lillian
22.01.08,09:36
ahojte...
priatel je klampiar.pracuje na zivnost.coskoro by chcel do partie zavolat aj dalsich 3-4klampiarov,tiez na zivnost,cize na zakazkach by robili vsetci. moze odberatel vystavovat vzdy fakturu len 1-mu(mojmu priatelovi) s tym,ze ostatni by si zase fakturovali iba za sluzby priatelovi?
jana007
22.01.08,08:42
Môžeš to tak robiť, len pri fakturácii dajte pozor, aby to nemalo charakter závislej práce.
ekopo
22.01.08,08:45
Možno by bolo vhodné pouvažovať aj o založení združena podnikateľov. Všetky príjmy a výdavky by sa evidovali u jedného a na konci obdobia by sa rozdelili na účastníkov združenia podľa zmluvy.


nejaký link nohľadne združenia: http://www.porada.sk/t9959-zdruzenie-fo.html
Zita5
22.01.08,08:49
Myslím , že nie je vhodné , aby klampiar klampiarovi fakturoval za výpomoc . Doporučujem pouvažovať nad spoločným podnikaním napr. formou združenia .
rolandik
22.01.08,11:04
Ja mám podobný problém. Neviem predsa všetko vyriešiť sama. Aj v mojom obore potrebujem občas pomôcť od skúsenejšieho.
Ak pre mňa pracuje živnostník, vystaví mi fa. Ako to zaučtujem v denníku. Teraz to dávam do prevádzkovej réžie.
lillian
23.01.08,20:21
ja by som to dala ako prijem za sluzby
Paula
23.01.08,20:30
ahojte...
priatel je klampiar.pracuje na zivnost.coskoro by chcel do partie zavolat aj dalsich 3-4klampiarov,tiez na zivnost,cize na zakazkach by robili vsetci. moze odberatel vystavovat vzdy fakturu len 1-mu(mojmu priatelovi) s tym,ze ostatni by si zase fakturovali iba za sluzby priatelovi?


Nerozumiem celkom, odberateľ bude faktúrovať živnostníkovi tiež niečo?
rolandik
24.01.08,12:34
ja by som to dala ako prijem za sluzby

Myslela som to tak, že ja mám Prijatú faktúru od živnostník, ktorý mi niečo pomohol robiť. Ja to mám ako výdavok.
betka
24.01.08,16:13
Ak vykonal pre Vás živnostník službu, napr. Vám opravil nefunkčné umyvadlo, zaúčtujete ako VOZD-prev. réžia.
lillian
28.01.08,12:47
myslim to tak,ze skupina klampiarov urobi zakazku a odberatel to vyplati len jednemu, s tym,ze ostatni klampiari si svoju pracu budu fakturovat u "hlavneho klampiara"
Ali 33
28.01.08,13:05
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Marianna01
28.01.08,16:44
Nevidím problém uzavrieť s "hlavným klampiarom" zmluvu o dielo, kde sa presne rozpíše, čo vlastne klampiar má vykonať. Klampiar si potom subdodávateľským spôsobom nájde živnostníkov, ktorí mu vykonajú príslušnú časť dodávky. Tiež by som to riešila zmluvou o dielo.
STRELEC
28.01.08,17:24
Nevidím problém uzavrieť s "hlavným klampiarom" zmluvu o dielo, kde sa presne rozpíše, čo vlastne klampiar má vykonať. Klampiar si potom subdodávateľským spôsobom nájde živnostníkov, ktorí mu vykonajú príslušnú časť dodávky. Tiež by som to riešila zmluvou o dielo.

Pri takomto predmete činnosti a predpokladajúc, že sa jedná ako keby o robotníkov na živnosť - "hrozí" tu u "hlavného klampiara" (pekné!) riziko vzniku povinnosti registrácie za plátcu DPH.
Marianna01
29.01.08,16:10
Pri takomto predmete činnosti a predpokladajúc, že sa jedná ako keby o robotníkov na živnosť - "hrozí" tu u "hlavného klampiara" (pekné!) riziko vzniku povinnosti registrácie za plátcu DPH.

To si zrejme musia spočítať sami...
batorek
22.09.08,19:35
Aj ja by som sa chcel k tejto téme niečo spýtať. Tiež sa jedná o živnostníka, ktorý má subdodávateľov len stým rozdielom, že subdodávateľ je zamestnávateľom,ktorý má 2 zamestnancov.
Mám otázku či takýto živnostník môže fakturovať alebo vôbec pracovať o hlav. živnostníka keď aj on má zamestnancov.Jedná sa
o cca 3 mesiace práce.Jedná sa o stavebné práce vykonávane v ČR. ale subdod. fakturujú pre SR. Môžná pochopíte čo chcem. Díky. Batorek
cloe
22.09.08,20:04
Aj ja by som sa chcel k tejto téme niečo spýtať. Tiež sa jedná o živnostníka, ktorý má subdodávateľov len stým rozdielom, že subdodávateľ je zamestnávateľom,ktorý má 2 zamestnancov.
Mám otázku či takýto živnostník môže fakturovať alebo vôbec pracovať o hlav. živnostníka keď aj on má zamestnancov.Jedná sa
o cca 3 mesiace práce.Jedná sa o stavebné práce vykonávane v ČR. ale subdod. fakturujú pre SR. Môžná pochopíte čo chcem. Díky. Batorek

Neviem, či tomu správne rozumiem, ale živnostník, ktorý má zamestnancov môže mať subdodávateľa, ktorý je tiež zamestnávateľom a tiež má svojích zamestnancov. V tom nevidím problém. Dôležité je, aby mali medzi sebou zmluvu, kde je uvedený rozsah prác, ktoré sa majú subdodávateľsky zabezpečiť plus ostatné náležitosti.