evzen
22.01.08,08:10
Chcel by som sa opýtať niekoľko informácii ohľadne článku, ktorý bol dnes uverejnený článok v PRAVDE a SME. ( mám málo uverejnených príspevkov, takže sa mi nedá zobraziť link na články...:-(
Citujem aspoň kúsok z článku:“ Mamičky na materskej, ktoré si na dôchodok šetria aj na súkromnom účte, čaká od januára tohto roka ešte papierovanie navyše. Ak chcú, aby im štát posielal príspevky aj do druhého piliera, k dvom tlačivám, ktoré museli vypĺňať doteraz, pribudlo ďalšie“.

.....vyjadruje sa tam aj p.MIHÁL,ale nie je mi jasné, či sa tak deje len pri narodení dieťaťa, alebo sa to týka paušálne všetkých mamičiek, ktoré sú na materskej.


Pre objasnenie uvediem konkrétny príklad mojej manželky : Druhé dieťa sa nám narodilo 12. septembra 2007, vybavil som jej všetky náležitosti v sociálnej poisťovni, tiež aj to, aby jej štát posielal príspevky do druhého piliera, včera som pozeral jej výpis z DSS - bolo to v poriadku.
Manželka poberá zatiaľ materskú do 8.2. 2008, potom bude poberať opäť rodičovský príspevok.
Takže moje otázka znie:Musí moja manželka vyplniť tlačivo „Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení“, ktoré jej dá na výber, či chce, alebo nechce byť v druhom pilieri. ???????????? ( ak áno do akého termínu)
.....alebo je to len pri narodení dieťaťa ????? ( tam je termín do 15) ...citujem: „Matka podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní od narodenia dieťaťa a najneskôr k tomuto dňu odovzdá aj písomné oznámenie o účasti v druhom pilieri. Spätne sa to urobiť nedá,“ povedala pracovníčka na infolinke Sociálnej poisťovne.“ ( v takomto prípade by sa jej to asi netýkalo......)

Ďakujem za odpoveď !!
Janaex
25.01.08,04:44
ak sa FO bola poistencom štátu a zároveň sporiteľom pre 1.1.2008 túto povinnosť nemá,
povinnosť podať vyhlásenie má FO, ktorá je pred 1.1.2008 sporiteľom a poistencom štátu sa stane po 1.1.2008 ( napríklad ja som zamestnancom, sporím si na 2.pilier a 15.10.2008 sa mi narodí dieťatko, podám si prihlášku na poistenie štátu 20.10.2008 a zároveň priložím vyhlásenie o tom ,že chem byť zúčastnená na sporení ) SP ma na poistenie štátu prihlási od 15.10.2008 (lebo som stihla 15 dňovú lehotu od narodenia dieťaťa) a zároveň mi do 2. piliera bude zasielať príspevky. Ak by som toto vyhlásenie spolu s prihláškou nepodala,alebo keby som podala neskôr, SP ma síce prihlási na poistenie štátu ,ale príspevky do 2. piliera posielať nebude , celé poistné kt. za mňa bude platiť štát dostane v 1. pilieri.
Jozef Mihál
25.01.08,07:48
katjab
06.06.08,07:11
Zamestnankyňa nastúpila na MD 8.01.2008. Po narodení dieťaťa stíhla do 15 dní sa prihlásiť do SP, aby bol počas materskej dovolenky platiteľom štát. Podala aj oznámenie sporiteľa.
Teraz, od 01.06.2008 nastúpila do zamestnania.
Stačí jej odovzdať do SP odhlášku, RLFO, alebo treba aj nejaké ďalšie oznámenie sporiteľa ohladne II. piliera???
Ďakujem
brčko
06.06.08,13:44
Zamestnankyňa nastúpila na MD 8.01.2008. Po narodení dieťaťa stíhla do 15 dní sa prihlásiť do SP, aby bol počas materskej dovolenky platiteľom štát. Podala aj oznámenie sporiteľa.
Teraz, od 01.06.2008 nastúpila do zamestnania.
Stačí jej odovzdať do SP odhlášku, RLFO, alebo treba aj nejaké ďalšie oznámenie sporiteľa ohladne II. piliera???
Ďakujem

stačí podať odhlášku.

No to nastúpila do zamestnania ešte počas MD?
nerátam to kolko je od 8.1. do 31.5.08, no nezdá sa mi to 28týždnov (teda môže byť, že mala nárok aj na menej ak nastúpila na MD neskôr ako 6týz. pred termínom).
Ak nastúpila ešte počas MD, tak nebude mať nárok na materskú od 1.6.08.
Ak je to tak (že je to počas MD), neviem? či by to nemala oznámiť na oddelenie nemoc.dávok SP. V žiadosti o materské totiž podpísala vyhlásenie, že: "Akékolvek skutočnosti rozhodujúce na zánik nároku na materské, nároku na jeho výplatu a jeho sumu ohlásim ihned platitelovi materského."
katjab
24.06.08,09:03
Oznámila to do Sociálnej poisťovne.