Bambi23
22.01.08,10:22
Ahojte,
uz som sa tu sice pytala ako sa prepocitava zostatok na BU v cudzej mene k inventarizacii ku koncu roka, ale chcela by som este nejake rady:

1. vo vypise z BU Tatra banky v EUR mam zostatok trebarz 1000 EUR a pod tym uvedeny prepocet v SKK - 33.603,- Skk, podla kurzu TB.

Uvediem tento zostatok pri inventarizacii?

2. Ked si vytlacim hlavnu obratovu knihu, tak mi ukazuje zostatok pri Euro ucte (podla mesacnych obratov a prepoctov na SKK) hodnotu 48.506,20 Skk.

Ako je to mozne, ze je tam taky rozdiel, je to spravne? Je to len tym, ze v priebehu roka bolo vela obratov a tym sa aj tie zostatky takto lisia?

3. Inventarizaciu urobim tak, ze si prepocitam zostatok 1000 Eur k 31.12.07 kurzom Narodnej banky a rozdiel medzi touto hodnotou a hodnotou z hlavnej obratovej knihy zauctujem ako kurzovu stratu?


Ak mate niekto nejaky vzor i inventarizacii, alebo aj vzory ako sa to uctuje, velmi by mi to pomohlo.

Dakujem, som stale este uctovnik zaciatocnik :)
večernica
23.01.08,21:21
Ja keď učtujem výpis, hneď urobím kurzový rozdiel, kurzom tej banky, v ktorej je založený účet, aby mi zostatok hneď sedel, no neviem či je to správne.
betka
27.01.08,18:09
Ahojte,
uz som sa tu sice pytala ako sa prepocitava zostatok na BU v cudzej mene k inventarizacii ku koncu roka, ale chcela by som este nejake rady:

1. vo vypise z BU Tatra banky v EUR mam zostatok trebarz 1000 EUR a pod tym uvedeny prepocet v SKK - 33.603,- Skk, podla kurzu TB.

Uvediem tento zostatok pri inventarizacii? Ano, vznikne mi KR zisk, alebo strata. Použiem kurz NBS, k 31.12

2. Ked si vytlacim hlavnu obratovu knihu, tak mi ukazuje zostatok pri Euro ucte (podla mesacnych obratov a prepoctov na SKK) hodnotu 48.506,20 Skk.

Ako je to mozne, ze je tam taky rozdiel, je to spravne? Je to len tym, ze v priebehu roka bolo vela obratov a tym sa aj tie zostatky takto lisia? Ano, v priebehu roka kolísali kurzy, používali sme pri úhrade kurzy-dńom vzniku účtovného prípadu-inkasa pohľ, závazkov. Preto ten rozdiel.
Ak mám 1000 EUR na účte-k 31.12. bol kurz 33.603 - 33 603, Sk
V účtovníctve mám sumu 40 000, Sk. Rozdiel je kurzová strata 563/221

3. Inventarizaciu urobim tak, ze si prepocitam zostatok 1000 Eur k 31.12.07 kurzom Narodnej banky a rozdiel medzi touto hodnotou a hodnotou z hlavnej obratovej knihy zauctujem ako kurzovu stratu? Ano


Ak mate niekto nejaky vzor i inventarizacii, alebo aj vzory ako sa to uctuje, velmi by mi to pomohlo.

Dakujem, som stale este uctovnik zaciatocnik :)

......................