HankaH
22.01.08,13:57
S.r.o. prenajala v roku 2004 platcovi DPH v Českej republike počítače, za čo platili mesačne nájomné. Teraz má česká spoločnosť záujem o ich odkúpenie. Je toto dodanie oslobodené od dane podľa § 43, keď reálne tieto počítače prešli "cez hranice" v roku 2004?
Ďakujem.
KEJKA
22.01.08,13:56
a doteraz nájomné ste ako fakturovali?
s DPH?
bez DPH?
HankaH
22.01.08,17:24
Fakturovali sme bez DPH, v zmysle § 15 ods.8 písm.f je miestom dodania ČR, takže na Slovensku táto služba nie je predmetom dane.
HankaH
22.01.08,20:51
a doteraz nájomné ste ako fakturovali?
s DPH?
bez DPH?

Nemyslím, že to má nejaký vplyv na riešenie môjho problému, alebo sa mýlim?
HankaH
30.01.08,19:57
Toto mi odpovedali z DRSR, môžete mi poradiť, ako rozumieť tomu poslednému odseku?

Dodanie tovaru do iného členského štátu, ktorý je odoslaný alebo prepravený do iného členského štátu predávajúcim alebo kupujúcim v prospech osoby identifikovanej pre daň v členskom štáte, je oslobodené od DPH, len ak sú splnené podmienky uvedené v § 43 zákona o DPH.
Pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty pri dodaní tovaru je potrebné určiť miesto dodania tovaru podľa § 13 zákona o DPH. V zmysle § 13 ods. 1 písm. a) cit. zákona miestom dodania tovaru, ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14. V prípade, ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru sa určí podľa § 13 ods. 1 písm. c) cit. zákona, t.j. miesto dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje.
V prípade, ak platiteľ dane zistí, že miestom dodania tovaru je zahraničie v nadväznosti na § 2 cit. zákona, uvedené obchody nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty v SR a platiteľ postupuje pri uplatňovaní DPH v závislosti od legislatívy upravujúcej zdaňovanie DPH v tom štáte, kde je miesto dodania tovaru.
ALBO
31.01.08,07:35
Toto mi odpovedali z DRSR, môžete mi poradiť, ako rozumieť tomu poslednému odseku?

Dodanie tovaru do iného členského štátu, ktorý je odoslaný alebo prepravený do iného členského štátu predávajúcim alebo kupujúcim v prospech osoby identifikovanej pre daň v členskom štáte, je oslobodené od DPH, len ak sú splnené podmienky uvedené v § 43 zákona o DPH.
Pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty pri dodaní tovaru je potrebné určiť miesto dodania tovaru podľa § 13 zákona o DPH. V zmysle § 13 ods. 1 písm. a) cit. zákona miestom dodania tovaru, ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14. V prípade, ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, miesto dodania tovaru sa určí podľa § 13 ods. 1 písm. c) cit. zákona, t.j. miesto dodania tovaru je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje.
V prípade, ak platiteľ dane zistí, že miestom dodania tovaru je zahraničie v nadväznosti na § 2 cit. zákona, uvedené obchody nie sú predmetom dane z pridanej hodnoty v SR a platiteľ postupuje pri uplatňovaní DPH v závislosti od legislatívy upravujúcej zdaňovanie DPH v tom štáte, kde je miesto dodania tovaru.

Napísali vám to, že, keď ho budete odovzdávať v česku, tak nejde o § 43(lebo neprejde cez hranice teraz pri predaji),A teda že sa máte riadiť § 13, podľa ktorého miesto dodanioa je česko, keďže ho tam preberú. No a teda sa máte riadiť pravidlami českého zákona a teda asi tam zaregistrovať a odviesť daň.
Táto odpoveď ma napadla, keď ste otázku zadali, ale nebola som si istá.Lebo neviem čo ste robili, keď ste ten stroj do česka prevážalikôli nájmu.O tom ale ani oni nič nepíšu.
HankaH
05.02.08,10:15
Keďže sa chceme vyhnúť registrácii v ČR, uvažujeme o bezodplatnom odovzdaní predmetu nájmu. V dodatku k nájomnej zmluve by sme uviedli, že po skončení nájmu (časovo vymedzenom napr. na obdobie troch rokov) prejde predmet nájmu do vlastníctva nájomcu. Aké problémy by mi z toho vyplývali z pohľadu DPH, dani z príjmov...