mackova
22.01.08,14:07
chcem sa spytat, ako si mam zauctovat a previest do DP DPH, mnozstevnz bonus, kt. mi fakturovali s minusovým sumou, teda aj minusoým ZD a danou.
nie som si ista, ci je to dobropis a do kt. riadku si mam dat tuto sumu.
ide o tuyemsko.
Vladimír Ozimý
22.01.08,13:09
do riadku 19 - ponížiť celkovú daň na vstupe - je to oprava základu dane
petra:-)
24.01.08,14:21
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s bonusom za dosiahnutý obrat od zahraničného dodávateľa.
Poslali nám fa na BONUS ZA ODOBRATÉ MNOŽSTVO jednou sumou. Podľa všetkého by som mala uvedenú sumu rozpočítavať na jednotlivé faktúry a DPH pre samozdanenie prerátavať kurzami pôvodných faktúr. To je ale zabiják :eek: Nemôžem to dať kurzom vystavenia faktúry na bonus?
Vopred ďakujem za odpovede :)
Katarína Cigánová
24.01.08,14:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s bonusom za dosiahnutý obrat od zahraničného dodávateľa.
Poslali nám fa na BONUS ZA ODOBRATÉ MNOŽSTVO jednou sumou. Podľa všetkého by som mala uvedenú sumu rozpočítavať na jednotlivé faktúry a DPH pre samozdanenie prerátavať kurzami pôvodných faktúr. To je ale zabiják :eek: Nemôžem to dať kurzom vystavenia faktúry na bonus?
Vopred ďakujem za odpovede :)

Prečo by si to preboha robila?? , zaúčtuj fa - dobropis kurzom toho dňa kedy ti to vystavili - do DPH / , resp dňom uskutočnenia účtovného prípadu . Ale v tomto prípade to asi bude jeden a ten istý den
petra:-)
24.01.08,14:44
hmmm robila by so to preto, lebo tak hovorí § 25 ods. 1 a § 26 ods. 1 zákona o DPH. Ide o to, či to mám posúdiť ako zníženie ceny tovaru, a počítať tam DPH, alebo je to len nejaká finančná prémia :confused: Dodávateľ však uviedol, že plnenie je oslobodené od DPH podľa §41 talianskeho zákone, čo je dodanie v rámci EÚ, takže mi vychádza, že to musím samozdaniť.
janaGT
01.04.09,08:04
ja som dostala list od dodávateľa:
Radi by sme sa Vám touto cestou poďakovali ......... a dovoľujeme si Vám oznámiť, že vám na účet číslo ............... zasielame bonus vo výške ...... eur za dosiahnutý obrat v roku 2008.

Nie je k tomu ani dobropis ani nič iné, len tento list.
Čo s tým?
Vladimír Ozimý
01.04.09,08:07
ja som dostala list od dodávateľa:
Radi by sme sa Vám touto cestou poďakovali ......... a dovoľujeme si Vám oznámiť, že vám na účet číslo ............... zasielame bonus vo výške ...... eur za dosiahnutý obrat v roku 2008.

Nie je k tomu ani dobropis ani nič iné, len tento list.
Čo s tým?

osobne si myslím že jednoznačne ak nedošlo k písomnej dohode (§22 ods 6) zákona o DPH mal by dodávateľ vystaviť doklad o oprave základu dane, pretože vy máte povinnosť odviesť daň v čase kedy obdržíte tento doklad. ak ho nemáte DPH neodvádzate...
janaGT
01.04.09,08:15
osobne si myslím že jednoznačne ak nedošlo k písomnej dohode (§22 ods 6) zákona o DPH mal by dodávateľ vystaviť doklad o oprave základu dane, pretože vy máte povinnosť odviesť daň v čase kedy obdržíte tento doklad. ak ho nemáte DPH neodvádzate...
takže si mám vyžadovať dobropis ...
a dokonca nám povedal, že si tú sumu máme odrátať z neuhradenej dod. z jeho strany odb. faktúry, ale zase nie je zápočet a nemôžem si to predsa len tak odrátať ...
Vladimír Ozimý
01.04.09,08:20
takže si mám vyžadovať dobropis ...
a dokonca nám povedal, že si tú sumu máme odrátať z neuhradenej dod. z jeho strany odb. faktúry, ale zase nie je zápočet a nemôžem si to predsa len tak odrátať ...

môžte občianský zákonník definuje zápočet ako jednostranný úkon ak je vôľa započítať vzájomné pohľadávky, pričom jednostranne možno započítať len spôsobilé pohľadávky, t.j. po splatnosti a nepremlčané.
janaGT
02.04.09,05:03
osobne si myslím že jednoznačne ak nedošlo k písomnej dohode (§22 ods 6) zákona o DPH mal by dodávateľ vystaviť doklad o oprave základu dane, pretože vy máte povinnosť odviesť daň v čase kedy obdržíte tento doklad. ak ho nemáte DPH neodvádzate...
ešte sa vrátim k otázke,
takže ten dobropis mám vyžadovať alebo nie? ak nie, ako treba postupovať?
Paula
02.04.09,05:49
osobne si myslím že jednoznačne ak nedošlo k písomnej dohode (§22 ods 6) zákona o DPH mal by dodávateľ vystaviť doklad o oprave základu dane, pretože vy máte povinnosť odviesť daň v čase kedy obdržíte tento doklad. ak ho nemáte DPH neodvádzate...
ešte sa vrátim k otázke,
takže ten dobropis mám vyžadovať alebo nie? ak nie, ako treba postupovať?


Je potrebné najprv si overiť, či existuje písomná dohoda podľa uvedeného §. Ľudovo povedané, v nej sa obe strany dohodnú, že bonus bude bez DPH.
O tomto bonuse mala vaša strana mať avízo ešte pred uzávierkou a bonus mal byť interne zaúčtovaný v roku 2008.
janaGT
02.04.09,06:02
[quote=janaGT;1009406]


Je potrebné najprv si overiť, či existuje písomná dohoda podľa uvedeného §. Ľudovo povedané, v nej sa obe strany dohodnú, že bonus bude bez DPH.
O tomto bonuse mala vaša strana mať avízo ešte pred uzávierkou a bonus mal byť interne zaúčtovaný v roku 2008.

nie, dohoda neexistuje. A avízo som dostala až po uzávierke 2008.
Tak ako mám teraz postupovať?
Tweety
02.04.09,06:06
ja som dostala list od dodávateľa:
Radi by sme sa Vám touto cestou poďakovali ......... a dovoľujeme si Vám oznámiť, že vám na účet číslo ............... zasielame bonus vo výške ...... eur za dosiahnutý obrat v roku 2008.

Nie je k tomu ani dobropis ani nič iné, len tento list.
Čo s tým?
Dala by som to na účet 648AE.
janaGT
02.04.09,06:16
ešte podotknem, ako som písala vyššie,
túto sumu bonusu chcú skompenzovať s faktúrou ( našou dod, ich odber.)
Keď to dám na 648, potom sa mi to asi nebude dať spárovať v omege.
Tweety
02.04.09,06:18
ešte podotknem, ako som písala vyššie,
túto sumu bonusu chcú skompenzovať s faktúrou ( našou dod, ich odber.)
Keď to dám na 648, potom sa mi to asi nebude dať spárovať v omege.
Ak túto platbu chcú započítať so záv., musia poslať dobropis, bez neho sa zápočet urobiť nedá. Takže, buď 648 na základe listu- bez dokladu, alebo dobropis a zápočet.
Vladimír Ozimý
02.04.09,06:18
[quote=Paula;1009455]

nie, dohoda neexistuje. A avízo som dostala až po uzávierke 2008.
Tak ako mám teraz postupovať?

u nás je účtovníctvo strašne komplikované :). Ak k dohode došlo až po uzávierke potom jednoznačne účtovať tento bonus v roku 2009 ako klasicky bonus. Treba posúdiť čo to je či je to zníženie ceny nejaká zľava alebo je to vaš výnos pretože ste splnili nejaké podmienky a niečo vám vyplatia naviac... potom by som účtoval buď 315/504 alebo 315/648.
Z pohľadu DPH v § 25 je uvedené že ten kto vystavuje doklad zahrnie doklad o oprave v čase vystavenia ten čo má doklad dostať tak v čase obdržania. Takže ak nemáte dohodu a druhá strana je povinná vystaviť doklad o oprave potom vy neodvediete DPH pokiaľ tento doklad nemate. Ak vám ho nedodajú DPH neodvediete...
janaGT
24.04.09,09:58
takže nakoniec som sa dočkala aj dobropisu ...
Len stále neviem to účtovanie, potrebujem ho mať na 321, lebo ho idem započítať s dod. fa z tej istej spoločnosti.
Takže poradíte mi čo s tým ďalej?
janaGT
28.04.09,06:08
takže nakoniec som sa dočkala aj dobropisu ...
Len stále neviem to účtovanie, potrebujem ho mať na 321, lebo ho idem započítať s dod. fa z tej istej spoločnosti.
Takže poradíte mi čo s tým ďalej?
posúvam ...
Alina70
04.04.12,10:48
prosím kde mám zaúčtovať množstevný bonus z obratu tovaru? poplatok za logistické služby .... prišli mi fa bez DPH...
poradte prosím...

ďakujem
Tweety
04.04.12,10:52
Bonus - 648, log. služby- 518.
Alina70
04.04.12,10:55
dakujem

ked mne prišla fa za bonus tak 548 ?
Tweety
04.04.12,10:57
dakujem

ked mne prišla fa za bonus tak 548 ?
Bonus je tvoj výnos, 648, alebo mínusom 548, ako som už napísala.
Alina70
04.04.12,11:02
mne prišla fa z Tesca za množstevní bonus .. tak som z toho jeleň....
Alina70
04.04.12,11:03
teda ja mám platiť
Tweety
04.04.12,11:10
teda ja mám platiť
Myslela som, že je to tvoj bonus, ak vlastne dodávateľa, tak jednoznačne tvoj náklad 548.
Alina70
04.04.12,11:11
super .. ďakujem... moc moc