apo
22.01.08,11:09
Slovenský prepravca má s euroShell zmluvu na nákup PHM. Každý mesiac príde faktúra od dodávateľa so slovenským IčDPH. Teraz bola čerpaná PHM v ČR a prišla faktúra z ktorej som :confused:jeleň. Klient tvrdí, že ho oprávňuje na odpočet DPH na Slovensku.

Čo je na faktúre:
1. identifikácia slovenského dodávateľa so všetkým čo má byť.
2. text: "Dodáno a fakturováno kým:"
3. identifikácia českého dodávateľa so všetkým čo má byť
4. Miesto čerpania: Česká repoblika
5. Informácia o požiadavke na vykonanie úhrady na účet slovenského dodávateľa.
6. Faktúra je v Euro prepočítaná kurzom NBS SR na slovenskú menu. Keďže v Čechách majú sadzby ako my 19% neviem posúdiť či je to česká alebo slovenská DPH.
7. K faktúre je priložený dokument s názvom " Súhrnné vyúčtovanie zo zahraničia - nie je daňový doklad. Na tomto dokumente je uvedená suma Sk z faktúry a informácia o tom aký variabilný symbol použiť pri úhrade. Dokument bol vystavený slovenskou odnožou shell.

Záver.
Bod 5 je logický, je z toho dôvodu, aby sa ušetrilo na poplatkoch banke za úhradu do iného štátu.

Napriek všetkým náležitostiam vo faktúre si myslím, že PHM nebola kúpená v ČR za účelom vývozu do inej krajiny EÚ, ale je spotrebovaná v ČR aspoň z časti tak ako je to pri bežnom nákupe PHM v zahraničí a nemyslím, že je nárok na OKAMŽITÝ odpočet DPH na Slovensku.

Prosím o radu, tých ktorí majú takýto rébus za sebou.

Ďakujem.

apo
apo
22.01.08,10:18
Teraz volal klient, ktorému som dal za úlohu overiť si možnosť odpočtu. Uznal, že nie je nárok na odpočet DPH.

apo
kalkulka
22.01.08,10:18
Prostredníctvom SHEL SLOVAKIA je možné si túto DPH znárokovať, ale k tomu je potrebná registrácia v Česku.
Ak zavoláš do SHELL /v Blave/, dajú ti všetky potrebné informácie a aj formuláre.
kalkulka
22.01.08,10:19
Jasné, že na Slovensku nie, ale v Česku áno.
mandula
22.01.08,10:19
Čo ja mám skúsenosti s faktúrami Shell, tak sú vždy vystavené s IČ DPH Shell toho štátu, kde boli PHL natankované. Nárok na odpočet DPH je len z tankovania v SR. Z ostatných štátov sa dá požiadať o refundáciu napr. aj prostredníctvom Shell, ponúkajú napr. dobropisovanie dph každých 14 dní, alebo aj klasickú vratku 1x ročne.
Iwett
05.10.08,15:22
Dobrý večer, každú faktúru zo súhrnného vyúčtovania zapíšete do knihy záväzkov osobitne ??? A čo treba
urobiť, aby nám vrátili daň z tankovania z ostatných štátov??? Ďakujem.
apo
05.10.08,16:34
Vo všeobecnosti platí pre všetky krajiny v EÚ.

DPH zaplatenú v krajnách EÚ je možné požiadaním na jednom mieste v každej krajine obvykle raz za rok. Ku žiadosti sa pripoja všetky doklady o nákupoch. Každá krajina má limit pri ktorom je možné o vrátenie dane požiadať.

Jeden klient dostáva faktúru od rakúskej spoločnosti, ktorá fakturuje odbrané PHM a dialničné poplatky (MÝTO). Vo faktúre je vyčíslená rakúska DPH a suma k úhrade je znížená o hodnotu DPH z predchádzajúcej faktúry.

Iba jeden krát sa DPH žiadala vrátiť z Rakúska, potom sa hľadala spoločnosť, ktorá to všetko zariadi. Takýto postup je pre mňa ako účtovníka veľkou úľavou, lebo v účtovníctve sa nehromadia drobné nákupy hradené platobnými kartami, ale všetko je vybavené jednou faktúrou.

apo
Iwett
05.10.08,17:53
Ďakujem za odpoveď, mňa zaujímalo skôr, že kde sa žiada o vrátenie tej dph. Máme napísať žiadosť firme STELL?
mandula
05.10.08,18:17
Kontakt na Shell ohľadom vratky DPH zo zahraničia:
vrátka DPH T: + 421 2 58245 379, F:+ 421 2 58245 152, mail: euroShell-vratkaDPH@shell.com
informačná stránka: http://www.shell.com/home/Framework?siteId=sk&FC2=&FC3=/sk/tailored/shell_for_businesses/shell_card/crt/tax_refund/introduction.html
Iwett
06.10.08,05:46
Ďakujem veľmi pekne..:)
Silvia123
13.10.08,08:57
Ahojte chcem sa spýtať, keď na našu kartu v zahraničí tankovalo auto z inej firmy a mám mu toto tankovanie vyfaktúrovať, mám faktúrovať cenu v zahraničí s DPH + na to slovenskú DPH 19% pravda? Lebo z tej firmy by chceli aby som im faktúrovala cenu v zahraničí bez DPH + 19% slovenskú DPH, že aby sme sa neobohacovali zbytočne. Veď my máme aj nejaké náklady na to aby sme si zo zahraničia túto DPH vybavili a keby si ju náhodou nevybavíme tak by sme v podstate boli stratoví pri taktomto predaji no nie? Ako je to správne??? Dúfam že mi niekto aspoň teraz poradí, lebo v poslednom čase sa mi tu nejako nedarí :(
mandula
13.10.08,10:16
Ahojte chcem sa spýtať, keď na našu kartu v zahraničí tankovalo auto z inej firmy a mám mu toto tankovanie vyfaktúrovať, mám faktúrovať cenu v zahraničí s DPH + na to slovenskú DPH 19% pravda? Lebo z tej firmy by chceli aby som im faktúrovala cenu v zahraničí bez DPH + 19% slovenskú DPH, že aby sme sa neobohacovali zbytočne. Veď my máme aj nejaké náklady na to aby sme si zo zahraničia túto DPH vybavili a keby si ju náhodou nevybavíme tak by sme v podstate boli stratoví pri taktomto predaji no nie? Ako je to správne??? Dúfam že mi niekto aspoň teraz poradí, lebo v poslednom čase sa mi tu nejako nedarí :(

prefaktúruješ cenu tankovania v zahraničí (so zahraničnou dph) a bez slovenskej dph.
mimotemy nechápem, prečo niektoré firmy si požičiavajú svoje tankovacie karty cudzím firmám. je to v rozpore s obchodnými podmienkami vydavateľa tankovacích kariet, a vznikajú problémy aké riešiš aj ty.
Silvia123
13.10.08,11:54
To naozaj bez DPH a nebudem musieť koeficientovať potom na DPH-čke?
mandula
13.10.08,12:34
A prečo koeficientovať?

Podľa ustanovenia § 2 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty tento zákon upravuje daň z pridanej hodnoty, ktorej podliehajú zdaniteľné plnenia:
- dodanie tovaru, poskytnutie služby s miestom plnenia v tuzemsku,
- nadubudnutie tovaru v tuzemsku, a
- dovoz tovaru do tuzemska.

V tvojom prípade, k zdaniteľnému plneniu v tuzemsku nedošlo a preto nepodlieha dani z pridanej hodnoty podľa zákona platného na území Slovenskej republiky.
Preto aj prefakturácia časti výdavkov inej spoločnosti bude bez dane z pridanej hodnoty.
Silvia123
13.10.08,13:25
tak fajn, veľmi pekne ďakujem, moc mi to pomohlo.
slovex
22.10.08,18:49
Dobrý večer, prosím Vás do ktorého riadku daňového priznania DPH mám uviesť faktúry z euroshellu - tankovanie v krajinách EÚ?
do radku 7 a samozdaniť alebo r. 9
ďakujem
apo
22.10.08,19:17
Čerpanie PHM v krajine EÚ je hradené cenou vrátane DPH krajiny kde sa PHM čerpala. Takže v DP k DPH sa toto čerpanie nikde neprejaví.

Každá krajina v EÚ má poverený jeden miestny daňový úrad v ktorom môže zdaniteľná osoba registrovaná vo svojej krajina na DPH požiadať o vrátenie DPH uhradenej vo forme nákupov za PHM a iných výdavkov súvisiacich s podnikaním. Každá krajina má limit v Euro, ktorý keď sa dosiahne vzniká nárok na požiadanie o vrátenie DPH.

DPH, ktorú takýmto spôsobom dostaneme preplatenú zaúčtujeme ako príjem z pohľadu zákona o dani z príjmu.

apo
kalkulka
23.10.08,07:06
Dobrý večer, prosím Vás do ktorého riadku daňového priznania DPH mám uviesť faktúry z euroshellu - tankovanie v krajinách EÚ?
do radku 7 a samozdaniť alebo r. 9
ďakujem
Tankovanie v krajinách EÚ nejde do DP k DPH na Slovensku.
petovsan
24.04.09,17:46
Ako uplatniť DPH z diaľničných známok, nakúpených na kartu Shell (t.j. nákup DZ je uvedený vo faktúre s nulovou sadzbou DPH). Mám daňový doklad, kde je uvedená suma za nákup DZ s nulovou sadzbou a mám podkladovú časť nálepky s rozpisom DPH. Faktúru zaúčtujem s nulovou sadzbou a interným dokladom preúčtujem DPH... či ako? Jedná sa o JÚ.
Na faktúre od Shell mám dokonca uvedené, že "info o uplatnení DPH za slov. diaľ. známky nájete na www.euroshell.sk", avšak už hodinu hľadám na ich stránke, ale márne. Poradí mi niekto, prosím?
Rozalka
24.04.09,18:07
Vzhľadom k tomu, že ide o JÚ (nie práve "jednoduché" účto), ja by som
na Dfa Shell zaúčtovala platbu za diaľničnú známku ako "zaplatený preddavok";
diaľničnú známku cez ID ako záväzok;
ďalším ID zápočet zaplateného preddavku a záväzku.
Možno je to škrabkanie ucha okolo hlavy, no iný spôsob mi nenapadne (moji kolegovia by isto povedali, že mám veľmi "podvojný" pohľad na problém).
petovsan
24.04.09,18:24
Vzhľadom k tomu, že ide o JÚ (nie práve "jednoduché" účto), ja by som
na Dfa Shell zaúčtovala platbu za diaľničnú známku ako "zaplatený preddavok";
diaľničnú známku cez ID ako záväzok;
ďalším ID zápočet zaplateného preddavku a záväzku.
Možno je to škrabkanie ucha okolo hlavy, no iný spôsob mi nenapadne (moji kolegovia by isto povedali, že mám veľmi "podvojný" pohľad na problém).
Ďakujem za názor, Rozalka, no problém bude ešte asi aj v tom, že na tej istej faktúre mám vyfakturované aj tankovanie PHM na kartu Shell, takže v jednej faktúre mám položky s O%, aj 19% sadzbou dane ... tak cez tie zálohové platby mi to akosi veľmi "nesedí". Zatiaľ som to vyriešila tak, že som pri diaľ. známkach z faktúry DPH neuplatnila a platbu som zaúčtovala do PR v plnej výške a následne som vytvorila ID, na ktorom som vystornovala z PR celú sumu za DZ vč. DPH a ďalším ID som rozúčtovala nákup DZ na sumu bez dane (do PR) a DPH do nároku na odpočet. Len som zvedavá na iných, ako sa s týmto "jednoduchým účtovaním" vysporiadali :confused: , prípadne či niekto nevypátral to "usmernenie" na stránke euroshell-u.
apo
25.04.09,08:18
prefaktúruješ cenu tankovania v zahraničí (so zahraničnou dph) a bez slovenskej dph.
mimotemy nechápem, prečo niektoré firmy si požičiavajú svoje tankovacie karty cudzím firmám. je to v rozpore s obchodnými podmienkami vydavateľa tankovacích kariet, a vznikajú problémy aké riešiš aj ty.

Vrátim sa k už prediskutovanému problému:
Na DRSR som dával dopyt v súvislosti s prefakturáciou výdavkov v zahraničí v ktorých zahrnutá DPH krajiny EÚ v ktorej sa výdavok uskutočnil.

Odpoveď bola jednoznačná v tom, že základ dane tvorií cena i iné dane a poplatky za platené v zahraničí.

Z toho vyplýva, že ak prefakturujeme čerpanie PHM, niekomu kto čerpal PHM z našej tankovacej karty inej krajine EÚ tak iba s navýšením o slovenskú DPH.

Ja navrhujem účtovať požičanie tankovacie karty ako finančnú výpomoc a tá je bez DPH vždy a neide ani do koeficientu.

Pozdravujem.

apo
mandula
25.04.09,13:07
Vrátim sa k už prediskutovanému problému:
Na DRSR som dával dopyt v súvislosti s prefakturáciou výdavkov v zahraničí v ktorých zahrnutá DPH krajiny EÚ v ktorej sa výdavok uskutočnil.

Odpoveď bola jednoznačná v tom, že základ dane tvorií cena i iné dane a poplatky za platené v zahraničí.

Z toho vyplýva, že ak prefakturujeme čerpanie PHM, niekomu kto čerpal PHM z našej tankovacej karty inej krajine EÚ tak iba s navýšením o slovenskú DPH.

Ja navrhujem účtovať požičanie tankovacie karty ako finančnú výpomoc a tá je bez DPH vždy a neide ani do koeficientu.

Pozdravujem.

apo

Hociako sa snažím, nemôžem sa stotožníť s takýmto výkladom zákona.
A to z nasledovných dôvodov:

- čo je predmetom dph podľa § 2? Dodanie tovaru v tuzemsku - čiže s miestom plnenia v SR - zdanitelnou osobou.

- kde je miesto plnenia - dodania tovaru podľa § 13?
(1) Miestom dodania tovaru,
a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje.

Práve z tohoto dôvodu sa nevykoná ani samozdanenie na PHL natankované v zahraničí.

Mám za to, že keď iný subjekt načerpá PHL do palivovej nádrže svojho vozdila mimo územia SR na moju tankovaciu kartu, tak došlo k dodaniu tovaru podľa § 13 ods. 1 písm. c, s miestom plnenia v zahraničí, preto aj moja fakturácia nebude predmetom dph v SR.
apo
25.04.09,13:48
Moja otázka na DRSR smerovala v súvislosti s prefakturáciu MÝTA zaplateného v rakúsku na slovenského odberateľa.

Takže konečným odberateľom je tretia osoba, ktorej zahrniem do svojej ceny všetky svoje výdavky plus svoj zisk. Zákonu o DPH je jedno kde som mal výdavky, ktoré zahrňujem do svojej ceny. jednoducho je to vzťah SR-SR a hotovo. A je na mne či DPH obsiahnutú v mýte v rakúsku budem zahrňovať do svojej ceny na výstupe určenej pre môjho odberateľa.

Moja otázka voči DRSR bola v tom duchu, že či je správne, aby DPH z inej krajiny EÚ vstupovala do základu dane pre výpočet slovenskej DPH.

Teraz sa vrátim ku problému požičanej čerpacej karty:
Nesnažme sa tvrdiť, že šlo o nejaký druhu dodania tretej osobe. V skutočnosti o dodanie tretej osobe nešlo, len sme požičali tankovaciu kartu. Tretia osoba celkom určite si neodbehla do Rakúska nečerpať PHM, jazdila po Rakúsku a tam PHM aj minula. Kto riadne nakúpi PHM v inej krajine EÚ a splní podmienku výšky nároku môže si DPH pýtať vrátiť.

Stále si myslím, že dobrým riešením pre požičanie tankovacej karty je finančná výpomoc.

apo
andrea.porubska@gmail.com
15.06.09,08:38
Dobrý deň. A ako sa presne účtuje tá vratká DPH zo Shell-ky?
Vladimír Ozimý
15.06.09,08:47
Dobrý deň. A ako sa presne účtuje tá vratká DPH zo Shell-ky?

378/648
221/378
pochemi
10.10.09,08:48
dostala sa mi do rúk faktúra zo shell-ky .... čerpanie Švajčiarsko
a na fa dve sumy základ dane a cena s DPH, celkom na úhradu nižšia suma - cena bez DPH. Nemáte niekto skúsenosť v rámci fa Schell-ky aj s takouto a nemôžte ma dostať do obrazu? Ďakujem
apo
10.10.09,09:03
dostala sa mi do rúk faktúra zo shell-ky .... čerpanie Švajčiarsko
a na fa dve sumy základ dane a cena s DPH, celkom na úhradu nižšia suma - cena bez DPH. Nemáte niekto skúsenosť v rámci fa Schell-ky aj s takouto a nemôžte ma dostať do obrazu? Ďakujem

Švajčiarsko nie je v EÚ, ale nemalo by to mať vplyv na riešenie.

Uhraď to čo po tebe chcú. Z PHM minutej v zahraničí neodpočítavame DPH formou samozdanenia, ale až po splnení podmienok o výške DPH sa to robí raz za rok. Sú firmy, ktoré zabezpečujú odpočítanie DPH z PHM a aj z iných platieb za tovary a služby spotrebované v cudzine za nás. Robia to tak, že suma DPH sa zohľadňuje s mesačným opozdením v nasledujúcej faktúre.

V prípade Švajčiarska sa to zrejme udeje v bežnom mesiaci. Dobre urobíš keď sa na Shel-ke opýtaš, na fa je určite telefónne číslo.

Pozdravujem.

apo
nika224
19.11.09,08:41
378/648
221/378
Nerozumiem použitiu účtu 648...? Našla som usmernenie MF/014716/2006-721, kde sa hovorí o tomto účtovaní 378/648. Lenže takto by som účtovala v prípade, že účtujem do nákladov celú sumu za naftu, t.j. vrátane DPH (napríklad, ak vopred neviem, či mi suma DPH dosiahne sumu, ktorú si môžem v zahraničí vyžiadať, alebo či ju vôbec budem žiadať). Ak už pri samotnej faktúre (bločku) viem, že si ju určite budem nárokovať na vrátenie v zahraničí, tak účtujem predsa 501 bez zahraničnej DPH a DPH účtujem priamo na 378. V mojom prípade vôbec nepoužívam účet 648. Alebo sa mýlim?
apo
19.11.09,09:58
Nákupy v zahraničí za služby a materiál v zahraničí spotrebovaný účtujeme tak, že si nevšímame vyčíslenú zahraničnú DPH. A potom je účtovanie pohľadávky na DPH zo zahraničia 378/648 už logické.

Pozdravujem.

apo
nika224
19.11.09,11:09
No a z čoho vychádzaš. Však, keď účtujem o zahraničnej faktúre a viem, že túto DPH si budem určite nárokovať na vrátenie v zahraničí, tak prečo by som nutne účtovala všetko na 501 aj s DPH? Však tú sumu DPH už viem, že môžem účtovať na pohľadávku, keď viem, že je to pohľadávka na vrátenie DPH zo zahraničia. Mne to teda nepríde vôbec logické, zaúčtovať celú fa s DPH na 501 a potom účtovať na ID 378/648, ak o skutočnostiach viem - myslím o tej DPH...:confused:
apo
19.11.09,16:40
Píšem až teraz nebol som pri počítači.

Nikdy nie je istota, že DPH dostaneme. Môžeme vyhorieť, môžeme nesplniť nejakú formálnu požiadavku ako je nejaká náležitosť na faktúre a podobne. Ak o niečo žiadame tak je to preto, že to nemusíme dostať. Ak nám DPH na základe našej žiadosti nevrátia tak potom budeme riešiť to, ako sa vysporiadame s prevádzkovým výnosom, ktorý sme zaúčtovali súvzťažne s pohľadávkou, ale náklad z nákupu v zahraničí nik nespochybní.

Takže asi takto. Treba sa s tým zmieriť. Ja som tu na Porade často krát hľadal riešenie, ktoré by sa mi páčilo, ale keď sa nedá tak sa nedá.

Pozdravujem.

apo
nika224
20.11.09,05:27
Ďakujem. Je pravda, že aj ja hľadám riešenie, ktoré by vyhovovalo tomu môjmu účtovaniu...
Jedinú DPH, ktorú budeme môcť raz ročne vyžiadať je práve z kariet SHELL a vrátenie bude za nás vybavovať spoločnosť, ktorá s nimi spolupracuje. Nevybavujeme to sami. Preto si nepripúšťam, že by ich faktúry nespĺňali potrebné náležitosti alebo niečo podobné. Viem, že dopravcom túto DPH vracajú mesačne a nie je s tým žiadny problém, preto si nemyslím, že by mal problém nastať u nás, hoci nám budú vracať len raz ročne (nakoľko nie sme dopravca). Keby som o niečom z tej DPH pochybovala, tak by som určite účtovala z opatrnosti tak, ako píšeš.;)
v.balogova
12.01.10,18:54
A ako je to pri takej fa zo Shell, kto je dodávateľ slovenská Shell alebo alebo zahraničná - tam kde sa tankovalo? Kto bude zapísaný v knihe závazkov ako dodavateľ?
alušik
16.02.10,10:50
My účtujeme záväzok voči SHELL Slovensko, pretože oni žiadajú platbu aj za zahraničné SHELL prevádzky.
Alena 18
15.03.10,10:35
Slovenský prepravca má s euroShell zmluvu na nákup PHM. Každý mesiac príde faktúra od dodávateľa so slovenským IčDPH. Teraz bola čerpaná PHM v ČR a prišla faktúra z ktorej som :confused:jeleň. Klient tvrdí, že ho oprávňuje na odpočet DPH na Slovensku.

Čo je na faktúre:
1. identifikácia slovenského dodávateľa so všetkým čo má byť.
2. text: "Dodáno a fakturováno kým:"
3. identifikácia českého dodávateľa so všetkým čo má byť
4. Miesto čerpania: Česká repoblika
5. Informácia o požiadavke na vykonanie úhrady na účet slovenského dodávateľa.
6. Faktúra je v Euro prepočítaná kurzom NBS SR na slovenskú menu. Keďže v Čechách majú sadzby ako my 19% neviem posúdiť či je to česká alebo slovenská DPH.
7. K faktúre je priložený dokument s názvom " Súhrnné vyúčtovanie zo zahraničia - nie je daňový doklad. Na tomto dokumente je uvedená suma Sk z faktúry a informácia o tom aký variabilný symbol použiť pri úhrade. Dokument bol vystavený slovenskou odnožou shell.

Záver.
Bod 5 je logický, je z toho dôvodu, aby sa ušetrilo na poplatkoch banke za úhradu do iného štátu.

Napriek všetkým náležitostiam vo faktúre si myslím, že PHM nebola kúpená v ČR za účelom vývozu do inej krajiny EÚ, ale je spotrebovaná v ČR aspoň z časti tak ako je to pri bežnom nákupe PHM v zahraničí a nemyslím, že je nárok na OKAMŽITÝ odpočet DPH na Slovensku.

Prosím o radu, tých ktorí majú takýto rébus za sebou.

Ďakujem.

apo
Ja by som sa chcela k tejto téme spýtať či vstupuje do daň.priznania dph dodaná faktúra z nemecka s IČDPH - DE , za nákup PHM na karty DKV ?
kimart
19.05.10,04:57
Dostala som spätne fa- dobropis od FDE za čiastku DPH z euroshell faktúr za január 2010 + sprivodný list, kde píšu, že daň. povinnosť z poplatkov prechádza na nás. Čo teraz s tým? Môžem to až teraz zahrnúť v DPH? Ako správne postupovať? Poprosím, ak máte s tým skúsenosť poraďte. ďakujem
daja
21.05.10,05:59
Dostala som spätne fa- dobropis od FDE za čiastku DPH z euroshell faktúr za január 2010 + sprivodný list, kde píšu, že daň. povinnosť z poplatkov prechádza na nás. Čo teraz s tým? Môžem to až teraz zahrnúť v DPH? Ako správne postupovať? Poprosím, ak máte s tým skúsenosť poraďte. ďakujem

Toto zaujíma aj mňa. Poraďte prosím
daja
21.05.10,06:42
Dostala som spätne fa- dobropis od FDE za čiastku DPH z euroshell faktúr za január 2010 + sprivodný list, kde píšu, že daň. povinnosť z poplatkov prechádza na nás. Čo teraz s tým? Môžem to až teraz zahrnúť v DPH? Ako správne postupovať? Poprosím, ak máte s tým skúsenosť poraďte. ďakujem

Aby som to upresnila. Do konca r. 2009 boli dobropisy za vratku dph +poplatky fakturované spoločnosťou SHELL, teraz nám posiela dobropis s vyčíslením vratky DPH aj poplatkom spoločnosť, ktorá zabezpečuje vratku DPH /spol. FDE/, nakoľko ako uviedli v sprievodnom liste, poplatky spadajú pod pravidlá EU a daňová povinnosť prechádza na našu spoločnosť. Do daňového priznania DPH to uvediem podľa par. 69 ods.3 a par. 49 ods.2b (r.11,12,21)? Ďakujem.
promont maja
21.05.10,07:08
Aby som to upresnila. Do konca r. 2009 boli dobropisy za vratku dph +poplatky fakturované spoločnosťou SHELL, teraz nám posiela dobropis s vyčíslením vratky DPH aj poplatkom spoločnosť, ktorá zabezpečuje vratku DPH /spol. FDE/, nakoľko ako uviedli v sprievodnom liste, poplatky spadajú pod pravidlá EU a daňová povinnosť prechádza na našu spoločnosť. Do daňového priznania DPH to uvediem podľa par. 69 ods.3 a par. 49 ods.2b (r.11,12,21)? Ďakujem.
... a aké sú tieto poplatky, myslím od spol. FDE? Je to rentabilné?
daja
21.05.10,07:30
Celkom nerozumiem. Poplatky sú vždy v rôznej výške (závisia od sumy vratky dph) a a ide o náklad znižujúci ZD.
promont maja
21.05.10,08:02
Celkom nerozumiem. Poplatky sú vždy v rôznej výške (závisia od sumy vratky dph) a a ide o náklad znižujúci ZD.
... mala som v minulom roku ojedinelý prípad nákupu pohonných hmôt v Českej republike a telefonicky som dostala odpoveď ( od SHELL-ky), že za jednu takúto vratku si spol. FDE účtuje cca 20,00 EUR ... .
V mojom prípade nešlo o žiadnu prepravnú spoločnosť, iba o jednu služobnú cestu, počas ktorej došlo k nákupu pohonných hmôt na území Českej republiky prostredníctvom platobnej karty spoločnosti SHELL Slovakia, a. s..
Silvia123
24.05.10,12:45
No mňa by zaujímali tiež tie poplatky z FDE, nevedela som do ktorého mesiaca to zaúčtovať, tak som sa rozhodla nasledovne: Prišiel mi dobropis z FDE 20.4. za vratku DPH + poplatky -tak som nahodila do DF do apríla a samozdanila v apríli -ale len tie poplatky (vratku DPH nie) účtovanie napríklad:
neúčtovala som -3000 vratka DPH
518/321 430EUR poplatok z FDE
343xx/343yy 81,70EUR
321/395 430 EUR -úhrada cez ID v máji keď príde avízo zo Shell
Keď mi príde to avízo zo Shell - v máji, tak zaúčtujem aj tú vratku:
501/321 -2000 DBS za vratku z PHM
518/321 -1000 DBS za vratku z dialnic
395/321 430 poplatky za vratku
(na účte 321 k úhrade mi zostal len ten rozdiel na ktorý vlastne prišiel dobropis zo Shell: -2570)


No ak mi vie niekto napísať či to mám správne samozdanené v apríli a samozdaňujem len tie poplatky budem rada.
Silvia123
24.05.10,13:13
no a tiež by som chcela vedieť ako ste už písali: čo s tými dobropismi spätne čo posielali od januára? -to mám akože tiež samozdaniť a kedy? -teraz keď som ich dostala?
zuzanna
24.05.10,15:28
no poradte ja si s tym tiez neviem rady treba teda samozdanovat tie poplatky? Prosim poradte doteraz som to nezdanovala? Co teraz
Silvia123
24.05.10,16:23
No poslednú aprílovú som už samozdanila -ale len ten poplatok, to už podľa mňa treba bez debaty -lebo to v tom sprievodnom liste jasne píšu že daň.povinnosť prechádza na nás, ale čo s tými čo poslali dodatočne za január-marec to fakt netuším???!!! Dúfam že nebudem musieť podávať DP a tak samozdaňovať!-ja rozmýšľam že to samozdaním teraz v apríli, keď mi tie faktúry došli ... inak je divne napísaný aj ten sprievodný list, píšu tam že od 20.4. bude zmenený fakturačný postup pri odpočítavaní poplatkov spojených s čistou fakturáciou. -takže podľa tohoto by som to brala tak, že zmeny začínam účtovať od apríla ale naspodu listu píšu: v prílohe nájdete dobropisy vystavené po 1. januári 2010. -zbytočne by ich neposielali, zrejme zistili pri podávaní SV, že mali tie poplatky faktúrovať týmto spôsobom a od nás čakajú že si ich spätne samozdaníme.... No dúfam že niekto poradí, zajtra je termín a fakt neviem čo s tým...
zuzanna
24.05.10,16:38
silvia 123 tak zdanit treba len ten poplatok a ako to uctujes ked pride dobropis napr. na -14,89EUR vrátenie DPH poľsko a poplatok 2,13??? ja som z toho magor tak samozdanim len 2,13 a rovno aj odpocitam hej? a tych -14,89 pride cez fa SHELL ako doteraz ci ako??? prosim napis mi to ak vies dik
Silvia123
24.05.10,17:39
no tá konečná suma po odrátaní poplatkov mi prišla cez Shell-ku -len to už nebolo rozpísané ako doteraz, v príspevku 43 som napísala ako som to zaúčtovala ja, proste vychádzam z toho že vrátenú DPH-čku predsa nebudem samozdaňovať, samozdaňujem len tú službu a to je pre mňa ten poplatok za vybavenie DPH nie? -takže preto som to účtovala tak ako som to účtovala, ale ak má niekto lepšie riešenie tak sem s ním, budem len rada.
zuzanna
25.05.10,04:55
no aj uz mam DPH odovzdanu tak to idem este dodanit ide to do riadkov 11,12 a 21? silvia napis mi ci to je dobre na tych riadkov diky a napis co s tymi od januara do marca ha? dik
Silvia123
25.05.10,06:18
Čo sa týka toho januára -marca, tak neviem... žeby predsa dodatočné....ešte s tým asi počkám...
zuzanna
25.05.10,10:35
silvia tak mi napis ci si to samozdanila alebo si to nechala tak ja tiez neviem co s tymi januar az marec daj vediet ak tak tiez to dam dnes este do aprila a tie riadky asi to bude 9,10,21 ako pises citam stale dookola a som z toho jelen
Silvia123
25.05.10,10:53
asi si si nevšimla -napísala som ti ss :)
PS: opravujem sa a súhlasím 11,12,21 (aby som naozaj niekoho nedoplietla)
zuzanna
25.05.10,11:13
nic som veru nenasla
zuzanna
25.05.10,11:18
silvia 123 neprisla mi ziadna ss posli mi to este raz prosim
Silvia123
25.05.10,11:51
ok
zuzanna
25.05.10,11:58
ani neviem ako zistim ci mi to prislo kde to najdem to som taky profik neni mam v liste sukromne spravy ale stale 0
zuzanna
26.05.10,09:15
silvia porad ako si preuctovala tie stare faktury ja si s tym neviem dat rady