mlaco
22.01.08,07:46
Zdravim!

Ideme stavat maly dom, podkrovny. 100m zastavana plocha. Individualny projekt. Uvazujeme o dispozicnom rieseni. Chceme vhodne naplanovat vedenia.

Situacia:
Na prizemi bude kupelna so sprchovym kutom (na prizemi je aj izba/pracovna). Na poschodi bude kupelna s vanou, 2 detske izby a spalna.
Behom cca 4 rokov budu v 2 detskych izbach docasne byvat matka (60r) a partnerkin brat (teenager).

Otazka:
Myslite ze by bolo vhodne spravit dalsiu samostatnu kupelnu v podkrovi, pristupnu zo spalne? Kvoli sukromiu a dostatku kupelni ked sa rano odchadza z domu. Viem sice ze dole je k dispozicii kupelna, ale nebude sa kazdy chciet umyvat rano/vecer hore?

Suvisiacou otazkou je, kolko mat WC a ci samostatne alebo nie. Momentalne uvazujeme 1 samostatne WC na prizemi a 1 samostatne WC v podkrovi.


Dakujem za rady a odporucania podla vasej skusenosti!
Gabi03
22.01.08,06:56
Môj názor: určite samostatné WC, a zrejme bude praktické aj hore. Ak budte mať nejakú návšetevu, tak aj dole, snáď ich nebudete posielať hore. :) Čo sa týka ďalšej kúpelne na poschodí, to záleží od vás, vašich potrieb a životného štandardu. Ak odchádzate z domu všetci naraz, zrejme bude trochu problematické dostať sa do kúpelne. Ak však odchádzate postupne, tak by som zbytočne ďalšiu kúpelnu nerobila. Ide nielen o náklady na vystavenie, ale aj priestory a "upratovanie". :D Kto by mal drhnúť každý týždeň ďalšiu kúpelňu?! Avšak ak sa niekto rád máča vo vode ako ja, t. j. aj hodinu minimálne raz do týždňa, môže to spôsobiť, že jedna kúpelka bude stále obsadená. Takže tam by to mohlo vadiť. Alebo ak napr. nie ste ostýchavý, spravte jednu kúpelňu s dvomi umývadlami. ... Je to na vás. :rolleyes:
janaGT
22.01.08,07:00
my máme tiež podkrovný dom,
na prízemí máme sprchový kút, umývadlo a WC .
V podkroví máme samostnú kúpeľku s vaňou a samostatné WC.
Ako píše Gabi, všetko závisí od vašich potrieb a určitého štandardu.
ajale
22.01.08,07:06
Akakolvek miestnost v dome alebo byte nie je navyse. Pokial su na to financie je lepsie to zahrnut do stavby teraz ked sa dom zacina stavat, ako o 5-10 rokov rozbijat priecky a zhanat povolenia na dalsie rozsirovanie. Nikdy nevies kedy by sa ti zislo spravit z domu dve bytove jednotky. Budu deti, tie dorastu a budu sa chciet osamostatnit...
AndrejG
22.01.08,10:20
Urcite si tam dajte samostatnu kupelnu s wc s pristupom iba z vasej spalne!
ROMBOR
22.01.08,10:47
riesim momentalne projekt vlastneho domu - prizemie mala kupelne so prchovacim kutom, hore jedna velka kupelne s vanou a dalsia samostatna kupelna so sprchovacim kutom len pre mna a moju polovicku, vstup len zo spalne a pre deti vstup zakazany :D
kazdopadne suhlasim s tym, ze tych "par" m2 teraz pri investicii vystavby RD nie je neunosny naklad ...
r
bulnova
22.01.08,11:02
V našom dome boli naprojektované 3 kúpeľne. Rozvrhli sme to takto. Dole WC, bidet a umývadlo. Hore jedna kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC, druhá s hydromasažnou vaňou a WC. Pretože v podkroví sú štyri izby, vchody do kúpeľní sme riešili samostatne z chodby.
Peter Briatka
22.01.08,12:40
Určite by som sa rozhodol pre vlastnu kupelnu pristupnu aj zo spalne cez satnik... s tým že druhý vstup by bol permanentne uzavretý a jedine v buducnosti podľa potreby by sa mohol otvoriť. Rozhodne by som riešil druhu kupelňu pre "hostí" a deti... je len otázkou zvyku, kde sa budú sprchovať - ak nemáte miesto na poschodí ... uiestnite ju dole a zvyknú si... ;-)
mlaco
22.01.08,12:49
riesim momentalne projekt vlastneho domu - prizemie mala kupelne so prchovacim kutom, hore jedna velka kupelne s vanou a dalsia samostatna kupelna so sprchovacim kutom len pre mna a moju polovicku, vstup len zo spalne a pre deti vstup zakazany :D
kazdopadne suhlasim s tym, ze tych "par" m2 teraz pri investicii vystavby RD nie je neunosny naklad ...
r
Ako uvazujete s umiestnenim WC? Prizemie/poschodie v ramci/zvlast ?
ROMBOR
22.01.08,13:47
Ako uvazujete s umiestnenim WC? Prizemie/poschodie v ramci/zvlast ?
prizemie bude kupelna:WC+male umyvadlo+sprch.kut ... poschodie bude 1.kupelna: WC+rohova vana+2xumyvadlo... poschodie 2.kupelna:WC+male umyvadlo umyvadlo + sprchovaci kut (masazny) ... uz teraz mam 2 male deti a kedze do buducnosti ratame mozno s dalsim, samostatna kupelna pre rodicov bola u mna pri projektovani samozrejmostou ...
ROMBOR
22.01.08,13:48
Ako uvazujete s umiestnenim WC? Prizemie/poschodie v ramci/zvlast ?
doplnujem - nemam miestnost so samostatnym WC, pri troch komplexnych kupelniach sa mi zda dalsia miestnost len kvoli WC zbytocne ...
kitky
22.01.08,14:29
Jednoznacne masazna sprcha plus wc s pristupom zo spalne.A jedna velka kupelna na poschodi .
Na prizemi by malo stacit wc a umyvadlo.Predpokladam, ze satnik bude na poschodi.Pocitaj s tym, ze o par rokov sa pocty ludi v dome zmenia .
Kto to bude vsetko drhnut dokola?:---
Co je ale minimalne tak dolezite ako kupelne je satnik. Velky satnik nie nejaky kumbal.Na to sa dost zabuda aj v projektoch pri novostavbach.
mlaco
22.01.08,14:56
doplnujem - nemam miestnost so samostatnym WC, pri troch komplexnych kupelniach sa mi zda dalsia miestnost len kvoli WC zbytocne ...
Dakujem za informaciu.

Prave na toto si chcem spravit nazor. Architekt nam doslova odporucal samostatne WC, z dovodu "smradu" :-)

Bolo by z nejakeho dovodu nevhodne/neprakticke mat WC samostatne (okrem toho ze je to drahsie a berie miesto)?
monok
22.01.08,16:06
Myslim, ze ked idete stavat maly dom, tak tri kupelne su uz naozaj dost. Na vasom mieste by som to skor riesila tak, ze by ste mali spalnu na prizemi a vyuzivali samostatnu kupelnu a tam by bolo aj samostatne WC. A kym by vo vasom dome byvali matka a teenager, ti by vyuzivali hornu kupelnu a tiez by tam bolo lepsie mat samostatne WC.
A ak by sa odstahovali, vy by ste mohli dat spalnu hore a mat hore s detmi rodinnu kupelnu a dole by bola hostovska.
Hlavne si nezabudnite naprojektovat nejaku technicku miestnost, na to vacsina ludi zabuda :)
Gabi03
22.01.08,16:41
Co je ale minimalne tak dolezite ako kupelne je satnik. Velky satnik nie nejaky kumbal.Na to sa dost zabuda aj v projektoch pri novostavbach.

Definuj dôležitosť veľkého šatníka. :) My sme si nenaplánovali žiaden, a to máme projetk "na mieru". Máme o niečo väčšie spálne, kde plánujem vstavané skrine po celej stene.
kitky
22.01.08,17:52
Definuj dôležitosť veľkého šatníka. :) My sme si nenaplánovali žiaden, a to máme projetk "na mieru". Máme o niečo väčšie spálne, kde plánujem vstavané skrine po celej stene.

Dolezitost satnika je dana potrebami a predstavami majitelov. :)
Pre mna satnik znamena spalne bez skrin, iba s komodami . Satnik kde bude mat kazdy svoje miesto na svoje handry, topanky, kabelky, kufre, sezonne oblecenie, a vobec vsetko co potrebujeme .Priestor kde vojdes a zhodis zo seba oblecenie a oblecies si nieco v com sa citis pohodlne.
Znizujes tym nielen prasnost v spalni ale aj porozhadzovane oblecenie kade -tade po dome.:)
Pokial ste dvaja, staci vam aj spalna. Ked vas bude viac, potreby sa budu menit.
Gabi03
22.01.08,18:08
Dolezitost satnika je dana potrebami a predstavami majitelov. :)
Pre mna satnik znamena spalne bez skrin, iba s komodami . Satnik kde bude mat kazdy svoje miesto na svoje handry, topanky, kabelky, kufre, sezonne oblecenie, a vobec vsetko co potrebujeme .Priestor kde vojdes a zhodis zo seba oblecenie a oblecies si nieco v com sa citis pohodlne.
Znizujes tym nielen prasnost v spalni ale aj porozhadzovane oblecenie kade -tade po dome.:)
Pokial ste dvaja, staci vam aj spalna. Ked vas bude viac, potreby sa budu menit.

Súhlasím so všetkým, ale len za podmienky zdôraznenia prvej vety.
Tiež by bolo fajn mať šatník, ale ako vravíš, priestranný, s dostatkom miesta na uloženie "všetkého", prípadne s nejakým kreslom, sofou. Ale ak je človek obmedzený pozemkom, radšej nemať žiaden šatník, ako malý, kde sa nedá ani dobre otočiť (prípadne nemá okno).
ROMBOR
23.01.08,07:46
Dakujem za informaciu.

Prave na toto si chcem spravit nazor. Architekt nam doslova odporucal samostatne WC, z dovodu "smradu" :-)

Bolo by z nejakeho dovodu nevhodne/neprakticke mat WC samostatne (okrem toho ze je to drahsie a berie miesto)?
samozrejme samostatne WC zabrani, aby sa "smrad" siril aj do inych casti domu, samostatne WC nie je ani nevhodne a ani neprakticke, ide ozaj o koncepciu socialnych miestnosti v dome ... je som momentalne v 3-izbovom byte, kde s dvoma malymi detmi mam 1 velku kupelnu spojenu s WC a musim povedat, ze nam to neprinasa ziadne komplikacie (skor humornejsie situacie) ... kazdopadne, poznam ludi, ktori su jednoznacne len za samostatne WC ... je ozaj na uzivatelovi ...
ROMBOR
23.01.08,07:50
Definuj dôležitosť veľkého šatníka. :) My sme si nenaplánovali žiaden, a to máme projetk "na mieru". Máme o niečo väčšie spálne, kde plánujem vstavané skrine po celej stene.
ja v projekte uivazujem hned s niekolkymi uschovnymi priestormi ... velky satnik okolo 5m2, potom vstavana skrina na prizemi, skladiskovy priestor pod schodiskom 1,5-2m2 a potom uvazujem aj s hospodasrkou miestnostou pre kotol, pracku, mensiu dielnu, elektrorozvoadzace (silnoprud-slaboprud) plus opat satnik na dalsie haraburdy ... kazdopadne, bez pivnice je ozaj nevyhnutne uvazovat s velkorysymi priestormi pre "bordel", ktory sa bude casom urcite mnozit ...
Gabi03
23.01.08,07:58
ja v projekte uivazujem hned s niekolkymi uschovnymi priestormi ... velky satnik okolo 5m2, potom vstavana skrina na prizemi, skladiskovy priestor pod schodiskom 1,5-2m2 a potom uvazujem aj s hospodasrkou miestnostou pre kotol, pracku, mensiu dielnu, elektrorozvoadzace (silnoprud-slaboprud) plus opat satnik na dalsie haraburdy ... kazdopadne, bez pivnice je ozaj nevyhnutne uvazovat s velkorysymi priestormi pre "bordel", ktory sa bude casom urcite mnozit ...

Mať tak podmienky na ten šatník... :rolleyes::D
ROMBOR
23.01.08,08:51
Mať tak podmienky na ten šatník... :rolleyes::D
podmienky sa stale daju najst, staci sikovneho navrhara - alebo sikovneho projektanta, ktory, ak sa mu povie, by mal vediet ozaj do priestoru zakomponovat a navrhnut vsetky poziadavky .. aj na satnik (mozno na ukor velkosti inych izieb..), vsetko sa da ..
r
Gabi03
23.01.08,08:58
podmienky sa stale daju najst, staci sikovneho navrhara - alebo sikovneho projektanta, ktory, ak sa mu povie, by mal vediet ozaj do priestoru zakomponovat a navrhnut vsetky poziadavky .. aj na satnik (mozno na ukor velkosti inych izieb..), vsetko sa da ..
r

:D Musím ti oponovať, nedá.
ROMBOR
23.01.08,10:59
:D Musím ti oponovať, nedá.
slovne spojenie "neda sa" ... NEPOZNAM :D
Gabi03
23.01.08,11:03
slovne spojenie "neda sa" ... NEPOZNAM :D

Za určitých podmienok sa jednoducho NEDÁ pri nezmenení ostatných parametrov. ;)
mlaco
23.01.08,12:18
Dakujem za nazory, zhrniem poznatky k mojej povodnej otazke " Dve kupelne alebo tri?"

- naozaj sa odporuca mat aj 3. kupelnu, pristupnu z rodicovskej spalne
- tato tretia kupelne ma obsahovat aj WC
- ostatne 2 kupelne: je v zasade odporucane mat WC oddelene, ale nie je tragedia mat ich v ramci kupelni (z tohto teda pre mna vyplyva, ze v podkrovi bude samostatne WC a na prizemi uvidime podla dostupneho miesta)
- netreba zabudat na velky satnik a hospodarsku miestnost.
kitky
23.01.08,14:36
Za určitých podmienok sa jednoducho NEDÁ pri nezmenení ostatných parametrov. ;)

To je pravda.Nenarobi predsa z izieb kamrliky. Ale da sa celkom elegantne vyriesit satnik aj takymto sposobom. Prilozila som obrazok.
dilnak
24.01.08,05:33
sám si to musíš zvážiť. Píšeš počet osob, ale uvažuj všetci vstávate odrazu, odchadzate z domu odrazu. Babka má iste čas a teenager určite skorej nestane ako pred obedom. Takže kolko vás vlastne zostane na 2 kupelne v tom istom čase. Podla mna len zbytočne zmenšíš obytnú plochu a vyhodíš nejakých 100 litrov za sanitu. Sme 5 a stíha nám jedna kúpelna, s tým veckom je to už horšie. A na upravu vizáže ženy poprípade dcéry treba im v izbe spraviť kútik a nebudú okupovať zbytočne kúpelnu "2 hodiny"
mlaco
24.01.08,06:30
sám si to musíš zvážiť. Píšeš počet osob, ale uvažuj všetci vstávate odrazu, odchadzate z domu odrazu. Babka má iste čas a teenager určite skorej nestane ako pred obedom. Takže kolko vás vlastne zostane na 2 kupelne v tom istom čase. Podla mna len zbytočne zmenšíš obytnú plochu a vyhodíš nejakých 100 litrov za sanitu. Sme 5 a stíha nám jedna kúpelna, s tým veckom je to už horšie. A na upravu vizáže ženy poprípade dcéry treba im v izbe spraviť kútik a nebudú okupovať zbytočne kúpelnu "2 hodiny"

Daujem za nazor!

Momentalne uvazujem takto: z pokojovej zony (podkrovie) sa ludom nebude chciet odbiehat na prizemie kvoli rannemu/vecernemu zachodu/sprche/umyvadlu (v pripade ze by bola obsadena kupelna).
Preto v podkrovi by sme mali zvlast "rodicovsku" kupelnu a zvlast "detsku" - vacsiu s vanou. Tu "detsku" by pouzivali dovtedy ine osoby, ktore byvaju kym nie su deti.
dilnak
24.01.08,06:50
Tak dalšia možnosť- možeš hornu spraviť trošku väčšiu a osadiť ju vanou, sprchovým kútom, dvomi umývadlami a weckom s odsávaním a poprípade ešte jedno samostatné wc s umývadlom ...dolu iba klasickú kúpelnu a wc. Ale podla mna by stačila hore iba vana bez sprchača ale to je na tebe.
r.galovic
24.01.08,08:25
Otázka znie, či nie je potom v kúpelni na prízemí zbytočný ten sprchovací kút, pokiaľ budete mať tri kúpelne.
mlaco
24.01.08,09:01
Otázka znie, či nie je potom v kúpelni na prízemí zbytočný ten sprchovací kút, pokiaľ budete mať tri kúpelne.

Myslim ze sa hodi - dolna pracovna bude mozno neskor izbou. Taktiez ked niekto pribehne zo zahrady (alebo sportoval vonku) a chce rychlo hodit sprchu, hm...
r.galovic
24.01.08,09:15
Tak potom hej, to sa zíde. Ja som toho názoru, že pokiaľ je dostatok financií a miesta, tak tie tri kúpelne sa vždy nejakým spôsobom využijú.