TerezaV
22.01.08,11:05
Dobrý deň,
prosím o radu. Štátny zamestnanec,ktorý má Potvrdenie o príjme za rok 2007 popri zamestnaní vykonáva aj vedľajšiu činnosť. Príležitostne pracuje ako grafik (napr. sadzba časopisu). Nie je živnostníkom - kedže je štátny zamestnanec.
1 ) Podáva Daňové priznanie pre ZČ sk. B?
2 ) Ak áno, do ktorej kolonky mu zarátam príjmy ako grafika? Podľa § 6 ods. 2 písmeno b?
3) Môžem mu uplatniť paušálne výdavky 40% (ak prevyšujú sumu výdavkov,ktoré sám si dokladuje?
Veeeeeeeeeeeeľmi pekne ďakujem za každú pomoc - odpoveď.
Táto stránka je absolútne super, už mnohokrát mi pomohla. Dúfam, že do témy som sa strafila, ak nie tak sorry!!!
ekopo
22.01.08,10:18
TerezaV
22.01.08,10:41
Ďakujem za link. Už som to tam popozerala, ale nenašla som tam, do ktorej kolonky ten prijem grafika zapisat, podla ktoreho odseku, resp. pismena.
Ale aj tak ďakujem. Veľmi dobrý link.
Zoltán Kovács
22.01.08,10:48
Ďakujem za link. Už som to tam popozerala, ale nenašla som tam, do ktorej kolonky ten prijem grafika zapisat, podla ktoreho odseku, resp. pismena.
Ale aj tak ďakujem. Veľmi dobrý link.

Na základe čoho mu boli tie prležitostné príjmy vyplácané. Mal dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o prac.činnosti, resp. autorského zákona?
Na správnu odpoveď potrebujeme vedieť titul príjmu.
Evanka
22.01.08,10:52
Tereza, na akú zmluvu vykonávaš tie grafické práce?
TerezaV
22.01.08,11:22
S jednou spoločnosťou má uzatvorenú Dohodu o VP a s druhou nejakú Príkaznú zmluvu...obdoba Do VP.
ekopo
22.01.08,11:27
Hádam stačí aj ročné zúčtovanie. Aj to len z dôvodu príkaznej zmluvy. Vypytať potvrdenie o príjme a požiadať zamestnávatela o RZ.
TerezaV
22.01.08,11:34
ale on zrejme nechce,aby to v praci vedeli....predpokladam...
Evanka
22.01.08,11:35
S jednou spoločnosťou má uzatvorenú Dohodu o VP a s druhou nejakú Príkaznú zmluvu...obdoba Do VP.
Predpokladám, že z titulu DVP bol príjem zdaňovaný preddavkovo. Bol aj príjem plynúci z Príkaznej zmluvy zdaňovaný? A áno, tak by mohol požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, alebo si môže podať sám DP typu A. Ak z Príkaznej zmluvy nebol príjem zdanený, jedná sa asi o príležitostný príjem a v tom prípade treba podať DP typ B.
TerezaV
22.01.08,11:35
Ozaj, a on si ešte chce uplatniť aj výdavky... nieco ohladne PC...tak aj kvoli tomu to priznanie
TerezaV
22.01.08,11:36
V príkaznej zmluve je napísané, že má povinnosť to daňovo vysporiadať.
TerezaV
22.01.08,11:39
Čiže ja musím rozlišovať príjem z tej dohody o VP a na základe príkaznej zmluvy!!! Príjem z DoVP musím pripočítať k tomu príjmu od trvalého zamestnávateľa a príkaznú zmluvu osobitne? myslím tým v DP typ B. Správne?
Evanka
22.01.08,11:40
Ozaj, a on si ešte chce uplatniť aj výdavky... nieco ohladne PC...tak aj kvoli tomu to priznanie
Nevidím dôvod na uplatnenie výdavkov z titulu DVP a PZ, ako si uviedla. V inej polohe by to bolo, keby sa jednalo o príjem plynúci zo zmluvy uzatvorenej podľa Autorského zákona. V tom prípade by však mal z-teľ s ktorým je zmluvy uzatvorená odviesť 2% do LF. a o to mu ponížiť odmenu.
TerezaV
22.01.08,11:44
Ou, takže on ani nemá nárok na uplatnenie výdavkov??? Vôbec??? Ani paušálne???
ekopo
22.01.08,11:47
Ou, takže on ani nemá nárok na uplatnenie výdavkov??? Vôbec??? Ani paušálne???
nie.....
TerezaV
22.01.08,11:49
No tak to bude rád :-(
TerezaV
22.01.08,11:51
TAkŽE TERAZ VLASTNE DO KTOREJ KOLONKY ZAPISAŤ TIE PRIJMY Z DoVP a Príkaznej zmluvy??? Už som z toho jeleň!!!
TerezaV
22.01.08,11:53
Ach jaaaaaj...ospravedlňujem sa... teraz mi volal, že je to Zmluva o vytvorení diela a druhá je Príkazná zmluva. Tak prepáčte za zavádzanie... Ale to je tak, keď je to z druhej ruky!!!
TerezaV
22.01.08,19:00
Príjmy mu boli vyplácané na základe Zmluvy o vytvorení diela a Príkaznej zmluvy.