AdaG
22.01.08,14:03
v r.2007 som vyfakturovala preddavok českému odberateľovi. Ten mi ho zaplatil v dec. 2007. Podľa §19 by som mu mala vystaviť na prijatú platbu daňový doklad. Je to však zahraničný partner, ktorému fakturujem podľa § 43 a on si to samozdaňuje resp. je to trojstranný obchod. Obstojí fakt, že mu nikdy nefakturujem s DPH aj pri zdôvodňovaní, že som neodviedla DPH z preddavku? Faktúru za tovar vystavím až v r.2008 a odpočítam preddavok.
KEJKA
22.01.08,13:14
samozrejme. DPH odvádzaš z prijatých preddavkov, len ak boli prijaté na budúce dodávky s DPH.
ALBO
22.01.08,13:57
v r.2007 som vyfakturovala preddavok českému odberateľovi. Ten mi ho zaplatil v dec. 2007. Podľa §19 by som mu mala vystaviť na prijatú platbu daňový doklad. Je to však zahraničný partner, ktorému fakturujem podľa § 43 a on si to samozdaňuje resp. je to trojstranný obchod. Obstojí fakt, že mu nikdy nefakturujem s DPH aj pri zdôvodňovaní, že som neodviedla DPH z preddavku? Faktúru za tovar vystavím až v r.2008 a odpočítam preddavok.
Neviem síce čo sa pýtate, tomu tmavému nerozumiem, ale vy by ste mali vystaviť doklad po prijatí zálohy a potom aj vyučtovací znížený o zálohu pri dodaní tovaru §72, samozrejme bez DPH. Aby sa on mohol zariadiť podľa svojho zákona a odviesť daň ak treba. Podľa našeho zákona by ste nemuseli odvádzať daň keď zaplatíte zálohu za tovar ale česi alebo iní to môžu mať inak , takže môžu den doklad potrebovať.
AdaG
24.01.08,07:24
[B]Obstojí fakt, že mu nikdy nefakturujem s DPH aj pri zdôvodňovaní, že som neodviedla DPH z preddavku?
Pred prijatím platby som mu vystavila preddavkovú faktúru - teda doklad majú. Ďalší obdržia pri dodaní tovaru spolu s odpočítaním preddavkovej faktúry, všetko bez DPH, lebo prebieha u nich samozdanenie. Pýtam sa, či mi naši kontrolóri uznajú, že som neodviedla DPH z preddavku poukázaného na náš účet, keďže mi ho poslal odberateľ, ktorému fakturujem bez DPH, alebo treba ešte splniť nejaký iný paragraf zo zákona o DPH -teda vďaka za ten §72. Len som si nie istá, či vystaviť faktúru za preddavok a uviesť tam, že je to oslobodené podľa §43 alebo mám počkať až na dodanie tovaru v jan.2008 - asi ho vystavím
ALBO
24.01.08,12:11
[B]Obstojí fakt, že mu nikdy nefakturujem s DPH aj pri zdôvodňovaní, že som neodviedla DPH z preddavku?
Pred prijatím platby som mu vystavila preddavkovú faktúru - teda doklad majú. Ďalší obdržia pri dodaní tovaru spolu s odpočítaním preddavkovej faktúry, všetko bez DPH, lebo prebieha u nich samozdanenie. Pýtam sa, či mi naši kontrolóri uznajú, že som neodviedla DPH z preddavku poukázaného na náš účet, keďže mi ho poslal odberateľ, ktorému fakturujem bez DPH, alebo treba ešte splniť nejaký iný paragraf zo zákona o DPH -teda vďaka za ten §72. Len som si nie istá, či vystaviť faktúru za preddavok a uviesť tam, že je to oslobodené podľa §43 alebo mám počkať až na dodanie tovaru v jan.2008 - asi ho vystavím
On má platiť daň z preddavku (ak má v zákone takúto povinnosť), nie vy.
Dań sa odvádza v česku.
Vy ste vystavili zálohovú Fa(to je z pohľadu DPH nič). No a keď prijmete uhradu, máte mu vystaviť doklad na vopred prijatú platbu. Aby on z tej zálohy doma odviedol DPH (ak to má v zákone, že má odviesť DPH aj zo zálohy pri nadobudnutí tovaru)Na tej Fa má byť práve ten deň prijatia platby.
No a keď mu tovar dodáte tak vystavíte vyučtovací doklad.
Takto by to malo byť.
Napíšte , že je to oslobodené. Podľa novely zákona už nemusíte písať §.
AdaG
24.01.08,13:14
Tak som to spravila, len mi nikto na DU nevie povedať, či to mám dávať do súhrnného výkazu DPH (§43). Ja si myslím, že nie, lebo tovar ešte nemajú, hoci sa na zál. fa vyhováram na §43.