Robro1
22.01.08,10:18
Dobrý deň, ešte raz by som poprosil o radu.
Spolu s manželkou sme dostali darom od mojich rodičov nehnuteľnosť. Rodičia boli vlastníkmi viac ako 10 rokov. Túto nehnuteľnosť sme predali po 5 rokoch na jar v roku 2007, 5 rokov od nadobudnutia do nášho vlastníctva uplynulo na jeseň v roku 2007 - teda síce v rovnakom zdaňovacom období, ale nie po kalendárne 5 rokoch.
Sme povinní platiť v takomto prípade daň? Ak áno, máme sumu rozdeliť na polovicu a platiť rovnakým dielom, alebo stačí ak planú sumu zahrnie do daňového priznania jeden z nás?
Ak som do nehnuteľnosti počas tých necelých 5 rokov investoval (rekonštrukčné práce), môžem tieto výdavky odrátať zo sumy, ktorú som povinný zdraniť? Ak áno, akými dokladmi musím tie investície zdokladovať? Treba ich priložiť k daňovému priznaniu?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
slovex
22.01.08,10:54
nie daň neplatíte. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí, pokiaľ ste vlastníci 2 roky, ak by ste mali nehnuteľnosť v obchodnom majetku, tak daň neplatíte až po 5 rokoch po vyradení nehnuteľnosti z obch. majetku
Johanka
22.01.08,13:17
nie daň neplatíte. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí, pokiaľ ste vlastníci 2 roky, ak by ste mali nehnuteľnosť v obchodnom majetku, tak daň neplatíte až po 5 rokoch po vyradení nehnuteľnosti z obch. majetku
Podčiarknuté nie je pravda ...
Zákon o dani z príjmov, §9

1) Od dane je oslobodený príjem


a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem 1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a 2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,...

V prípade, že ide o nehnuteľnosť, ktorá je v BSM, príjem si môžete rozdeliť na polovicu, prípadne v zmysle § 4 ods.8 Zákona o dani z príjmov sa môžete dohodnúť inak, tzn. príjem si rozdelíte v takom pomere, aký Vám z hľadiska výšky dane najviac vyhovuje.
pivko
05.02.08,08:52
Kto mi poradí v tejto veci?
Ak sú majiteľmi bytu manželia , stačí ak má v byte trvalý pobyt iba jeden dva roky ,alebo musia mať obaja aby sa pri predaji neplatila daň z prímu?
Zoltán Kovács
05.02.08,09:14
Kto mi poradí v tejto veci?
Ak sú majiteľmi bytu manželia , stačí ak má v byte trvalý pobyt iba jeden dva roky ,alebo musia mať obaja aby sa pri predaji neplatila daň z prímu?

Ak nesplňajú podmienku vlastníctva 5 rokov, a jeden z manželov nemá ani 2 roky trvalý pobyt v byte, tak z podielu príjmu z predaja pripadajúci na neho musí odviesť daň.
Kája.
09.03.08,12:52
Ak nesplňajú podmienku vlastníctva 5 rokov, a jeden z manželov nemá ani 2 roky trvalý pobyt v byte, tak z podielu príjmu z predaja pripadajúci na neho musí odviesť daň.

Neviem či tomu dobre rozumiem, ak manželia predajú byt v ktorom má manželka 2 roky trvalý poby a manžel tam trvalý pobyt nemá, je manžel povinný zdaniť príjem z polovice bytu? Nemôžu sa manželia dohodnúť podľa. par. 4, odst. 8?
Zoltán Kovács
09.03.08,12:58
Neviem či tomu dobre rozumiem, ak manželia predajú byt v ktorom má manželka 2 roky trvalý poby a manžel tam trvalý pobyt nemá, je manžel povinný zdaniť príjem z polovice bytu? Nemôžu sa manželia dohodnúť podľa. par. 4, odst. 8?

Podľa mňa môže, ale musí to byť písomne.
Kája.
09.03.08,13:02
Veď jasné, že to bude "písomne", aj tak sa predsa tá dohoda nikde neposiela, ale ďakujem ti, lebo ten predchádzajúci príspevok od teba ma zneistil.
Zoltán Kovács
09.03.08,13:02
Veď jasné, že to bude "písomne", aj tak sa predsa tá dohoda nikde neposiela, ale ďakujem ti, lebo ten predchádzajúci príspevok od teba ma zneistil.

V tom momente ma tá možnosť dohody medzi vlastníkmi BSM ma nenapadlo.
Lekon
03.03.10,08:58
Dobrý deň chcem sa poradiť, manželia predali byt, ktorý kúpili keď ešte neboli manželmi, podielovým vlastníctvom. Minulý rok ho predali už ako manželia. Chcem sa opýtať, stačí tento príjem a k nemu preukázateľne vynaložené výdavky zarátať iba jednému z manželov do daňového priznania, keď majú spoločné BSM? Ďakujem vopred za radu.
Lekon
04.03.10,19:07
Nevie mi nikto poradit prosim?
maska2
05.03.10,11:35
[QUOTE=Robro1;619276]Dobrý deň, ešte raz by som poprosil o radu.
Spolu s manželkou sme dostali darom od mojich rodičov nehnuteľnosť. Rodičia boli vlastníkmi viac ako 10 rokov. Túto nehnuteľnosť sme predali po 5 rokoch na jar v roku 2007, 5 rokov od nadobudnutia do nášho vlastníctva uplynulo na jeseň v roku 2007 - teda síce v rovnakom zdaňovacom období, ale nie po kalendárne 5 rokoch.

Ahojte poraďáci.Ani neviem či som dobre zaradený. Poradíte mi?Mám menšiu firmu , účtujeme v JÚ ,plátca DPH.Chcel by som obstarať do firmy chalupu na rekreáciu pre zamestnancov. By tam mohli chodiť v rámci svojho voľna.Len teraz neviem , či k tomu môžem pristupovať , ako k nákupu IM a následne odpisovať...Koľko by sa prípadne taká nehnuteľnosť odpisovala? A ešte jedna otázočka, ako by to bolo potom posudzované pre zamestnancov-nebol by to ako nejaký nepeňažný príjem? Nemám v tom jasno,poradíte mi?Ďakujem, Martin
maska2
10.03.10,08:00
Ahojte poraďáci.Ani neviem či som dobre zaradený. Poradíte mi?Mám menšiu firmu , účtujeme v JÚ ,plátca DPH.Chcel by som obstarať do firmy chalupu na rekreáciu pre zamestnancov. By tam mohli chodiť v rámci svojho voľna.Len teraz neviem , či k tomu môžem pristupovať , ako k nákupu IM a následne odpisovať...Koľko by sa prípadne taká nehnuteľnosť odpisovala? A ešte jedna otázočka, ako by to bolo potom posudzované pre zamestnancov-nebol by to ako nejaký nepeňažný príjem? Nemám v tom jasno,poradíte mi?Ďakujem, Martin[/QUOTE]


Nikto mi neporadí?Martin