marama
12.03.05,15:10
Prosím poraďte poraďáci! Ako mám posúdiť výdavok zaplatený za odstúpenie prevádzky, ktorý zaplatil predchádzajúcemu prevádzkovateľovi. Jedná sa o reštauráciu, výška tohto odstupného je 200 tis., a je to vlastne len platba za to, že tam ta reštaurácia už bola aj predtým. Teda nezahŕňa žiadne nejaké zariadenie, tovar a pod. Je to daňový výdavok? Jednorázový alebo sa odpisuje?
marama
12.03.05,17:18
TAK NEKASLITE NA MNA. PORADTE
Lenuška
16.03.05,11:18
ja by som to tiež potrebovala vedieť, ale mne sa tak zdá, že

ten, kto inkasuje tých 200 tis. ich chce asi na čierno. Myslíš, že si to dá do príjmu? A ak si to /neviem síce ako/ dáš do výdavkov - aký je to výdavok
naozaj neviem, keď sú v tom neni ani zásoby ani inventár ani....
A potom by to teda malo byť tak, že mu zaplatíš tých 200 tis. na jeho podnikateľ.účet, alebo v hotovosti a pekne to nahlásiť potom v rámci oznamovacej povinnosti na daňový úrad.
Myslíte si niečo iné?
babenko1
16.03.05,17:57
tuším je to predanie know how... a majú na to nejakú zmluvu?
marama
18.03.05,11:26
Zmluva je len ustna. Maju fakturu - predmet fakturacie je odmena za odstupenie prevádzky. Peniaze si vyplatili koser, ziadne nacierno. Keby to bolo načierno, tak nie je čo riešit - myslím z hľadiska učta a daní. Tiež mi to tak inklinuje ku know-how. Ale nie som si celkom ista. Lebo know-how - no čo vlastne všetko zahrna know-how. A ako sa o nom uctuje.
andrej_rv
19.03.05,20:00
Je to dosť zaujímavá otázka. Ak nie je možnosť prerobiť faktúru napr. na nejaké sprostredkovanie predaja, prenájmu či uzavretie zmluvy, ja by som to asi zaúčtoval na účet nehhmotného dlhodobého majetku, konkrétne na 015 - goodwill. S nejakou presnou definíciou toho, čo všetko pod goodwill možno zaradiť, som sa nestretol, ale vo voľnom preklade ide o "dobré meno", povesť, teda asi aj to, že určitá klientela je tam naučená chodiť. Takéto zaúčtovanie predmetnej platby nie je v rozpore s Postupmi účtovania (§ 37 odsek 10: " Na účte 015 – Goodwill sa účtuje goodwill obstaraný napríklad a) kúpou, výmenou alebo vkladom podniku alebo jeho časti") ani s medzinárodným účtovným štandardom IAS 38 - nehmotný majetok.

P.S. Akurát čítam v novele zákona, že goodwill sa daňovo neodpisuje, takže to asi bola cesta zlým smerom. Sorry.
Lenuška
06.04.05,04:51
marama, poslala som Ti aj súkromnú správu, ale neodpovedáš.

PRosím Ťa ako si to doriešila s tým odstúpením ? Budem mať ten istý prípad
a účtovavať obe strany. Takže kde bude príjem- zdaniteľný ? A u druhého výdaj ČO BUDE ? DIKY DIKY DIKY
Jana Acsová
20.06.05,11:25
Je to dosť zaujímavá otázka. Ak nie je možnosť prerobiť faktúru napr. na nejaké sprostredkovanie predaja, prenájmu či uzavretie zmluvy, ja by som to asi zaúčtoval na účet nehhmotného dlhodobého majetku, konkrétne na 015 - goodwill. S nejakou presnou definíciou toho, čo všetko pod goodwill možno zaradiť, som sa nestretol, ale vo voľnom preklade ide o "dobré meno", povesť, teda asi aj to, že určitá klientela je tam naučená chodiť. Takéto zaúčtovanie predmetnej platby nie je v rozpore s Postupmi účtovania (§ 37 odsek 10: " Na účte 015 – Goodwill sa účtuje goodwill obstaraný napríklad a) kúpou, výmenou alebo vkladom podniku alebo jeho časti") ani s medzinárodným účtovným štandardom IAS 38 - nehmotný majetok.

P.S. Akurát čítam v novele zákona, že goodwill sa daňovo neodpisuje, takže to asi bola cesta zlým smerom. Sorry.Táto téma je síce staršia, ale nakoľko moje riešenie "dlhodobé" tak asi stále aktuálne.
Andrej dobre naviedol diskusiu do nehmotného majetku, len mne by sa asi viac pozdával účet 014 t.j. oceniteľné práva (ale zmluva by bola vhodná, na pomenovanie o čo sa jedná a pre ocenenie). Zaradiť si majetok na kartu a odpisovať podľa účtovných zásad t.j. podľa stanovenia doby odpisovania. Účtovný odpis = daňový odpis (minimálna zásada, dlhšie ako 12 mesiacov). V JÚ by to boli rovnako oceniteľné práva - postupy sa odvolávajú na § 22 ods. 7 ZDP, kde je definovaný nehmotný majetok.
korduľa
10.06.09,18:30
chcela by som sa spytat - to odstupenie prevadzky, pokial je zabehnuta prevadzka - masaze, je klientela uplne plna a jeden spolocnik s.r.o. chce odstupit, on bol len konatel. druhy konatel - teda spolocnik bola maserka, ktora to vsetko odmakava. ale ten co nerobi to vybavil priestor a zariadil ho , teraz po styroch rokoch chce vystupit z s.r.o. ale podla coho by sa mala odvijat cena, ktoru bude chciet, moze len tak si supnut co ho napadne? je to v ba.
korduľa
10.06.09,18:30
chcela by som vediet co sa zohladnuje do tej ceny, ked to zariadenie napriklad je uz odpisane,