do fondu opráv.
Peniaze sa použijú na zaplatenie upratovacej služby , prípadne ochotnému vlastníkovi.
Správca na základe uznesenia a oznámení dohodnutým spôsobom upraví dotyčnému platby do FO.
( Zatiaľ ešte nik nikomu za to nerozbil hubu ! )
ivangabris
23.01.08,07:17
Dodatku čoho? Vašej Zmluvy o správe?

Upratovanie nie je nikde v zákone prepísané, ako sa má zabezpečovať. Je to na dohode vlastníkov bytov - teda odsúhlasení väčšinou vlastníkov. Môžu si to zabezpečiť buď vlastnými silami alebo cez inú firmu dodávateľským spôsobom (ako je to napr. u nás).

Uvediem cislo Dodatku c.1 k Zmluve o SVBaNP uzavretej podla §7 NRSR c.182/1993 zz. Ako som bol upozorneny spravcom tak tento Dodatok mali vsetky SVB mat odsuhlaseny nanovo do 31.12.2007 lebo tam boli zmeny v Rade, vypadol podpredseda.
K tomu upratovaniu:
je to clanok 12 bod 3 kde sa pise: "Skutocne naklady za poskytnute plnenia sa rozuctuju na jednotlive byty a nebytove priestory takto :"
za b/ podla poctu osob za dodavku el. energie na osvetlenie spolocnych casti a zariadeni domu, upratovanie spolocnych casti domu.

A mate vsetci tie nove Dodatky uz podpisane a odovzdane na Obvodnych uradoch ? Predtym sa volali tieto urady inak. My ho mame az v Trencine.
Elena Navrátilová
23.01.08,07:53
Uvediem cislo Dodatku c.1 k Zmluve o SVBaNP uzavretej podla §7 NRSR c.182/1993 zz. Ako som bol upozorneny spravcom tak tento Dodatok mali vsetky SVB mat odsuhlaseny nanovo do 31.12.2007 lebo tam boli zmeny v Rade, vypadol podpredseda.
K tomu upratovaniu:
je to clanok 12 bod 3 kde sa pise: "Skutocne naklady za poskytnute plnenia sa rozuctuju na jednotlive byty a nebytove priestory takto :"
za b/ podla poctu osob za dodavku el. energie na osvetlenie spolocnych casti a zariadeni domu, upratovanie spolocnych casti domu.

A mate vsetci tie nove Dodatky uz podpisane a odovzdane na Obvodnych uradoch ? Predtym sa volali tieto urady inak. My ho mame az v Trencine.
Predmetné "Dodatky".... mali byť hlavne novelizované po doplnení zákona 182/1993 v roku 2004. Kto má už upravený dodatok na základe tejto novelizácie nemusel dodržať dátum k 31.12.2007. Tí čo tak ale k tomu dátumu neurobili, budú mať asi problém. Toľko z mne dostupných informácii z OU.
mimaemma
23.01.08,09:57
My sme mali jednu pani, ktorá upratovala celý vchod, bolo to super, platili sme každý byt myslím 300 alebo 400 SK ročne, čiže zanedbateľná položka. Vchod bol krásny, čistý, pani stále čosi umývala. Potom sa ľudia rozhodli, že je to veľa a každý bude mávať službu. Je to otras,málokto poumýva, teraz sa vestibul umyl po mesiaci, ani nejdem rozpisovať čo za humus tam už bol. Problém je v tom, že keď je v paneláku veľa ľudí, ťažko sa dohaduje. Navyše keď je tam veľa dôchodcov..
V každom prípade, keď váš dôchodca nemôže alebo nechce umývať je na ňom, aby si niekoho zabezpečil, nie?
Igy
23.01.08,10:04
Vela? 400 Sk rocne? U nas platime 200 Sk mesacne a stale to nie je ono. Upratovanie je casto odflaknute. Sa niekto z vasich vlastnikov zamyslel nad tym kolko ich stoji cas ktory stravia pri upratovani??? Ale to je klasika, za korunu si niekto necha do kolena vrtat...
mimaemma
23.01.08,11:55
Ja si tiež myslím, že to určite veľa nebolo, tá pani sa za to namakala. ale bola rada aj ona, že má čosi navyše...skôr si myslím, že jej tu poniektorí závideli, že si niečo navyše zarobí, šľak ma triafa z týchto ľudí, ale čo odsťahujem sa kvôli tomu???
zsolt69
23.01.08,12:51
Predmetné "Dodatky".... mali byť hlavne novelizované po doplnení zákona 182/1993 v roku 2004. Kto má už upravený dodatok na základe tejto novelizácie nemusel dodržať dátum k 31.12.2007. Tí čo tak ale k tomu dátumu neurobili, budú mať asi problém. Toľko z mne dostupných informácii z OU.
Naša zmluva bola napísaná a odsúhlasená v roku 2004. Dodatok od novelizácie(1.7.2007) nebola odovzdaná na príslušný OU. Porušili sme zákon?
Elena Navrátilová
23.01.08,13:07
Naša zmluva bola napísaná a odsúhlasená v roku 2004. Dodatok od novelizácie(1.7.2007) nebola odovzdaná na príslušný OU. Porušili sme zákon?

Nie, len treba zosúladiť dodatky s príslušnou novelizáciou. Dúfam, že zmluva už je riešená podľa novelizácie 367/2004. Tam sa hlavne zmeny týkajú názvov,...
erika 1
28.02.08,05:33
Je to len na dohode vlastníkov bytov. Odsúhlasením spôsobu zabezpečenia čistoty v dome sa musia prispôsobiť aj prehlasovaní vlastníci. Správca môže podpísať zmluvu s niektorým vlastníkom, ktorý to bude vykonávať za dohodnutý poplatok alebo s firmou, rozpisom služieb na byt alebo osoby.O všetkom rozhoduje nadpolovičná väčšina vlastníkov v dome.
erika 1
lujza.j
07.06.12,17:39
si daj inzerát!
Indeed
07.06.12,19:22
ale lujza NO ! neznamená ,že ked sem napíše nejake udaje ,že hned ziska 20 zakazok
Indeed
07.06.12,19:42
Upratuje sa snad v každom vchode týždenne ,

len prístup obyvateľov k upratovaniu je vždy iný...

Čo by ste povedali na dochodkyňu, čo každé ráno / ano vidite dobre KAŽDE RANO / zobere mokru handru a vytrie podlahu pred svojim bytom cca 1m2 ???

Dáva pod rohožky post-it farebne papieriky, a kontroluje po niekoĺkých dńoch či su stale tam ...
Ak tam sú vyčíta nám,že neupratujeme a máme bordel.

Papieriky, tentokrát biele o rozmeroch asi 2x1,5 cm rozsypa po schodišti a hlavne do kutov...

Pred pivnicami rozsypa čokoladovu ryžu aby mohla skontrolovať či sa upratovalo aj tam...

Ak ma službu upratovania spoločných priestorov , tak zametá aj chodník pred bytovkou a to sú iné štvoráky, okolo 80 m2

a z kaluží metlou vymetá vodu ...

Jednoducho z upratovania si urobila náboženstvo....

niet jej pomoci...
lujza.j
07.06.12,19:44
Indee, čo je doma to sa počíta...:)
Indeed
07.06.12,19:45
ale ja som na ňu aj tak vyzrel... Zberám za ňou tie paieriky,tak aby ona nevedela o tom.
verkaz
07.06.12,20:58
Problémy s upratovaním spoločných priestorov sú asi všade tam, kde si neplatia upratovačku. My máme dva vchody po 32 bytov.
V Domovom poriadku si dohodli upratovanie schodov a suterénu podľa potreby aspon 2 x v týždni. Na vývesnej tabuli visí poradovník upratovania. Ak niekto neupratuje v nedeľu sa mu vhodí do schránky upozornenie a ak nereaguje, tak v pondelok sa za neho dá upratať (našťastie máme takú osobu) . Za toto upratanie sa zaplatí a vlastník, ktorý neupratal musí zaplatiť.
Najlepšie je, keď sa zaplatí upratovačka. Keď sa však nevedia dohodnúť, tak je to horšie.
verkaz
07.06.12,20:59
takýto experti sa asi nájdu všade
nunenko
08.06.12,05:58
Áno, to som zažil, žil som sám a upratovanie na mňa pripadalo tak často, ako na byt kde bývali piati, s troma deťmi - puberťakmi. Robili bordel, nosili špinu a ja som im mal robiť upratovačku...Takých bytov bolo viacero, a tak som sa na to vybodol. Vrchol všetkého bol, keď ja ateista som mal upratovať vianočný bordel z ihličia stomčekov. Nie, že by rešpektovali ateistu, ono musia zasrať spoločné priestory symbolmi Vianoc, už čakám kedy tam dajú toho ich pomyselného ukrižovaného idola.
Potom sa to zmemilo, a platili sme firmu. Na hlavu to bolo pár euro. Pokoj a čistota. Potom sa tým čo sú viacerí v byte napáčilo, že platia viac ako keď je jeden. Tak som platil zasa na odoscelntské výčiny a špinu hlavne niekoho iného.
Teraz sa to vrátilo do pôvodného stavu, a "každý byt" upratuje raz za týždeň.
Ako je optimálne zabezpečovať upratovanie spoločných priestorov? A ako sa na tom podielať?
Indeed
08.06.12,06:07
podĺa toho, čo píšeš tak najlepšie by bolo platiť za upratovanie fixnú sumu za byt, nie na počet obyvateĺov
verkaz
08.06.12,18:26
tiež by som sa prikláňala k platbe za byt
enida
12.06.12,08:01
platit fix na byt sa mi nepaci, nic to nezohladnuje. a mnozstvo spiny na osobu sa tiez neda odmerat. asi by som sa najskor priklonila k platbam v zavislosti od vlastnickej vymery - t. j. m2 bytov. V duchu toho, aky pomer vlastnis, o taky pomer sa staraj.
nunenko
12.06.12,09:12
enida, aj ja sa prikláňam k názoru podľa spoluvlastníckeho podielu. Nielen platiť, ale aj upratovať. zažil som snáď všetko na hlavu, od bytu, od výmeru...
Je jedno,ako, kto, či koľkí spôsobili znečistenie spoločného priestoru. Moja povinnosť ho upratať je určená spoluvlastníckym podielom.
Na neočistenom chodníku pred domom, ktorý je nepoistené spoločné vlastníctvo domu, niekto (poštárka) utrpí úraz. Kto je zodpovedný za škodu?
Letko
12.06.12,09:40
My platíme fixne každý byt po 2€ mesačne. Podľa mňa je nezmysel platiť od m2 alebo počtu osôb.

Príklad: v 1-izbovom byte by býval jeden človek a v 3-izbovom 4 ľudia. No tí 4 ľudia sa prejdú po spoločných priestoroch v priemere 3x do dňa, to je 12 prejdení. K človeku v 1-izbovom by chodili kamaráti, čo by bolo napr. 6 kamaráti každý deň ráno a popoludní, čo predstavuje 24 prejdení. Prečo by mali potom 4 ľudia vo veľkom byte doplácať na toho druhého?
sito
12.06.12,13:19
Najlepšie by bolo, každému do prdele strčiť metlu, aby vedel, že má nechať za sebou poriadok. Ale tak sa to nerobí. Dohodnú sa vlastníci, že vrámci svojpomoci sa striedajú vlastníci v týždňových intervaloch, bez úplaty. No a niektorí sú potom nasratí, že pre niektorých to neplatí. Ak jedného, či dvoch susedov pred sebou majú, čo sa o poriadok nestarajú, príde na ných rada, nikto nedonútil pred nimi toho smrada. Aby nebol v dome smrád, ktosi to uprace, aj keď nie je s toho rád. Niekde v domoch si starosti nikto nerobí, dáme každý byt tisícku, a ten kto sa nadre má tri eura aj čosi vo vrecku. Teoreticky to vec rieši, ale čo ak niekto, zhreší? Začne sa to odznova, zvolá sa schôdza domová. A tam možno prídu na to, že ten ich dom je pre nich zlato. Alebo, ze sú hajzli a bývajú v hajzli. Zákon im v tom nepomôže, keď sa nemôžu vmestiť do kože.


http://www.youtube.com/watch?v=tjv8cmxBlMo

:);)

http://www.youtube.com/watch?v=mKr5QpI3Hrk

Niekto zhora to uprace v tých domoch, bytových?

:confused::mee:
sito
12.06.12,15:20
Keď to nejde, tak treba isť na to od lesa. Že by boli ochotní zaplatiť, stačí za seba, nie všetkých.