vlastula1
22.01.08,14:39
V roku 2006 bola zakúpená nehnuteľnosť a počas toho roka aj roka 2007 technický zhodnotená/samozrejme s uplatnením odpočtu DPH/. Budova sa začala prenajímať platcom DPH ale aj neplatcom DPH, teraz neviem ako mám pokračovať čo sa týka koeficientu, jedná sa len o posledný Q, vtedy bol vyfaktúrovaný nájom neplatcovi DPH.Chcem sa opýtať, či sa dá aj neplatcovi faktúrovať nájom aj s DPH?:mee::mee::mee:
Zoltán Kovács
22.01.08,13:41
Neplatiteľovi nájom jedine bez DPH. Pozri § 38 zákona o DPH.
vlastula1
22.01.08,13:46
Jasné, dík. A ešte mi prosím Ťa poraď ako mám urobiť zmenu účelu použitia a upraviť tak DPH, čo nie je malá čiastka, keď sa skoro celá budova prerobila.
Zoltán Kovács
22.01.08,15:06
Jasné, dík. A ešte mi prosím Ťa poraď ako mám urobiť zmenu účelu použitia a upraviť tak DPH, čo nie je malá čiastka, keď sa skoro celá budova prerobila.

Tomuto celkom nerozumiem.
vlastula1
22.01.08,15:51
Ani ja tomu moc nerozumiem, ale viem, že keď mením účel použitia HIM tak musím urobiť úpravu odpočítanej DPH.Len si to neviem celkom predstaviť ako?:mee::mee::mee:
KEJKA
22.01.08,15:57
v ZDP je divoký vzorec - vychádza sa zo zost.ceny....
kedže však meníš účel hned v prvom roku, tak vlastne budeš
vracať celú DPH, ktorú si si odpočítala a to v pomere tržieb od platiteľov a od neplatiteľov.
Zoltán Kovács
22.01.08,17:46
v ZDP je divoký vzorec - vychádza sa zo zost.ceny....
kedže však meníš účel hned v prvom roku, tak vlastne budeš
vracať celú DPH, ktorú si si odpočítala a to v pomere tržieb od platiteľov a od neplatiteľov.

Mám to chápať tak, že postavím budovu pre účely prenájmu. Uplatním si DPH na vstupe, a keď náhodou natrafím na zaujemcu o prenájom neplatiteľa DPH, tak v pomere príjem od platiteľov DPH za nájom / príjem od neplatiteľom DPH za nájom musím vrátiť uplatnenú DPH? Veď keď začínam stavať budovu nemôžem tušiť či nájomcovia budú alebo nebudú platitelia. Alebo si mám vyberať záujemcov podľa toho, že iba platiteľovi prenájme priestory, aby som nemusel vrátiť DPH? Je to diskriminácia, ak to tak je. Z jednej strany diskriminácia investora, a z druhej strany záujemcu neplatiteľa o nájom.

Alebo vycapím reklamu: priestory na prenájom, ale len pre platiteľov DPH?
KEJKA
22.01.08,19:53
Mám to chápať tak, že postavím budovu pre účely prenájmu. Uplatním si DPH na vstupe, a keď náhodou natrafím na zaujemcu o prenájom neplatiteľa DPH, tak v pomere príjem od platiteľov DPH za nájom / príjem od neplatiteľom DPH za nájom musím vrátiť uplatnenú DPH? Veď keď začínam stavať budovu nemôžem tušiť či nájomcovia budú alebo nebudú platitelia. Alebo si mám vyberať záujemcov podľa toho, že iba platiteľovi prenájme priestory, aby som nemusel vrátiť DPH? Je to diskriminácia, ak to tak je. Z jednej strany diskriminácia investora, a z druhej strany záujemcu neplatiteľa o nájom.

Alebo vycapím reklamu: priestory na prenájom, ale len pre platiteľov DPH?
je to tak, čítaj............... § 54 Z_DPH
§ 54 Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú
a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,

b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,

c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu. 27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ
a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,

b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,

c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0,10.

(4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, praví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom menil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.

(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0,10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.

(7) Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s uplatnením dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s možnosťou odpočítania dane. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.

(8) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 4 a 5 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
Zoltán Kovács
22.01.08,20:02
Ďakujem. Ak raz budem v takomto štádiu podnikania, asi si vycapím tú tabuľku prenájom, ale len pre plátcov DPH. :D
KEJKA
22.01.08,20:16
Ďakujem. Ak raz budem v takomto štádiu podnikania, asi si vycapím tú tabuľku prenájom, ale len pre plátcov DPH. :D
nie si jediný, často si dávajú prenajímatelia podmienku, že nájomca musí byť platiteľ.....
vlastula1
23.01.08,11:00
Ale aké následky sú potom s celým výpočtom, zasa práca navyše. Prechádzať doklad po doklade a zisťovať či je s DPH alebo bez DPH, na karte mám poznačené tech. zhodnotenie aj osobitne evidenciu ale sa nevie či od plátcu alebo neplatcu DPH.:confused: