Yvvetta
12.03.05,17:37
Ako zaúčtujete v JU zamestnancovi zrážku zo mzdy.

Zamestnancovi je vykonaná zrážka zo mzdy v sume napr. 500 Sk za odobraté obedy alebo za poukážky TICKET.
Podľa mňa je to výdavok, ktorý ovp. základ dane, členenie mzdy.
ucetni_fantozzi
12.03.05,17:24
Asi by som to ucoval takto:

na fakture za stravovanie by som prislusnych 55% dal do danovych vydavkov (ostatne do nedanovych) a potom by som evidoval vyplatenie mzdy v celej sume a zrazku dal ako nezdanovany prijem... moze byt?
Yvvetta
12.03.05,17:31
Myslím Fantozzi, že aj tak sa to dá. Ja som si len nebola istá či to správne robím. Proste zrážka zo mzdy zamestnancovi je normálne výdavok ovpl. základ dane.
To znamená, že ak zamestnanec má čistú mzdu 10 000,00 Sk musím do výdavkoch dostať celú tú sumu. Nezáleži pritom, že táto zrážka sa robí fakticky bez pohybu peňazí.

Ďakujem ti, že si sa ozval.
ondrejvla
12.03.05,18:40
Myslím Fantozzi, že aj tak sa to dá. Ja som si len nebola istá či to správne robím. Proste zrážka zo mzdy zamestnancovi je normálne výdavok ovpl. základ dane.
To znamená, že ak zamestnanec má čistú mzdu 10 000,00 Sk musím do výdavkoch dostať celú tú sumu. Nezáleži pritom, že táto zrážka sa robí fakticky bez pohybu peňazí.

Ďakujem ti, že si sa ozval.Zrážka zo mzdy nemôže byť výdavok!!!!!
Poradím ti, pri spracovaní miezd si tieto zrážky zakomponuj do zrážok po zdanení, a budeš mať na vyplatenie mzdu bez zrážok. Fa za stravné pokážky sa účtuje len 55% do nákladov a %, ktoré si určí konateľ zo soc,fondu.
VieraM
12.03.05,20:13
V JU sa mzdy uctuju inak ako v PU. To zn. nie predpis ale vyplatenie ide do nakladov
ovpl.zaklad dane. Vlastne je to opacny postup ako PU.
Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj nepenazny prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
V podstate sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.
edep
12.03.05,21:25
mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.
Yvvetta
14.03.05,08:25
Neprepočítavala so EDEP tvoje účtovanie. Inak sa mi to zdá jednoduchšie ako to čo robím ja. Ale naozaj to vyjde dobre ?
kattka.c
06.06.06,12:30
Prosim potvrdte mi nasledujuci postup, alebo ma opravte. Uz som z tych stravnych listkov uplne popletena:confused:.

Firma kupi stravne listky pre zamestnancov. 55% dam do VOZD a zvysok do VNZD.
Ked potom uctujem mzdu tak uctujem ako VieraM:

Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
Cize sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.

Je to dobre??? :confused: Dakujem
.lena.
06.06.06,13:32
Prosim potvrdte mi nasledujuci postup, alebo ma opravte. Uz som z tych stravnych listkov uplne popletena:confused:.

Firma kupi stravne listky pre zamestnancov. 55% dam do VOZD a zvysok do VNZD.
Ked potom uctujem mzdu tak uctujem ako VieraM:

Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
Cize sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.

Je to dobre??? :confused: Dakujem
Podľa mňa je to ok :). Tiež to robím podobne.
kattka.c
08.06.06,20:39
Len sa este chcem spytat ten prijem neovplyvnujuci zaklad dane - uhrada stravneho - to dam v akej vyske? :confused: V takej ako bola zrazka urobena?

Ja viem, ze je to banalna otazka, ale ked pomyslim na stravne listky tak ani neviem ako sa volam - taka som z toho domotana.:( DAKUEM
kattka.c
09.06.06,11:50
prosiiiim :o
Marína
09.06.06,12:10
Katka, zrážka zo mzdy za stravné je toľko, koľko Ti má za stravu zamestnanec zaplatiť, čiže je to rovnaká suma. Napr. zam..nec má za stravné zaplatiť 800 Sk, zam..teľ mu zo SF prispel sumou 100 Sk. Zrážka(VOZD-mzdy) z čistej mzdy bude 700 Sk a príjem (PNZD-ostatné) bude tiež 700 Sk. Súčasne ponížiš o 100 Sk SF.
Ja do peň.denníka-MZDY dávam výplatu mzdy dvoma zápismi. Jeden je na vyplatenú mzdu, t.z. čistá mzda mínus zrážka(stravné) a to z dôvodu, že k VPD prikladám výplatnú listinu a na nej je uvedená suma k výplate už po zrážke. Druhý zápis je tiež MZDY a tam uvádzam zrážku(stravné). Práve zisťujem, že si to zbytočne komplikujem a tak asi budem dávať do PD jedným zápisom čistú mzdu(čiže pred zrazením za stravné) a nebudem prikladať k VPD výplatnú listinu, ale sumarizáciu miezd.
Ak je u vás výplata v hotovosti, čo prikladáte ako doklad k VPD?
kattka.c
09.06.06,15:16
Dakujem Marína za podrobné vysvetlenie. Ja to robim tak isto ako Ty, len neviem preco, zrazu som zchaosila a zacala som sa bat, ze to cele uctujem zle ... preto tie predosle prispevky. Ale som rada, ze to mam dobre. :) :cool:
K VPD prikladam vyplatnu listinu. Dufam, ze to je dobre :rolleyes:.
Este mam jednu otazocku, ten prijem od zamestnanca ten urobim normalne cez pokladnu, alebo interny doklad? Cez interny sa mi to zda spravnejsie :rolleyes:
Marína
09.06.06,15:50
Katka, príjem zúčtuješ cez ID, pretože to nie je príjem v hotovosti.
kattka.c
09.06.06,15:54
Dakujem :)
kattka.c
13.11.06,20:14
ahojte ... uz zas mi nedaju spavat stravne listky - asi si zakazem rozmyslat.:confused:Stale musim rozmyslat nad tym ci to mam spravne :rolleyes:.
Tie zrazky z miezd za stravne listky uctujete ako normalny vydavkovy doklad, alebo ako interrny doklad? :(
Dakujem
Marína
14.11.06,07:34
Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.
1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.
3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.
IVEB
19.11.06,11:19
Vážení poraďáci , o stravných lístkov sa tu na Porade popísalo veľa , ale čím viac to čítam , tak mám pocit , že už vlastne ničomu nerozumiem a celé to účtovanie v JÚ sa mi zdá neskutočne zložité. Aby som už raz a navždy mala úplne jasno v účtovaní straveniek , prosím nehnevajte sa , ale rozoberme to podrobne.

Takže 01.11.2006 SZČO nakúpi pre seba a pre 1 zamestnanca stravné lístky v počte 44 ks po 89 Sk. / pre oboch po 22 ks /
Faktúru v peňažnom denníku zaúčtujem nasledovne:
SL- 44x89 = 3916 Sk- VNZD., Provízia- 195,80 – VOZD Prev.réžia , 37,20 - VNZD DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)


Potiaľ mi je to jasné .Do knihy cenín zaeviduje príjem. Vlastne ten istý deň ich aj vydám zamestnancovi a sebe.

Je potrebné v PD účtovať o stravenkách zvlášť pre SZČO a zvlášť pre zamestnanca ?
Zo SF prispieva zamestnávateľ pre zamestnanca na stravovanie 2 Sk / SL.

A teraz ma zaujíma presné účtovanie v peňažnom denníku :

1.Stravné zráža zamestnávateľ pri výplate , takže ako to presne zaúčtujem? Čiže ako sa to účtovanie zobrazí napr. 10.2.2006 pri výplate?

2.Ako a kedy korigujem stravné lístky , ktoré idú ako VOZD pre SZČO

a pre zamestnanca ?

Prosím uveďte presne kedy účtujem výdajkovými resp. príjmovými dokladmi a kedy internými. / plusovými ako aj mínusovými/, pretože ak si dám dokopy všetky rady uvedené v porade , tak mi to nijako nesedí.

Za pochopenie a trpezlivosť Vám ďakujem.
sway
19.11.06,12:39
No ja to robím tak, že stravenky evidujem v tabuľke - priložím ti ju.
a postup:
faktúru - väčšinou to je hotovosť, lebo býva aj s dokladom o zaplatení, dávam celú do nákladov - prevádzková réžia/stravné lístky (to si vytvor anal,)
potom podľa tabuľky si dám príjmovým dokladom do príjmov iné príjmy ODZ zasa pod anal. stravenky sumu prislúchajúcu za zamestnanca.
Marína
19.11.06,13:25
Účtovanie v JU si pozri v prísp. č. 6,9,12 a 17 v tejto téme.
felama
21.11.06,17:01
Ja dám prijatú fa za lístky do výdavkov celú a od zamestnanca prijmem v hotovosti cez príjm PD čiastku ktorú on platí /45%/, dám to ako zdaniteľný príjmem ,nedávam to cez výplaty. Takto ma usmernili na daňovom.
marcik
24.11.06,07:56
ešte ak môžem k tejto téme môj podnikateľ kupuje strav.lístky priamo od firmy čo stravovanie varí,sú to jeho lístky v cene 60,-Sk s DPH.Mám 2zamestnancov HPP a 1 DOVP,a sám sebe SZČO.Od zamestnancov neberie Sk za str.lístky.Takže ja zaúčtujem fakt.ako príjem neovp.zák.dane s odpočtom DPH, potom cez inter.doklad /keď je výdaj lístkov/ na konci mesiaca zaúčtujem 55% náklady zníženie základu dane a 45%nedaňový výdaj.Ten rozdiel 45% čo by mal platit zamestanec môžem dať zo soc.fondu?Alebo platiť zamestnávateľ zo svojich prostriedkov?Vtedy už asi ide o príjem/nepeňažný/ u zamestnanca.Skúsim ešte pozrieť popísané podobné témy,ale každá rada poteší!
Marína
24.11.06,10:00
Ten rozdiel 45% čo by mal platit zamestanec môžem dať zo soc.fondu?
Ak máš dostatok prostriedkov v SF, môžeš.
Alebo platiť zamestnávateľ zo svojich prostriedkov?Vtedy už asi ide o príjem/nepeňažný/ u zamestnanca.
U ZĽ by išlo o nedaňový výdavok a u ZC tak, ako píšeš s tým, že by daný príjem podliehal 19% dani z príjmu.

Ostatné, podľa môjho názoru, máš v poriadku. Dobre tomu rozumiem, že od ZC nepožadujete žiadnu úhradu za stravné?
Marína
24.11.06,10:05
Ja dám prijatú fa za lístky do výdavkov celú a od zamestnanca prijmem v hotovosti cez príjm PD čiastku ktorú on platí /45%/, dám to ako zdaniteľný príjmem ,nedávam to cez výplaty. Takto ma usmernili na daňovom.
To je v poriadku, pretože nerobíš zrážku zo mzdy. Ak by úhrada za SL išla zrážkou zo mzdy, tak....práve to tu riešime.
marcik
24.11.06,10:06
Nie lebo zamestnáva manželku, a celu svoju rodinu tak nebude od nich pýtať rozdiel.Tak urobím tak že 55% ZĽ,a rozdiel zo soc.fondu/interným dokladom výdaj-použitie soc.fondu/ , a tak nebude plati ZC daň,ani DPH?!
Marína
24.11.06,11:28
Súčasne bežíš na dvoch frontoch.
http://www.porada.sk/t33286-p2-szeo-s-stravne-listky.html
marcik
24.11.06,11:33
Lebo som chcela spýtať viac otázok a každá z otázok bola iná a tak som ich zaradila tak aby sa každá priblížila témé v tej ktorej porade!Ospravedlňujem sa!! Už sa polepším, a už mi aj poradili!! ešte raz sa ospravedlňujem.
drma
09.01.07,15:21
mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.

Prosím ťa edep mohla by si napísať presný postup účtovania. Prosíííím.
Jana Acsová
09.01.07,15:45
Prosím ťa edep mohla by si napísať presný postup účtovania. Prosíííím.Rozpíšeme ... uveďte formu stravovania a vysporiadania sa so zamestnancami (zrážkou zo mzdy, inkasom atď.). Môžete uviesť s kalkuláciou SL.
drma
09.01.07,17:45
Rozpíšeme ... uveďte formu stravovania a vysporiadania sa so zamestnancami (zrážkou zo mzdy, inkasom atď.). Môžete uviesť s kalkuláciou SL.

Takže manžel - SZČO má 1 zamestnanca /od marca/ 23. januára prišla fa v hodnote 11.469,-- úhrada cez pokladňu
125ks/89,-- 11.125,--
popl. 344,--

Stravné /napr. 20 odprac. dníx 40,-- =800,-/ zrážka z čistej mzdy,potom
výplatu prevediem z podnikateľ. účtu na osobný účet zamestnanca.

- druhá fa v hodnote 27.984.80, úhrada cez účet/3.5.2006/
311ks/89,-- 27.679,--
popl. 305,80
Vopred ďakujem za odpoveď
sway
09.01.07,19:15
Je viac možností ako účtovať stravenky, dopíšem TI ako účtujem ja.


Takže manžel - SZČO má 1 zamestnanca /od marca/ 23. januára prišla fa v hodnote 11.469,-- úhrada cez pokladňu
125ks/89,-- 11.125,--
popl. 344,--
zaevidovať do záväzkov, uhradiť cez banku a to tak, že 11 125,- ide do výdavkov NDZ, a 344 ovpl. DZ do prevádzkovej réžie. Spárovať so záväzkom
Stravné /napr. 20 odprac. dníx 40,-- =800,-/ zrážka z čistej mzdy,potom
výplatu prevediem z podnikateľ. účtu na osobný účet zamestnanca.
Interným dokladom zaúčtuješ potom:
stravné 55% z vydaných lístkov do nákladov (48,95x20=979,-)
a príjem za SL od zamestnanca 45% (800,- ) bude príjem NDZ.
Poplatok 344,- účtuješ ako prevádzkovú réžiu výdavok ovpl. DZ.
Mesačne budeš mať vždy ID za spotrebované stravné lístky a budeš si ich účtovať, ak chceš mať prehľad je dobré použiť tabuľku na každý mesiac - priložím ju a potom na konci roka si spraviť rekapituláciu, aj takú tabuľku ti priložím.


- druhá fa v hodnote 27.984.80, úhrada cez účet/3.5.2006/
311ks/89,-- 27.679,--
popl. 305,80 rovnako ako v prvej
Vopred ďakujem za odpoveď
drma
09.01.07,21:21
Je viac možností ako účtovať stravenky, dopíšem TI ako účtujem ja.

A keď chcem zároveň zaúčtovať aj SL pre SZČO?
Ja som takto účtovala:
hodnota fa 11.469,-- z toho 11,125,-- /125ks/89,--/ - VNZD
344,-- - VOZD prev. réžia
/SL 125ks/89,-- nahodím do knihy cenín/
napr. jún /odprac. dni 20/ na konci mesiaca zaúčtujem
zamestnanec: ID 20x89=1780
20x49= 980 - VOZD prev. réžia
20x40=800 - VNZD súčasne zaúčtujem ID
SZČO : takisto ako zamestnanec
a nechápem tomu keď hodnotu fa 11.125,-- zaúčtujem ako VNZD, aj pri účtovaní na konci každého mesiaca zaúčtujem tých 800,-- ako VNZD rovnako aj pre SZČO, potom sa mi VNZD zase v peňažnom denníku navyšujú. Vysvetlite mi to prosím polopate, lebo som už z toho popletená.
sway
09.01.07,21:47
A keď chcem zároveň zaúčtovať aj SL pre SZČO?
Ja som takto účtovala:
hodnota fa 11.469,-- z toho 11,125,-- /125ks/89,--/ - VNZD
344,-- - VOZD prev. réžia
/SL 125ks/89,-- nahodím do knihy cenín/
napr. jún /odprac. dni 20/ na konci mesiaca zaúčtujem
zamestnanec: ID 20x89=1780
20x49= 980 - VOZD prev. réžia
20x40=800 - VNZD súčasne zaúčtujem ID
SZČO : takisto ako zamestnanec
a nechápem tomu keď hodnotu fa 11.125,-- zaúčtujem ako VNZD, aj pri účtovaní na konci každého mesiaca zaúčtujem tých 800,-- ako VNZD rovnako aj pre SZČO, potom sa mi VNZD zase v peňažnom denníku navyšujú. Vysvetlite mi to prosím polopate, lebo som už z toho popletená.
PozoR toto je príjem NDZ ! prijala si peniaze od zamestnanca, lebo si mu ich strhla z výplaty!

Práve preto odporúčam konfrontovať si to v evidencii v tabuľkách z exelu, musí Ti všetko sadnúť.kúpa SL, ich hodnota, spotreba i zostatky.
;)
drma
10.01.07,07:54
PozoR toto je príjem NDZ ! prijala si peniaze od zamestnanca, lebo si mu ich strhla z výplaty!

Práve preto odporúčam konfrontovať si to v evidencii v tabuľkách z exelu, musí Ti všetko sadnúť.kúpa SL, ich hodnota, spotreba i zostatky.
;)

Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?
drma
11.01.07,07:50
Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?

Prosíííííííííííím SWAY ozvi sa.
sway
11.01.07,11:21
Vďaka idem si to dať do poriadku, ale čo ty hovoríš na príspevok 6 od "edep" tá dáva celú fa do nákladov a potom už nemusí dávať žiadny príjem NZD za stravné, a vo svojom príspevku 19 tiež píšeš, že dávaš fa do nákladov? Tak potom je to ako?

to je tá druhá možnosť,ak dávaš celú dodav. fa. do nákladov, potom musíš zasa dávať :
PPD do príjmov ODZ príjem od zamestnanca za stravenky - iný príjem
a nespotrebované stravenky k 31.12.2006 - čo si sleduješ v tých tabuľkách musíš dať tiež do príjmov ODZ - iný príjem, nakoľko do nákladov môžu ísť len spotrebované SL.
;)
drma
11.01.07,14:19
to je tá druhá možnosť,ak dávaš celú dodav. fa. do nákladov, potom musíš zasa dávať :
PPD do príjmov ODZ príjem od zamestnanca za stravenky - iný príjem
a nespotrebované stravenky k 31.12.2006 - čo si sleduješ v tých tabuľkách musíš dať tiež do príjmov ODZ - iný príjem, nakoľko do nákladov môžu ísť len spotrebované SL.
;)

Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede, ale prosím ešte o radu
1/ak 45%z 89 je 40,05 x napr. odprac. dni 20 = 801, ja som dala zrážku z čistej mzdy 800/ takto som zrážala každý mesiac tých 40xodprac. dni, mohla som to asi napraviť ešte v decmbr. výplate, ale tú som už odviedla na osobný účet / a čo teraz?
2/ tvorbu SF mám 1200 za celý rok, počas roka sme nečerpali, môžem SF 1200 vyčerpať jednorázovo na konci roka na stravovanie keĎže som jediná zamestnankyňa /podložené internou smernicou samozrejme/ Čo ty na to. Si moja posledná nádej. Ďakujem.
Martin1998
11.01.07,16:35
Ahojte.Účtuje niekto stravné lístky ako EDEP v príspevku č.6?Zdá sa mi to ako najjednoduchší spôsob.
EDEP,môžeš sa ozvať,či Ti to prešlo už aj daňovou kontrolou?
drma
11.01.07,17:29
prosíííím sway
Marína
11.01.07,17:38
Prosíííííííííííím SWAY ozvi sa.

prosíííím sway
Etikety Porady
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
Marína
11.01.07,17:44
Ahojte.Účtuje niekto stravné lístky ako EDEP v príspevku č.6?Zdá sa mi to ako najjednoduchší spôsob.
EDEP,môžeš sa ozvať,či Ti to prešlo už aj daňovou kontrolou?
Dá sa aj tak, ako účtuje edep, ale musíš k 31.12. upraviť základ dane v uzávierkových operáciach.
drma
11.01.07,19:16
Ospravedlňujem sa, nechcela som sa nikoho dotknúť o tej etikete som nevedela, nevšimla som si ju až teraz hore na modrej lište. Prosím poradte.
sway
11.01.07,19:44
dopíšem ti


Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede, ale prosím ešte o radu
1/ak 45%z 89 je 40,05 x napr. odprac. dni 20 = 801, ja som dala zrážku z čistej mzdy 800/ takto som zrážala každý mesiac tých 40xodprac. dni, mohla som to asi napraviť ešte v decmbr. výplate, ale tú som už odviedla na osobný účet / a čo teraz? môžeš to napraviť v mzde za 12 mesiac, odvody ani nič sa ti nezmení, len čistá mzda k výplate. Alebo daj len vklad zamestnanca PPD 12 korún. (nezrazila si mu ich, tak ich v hotovosti doplatil do pokladne.
2/ tvorbu SF mám 1200 za celý rok, počas roka sme nečerpali, môžem SF 1200 vyčerpať jednorázovo na konci roka na stravovanie keĎže som jediná zamestnankyňa /podložené internou smernicou samozrejme/ Čo ty na to. Si moja posledná nádej. Ďakujem. SF by mal byť čerpaný, ale ak nebude nič to, môžeš ho čerpať v 2007, jednoducho si ho prenesieš do 2007 roku a v tom roku ho vyčerpáte. môj názor.
Martin1998
12.01.07,07:56
Marína ďakujem za odpoveď.To znamená,že ak mám nulový zostatok stravných lístkov,tak potom už netreba upravovať ZD ?
A ešte mám jednu otázku.Môžem príspevok zo SF za stravu uhradiť tak,že navýsim čistú mzdu a to tak,že ponížim o tú sumu zrážku za stravné lístky?
Marína
12.01.07,08:21
Marína ďakujem za odpoveď.To znamená,že ak mám nulový zostatok stravných lístkov,tak potom už netreba upravovať ZD ? Áno.
A ešte mám jednu otázku.Môžem príspevok zo SF za stravu uhradiť tak,že navýsim čistú mzdu a to tak,že ponížim o tú sumu zrážku za stravné lístky?Zrážka má byť vo výške, koľko Ti má zam..nec vyplatiť, t.z. už očistená o SF. Pozri si prísp.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=256760&postcount=12
(http://www.porada.sk/t7031-ju-zrazka-zo-mzdy-za-obedy.html?highlight=JU-zr%E1%BEka+mzdy+obedy)
deha
05.02.07,09:49
Vie mi niekto prosím poradiť ohľadne stravcovania zamestnancov vo vlastnom stravovacom zariadení-jednoduché účrtovníctvo, nejakú kratku info.Ď
Marína
05.02.07,11:37
Napr.
Hodnota jedného jedla - kalkulácia(suroviny, energie, mzdy,odvody, ....) napr. 60 Sk, poskytnutý príspevok zo SF napr. 3 Sk/1 jedlo.
Hodnota, cena jedla_60 Sk
Príspevok zamestnávateľa – 55 %_33 Sk
Príspevok zo SF_3 Sk
Rozdiel hradený zamestnancom_24 Sk
Základ DPH_24 Sk
Daň 19 %_4,60 Sk
Zamestnanec hradí_28,60 Sk
Pozn.: Pri nákupe surovín má nárok na odpočet dane z PH.
deha
05.02.07,12:06
Marína,ďakujem ak je to reakcia na moju otázku ale tie percenta su mi jasné ale ako do vlastne aplikovať v JÚ-interným dokladom na konci roka či ako to prebehne nákladmi ide o vlastné rešt. zariadenie.Napríklad hodnota vyprodukovaného jedla ide cez kasu do tržky a 55 % príspevok zamestnávateľa ide ID do nákladov. Nie je mi jasný tento obeh v JÚ.
Marína
05.02.07,13:12
drma
06.02.07,13:11
Prosím postupujem správne, január 2007 odprac. dní 23.
príspevok zo SF 100,-- teda čerpanie - iný výdaj /neviem či má byť interný doklad/
zrážka za stravné bude 821,-- /23x40,05=921/ príjemNZD interný doklad
Zuzy
18.07.08,13:41
Prosim potvrdte mi nasledujuci postup, alebo ma opravte. Uz som z tych stravnych listkov uplne popletena:confused:.

Firma kupi stravne listky pre zamestnancov. 55% dam do VOZD a zvysok do VNZD.
Ked potom uctujem mzdu tak uctujem ako VieraM:

Suma k vyplate - dan. naklad - mzdy
odvody poist. zvlast za firmu - platby do fondu
odvody za zamestn. - mzdy
dan zo mzdy - mzdy
zrazky z miezd - mzdy
Cize zrazky - stravne idu do nakladov polozka mzdy
Zauctujem hned aj prijem v tejto sume - uhrada stravneho - prijem neovpl.zaklad dane.
Cize sucet poloziek suma k vyplate+odvody+dan+zrazky tvori hrubu mzdu.

Je to dobre??? :confused: Dakujem

Prosím Vás, to znamená, že ja to neúčtujem dobre? Takto to robím: HM 8100 - odvody 1086 = 7014, potom + DB 1110 - stravné /20x10 Sk/ 200 = 7924 čistá mzda, prosím Vás poraďte, ďakujem
Alena Šimová
21.07.08,10:59
čo je to DB?
Andyke
21.07.08,11:22
Daňový bonus
Alena Šimová
21.07.08,11:37
v tomto prípade mi vychádza, že to nie je správne že je podnikateľ ukrátený o 200,- SK výdavku za mzdy.
Zuzy
21.07.08,18:10
ďakujem za odpoveď, tak asi mala by som tak robiť, že to stravné zamestnanec zaplatí cez PPD, a bude to zametnávateľovi PNZD?
Alena Šimová
22.07.08,05:30
cez pokladničné doklady to nerobím, pretože nejde o pohyb peňazí.
Robím to cez interné doklady nasledovne:
zostáva uhradiť mzdu vo výške 200,- SK a zároveň aj pohľadávka voči zamestnancovi za obedy vo výške 200,- SK.
Cez interné doklady zúčtujem VOZD členenie mzdy a príjem za stravné ako PNZD.
Zuzy
23.07.08,05:37
To znamená, že v peňažnom denníku v jednom riadku zapíšem do kolonky mzdy 200, Sk a do kolonky PNZD tiež 200,- Sk a výplatná listina môže ostať tak, ako som už písala predtým?
Alena Šimová
23.07.08,05:40
súhlasím
Zuzy
23.07.08,05:41
A takto môžem poopravovať potom všetky mesiace od januára 2008?
Alena Šimová
23.07.08,05:45
odporúčala by som to, inak by sa predchádzajúce mesiace chýbali vo výdavkoch mzdy vo výške stravného.
Zuzy
23.07.08,05:53
Ďakujem Vám Alena za všetky odpovede, boli ste ku mne veľmi trpezlivá, ďakujem
Alena Šimová
23.07.08,08:52
niet za čo, aj ja veľakrát potrebujem radu.
Tinika
25.11.08,10:28
mne poradila daňová poradkyňa, že faktúru za stravné dám v celej výške do nákladov, a keď to zrazím zamestnancovi zo mzdy, tak vlastne má nižšiu čistú mzdu a ja mám tiež v nákladoch o tú úhradu za stravné lístky menej, (čím som si znížila náklady), takže nemusím robiť žiadny príjem od zamestnanca.

Tak nejak som to chápala aj ja, len neviem či je to správne, že do mzd. nákladov dám o sumu 45% zo SL menej a teda je to čo sa týka nákladov ok.
Mýlim sa?
Alena Šimová
25.11.08,10:33
podľa mňa nie je vždy tento postup správny. Napríklad na konci roka, kúpim stravné lístky za december, dám ich celé do výdavkov, ale výplaty platím až v januári. Tým je v decembri vo výdavkoch viac.
Tinika
25.11.08,10:43
Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.
1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.
3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.

Troška mi robí problém pochopiť rozdiel medzi bodom 1 a 2.
Takže v bode 1)
zaúčtujem do VOZD 9.500 cez VPD. Potom cez ID 500,- do VOZD a súčasne cez ID 500 PNZD, aby som v N získala sumu 9500.

v bode 2)
Nie je to to isté?? Prosím o vysvetlenie ak niekto môže, hoci je to už starý príspevok.
johny18
25.11.08,10:46
Ja postupujem takto:

Listok stoji napr. 75 Sk, zamestnanec plati 32 Sk, socialny fond 1,75 Sk, zamestnavatel 41,25 Sk.

Fakturu za stravne listky - cela do VNZD.
Zrazku zo mzdy neuctujem, do VOZD davam iba tu sumu, ktoru vyplatim zamestnancovi, teda cista mzda-zrazka (Ked tak premyslam, dala by sa cela cista mzda uctovat ako VOZD, ale potom zrazka musi byt uctovana ako POZD).
Na koniec roka zauctujem do VOZD internym dokladom 55%, ktore platil zamestnavatel, cize 41,25 Sk * pocet vydanych listkov zamestnancovi.
jožko99
25.11.08,11:06
Troška mi robí problém pochopiť rozdiel medzi bodom 1 a 2.
Takže v bode 1)
zaúčtujem do VOZD 9.500 cez VPD. Potom cez ID 500,- do VOZD a súčasne cez ID 500 PNZD, aby som v N získala sumu 9500.

v bode 2)
Nie je to to isté?? Prosím o vysvetlenie ak niekto môže, hoci je to už starý príspevok.
Tam nie je žiadny rozdiel, len v 1 prípade pracuješ s "fiktívnymi" peniazmi a ovplynňuješ daňový základ cez ID a v 2 prípade pracuješ so skutočnými peniazmi, pretože vypisuješ VPD. Ale výsledok je ten istý, pisateľka chcela ukázať na 2 rôzne spôsoby zaúčtovania. Ale keďže im to sťahuješ zo mzdy, fyzicky ich od zamestnancov neprijímaš ale dávaš im o to menej, tak by som použil spôsob č.1 od Maríny.
Tinika
25.11.08,12:05
Tam nie je žiadny rozdiel, len v 1 prípade pracuješ s "fiktívnymi" peniazmi a ovplynňuješ daňový základ cez ID a v 2 prípade pracuješ so skutočnými peniazmi, pretože vypisuješ VPD. Ale výsledok je ten istý, pisateľka chcela ukázať na 2 rôzne spôsoby zaúčtovania. Ale keďže im to sťahuješ zo mzdy, fyzicky ich od zamestnancov neprijímaš ale dávaš im o to menej, tak by som použil spôsob č.1 od Maríny.

ďakujem, myslela som že to bude asi v tom rozdiel, ale nebol tam dopísaný v bode dva doklad na zaklade ktoreho to zaučtujem, tak so si nebola istá
Tinika
25.11.08,12:45
Ešte otázočka - možem to urobiť tak, že vo fa si hned rozúčtujem 55% do VOZD a 45% do VNZD a potom už len cez ID dám 45 do PNZD?
Potom mzdy zaúčtujem celé, bez zrážky? (tá už bola z N vybratá vo FA)?
jožko99
25.11.08,13:25
Ešte otázočka - možem to urobiť tak, že vo fa si hned rozúčtujem 55% do VOZD a 45% do VNZD a potom už len cez ID dám 45 do PNZD?
Potom mzdy zaúčtujem celé, bez zrážky? (tá už bola z N vybratá vo FA)?
Predstav si že DF za stravenky má hodnotu 100 Sk a z toho môže byť 55% VOZD tj 55 Sk
Výplata zamestnanca je 1000 Sk
Spolu firma má VOZD 1000 Sk + 55 Sk to je 1055 Sk
Tak by som to robil takto.
Celú DF vo výške 100 Sk zaúčtovať ako VOZD.
Mzdu 1000 Sk zaúčtovať ako VOZD
Cez ID zaúčtovať (mínusom) -45 Sk ako VOZD v stlpci mzdy ako príjem za stravenky, tým pádom v slpci mzdy budeš mať VOZD len 955 Sk, ktoré si mu aj v skutočnosti vyplatila, keď si mu stiahla za stravenky. Po takomto zaúčtovaní budeš mať vo VOZD, DF za 100 Sk a mzdy vo výške 955 Sk to je 1055 Sk
Ja by som to riešil takto, možno to niekto ešte zjednoduší.
Tinika
25.11.08,13:29
Predstav si že DF za stravenky má hodnotu 100 Sk a z toho môže byť 55% VOZD tj 55 Sk
Výplata zamestnanca je 1000 Sk
Spolu firma má VOZD 1000 Sk + 55 Sk to je 1055 Sk
Tak by som to robil takto.
Celú DF vo výške 100 Sk zaúčtovať ako VOZD.
Mzdu 1000 Sk zaúčtovať ako VOZD
Cez ID zaúčtovať (mínusom) -45 Sk ako VOZD v stlpci mzdy ako príjem za stravenky, tým pádom v slpci mzdy budeš mať VOZD len 955 Sk, ktoré si mu aj v skutočnosti vyplatila, keď si mu stiahla za stravenky. Po takomto zaúčtovaní budeš mať vo VOZD, DF za 100 Sk a mzdy vo výške 955 Sk to je 1055 Sk
Ja by som to riešil takto, možno to niekto ešte zjednoduší.

Ďakujem, tak to budem robiť tak, že dám celú fa do N, tak sme to robili aj v u bývaleho zamestnavateľa. Len som to chcela zmeniť, bo všade píšu, že to sa nemôže. Další bodík ti už dať nemožem, lebo nemám obodovaného nikoho iného. Tak nabudúce. ĎAKUJEM
Tinika
25.11.08,13:42
Ešte ma napadlo čo s príspevkom zo SF? Tých 45,- znížim o príspevok zo SF? A teda VOZD bude nie - 45,- ale napr. 42,-?
A v knihe SF znížim záväzok voči zam.?
Marína
25.11.08,14:39
Ďakujem, tak to budem robiť tak, že dám celú fa do N, tak sme to robili aj v u bývaleho zamestnavateľa. Len som to chcela zmeniť, bo všade píšu, že to sa nemôže. Další bodík ti už dať nemožem, lebo nemám obodovaného nikoho iného. Tak nabudúce. ĎAKUJEM
Môže, ale v tomto prípade musíš na to myslieť, že v uzávierkových operáciach je potrebné upraviť základ dane o nespotrebované SL.


Ešte ma napadlo čo s príspevkom zo SF? Tých 45,- znížim o príspevok zo SF? A teda VOZD bude nie - 45,- ale napr. 42,-?
A v knihe SF znížim záväzok voči zam.?
Áno.
Tinika
26.11.08,07:08
Môže, ale v tomto prípade musíš na to myslieť, že v uzávierkových operáciach je potrebné upraviť základ dane o nespotrebované SL.


Áno.

Ďakujem krásne
popoka34
28.12.08,20:00
Katka, všetky zdaniteľné výdavky aj príjmy, ktoré si môžeš uplatniť a nejdú cez pokladňu alebo BÚ(reálne finanč. prostriedky nevydáš ani nepríjmeš), dávaš cez ID.
Napr.
1/ čistá mzda=10000, zrážka za stravné=500. Zdaniteľné výdavky sú síce 10000, ale Ty si reálne vyplatila z POKL resp. z BÚ 9500(VOZD-mzdy). Potrebuješ však do zdan. výdavkov dostať 10000, takže rozdiel(zrážku) dáš ako ID-VOZD-mzdy 500 Sk. Súčasne je Ti zamestnanec dlžný za stravné 500 Sk. V skutočnosti Ti tie peniaze nedá do pokladne, takže 500 Sk dáš ako ID-PNZD.
Výsledok je ten istý, ako keď by si mu nerobila zrážku priamo zo mzdy, čiže by si vyplatila z POKL resp. Z BÚ celú mzdu 10000 a on by Ti dal do POKL 500. Vtedy by si mala výdavok a príjem priamo cez POKL resp. BÚ.
2/ Dá sa to účtovať aj tak, že cez POKL dáš VOZD-mzdy 9500, VOZD-mzdy(zrážka) 500 a PNZD-úhr. od zamestnanca 500.
Po zaúčtovaní či už 1. alebo 2. spôsobu zostatok v POKL musí byť nižší o 9500 Sk.
3/ Pozri si prísp. č. 6 ako to účtuje edep.
Zaujímalo by ma, kto to nazval jednoduchým účtovníctvom.
Mala by som otázku k bodu č. 1 - môže sa v PD priebežne účtovať prostredníctvom ID? Nemajú sa interné doklady účtovať na konci roka v rámci uzávierkových operácií? Však keď má zamestnanec čistú mzdu 10.000 korún /teoreticky mám tie peniaze v ruke/ a následne z nich zoberiem 500 korún /čo vyznačím na výplatnom lístku formou zrážky/, tie peniaze musím predsa niekde dať. Zamestnanec tým pádom dostane k výplate 9.500 korún - čo vlastne vystihuje bod 2. Neviem, či som sa vyjadrila správne, ale mám presne taký istý problém, takže budem rada ak sa niekto k môjmu názoru vyjadrí.
ekopo
28.12.08,20:19
Podľa jedného vyjadrenia z DU resp. DR (aj podľa logiky, ktorá však v zákonoch niekedy chýba), sa účtovné prípady účtujú priebežne, čiže platí to aj o ID ak je naviazaný na nejaký účtovný prípad a to je tento prípad. Reálne úbytok v pokladni / na účte je 9500. Tých 500 účtujem cez ID do PNZD - ostatné s náväznosťou na VOZD - mzdy.

našiel som link: http://www.porada.sk/838210-post43.html
popoka34
28.12.08,20:45
Podľa jedného vyjadrenia z DU resp. DR (aj podľa logiky, ktorá však v zákonoch niekedy chýba), sa účtovné prípady účtujú priebežne, čiže platí to aj o ID ak je naviazaný na nejaký účtovný prípad a to je tento prípad. Reálne úbytok v pokladni / na účte je 9500. Tých 500 účtujem cez ID do PNZD - ostatné s náväznosťou na VOZD - mzdy.

našiel som link: http://www.porada.sk/838210-post43.html
Veď práve, pokiaľ v nejakom znení zákona nevidím presne definovaný problém, ktorý sa bežne v praxi môže vyskytnúť, mám obavu, či si ho pri kontrole obhájim, hoci logicky by som to spravila. Nové postupy účtovania som už študovala, ale také vyjadrenie k PD, ako si zaslal v linku som tam nenašla. Takže ďakujem :-)
ekopo
28.12.08,20:54
Veď práve, pokiaľ v nejakom znení zákona nevidím presne definovaný problém, ktorý sa bežne v praxi môže vyskytnúť, mám obavu, či si ho pri kontrole obhájim, hoci logicky by som to spravila. Nové postupy účtovania som už študovala, ale také vyjadrenie k PD, ako si zaslal v linku som tam nenašla. Takže ďakujem :-)
Nie vždy je v zákone presne definovaný konkrétny účtovný prípad (vlastne je to výnimka). Bežne robím takto ID k tomuto konkrétnemu prípadu. Robím to aj pri zápočtoch, pretože mám jasne definovaný dátum zápočtu = účtovný prípad = účtovný doklad. Aj keď postupy ...JU hovoria o uzávierkových účtovných operáciách.
popoka34
28.12.08,21:38
Nie vždy je v zákone presne definovaný konkrétny účtovný prípad (vlastne je to výnimka). Bežne robím takto ID k tomuto konkrétnemu prípadu. Robím to aj pri zápočtoch, pretože mám jasne definovaný dátum zápočtu = účtovný prípad = účtovný doklad. Aj keď postupy ...JU hovoria o uzávierkových účtovných operáciách.
Vzájomné zápočty robím aj ja prostredníctvom ID, ale v rámci uzávierkových účt. operácií a to tak, že v knihe záväzkov, pohľadávok uvediem presný dátum (npr. 8.6.08) kedy vzniká zápočet, odvolávku na ID, ale ten následne zaúčtujem v PD ku dňu 31.12.08 podľa §8, ods. 1, nakoľko uvedené záväzky a pohľadávky mi ovplyvňujú základ dane. Samozrejme, že ID mám riadne očíslovaný. Takto som nejak chápala postupy účtovania, dúfam, že to chyba nie je :-) Akurát rozmýšľam, že ID v rámci uzávierkových operácií nechám už tak, mám ich počas roka v rámci zápočtov neúrekom, a ID v rámci stravných lístkov označím nejakým iným znakom (napr. INT) - to budú vlastne tie, ktoré budú v PD účtované priebežne.